رزین ترکیبی است طبیعی یا مصنوعی که در صنعت، معماری داخلی و هنرهای تجمسی کاربرد فراوان دارد. رزین به واسطه ماده هاردنر (سفت کننده) خودش را گرفته و سخت می شود. از آنجا که رزین در آب حل نمی شود به عنوان یک ماده ضد آب کننده در زمینه های مختلف کاربرد دارد. حلال رزین الکل و استون است.

رزین های مصنوعی بسیار متنوع هستند. از جمله رزین های مصنوعی می توان به رزین پلی استر، رزین آپوکسی، رزین وینیل استر، رزین فنولیک و … اشاره کرد. در میان این تنوع، رزین پلی استر و آپوکسی مواردی هستند که در کارهای هنری استفاده می شوند. رزینی که ما به دنبالش هستم و برای ساخت زیورآلات رزینی استفاده می شود، رزین اپوکسی است. در این مقاله بعد از معرفی اجمالی رزین پلی استر و اپوکسی، به توضیحات بیشتر درباره رزین اپوکسی خواهیم پرداخت.

رزین پلی استر:

رزین پلی استر مایعی است  که با درصد مشخصی هاردنر ترکیب شده و پس از گذشت زمان معین خشک می شود. البته با اضافه کردن  چند قطره کاتالیزور می توان زمان خشک شدن را کاهش داد. رزین پلی استر برای سفت شدن باید در کوره پخته شود. میزان هاردنر و کاتالیزور در کیفیت، دوام و رنگ آن تاثیر دارد که بعدها در مقاله جامع تری آن را مورد بحث قرار خواهیم داد.

رزین پلی استر بادوام بوده و در مجسمه سازی، کارهای صنعتی و تولید سنگ مصنوعی کاربرد دارد. بخارات آن بسیار سمی است و باید در محیطی با تهویه کامل و البته همراه با ماسک و دستکش استفاده شود. پلی استر بعد از بستن غیر سمی است و قابلیت سمباده زدن و سوراخ کردن با مته را نیز دارد. رزین های پلی استری بسیار ارزان تر از رزین های آپوکسی هستند که علت آن فروش به صورت عمده و در حجم های بالا است. برای رنگ آمیزی مجسمه های پلی استری از جوهر رنگ استفاده می شود. جوهر رنگ را  با تینر فوری یا استون مخلوط کرده و با قلمو، رنگ آمیزی انجام می شود. همچنین از رنگ های فوری مخصوص رنگ آمیزی ماشین نیز میتوان بهره برد.

رزین آپوکسی:

رزین های آپوکسی در جهان به عنوان رزین های مناسب برای کارهای هنری و دست ساخت دسته بندی شده اند، چرا که عوارض سمی بسیار کمتری داشته و در اتاق کارهایی با تهویه مناسب به راحتی می توان از آنها استفاده کرد. از رزین های آپوکسی برای ساخت زیورآلات مصنوعی استفاده می شود. یکی از دغدغه های اصلی هنرمندان سفت شدن رزین است که با دقت در نسبت تخلیط هاردنر و آپوکسی برطرف می شود. رزین های اپوکسی برای سفت شدن به کوره (پخته شدن) نیاز ندارند، بلکه در مجاورت هوا به تدریج سفت می شود.

رزین آپوکسی از دو ماده تشکیل شده است؛ رزین و  هاردنر (سخت کننده). این دو بخش باید با نسبت دقیقی، که توسط تولید کننده مشخص می شود، مخلوط شوند.

رزین آپوکسی نسبت به رزین پلی استر بسیار گرانتر است اما به همان دلیل سمی بودن، رزین اپوکسی برای پروژه های خانگی بسیار مناسب تر است. رزین را همیشه با دقت زیاد استفاده کنید و به توصیه های ایمنی و نکات بهداشتی ارائه شده توسط کارخانه های تولیدی توجه کنید.

بعد از اینکه رزین اپوکسی روی یک سطح ریخته و خشک شود، سطحی شفاف، شیشه ای و صیقلی روی کار ایجاد می شود.

