رزین ترکیبی است طبیعی یا مصنوعی که در صنعت، معماری داخلی و هنرهای تجمسی کاربرد فراوان دارد. رزین به واسطه ماده هاردنر (سفت کننده) خودش را گرفته و سخت می شود. از آنجا که رزین در آب حل نمی شود به عنوان یک ماده ضد آب کننده در زمینه های مختلف کاربرد دارد. حلال رزین الکل و استون است.

رزین های مصنوعی بسیار متنوع هستند. از جمله رزین های مصنوعی می توان به رزین پلی استر، رزین آپوکسی، رزین وینیل استر، رزین فنولیک و … اشاره کرد. در میان این تنوع، رزین پلی استر و آپوکسی مواردی هستند که در کارهای هنری استفاده می شوند. رزینی که ما به دنبالش هستم و برای ساخت زیورآلات رزینی استفاده می شود، رزین اپوکسی است. در این مقاله بعد از معرفی اجمالی رزین پلی استر و اپوکسی، به توضیحات بیشتر درباره رزین اپوکسی خواهیم پرداخت.

رزین پلی استر:

رزین پلی استر مایعی است  که با درصد مشخصی هاردنر ترکیب شده و پس از گذشت زمان معین خشک می شود. البته با اضافه کردن  چند قطره کاتالیزور می توان زمان خشک شدن را کاهش داد. رزین پلی استر برای سفت شدن باید در کوره پخته شود. میزان هاردنر و کاتالیزور در کیفیت، دوام و رنگ آن تاثیر دارد که بعدها در مقاله جامع تری آن را مورد بحث قرار خواهیم داد.

رزین پلی استر بادوام بوده و در مجسمه سازی، کارهای صنعتی و تولید سنگ مصنوعی کاربرد دارد. بخارات آن بسیار سمی است و باید در محیطی با تهویه کامل و البته همراه با ماسک و دستکش استفاده شود. پلی استر بعد از بستن غیر سمی است و قابلیت سمباده زدن و سوراخ کردن با مته را نیز دارد. رزین های پلی استری بسیار ارزان تر از رزین های آپوکسی هستند که علت آن فروش به صورت عمده و در حجم های بالا است. برای رنگ آمیزی مجسمه های پلی استری از جوهر رنگ استفاده می شود. جوهر رنگ را  با تینر فوری یا استون مخلوط کرده و با قلمو، رنگ آمیزی انجام می شود. همچنین از رنگ های فوری مخصوص رنگ آمیزی ماشین نیز میتوان بهره برد.

رزین آپوکسی:

رزین های آپوکسی در جهان به عنوان رزین های مناسب برای کارهای هنری و دست ساخت دسته بندی شده اند، چرا که عوارض سمی بسیار کمتری داشته و در اتاق کارهایی با تهویه مناسب به راحتی می توان از آنها استفاده کرد. از رزین های آپوکسی برای ساخت زیورآلات مصنوعی استفاده می شود. یکی از دغدغه های اصلی هنرمندان سفت شدن رزین است که با دقت در نسبت تخلیط هاردنر و آپوکسی برطرف می شود. رزین های اپوکسی برای سفت شدن به کوره (پخته شدن) نیاز ندارند، بلکه در مجاورت هوا به تدریج سفت می شود.

رزین آپوکسی از دو ماده تشکیل شده است؛ رزین و  هاردنر (سخت کننده). این دو بخش باید با نسبت دقیقی، که توسط تولید کننده مشخص می شود، مخلوط شوند.

رزین آپوکسی نسبت به رزین پلی استر بسیار گرانتر است اما به همان دلیل سمی بودن، رزین اپوکسی برای پروژه های خانگی بسیار مناسب تر است. رزین را همیشه با دقت زیاد استفاده کنید و به توصیه های ایمنی و نکات بهداشتی ارائه شده توسط کارخانه های تولیدی توجه کنید.

بعد از اینکه رزین اپوکسی روی یک سطح ریخته و خشک شود، سطحی شفاف، شیشه ای و صیقلی روی کار ایجاد می شود.

