هنرمندان آثار هنری خود را در شرایط روحی خاصی خلق می کنند. اگر با هنرمندی از نزدیک در ارتباط باشید حتما از وی شنیده اید که هنگام ناراحتی، استرس، عشق و یا هر احساس شدید دیگر به بساط کار هنری خود پناه می برند. یکی از دوستان مجسمه ساز تعریف می کرد وقتی که به شدت عصبانی می شد با ابزار، تکه سنگی را آنقدر می تراشید تا گرد و صیقلی شود. موضوع بحث این مقاله همین قضیه است؛ آرت تراپی یا هنر درمانی. حتما نباید هنرمند باشید تا این حس را تجربه کرده باشید. وقتی هنگام مکالمه تلفنی روی کاغذ خطوط و اشکالی را ناخودآگاه می کشید به نوعی هنردرمانی می کنید. خواندن این مقاله همچنین می توانید شما را در کنترل احساسات شدید به روشی هنری راهنمایی کند.

 

آرت تراپی یا هنر درمانی شاخه ای از روانشناسی است که در ان فعالیت های خلاقانه با استفاده از روش ها و مواد مختلف انجام می گیرد. فعالیت های هنری با رویکرد درمانی می توانند دیداری یا شنیداری باشد، مانند تئاتر، موسیقی، نقاشی و … . انجام این فعالیت ها، به دلیل بروز خلاقیت و ابتکار، منجر به رشد هویت، شخصیت، احساس موفقیت، عزت نفس و ابراز وجود می شود.

142019441-56a792635f9b58b7d0ebcaa2

تمرکز هنردرمانی در آزاد گذاشتن فرد، احساس آرامش و ابراز وجود است و به هیچ وجه استعداد و مهارت هنری در آن مطرح نیست. به بیان دیگر هنر تنها وسیله ای می شوند تا فرد از لحاظ روانی احساس آرامش نماید.

هنردرمانگر شخصی است که با احاطه بر علم روانشناسی و هنر به افراد کمک می کند تا افکار و احساسات خود را از طریق خلق یک اثر هنری بیان کند. این فعالیت های هنری می توانند به صورت انفرادی یا گروهی اجرا شوند.

tumblr_npm9l60aPe1tdjzjyo1_500

ممکن است کنجکاو باشيد بدانيد که جلسات هنردرماني چه تفاوتي با کلاس‌هاي معمولي هنرآموزي دارد. در اغلب جلسات هنردرماني، تمرکز بر روي تجربيات دروني (احساسات، ادراکات و تصوّرات) خود شخص است. به طور کلّي هنردرمانی بيان تصاويري است که از درون فرد برمي‌آيد، نه آن چيزهايي که او در دنياي خارج مي‌بيند. به عنوان مثال در کلاس های هنري نقاشی اغلب از شما خواسته می شود که از روي اجسام یا موجودات دنیای خارج طراحي يا نقاشي کنيد امّا در هنردرماني، دنياي دروني، احساسات، افکار و ايده‌هاي شما همواره در درجه اوّل اهميت قرار دارند و شما آنچه که از درونتان بر می آید را به تصویر می کشید.

hands painted

هنر درمانی باعث ایجاد تعامل اجتماعی مثبت، مدیریت استرس، کاهش عصبانیت، افزایش اعتماد به نفس، کاهش انحراف اخلاقی، افزایش توجه و تمرکز، تقویت مهارت های حسی و حافظه دیداری و شنیداری، تقویت قوه خلاقیت و … می شود.

102492

لازم نیست شما حتما مشکل روانشناختی خاصی داشته باشید تا از هنردرمانی بهره ببرید. شما با هر سن و سال و هر جنسیتی که باشید می توانید از خلاقیت های هنری برای کسب آرامش، جذب احساسات مثبت و دفع احساسات منفی استفاده نمایید. شما می توانید با انجام هر فعالیت هنری که به سمت آن جذب می شوید برای ایجاد ارتباط بهتر با دنیای درون خود و به طبع آن با دنیای اطراف خود، قدم بردارید.

little girl and water colors

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

 1. بنفشه قلیزاده
  پاسخ

  درود

  با تشکر از توجه شما همراه گرامی
  با سرچ “کتاب هنردرمانی” یا “art therapy” در گوگل می توانید به منابع فارسی و یا انگلیسی دسترسی پیدا نمایید.

  پیروز باشید.

 2. نیلوفر معماریان
  پاسخ

  برای اینکه یک هنر درمانگر بشیم چه مراحلی رو باید طی کنیم؟مدرک هنر درمانی لازمه؟به عنوان یک رشته تدریس میشه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   درمانگر هم به صورت مستقل و هم به صورت عضوی از تیم درمان که ممکن است شامل درمانگر مقدماتی ، روانشناس ، روانپزشک و مشاور توانبخشی باشد ، عمل می کند. شما باید با تعدادی از درمانگران دیدار کنید تا اطمینان حاصل کنید که با شخصی که نهایتا به عنوان درمانگر انتخاب می کنید راحت می باشید.
   درمانگر شما علاوه بر اینکه باید در هنر آموزش دیده باشد ، همچنین باید دارای گواهینامه هنر درمانی نیز باشد. انجمن هنر درمانی آمریکا (AATA) تاکید می کند که یک هنر درمانگر باید شرایط زیر را دارا باشد:
   ۱- درجه لیسانس با حداقل تحصیل ۱۵ ترم تحصیلی در کارگاه هنری و ۱۲ ترم در روانشناسی.
   ۲- درجه استادی در هنر درمانی
   ۳- یک سال سابقه کار پیش از فارغ التحصیلی تحت سرپرستی یک درمانگرثبت شده.
   هیئت مربوط به صدور گواهینامه هنری (ATCB) ، یک سازمان مستقل است که گواهینامه ها را به درمانگرانی که آموزش بعد از لیسانس و دوره انترنی را به پایان رسانده اند ، اهدا می کند . درمانگران باید امتحان تشریحی که توسط (ATCB) برگزار می شود را پشت سر بگذارند تا گواهینامه هیئت را دریافت کنند.

ارسال نظر