 

“لوازم جانبی کار با رزین اپوکسی”

رنگ کردن رزین اپوکسی: رنگ هایی که برای این منظور کاربرد دارند به ۳ دسته پودری، مایع و خمیری تقسیم بندی می شوند. این رنگ ها را می بایست موقع مخلوط کردن رزین و هاردنر، یعنی زمانی که هنوز مایع هستند، به مخلوط اضافه کنید.

 

قالبگیری رزین: برای قالبگیری رزین اپوکسی از قالب های متنوعی می توان استفاده کرد؛

 

 

قالب سیلیکونی: این نوع قالب ها به علت داشتن قابلیت انعطاب پذیری برای قالب گیری اجسام سه بعدی مناسب می باشند آویزهای قلبی شکل، النگو و.. را می توانید با این قالب ها، قالبگیری کنید. قالب های سیلیکونی متنوعی در بازار موجود است. همچنین می توانید خودتان از شیئی که مدنظر دارید قالبگیری کرده و قالب سیلیکونی مد نظر خود را بسازید. ساخت قالب های سیلیکونی خود مبحثی جانکاه است که در این مقال نمی گنجد.


قالب لاتکسی: از این قالب ها با عنوان قالب هایی با انعطاف پذیری بالا می توان نام برد. بعضی از انواع رزین ها برای سفت شدن در قالب لاتکسی نیاز به هاردنر بیشتری دارند، بنابراین می بایست قبل از قالبگیری تست شوند. لاتکس در برابر روغن فاسد می شود، بنابراین هنگام کار با لاتکس از مایع ظرفشویی به عنوان جداکننده استفاده می شود.

قالب های پلاستیکی: برای این قالب های پلاستیکی می توانید از قالب پلاستیکی شکلات های بسته بندی شده در فروشگاه ها و یا ظروف یکبار مصرف نیز استفاده کنید.

 

قالب های خانگی  Home Molds: جایخی و یا جعبه شکلات، قالب های کوچک بسیار خوبی هستند. می توانید ظروف پلاستیکی متفاوتی را که در خانه دارید به عنوان قالب استفاده کنید. همچنین بطری و ظروف شکسته و لبه پریده، اسباب بازی کودکان، قالب های یکبار مصرف خوبی برای این کار هستند.

روان کننده: روان کننده کمک می کند تا رزین به قالب خود نچسبد. اگر از قالب های نرم و انعطاف پذیر مانند قالب های سیلیکونی استفاده می  کنید نیاز به روان کننده ندارید. اما برای استفاده از قالب های دیگر نیاز به یک روان کننده خواهید داشت. اسپری های روغن آشپزی برای اینکار مناسب هستند. بدین صورت که ابتدا سطح داخلی قالب خود را با اسپری روغن آغشته کنید و سپس آن را پاک کنید، تا سطوح قالب فقط چرب شوند بدون اینکه روغن اضافی در قالب باقی بماند، سپس رزین را در قالب بریزید.

دقت داشته باشید همانطور که گفته شد، برای قالب های لاتکسی از مایع ظرفشویی به عنوان روان کننده استفاده می کنیم. ابتدا قالب را به مایع ظزفشویی آغشته کرده و صبر میکنید تا خشک شود، سپس رزین را در قالب میریزید.

“تکنیک های کار با رزین اپوکسی”

سطوح صاف و صیقلی: شما می توانید روی قطعات مسطح چوبی، زیرلیوانی، سینی و سطوح صاف زیورآلات را با لایه ای از رزین بپوشانید.

۱۶

قطعات معلق در رزین: می توانید قطعات کوچک پلاستیکی، سکه، گل  و برگ های خشک و حتی ترافل های رنگی  و هر چیز دیگری که تصورش را بکنید با رزین مخلوط کرده و در حجم آن بافت های متنوعی را ایجاد کرد.

لایه محافظ روی عکس: شما میتوانید روی هر عکسی را با رزین بپوشانید. فقط قبل از ریختن رزین می بایست روی عکس را با لایه ای محافظ بپوشانید تا جوهر عکس شما در رزین حل نشود. برای این کار می توان از سیلر، چسب چوب، چسب DM5 و یا اسپری وارنیش استفاده کرد. قبل از ریختن رزین از خشک شدن لایه محافظ روی عکس مطمئن شوید.