 

“لوازم جانبی کار با رزین اپوکسی”

رنگ کردن رزین اپوکسی: رنگ هایی که برای این منظور کاربرد دارند به ۳ دسته پودری، مایع و خمیری تقسیم بندی می شوند. این رنگ ها را می بایست موقع مخلوط کردن رزین و هاردنر، یعنی زمانی که هنوز مایع هستند، به مخلوط اضافه کنید.

 

قالبگیری رزین: برای قالبگیری رزین اپوکسی از قالب های متنوعی می توان استفاده کرد؛

 

 

قالب سیلیکونی: این نوع قالب ها به علت داشتن قابلیت انعطاب پذیری برای قالب گیری اجسام سه بعدی مناسب می باشند آویزهای قلبی شکل، النگو و.. را می توانید با این قالب ها، قالبگیری کنید. قالب های سیلیکونی متنوعی در بازار موجود است. همچنین می توانید خودتان از شیئی که مدنظر دارید قالبگیری کرده و قالب سیلیکونی مد نظر خود را بسازید. ساخت قالب های سیلیکونی خود مبحثی جانکاه است که در این مقال نمی گنجد.


قالب لاتکسی: از این قالب ها با عنوان قالب هایی با انعطاف پذیری بالا می توان نام برد. بعضی از انواع رزین ها برای سفت شدن در قالب لاتکسی نیاز به هاردنر بیشتری دارند، بنابراین می بایست قبل از قالبگیری تست شوند. لاتکس در برابر روغن فاسد می شود، بنابراین هنگام کار با لاتکس از مایع ظرفشویی به عنوان جداکننده استفاده می شود.

قالب های پلاستیکی: برای این قالب های پلاستیکی می توانید از قالب پلاستیکی شکلات های بسته بندی شده در فروشگاه ها و یا ظروف یکبار مصرف نیز استفاده کنید.

 

قالب های خانگی  Home Molds: جایخی و یا جعبه شکلات، قالب های کوچک بسیار خوبی هستند. می توانید ظروف پلاستیکی متفاوتی را که در خانه دارید به عنوان قالب استفاده کنید. همچنین بطری و ظروف شکسته و لبه پریده، اسباب بازی کودکان، قالب های یکبار مصرف خوبی برای این کار هستند.

روان کننده: روان کننده کمک می کند تا رزین به قالب خود نچسبد. اگر از قالب های نرم و انعطاف پذیر مانند قالب های سیلیکونی استفاده می  کنید نیاز به روان کننده ندارید. اما برای استفاده از قالب های دیگر نیاز به یک روان کننده خواهید داشت. اسپری های روغن آشپزی برای اینکار مناسب هستند. بدین صورت که ابتدا سطح داخلی قالب خود را با اسپری روغن آغشته کنید و سپس آن را پاک کنید، تا سطوح قالب فقط چرب شوند بدون اینکه روغن اضافی در قالب باقی بماند، سپس رزین را در قالب بریزید.

دقت داشته باشید همانطور که گفته شد، برای قالب های لاتکسی از مایع ظرفشویی به عنوان روان کننده استفاده می کنیم. ابتدا قالب را به مایع ظزفشویی آغشته کرده و صبر میکنید تا خشک شود، سپس رزین را در قالب میریزید.

“تکنیک های کار با رزین اپوکسی”

سطوح صاف و صیقلی: شما می توانید روی قطعات مسطح چوبی، زیرلیوانی، سینی و سطوح صاف زیورآلات را با لایه ای از رزین بپوشانید.

۱۶

قطعات معلق در رزین: می توانید قطعات کوچک پلاستیکی، سکه، گل  و برگ های خشک و حتی ترافل های رنگی  و هر چیز دیگری که تصورش را بکنید با رزین مخلوط کرده و در حجم آن بافت های متنوعی را ایجاد کرد.

لایه محافظ روی عکس: شما میتوانید روی هر عکسی را با رزین بپوشانید. فقط قبل از ریختن رزین می بایست روی عکس را با لایه ای محافظ بپوشانید تا جوهر عکس شما در رزین حل نشود. برای این کار می توان از سیلر، چسب چوب، چسب DM5 و یا اسپری وارنیش استفاده کرد. قبل از ریختن رزین از خشک شدن لایه محافظ روی عکس مطمئن شوید.

تمیز کردن: اگر رزین از سطوح کار بیرون زد و یا جایی که نمی بایست ریخته شد، می توانید آنرا با استون یا لاک پاک کن یا هر پاک کننده متیله (methylated spirits) قسمت های اضافه را پاک کنید. همچنین می توانید با کاتر یا چاقو قسمت های اضافه را ببرید. اما بهترین روش برای پاک کردن این است که تمام مراحل را با دقت کامل انجام دهید تا چنین مواردی اتفاق نیافتد.

“مراحل آماده سازی و استفاده از رزین”

اکنون که درباره تمام موارد مرتبط با رزین اپوکسی توضیح داده شد، نحوه کار کردن با رزین آپوکسی را آموزش می دهیم.

وسایل مورد نیاز:

 • رزین و هاردنر
 • پیمانه اندازه گیری دو عدد
 • ظرف برای مخلوط کردن
 • قالب
 • قاشق یکبار مصرف برای هم زدن

برای داشتن یک رزین خوب باید رزین و هاردنر را با نسبتی که روی بسته بندی همان رزین ذکر شده است مخلوط نمایید. متداولترین نسبت های آپوکسی به هاردنر، نسبت های مساوی ۱ به ۱ یا ۲ به ۱ می باشند. اندازه گیری غیر دقیق و مخلوط کردن نا مناسب رزین باعث می شود که رزین سفت نشود. برای اندازه گیری نسبت دقیق رزین و هاردنر می توانید از پیمانه های مدرج استفاد کنید. همچنین می توانید از ترازوی دیجیتال کمک بگیرید. پس از هر بار استفاده از رزین و هاردنر باید قطعات مورد استفاده را تمیز کنید، از این جهت می توانید از قاشق ها و ظروف یکبار مصرف برای مخلوط کردن استفاده کنید.

در آموزش ما نسبت حجمی رزین و هاردنر برابر است. حجم دلخواه رزین را برداشته و به روش بن ماری کمی گرم می کنیم.

با نسبت حجمی یکسان هاردنر را روی رزین می ریزیم.

رزین و هاردنر را به آرامی هم می زنیم تا خوب با هم مخلوط شوند. در صورتی که مخلوط دو ماده خوب همگن و یکنواخت نشده باشد، در پروسه سفت شدن رزین اختلال ایجاد خواهد شد. برای جلوگیری از تشکیل شدن حباب هوا، هم زدن را به آرامی و در ظروفی با عمق بیشتر و سطح مقطع کمتر انجام دهید.

مخلوط را در پیمانه تمیز می ریزیم. کمی صبر کنید تا حباب ها خارج شوند.

سپس مخلوط را در قالب بریزید. می توانید با ضربه زدن با قالب حباب هوا را خارج کنید. می توانید با فوت کردن در یک نی و همچنین باد سشوآر به خارج شدن حباب ها کمک کنید.

کمی رنگ مایع مخصوص در رزین بریزید.

با قاشق آن را به آرامی هم بزنید. نمی خواهیم رنگ و رزین با هم یکنواخت شوند.

کمی پودر اکلیل با مش درشت در قالب بریزید.

وقتی می خواهید قطعات بزرگتر تزئینی را داخل رزین بریزید دقت کنید که دستانتان آلوده نشود. در صورت نیاز از دستکش استفاده کنید.

برای ریختن اجسام معلقی که کمی سنگین هستند و احتمال دارد کامل کف قالب ته نشین شوند، می بایست کار را در چندین مرحله اجرا کرد. بدین صورت که ابتدا یک لایه رزین کف قالب بریزیم، پس از خشک شدن لایه های بعدی را با اجسام معلق اضافه کرده و برای آخرین لایه رزین باید سطح اجسام معلق را بپوشاند.