تمیز کردن: اگر رزین از سطوح کار بیرون زد و یا جایی که نمی بایست ریخته شد، می توانید آنرا با استون یا لاک پاک کن یا هر پاک کننده متیله (methylated spirits) قسمت های اضافه را پاک کنید. همچنین می توانید با کاتر یا چاقو قسمت های اضافه را ببرید. اما بهترین روش برای پاک کردن این است که تمام مراحل را با دقت کامل انجام دهید تا چنین مواردی اتفاق نیافتد.

“مراحل آماده سازی و استفاده از رزین”

اکنون که درباره تمام موارد مرتبط با رزین اپوکسی توضیح داده شد، نحوه کار کردن با رزین آپوکسی را آموزش می دهیم.

وسایل مورد نیاز:

 • رزین و هاردنر
 • پیمانه اندازه گیری دو عدد
 • ظرف برای مخلوط کردن
 • قالب
 • قاشق یکبار مصرف برای هم زدن

برای داشتن یک رزین خوب باید رزین و هاردنر را با نسبتی که روی بسته بندی همان رزین ذکر شده است مخلوط نمایید. متداولترین نسبت های آپوکسی به هاردنر، نسبت های مساوی ۱ به ۱ یا ۲ به ۱ می باشند. اندازه گیری غیر دقیق و مخلوط کردن نا مناسب رزین باعث می شود که رزین سفت نشود. برای اندازه گیری نسبت دقیق رزین و هاردنر می توانید از پیمانه های مدرج استفاد کنید. همچنین می توانید از ترازوی دیجیتال کمک بگیرید. پس از هر بار استفاده از رزین و هاردنر باید قطعات مورد استفاده را تمیز کنید، از این جهت می توانید از قاشق ها و ظروف یکبار مصرف برای مخلوط کردن استفاده کنید.

در آموزش ما نسبت حجمی رزین و هاردنر برابر است. حجم دلخواه رزین را برداشته و به روش بن ماری کمی گرم می کنیم.

با نسبت حجمی یکسان هاردنر را روی رزین می ریزیم.

رزین و هاردنر را به آرامی هم می زنیم تا خوب با هم مخلوط شوند. در صورتی که مخلوط دو ماده خوب همگن و یکنواخت نشده باشد، در پروسه سفت شدن رزین اختلال ایجاد خواهد شد. برای جلوگیری از تشکیل شدن حباب هوا، هم زدن را به آرامی و در ظروفی با عمق بیشتر و سطح مقطع کمتر انجام دهید.

مخلوط را در پیمانه تمیز می ریزیم. کمی صبر کنید تا حباب ها خارج شوند.

سپس مخلوط را در قالب بریزید. می توانید با ضربه زدن با قالب حباب هوا را خارج کنید. می توانید با فوت کردن در یک نی و همچنین باد سشوآر به خارج شدن حباب ها کمک کنید.

کمی رنگ مایع مخصوص در رزین بریزید.

با قاشق آن را به آرامی هم بزنید. نمی خواهیم رنگ و رزین با هم یکنواخت شوند.

کمی پودر اکلیل با مش درشت در قالب بریزید.

وقتی می خواهید قطعات بزرگتر تزئینی را داخل رزین بریزید دقت کنید که دستانتان آلوده نشود. در صورت نیاز از دستکش استفاده کنید.

برای ریختن اجسام معلقی که کمی سنگین هستند و احتمال دارد کامل کف قالب ته نشین شوند، می بایست کار را در چندین مرحله اجرا کرد. بدین صورت که ابتدا یک لایه رزین کف قالب بریزیم، پس از خشک شدن لایه های بعدی را با اجسام معلق اضافه کرده و برای آخرین لایه رزین باید سطح اجسام معلق را بپوشاند.

رزین را به مدت ۷۲ ساعت کنار بگذارید تا کاملا سفت شود. سپس آنرا از قالب خارج کنید.