رزین را به مدت ۷۲ ساعت کنار بگذارید تا کاملا سفت شود. سپس آنرا از قالب خارج کنید.

“یادآوری”

در آموزش های پیشین در مجله اینترنتی من و هنر نمونه های خلاقانه کار با رزین را آموزش داده ایم که می توانید به کمک آنها آثار هنری زیبایی را خلق کنید:

آموزش ساخت زیر لیوانی رزین و اشیاء معلق

آموزش ساخت زیرلیوانی درخشان

آموزش ساخت زیورآلات چوب و رزین

آموزش ساخت جعبه جواهر با رزین

در ادامه نمونه زیورآلات تهیه شده با رزین را به عنوان الهام بخشیدن برای شما عزیزان انتخاب کرده ایم؛

 

The following two tabs change content below.
متین تابان شمال ( متولد 29 اردیبهشت 1360 در رشت) کارشناس ارشد رشته باغبانی است. وی از سال 1388 فعالیت خود را در زمینه هنر پتینه آغاز کرده است و هم زمان با فعالیت در رشته آکادمیک خود، در زمینه تولید زیورآلات، لوازم دکوری و کاربردی در مجموعه صنایع دستی من و هنر نیز فعالیت دارد.

نظرات

 1. سمانه زاذع
  پاسخ دادن

  سلام
  من روی یک سینی چوبی طرحی رو دکوپاژ کردم و بعد رزین ریختم. ولی رزین کم بود و باز تو یه مرحله دیگه رزین به سطوح اضافه کردم اما کارم خراب و شده و سطوح رزین ناهمگون شده. چطور میتونم ترمیمش کنم؟ آیا اگه یکبار د
  دیگه با رزین کل سطح رو پوشش بدم درست میشه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ دادن

   با درود
   متاسفانه این مشکل غیر قابل تعمیر است؛
   وقتی رزین و هاردنر با هم مخلوط شدند زمان پخت curing time (به سفت شدن رزین پخت رزین می گویند) شروع می شود که شامل سه مرحله است. در مرحله دوم پخت، مخلوط شروع به سفت شدن می کند و حالت ژله ای می گیرد. اگر نیاز به اعمال لایه دوم باشد باید تا این مرحله اضافه شود ، در غیر اینصورت واکنش شیمایی کامل شده و دیگر لایه دوم به لایه اول نمی چسبد.

   اگر سینی را برای خودتان می خواهید و مواج بودن ظاهر کار برایتان قابل اغماض است می توانید مجددا رزین بریزید منتها این بار لایه رزین باید بسیار ضخیم باشد. طبق تجربه شخصی نتیجه کار بدتر می شود.

 2. پروانه
  پاسخ دادن

  سلام دوست عزیزم ممنون بابت سایت خوبتون.
  من روی ظروف کار می کنم و پشت کارم و برای ماندگاری کریستال وارنیش میزنم می خواستم بدونم میتونم بجاش از رزین اپوکسی استفاده بکنم.

 3. تارا حسینی
  پاسخ دادن

  سلام من چون ترازو دیجیتال نداشتم رزین و هاردنر رو با نسبت مساوی هر کدوم دو قاشق قاطی کردم . یکم حرارت ملایم دادم با فندک ک حبابش بره ولی یهو سفت شد یه هم زدم پر حباب شد . چراا ؟!!

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ دادن

   درود
   اگر ترازو ندارید، روی دو لیوان یکبارمصرف ارتفاع مساوی را علامت گذاری کنید تا دو فاز رزین به مقدار مساوی ریخته شود.
   به احتمال زیاد گرمای فندگ باعث انبساط حباب های هوا و در نتیجه غل زدن رزین شده است.
   گرما دهی باید غیر مستقیم باشد، یعنی داخل ظرف آب گرم قرار دهید.
   در ضمن گرما دادن رزین برای رفتن حباب نیست؛ بلکه برای شل شدن و تخلیط بهتر دو فاز رزین می باشد.
   پیروز باشید

 4. بهاره
  پاسخ دادن

  سلام ببخشیدازملدی که توش رزین پلی استر ریختیم توشیرینی پزی هم دوباره استفاده کنیم یانه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ دادن

   درود
   در ابتدا می بایست نکته بسیار مهمی را بدانید؛ اینکه قالب یا همان مولد (به زبان انگلیسی) که برای کارهای غیر شیرینی پزی هستند به هیچ وجه نباید برای شیرینی پزی استفاده شوند چرا که از سیلیکون غیر بهداشتی تهیه می شوند برعکس قالب های شیرینی پزی از سیلیکون بهداشتی تهیه می شوند.

   حال اگر قالب مخصوص شیرینی را برای رزین استفاده کرده اید و مجددا می خواهید برای شیرینی استفاده کنید، همچنان توصیه می کنیم این کار را نکنید. سلامتی انسان بسیار مهمتر از این است که به خاطر یک قالب به خطر بیافتد. به هر ترتیب رزین یک ماده شیمیایی است.

 5. سیما
  پاسخ دادن

  سلام، با تشکر از توضیحاتتون
  من تازه میخوام این کارو شروع کنم میخواستم بدونم از کجا میشه رزین ( مواد اولیه کار ) را تهیه کرد

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ دادن

   درود
   فروشگاه های رنگ، فرشگاه های لوازم پتینه
   و چون به تازگی در ایران هم رزین برای ساخت زیورآلت فانتزی استفاده می شود، بعضی از مغازه های بازار راسته خرازی ها رزین نیز عرضه می کنند. اما اینکه رزین با کیفیتی باشد یا نه باید امتحان بفرمایید.
   پیروز باشید

 6. L.H
  پاسخ دادن

  با عرض سلام
  ممنون از مطالب زیباتون
  می خواستم بدونم که چرا وقتی رزین اپوکسی رو داخل قالب سیلیکونی میریزم و بعد از خشک شدن در میارم سطح کارم ماته؟ایا راه حلی برای این کار وجود داره ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ دادن

   با درود
   اگر از کیفیت رزین تون مطمئن هستید احتمالا سطح قالب کاملا صیقلی نبوده.
   می توانید فاکتورهای کار را دونه دونه تغییر بدید تا مشکل مشخص بشه.
   پیروز باشید

 7. نفس بنایی
  پاسخ دادن

  من میخام پادری باهاش درست کنم چکارکنم رزین نریزه ازکنارهاش.
  وفقط بگذارم کنار تابخشکه. دیگه لازم به کار خاص دیگری نداره. باتشکرازشما

 8. مهسا ح.
  پاسخ دادن

  سلام.. مطالبتون واقعا جامع و عالی بود..
  اگر با خمیر بازی بچه ها، از چیزی که میخوام قالب بگیرم،
  میتونم ازش به عنوان قالب استفاده کنم؟!
  و اگر میشه، باید چربش کنم یا نه؟!
  پیشاپیش از پاسخ تون ممنون..

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ دادن

   درود
   برای قالبگیری باید از سیلیکون استفاده کنید، که معمولا با خمیر بازی دورتادور و زیر اشیا را محدود می کنند تا سیلیکون جاری نشود. وگرنه خود خمیر بازی به هیچ وجه قالب به شمار نمی آید.
   در مواردی شما میخواهید روی یک سطح صاف رزین بریزید و برای اینکه رزین جاری نشود و از اطراف چکه نکند دورتادور آن سطح صاف را با خمیر بازی محدود می کنید.