“یادآوری”

در آموزش های پیشین در مجله اینترنتی من و هنر نمونه های خلاقانه کار با رزین را آموزش داده ایم که می توانید به کمک آنها آثار هنری زیبایی را خلق کنید:

آموزش ساخت زیر لیوانی رزین و اشیاء معلق

آموزش ساخت زیرلیوانی درخشان

آموزش ساخت زیورآلات چوب و رزین

آموزش ساخت جعبه جواهر با رزین

در ادامه نمونه زیورآلات تهیه شده با رزین را به عنوان الهام بخشیدن برای شما عزیزان انتخاب کرده ایم؛

 

The following two tabs change content below.
متین تابان شمال ( متولد 29 اردیبهشت 1360 در رشت) کارشناس ارشد رشته باغبانی است. وی از سال 1388 فعالیت خود را در زمینه هنر پتینه آغاز کرده است و هم زمان با فعالیت در رشته آکادمیک خود، در زمینه تولید زیورآلات، لوازم دکوری و کاربردی در مجموعه صنایع دستی من و هنر نیز فعالیت دارد.

نظرات

 1. سمانه زاذع
  پاسخ

  سلام
  من روی یک سینی چوبی طرحی رو دکوپاژ کردم و بعد رزین ریختم. ولی رزین کم بود و باز تو یه مرحله دیگه رزین به سطوح اضافه کردم اما کارم خراب و شده و سطوح رزین ناهمگون شده. چطور میتونم ترمیمش کنم؟ آیا اگه یکبار د
  دیگه با رزین کل سطح رو پوشش بدم درست میشه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   متاسفانه این مشکل غیر قابل تعمیر است؛
   وقتی رزین و هاردنر با هم مخلوط شدند زمان پخت curing time (به سفت شدن رزین پخت رزین می گویند) شروع می شود که شامل سه مرحله است. در مرحله دوم پخت، مخلوط شروع به سفت شدن می کند و حالت ژله ای می گیرد. اگر نیاز به اعمال لایه دوم باشد باید تا این مرحله اضافه شود ، در غیر اینصورت واکنش شیمایی کامل شده و دیگر لایه دوم به لایه اول نمی چسبد.

   اگر سینی را برای خودتان می خواهید و مواج بودن ظاهر کار برایتان قابل اغماض است می توانید مجددا رزین بریزید منتها این بار لایه رزین باید بسیار ضخیم باشد. طبق تجربه شخصی نتیجه کار بدتر می شود.

   • سهیل خالقی
    پاسخ

    با تشکر فراوان از مطالب بسیار مفید شما، در مطالب مربوط به رزینها گفته شده که نباید در مرحله ژله ای شدن چیزی به ریزن اضافه بصه یا رزین تکون داده بشه بنابر این مطلب لطفا بفرمایید جطور رزین با اجسام معلق بدون صدمه زدن به ساختار رزین لایه زیرین هنگام خشک شدن باید انجام داد؟

  • امير كمالي
   پاسخ

   سلام ميتونيد با يك سمباده نرم سطح كارتون رو يكدست كنيد

 2. پروانه
  پاسخ

  سلام دوست عزیزم ممنون بابت سایت خوبتون.
  من روی ظروف کار می کنم و پشت کارم و برای ماندگاری کریستال وارنیش میزنم می خواستم بدونم میتونم بجاش از رزین اپوکسی استفاده بکنم.

   • سلطان قطبا
    پاسخ

    سلام با عرض ادب خدمت شما یک سالی داشتم ببخشید وسایل مانند چسب رزین هاردنر از کجا تهیه کنیم ممنون میشم .

    • بنفشه قلیزاده
     پاسخ

     درود
     بهتره رزین و لوازمش رو از فروشگاه های لوازم هنری و پتینه تهیه کنید.
     می تونید گوگل هم بکنید معمولا فروشنده های آنلاینی هستند که در اینترنت آگهی فروش زده باشند. اما با تحقیق خرید کنید و از واقعی بودن فروشنده مطمئن بشید.

   • نوید حیدری
    پاسخ

    سرکار خانم سلام .
    بنده علاقه مند کار با رزین شدم و نیاز به یه مقدار کوچولو اموزش دارم ایا میتونین منو راهنمایی کنین مواد رو گرفتم و ایده های زیادی دارم ولی ترکیب رو بلد نیستم ممنون میشم اگر راهنماییم کنین با تشکر

    • بنفشه قلیزاده
     پاسخ

     درود
     وقت به خیر
     در قسمت سرچ وبسایت من و هنر کلمه “رزین” رو سرچ کنید، آموزش های مرتبط با رزین لیست می شوند، آموزش ها رو دنبال کنید نحوه ترکیب و کار با رزین طی آموزش ها گفته شده.

 3. تارا حسینی
  پاسخ

  سلام من چون ترازو دیجیتال نداشتم رزین و هاردنر رو با نسبت مساوی هر کدوم دو قاشق قاطی کردم . یکم حرارت ملایم دادم با فندک ک حبابش بره ولی یهو سفت شد یه هم زدم پر حباب شد . چراا ؟!!

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   اگر ترازو ندارید، روی دو لیوان یکبارمصرف ارتفاع مساوی را علامت گذاری کنید تا دو فاز رزین به مقدار مساوی ریخته شود.
   به احتمال زیاد گرمای فندگ باعث انبساط حباب های هوا و در نتیجه غل زدن رزین شده است.
   گرما دهی باید غیر مستقیم باشد، یعنی داخل ظرف آب گرم قرار دهید.
   در ضمن گرما دادن رزین برای رفتن حباب نیست؛ بلکه برای شل شدن و تخلیط بهتر دو فاز رزین می باشد.
   پیروز باشید

  • مرتضی غلامی
   پاسخ

   هاردنر رو نباید همون اول بهش اضافه کتید و گرم کنید. اول رزین رو گرم کنید حباباش بره بعد هاردنر بزنین. شما هاردنر زدید و گرم کردید کلا رزین رو پخت دادید.

 4. بهاره
  پاسخ

  سلام ببخشیدازملدی که توش رزین پلی استر ریختیم توشیرینی پزی هم دوباره استفاده کنیم یانه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   در ابتدا می بایست نکته بسیار مهمی را بدانید؛ اینکه قالب یا همان مولد (به زبان انگلیسی) که برای کارهای غیر شیرینی پزی هستند به هیچ وجه نباید برای شیرینی پزی استفاده شوند چرا که از سیلیکون غیر بهداشتی تهیه می شوند برعکس قالب های شیرینی پزی از سیلیکون بهداشتی تهیه می شوند.

   حال اگر قالب مخصوص شیرینی را برای رزین استفاده کرده اید و مجددا می خواهید برای شیرینی استفاده کنید، همچنان توصیه می کنیم این کار را نکنید. سلامتی انسان بسیار مهمتر از این است که به خاطر یک قالب به خطر بیافتد. به هر ترتیب رزین یک ماده شیمیایی است.

 5. سیما
  پاسخ

  سلام، با تشکر از توضیحاتتون
  من تازه میخوام این کارو شروع کنم میخواستم بدونم از کجا میشه رزین ( مواد اولیه کار ) را تهیه کرد

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   فروشگاه های رنگ، فرشگاه های لوازم پتینه
   و چون به تازگی در ایران هم رزین برای ساخت زیورآلت فانتزی استفاده می شود، بعضی از مغازه های بازار راسته خرازی ها رزین نیز عرضه می کنند. اما اینکه رزین با کیفیتی باشد یا نه باید امتحان بفرمایید.
   پیروز باشید

 6. L.H
  پاسخ

  با عرض سلام
  ممنون از مطالب زیباتون
  می خواستم بدونم که چرا وقتی رزین اپوکسی رو داخل قالب سیلیکونی میریزم و بعد از خشک شدن در میارم سطح کارم ماته؟ایا راه حلی برای این کار وجود داره ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   اگر از کیفیت رزین تون مطمئن هستید احتمالا سطح قالب کاملا صیقلی نبوده.
   می توانید فاکتورهای کار را دونه دونه تغییر بدید تا مشکل مشخص بشه.
   پیروز باشید

   • یوسف مهدوی
    پاسخ

    سلام واقعاممنونم از توضیحات خیلی خوب شما
    واقعا دستتون درد نکنه

 7. نفس بنایی
  پاسخ

  من میخام پادری باهاش درست کنم چکارکنم رزین نریزه ازکنارهاش.
  وفقط بگذارم کنار تابخشکه. دیگه لازم به کار خاص دیگری نداره. باتشکرازشما

 8. مهسا ح.
  پاسخ

  سلام.. مطالبتون واقعا جامع و عالی بود..
  اگر با خمیر بازی بچه ها، از چیزی که میخوام قالب بگیرم،
  میتونم ازش به عنوان قالب استفاده کنم؟!
  و اگر میشه، باید چربش کنم یا نه؟!
  پیشاپیش از پاسخ تون ممنون..