   پیروز باشید

   • مهسا ح.
    پاسخ دادن

    من میخوام از دست بچه م قالب بگیرم.. طوری که مثل وقتیکه دستش رو توی جوهر میزنه و بعد روی کاغذ میزنه، فقط جای دستش روی خمیر بمونه و همون بشه قالب..
    پس نباید داغ باشه..
    بعد میخوام رزین یا سیلیکون رو که رنگ قاطیش کردم،
    به ارتفاع نهایتا نیم سانتیمتر
    توی قالب بریزم و بذارم سفت بشه..
    ۱٫ برای قالب گرفتن از چه ماده ای استفاده کنم؟
    رزین یا سیلیکون؟
    ۲٫ وقتی قالب حاضر شد، چه ماده ای توش بریزم؟
    رزین یا سیلیکون؟
    میخوام چیزی که در نهایت بدست میاد منعطف باشه!

    ببخشید که سوالم اینقدر طولانی شد.. ☺

    • بنفشه قلیزاده
     پاسخ دادن

     با درود
     اگر می خواهید محصول نهایی منعطف باشد پس حتما باید از سیلیکون استفاده کنید.
     برای اینکار کفت دست کودک را روی خمیر بازی یا خمیر گلسازی فشار دهید تا اثر دست بیافتند. سپس داخل آن را با لایه نازک روغن چرب کنید.
     اگر خمیر گلسازی استفاده می کنید ۲۴ ساعت اجازه دهید خشک شود. خرید آنلاین خمیر گلسازی

     سپس مخلوط سیلیکون را داخل فرو رفتگی دست ریخته و اجازه دهید خودش را بگیرد.
     مبحث قالبگیری بسیار مفصل است و در یک کامنت نمی گنجد، ولیکن سعی شد پاسخ سوالات اصلی تان را بگیرید.
     پیروز باشید.

 9. مهندس خطیب
  پاسخ دادن

  با سلام . لطفا حلالی هم اگر موجود هست بگین . رزین سفت شده در چه حلالی حل میشود . با تشکر .

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ دادن

   درود
   رزین اپوکسی خشک شده به سختی پاک می شود. برای پاک کردن ابتدا با کاردک قسمت های خشک شده را بتراشید تا ضخامت آن کم شود، سپس یک قطعه پارچه را با الکل یا تینر کاملاً آغشته نمایید. استفاده از دستکش حین کار فراموش نشود. اگر ۲۴ ساعت از خشک شدن رزین گذشته باشد نیاز به چندین بار انجام این کار است. بعد از اینکه پاک شد با یک دستمال مرطوب سطح را تمیز کنید. دقت داشته باشید سطحی که می خواهید پاک کنید نسبت به تینر با الکل حساس نباشد.

   این فرایند بسیار سخت و خسته کننده است، اگر سطح ارزشمندی به رزین آلوده شده و به زخمتش می ارزه این کار را انجام دهید.

 10. سیما
  پاسخ دادن

  با سلام
  ممنون از صفحه ای که ایجاد کردید و سپاس از شما بخاطر پاسخ هاتون
  امکانش هست برندی که خودتون استفاده میفرمایید را معرفی کنید که در شروع کار با مشکل مواجه نباشیم و از کیفیت مواد اولیه مورد استفاده مطمئن باشیم

 11. عاطفه کاظمی
  پاسخ دادن

  با سلام من میخوام برای فواصل بین چوب استفاده کنم و بعد برش بزنم اینکار رل چگونه میتوانم انجام بدم

   • عاطفه کاظمی
    پاسخ دادن

    ممنون از پاسخگویی و ایا برای خشک کردن رزین نیاز به دستگاهی هست من برای کار کوچیک و تلفیق با چوب که میخوام کار کنم ایا خود رزین خشک میشه در دمای محیط و یا نه و اینکه در مقدار کم هم بفروش میرسه

 12. آناهیتا
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  به تازگی کار ساخت زیورالات رزینی را شروع کردم در جلسه دوم کار با رزین متوجه ایجاد زخم و درد در گلو خود شدم. و با تحقیقاتی که کردم متوجه سمی بودن رزین شدم و در همین بدو کار از کار کردن با رزین ترسیدم. لطفا در مورد میزان سمی بودن و عوارض کار با رزین اپوکسی و لوازم ایمنی( مثل میزان تهویه در منزل و نوع ماسک) توضیحاتی را بفرمایید.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ دادن