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   برای قالبگیری باید از سیلیکون استفاده کنید، که معمولا با خمیر بازی دورتادور و زیر اشیا را محدود می کنند تا سیلیکون جاری نشود. وگرنه خود خمیر بازی به هیچ وجه قالب به شمار نمی آید.
   در مواردی شما میخواهید روی یک سطح صاف رزین بریزید و برای اینکه رزین جاری نشود و از اطراف چکه نکند دورتادور آن سطح صاف را با خمیر بازی محدود می کنید.

   پیروز باشید

   • مهسا ح.
    پاسخ

    من میخوام از دست بچه م قالب بگیرم.. طوری که مثل وقتیکه دستش رو توی جوهر میزنه و بعد روی کاغذ میزنه، فقط جای دستش روی خمیر بمونه و همون بشه قالب..
    پس نباید داغ باشه..
    بعد میخوام رزین یا سیلیکون رو که رنگ قاطیش کردم،
    به ارتفاع نهایتا نیم سانتیمتر
    توی قالب بریزم و بذارم سفت بشه..
    ۱٫ برای قالب گرفتن از چه ماده ای استفاده کنم؟
    رزین یا سیلیکون؟
    ۲٫ وقتی قالب حاضر شد، چه ماده ای توش بریزم؟
    رزین یا سیلیکون؟
    میخوام چیزی که در نهایت بدست میاد منعطف باشه!

    ببخشید که سوالم اینقدر طولانی شد.. ☺

    • بنفشه قلیزاده
     پاسخ

     با درود
     اگر می خواهید محصول نهایی منعطف باشد پس حتما باید از سیلیکون استفاده کنید.
     برای اینکار کفت دست کودک را روی خمیر بازی یا خمیر گلسازی فشار دهید تا اثر دست بیافتند. سپس داخل آن را با لایه نازک روغن چرب کنید.
     اگر خمیر گلسازی استفاده می کنید ۲۴ ساعت اجازه دهید خشک شود. خرید آنلاین خمیر گلسازی

     سپس مخلوط سیلیکون را داخل فرو رفتگی دست ریخته و اجازه دهید خودش را بگیرد.
     مبحث قالبگیری بسیار مفصل است و در یک کامنت نمی گنجد، ولیکن سعی شد پاسخ سوالات اصلی تان را بگیرید.
     پیروز باشید.

     • مهسا ح.

      عالی بود.. ممنون از صبر و حوصله تون در پاسخگویی ..

 9. مهندس خطیب
  پاسخ

  با سلام . لطفا حلالی هم اگر موجود هست بگین . رزین سفت شده در چه حلالی حل میشود . با تشکر .

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   رزین اپوکسی خشک شده به سختی پاک می شود. برای پاک کردن ابتدا با کاردک قسمت های خشک شده را بتراشید تا ضخامت آن کم شود، سپس یک قطعه پارچه را با الکل یا تینر کاملاً آغشته نمایید. استفاده از دستکش حین کار فراموش نشود. اگر ۲۴ ساعت از خشک شدن رزین گذشته باشد نیاز به چندین بار انجام این کار است. بعد از اینکه پاک شد با یک دستمال مرطوب سطح را تمیز کنید. دقت داشته باشید سطحی که می خواهید پاک کنید نسبت به تینر با الکل حساس نباشد.

   این فرایند بسیار سخت و خسته کننده است، اگر سطح ارزشمندی به رزین آلوده شده و به زخمتش می ارزه این کار را انجام دهید.