   درود
   بعید می بینیم دو جلسه کار با رزین باعث ایجاد زخم در گلو شده باشد، مگر اینکه شما به رزین حساسیت داشته باشید، حتما به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.
   همانطور که در متن مقاله نیز توضیح داده شده است کار با رزین می بایست در محیط با تهویه مناسب انجام شود، بسیاری از هنرمندانی که به طور حرفه ای و چندین ساعت در روز با رزین کار می کنند محیط کارگاهی جدا از محیط زندگی، مجهز به هود های آزمایشگاهی را به این کار اختصاص می دهند.
   اگر شما نیز به همین میزان با رزین کار می کنید می بایست کارگاهی با چنین شرایط فراهم کنید، ولی اگر در مقدار محدود با رزین کار میکنید همین که در فضای باز حیاط یا تراس خانه کار کنید کفایت می کند.

   حتما به دنبال مقاله هایی درباره حساسیت به رزین خواهیم بود.
   با آرزوی سلامتی برای شما

 13. بهمن قاسمی
  پاسخ دادن

  سلام
  ممنونم از اطلاعات داده شده
  من در رشت زندگی میکنم و اگر دوستان ادرسی جهت خرید رزین دارند ممنون میشوم راهنمائی کنند

 14. محمود استکی
  پاسخ دادن

  درود به شما وسایت مفیدتون یه سوالی که داشتم اینه که از چه ماده ای برای براق کردن رزین اپوکسی استفاده میشه ؟؟؟؟
  ممنون میشم

 15. فاطمه
  پاسخ دادن

  سلام ببخشید من نمیدوتم رزین روبایدازکجاپیداکنم وچه مشخصاتی به فروشنده بدم میشه کمکم کنید و درضمن اموزش هاتون خیلی خوبن

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ دادن

   درود
   سپاس از توجه شما
   باید بگید رزین ۵۰% می خواید، اما کیفیتش رو باید تست کنید وگرنه از ظاهرش مشخص نمیشه که رزین خوبی هست یا نه.
   برای تهیه رزین خیلی ها در کامنت سوال پرسیده اند، و گفته ایم که از فروشگاه های لوازم هنری خصوصا لوازم نقاشی و پتینه و بعد از اون از رنگ فروشی ها می تونید سوال بفرمایید.
   اگر باز هم پیدا نکردید به تلگرام ما پیام بدید شاید بتونیم براتون تهیه و ارسال کنیم.
   شماره تلگرام ۰۹۱۱۶۵۰۴۳۹۴
   پیروز باشید

 16. N.T
  پاسخ دادن

  سلام خسته نباشيد
  اگه ميشه مارك رزيني كه خودتون استفاده ميكنيد و راضي هستين رو بگيد؟
  من ميخوام داخل سيني استفاده كنم،رزين بهتره يا لول لايت؟اصلا فرقشون چيه؟
  ممنون از مطالب مفيدتون

 17. وحید
  پاسخ دادن

  با سلام و عرض ادب
  مقاله بسیار جالبی بود و چیزهای ارزشمندی یاد گرفتم. ممنون میشم به سوالات من پاسخ بدید

  ۱) اگر زیورآلات رزینی با رعایت همه موارد صحیح در مرحله ساخت درست بشن(از قبیل: انتخاب رزین و هاردنر مناسب – میزان اختلاط صحیح – روش پخت صحیح و …) عمر مفید این زیورآلات چقدر هست؟ (از لحاظ زرد نشدن – شفاف ماندن – مقاومت فیزیکی و …) و آیا راهی برای مقاوم کردن آنها در برابر نور خورشید و اشعه uv هست یا نه؟

  ۲) آیا اگر این زیورآلات با بدن فرد استفاده کننده بطور طولانی مدت تماس داشته باشه، برای شخص ضرری داره؟ (از نظر حساسیت پوستی و یا هر مورد دیگری)

  ۳) بهترین شرایط نگهداری و استفاده از زیورآلات رزینی برای طول عمر بیشتر چیه؟ و وقتی میگیم رزین نباید در مجاورت مداوم آب باشه، منظور از مجاورت مداوم چیه؟ چون مثلا دستبند یا انگشتری که به دست انداخته میشه، گاهی به آب میخوره و گردنبند بیشتر در تماس با عرق بدن قرار داره.