 10. سیما
  پاسخ

  با سلام
  ممنون از صفحه ای که ایجاد کردید و سپاس از شما بخاطر پاسخ هاتون
  امکانش هست برندی که خودتون استفاده میفرمایید را معرفی کنید که در شروع کار با مشکل مواجه نباشیم و از کیفیت مواد اولیه مورد استفاده مطمئن باشیم

 11. عاطفه کاظمی
  پاسخ

  با سلام من میخوام برای فواصل بین چوب استفاده کنم و بعد برش بزنم اینکار رل چگونه میتوانم انجام بدم

 12. آناهیتا
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  به تازگی کار ساخت زیورالات رزینی را شروع کردم در جلسه دوم کار با رزین متوجه ایجاد زخم و درد در گلو خود شدم. و با تحقیقاتی که کردم متوجه سمی بودن رزین شدم و در همین بدو کار از کار کردن با رزین ترسیدم. لطفا در مورد میزان سمی بودن و عوارض کار با رزین اپوکسی و لوازم ایمنی( مثل میزان تهویه در منزل و نوع ماسک) توضیحاتی را بفرمایید.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بعید می بینیم دو جلسه کار با رزین باعث ایجاد زخم در گلو شده باشد، مگر اینکه شما به رزین حساسیت داشته باشید، حتما به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.
   همانطور که در متن مقاله نیز توضیح داده شده است کار با رزین می بایست در محیط با تهویه مناسب انجام شود، بسیاری از هنرمندانی که به طور حرفه ای و چندین ساعت در روز با رزین کار می کنند محیط کارگاهی جدا از محیط زندگی، مجهز به هود های آزمایشگاهی را به این کار اختصاص می دهند.
   اگر شما نیز به همین میزان با رزین کار می کنید می بایست کارگاهی با چنین شرایط فراهم کنید، ولی اگر در مقدار محدود با رزین کار میکنید همین که در فضای باز حیاط یا تراس خانه کار کنید کفایت می کند.

   حتما به دنبال مقاله هایی درباره حساسیت به رزین خواهیم بود.
   با آرزوی سلامتی برای شما

 13. بهمن قاسمی
  پاسخ

  سلام
  ممنونم از اطلاعات داده شده
  من در رشت زندگی میکنم و اگر دوستان ادرسی جهت خرید رزین دارند ممنون میشوم راهنمائی کنند

 14. محمود استکی
  پاسخ

  درود به شما وسایت مفیدتون یه سوالی که داشتم اینه که از چه ماده ای برای براق کردن رزین اپوکسی استفاده میشه ؟؟؟؟
  ممنون میشم

 15. فاطمه
  پاسخ

  سلام ببخشید من نمیدوتم رزین روبایدازکجاپیداکنم وچه مشخصاتی به فروشنده بدم میشه کمکم کنید و درضمن اموزش هاتون خیلی خوبن

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   سپاس از توجه شما
   باید بگید رزین ۵۰% می خواید، اما کیفیتش رو باید تست کنید وگرنه از ظاهرش مشخص نمیشه که رزین خوبی هست یا نه.
   برای تهیه رزین خیلی ها در کامنت سوال پرسیده اند، و گفته ایم که از فروشگاه های لوازم هنری خصوصا لوازم نقاشی و پتینه و بعد از اون از رنگ فروشی ها می تونید سوال بفرمایید.
   اگر باز هم پیدا نکردید به تلگرام ما پیام بدید شاید بتونیم براتون تهیه و ارسال کنیم.
   شماره تلگرام ۰۹۱۱۶۵۰۴۳۹۴
   پیروز باشید

 16. N.T
  پاسخ

  سلام خسته نباشيد
  اگه ميشه مارك رزيني كه خودتون استفاده ميكنيد و راضي هستين رو بگيد؟
  من ميخوام داخل سيني استفاده كنم،رزين بهتره يا لول لايت؟اصلا فرقشون چيه؟
  ممنون از مطالب مفيدتون

 17. وحید
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  مقاله بسیار جالبی بود و چیزهای ارزشمندی یاد گرفتم. ممنون میشم به سوالات من پاسخ بدید

  ۱) اگر زیورآلات رزینی با رعایت همه موارد صحیح در مرحله ساخت درست بشن(از قبیل: انتخاب رزین و هاردنر مناسب – میزان اختلاط صحیح – روش پخت صحیح و …) عمر مفید این زیورآلات چقدر هست؟ (از لحاظ زرد نشدن – شفاف ماندن – مقاومت فیزیکی و …) و آیا راهی برای مقاوم کردن آنها در برابر نور خورشید و اشعه uv هست یا نه؟