  ۴) سوال آخر اینکه آیا رزین در برابر عطر یا اسپری ها هم مقاومه یا نه؟

  ببخشید که سوالها زیاد شد، ممنون میشم کامل توضیح بدید. برام خیلی مهمه که چه محصولی با چه ویژگی هایی میخام به مشتری عرضه کنم و رضایت مشتری برام خیلی مهمه.
  با سپاس فراوان

 18. مهناز غلامي
  پاسخ دادن

  سلام
  وقت بخير
  ميشه لطفا بفرمايين براي زيورالاتي كه در قالب هاي سيليكوني درست ميشن بعد از اينكه از قالب دراورديم چطور ميتونيم پين رو وصل كنيم ؟

 19. حامد
  پاسخ دادن

  درود
  بنده رزین اپوکسی و هاردنر تهیه کردم،اما بعد از اختلاط شفاف نیستن،در حالی دوست دیگه ای که دقیقا همین مورد رو تهیه کرده این مشکل رو نداره،میخواستم بدونم ایا ماده ی دیگه هستش که باعث شفافیت رزین بشه یا مشکل از خود رزینه ؟
  سپاس

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ دادن

   درود
   آیا رزین رو از یک جای مشخص و به یک مقدار و روش تهیه کردید؟
   ممکنه دلیلش کیفیت رزین باشه. رزین رو با ظرفی داخل آب گرم بگذارید و خیلی آرام هم بزنید شاید این مشکل برظرف شد.

   پیروز باشید

 20. ابراهیم جوانمردی
  پاسخ دادن

  سلام روز بخیر
  من یک نقشه برجسته به ارتفاع ۱٫۷۰ متر در یک متر با استفاده از پلیستر ساختم.
  مشکل من اینه که این قطعه بعد از گذشت چند ماه هنوز هنگامی که به پشت ان دست میزنم مقداری حالت چسبند داره راه حل رفع این اشکال رو اگر بگید ممنون میشم.
  با تشکر

 21. سعید
  پاسخ دادن

  با سلام ،
  من وقتی رزین رو با هاردنر ترکیب میکنم حباب های کوچیکی درست میشه از همون ایتدا و وقتی داخل
  قالب میریزم دقیقا لحظات صفت شدن قالب حباب ها به سطح میان و کار رو خراب میکنن
  به نظرتون از چی میتونه باشه

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ دادن

   درود
   لطفا به تمام نکات جزئی که در توضیحات کار با رزین گفته شده توجه فرمایید.
   برای اینکه حباب داخل رزین تشکیل نشود می بایست رزین و هاردنر را به آرامی روی هم بریزید و همچنین موقع هم زدن حتما از چوب بستنی یا وسایل مشابه استفاده کنید به هیچ وجه تند هم نزنید.
   ریختن رزین داخل قالب هم باید به آرامی باشد تا حباب تشکیل نشود.
   اگر باز هم با رعایت تمام این موارد داخل رزین حباب داشتید، بعد ریختن رزین قالب را روی ویبراتور ( اگر دسترسی دارید) قرار دهید، در غیر اینصورت با وسیله ای مانند چاقو به بدنه قالب ضرباتی را وارد نمایید تا حباب ها به سطح زرین هدایت شده و سپس با نوک سوزن یا خلال دندان آنها را از بین ببرید.

 22. دوست دار هنر
  پاسخ دادن

  سلام می تونیم با سشوار حباب هارو از بین ببریم ؟

  با سشوار ی که موهامون رو خشک میکنیم میتونیم حباب هارو از بین ببریم؟

ارسال نظر