  ۲) آیا اگر این زیورآلات با بدن فرد استفاده کننده بطور طولانی مدت تماس داشته باشه، برای شخص ضرری داره؟ (از نظر حساسیت پوستی و یا هر مورد دیگری)

  ۳) بهترین شرایط نگهداری و استفاده از زیورآلات رزینی برای طول عمر بیشتر چیه؟ و وقتی میگیم رزین نباید در مجاورت مداوم آب باشه، منظور از مجاورت مداوم چیه؟ چون مثلا دستبند یا انگشتری که به دست انداخته میشه، گاهی به آب میخوره و گردنبند بیشتر در تماس با عرق بدن قرار داره.

  ۴) سوال آخر اینکه آیا رزین در برابر عطر یا اسپری ها هم مقاومه یا نه؟

  ببخشید که سوالها زیاد شد، ممنون میشم کامل توضیح بدید. برام خیلی مهمه که چه محصولی با چه ویژگی هایی میخام به مشتری عرضه کنم و رضایت مشتری برام خیلی مهمه.
  با سپاس فراوان

 18. مهناز غلامي
  پاسخ

  سلام
  وقت بخير
  ميشه لطفا بفرمايين براي زيورالاتي كه در قالب هاي سيليكوني درست ميشن بعد از اينكه از قالب دراورديم چطور ميتونيم پين رو وصل كنيم ؟

 19. احمد
  پاسخ

  باسلام چطور میشه سرعت خشک شدن رزین رو به چند ساعت تقلیل داد .با تشکر

 20. حامد
  پاسخ

  درود
  بنده رزین اپوکسی و هاردنر تهیه کردم،اما بعد از اختلاط شفاف نیستن،در حالی دوست دیگه ای که دقیقا همین مورد رو تهیه کرده این مشکل رو نداره،میخواستم بدونم ایا ماده ی دیگه هستش که باعث شفافیت رزین بشه یا مشکل از خود رزینه ؟
  سپاس

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   آیا رزین رو از یک جای مشخص و به یک مقدار و روش تهیه کردید؟
   ممکنه دلیلش کیفیت رزین باشه. رزین رو با ظرفی داخل آب گرم بگذارید و خیلی آرام هم بزنید شاید این مشکل برظرف شد.

   پیروز باشید

 21. آرمیتا
  پاسخ

  باسلام
  میدونید زرین و هاردنر رو از کجا تهیه کنیم ممنون میشم پاسخ دهید.

 22. ابراهیم جوانمردی
  پاسخ

  سلام روز بخیر
  من یک نقشه برجسته به ارتفاع ۱٫۷۰ متر در یک متر با استفاده از پلیستر ساختم.
  مشکل من اینه که این قطعه بعد از گذشت چند ماه هنوز هنگامی که به پشت ان دست میزنم مقداری حالت چسبند داره راه حل رفع این اشکال رو اگر بگید ممنون میشم.
  با تشکر

 23. سعید
  پاسخ

  با سلام ،
  من وقتی رزین رو با هاردنر ترکیب میکنم حباب های کوچیکی درست میشه از همون ایتدا و وقتی داخل
  قالب میریزم دقیقا لحظات صفت شدن قالب حباب ها به سطح میان و کار رو خراب میکنن
  به نظرتون از چی میتونه باشه

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   لطفا به تمام نکات جزئی که در توضیحات کار با رزین گفته شده توجه فرمایید.
   برای اینکه حباب داخل رزین تشکیل نشود می بایست رزین و هاردنر را به آرامی روی هم بریزید و همچنین موقع هم زدن حتما از چوب بستنی یا وسایل مشابه استفاده کنید به هیچ وجه تند هم نزنید.
   ریختن رزین داخل قالب هم باید به آرامی باشد تا حباب تشکیل نشود.
   اگر باز هم با رعایت تمام این موارد داخل رزین حباب داشتید، بعد ریختن رزین قالب را روی ویبراتور ( اگر دسترسی دارید) قرار دهید، در غیر اینصورت با وسیله ای مانند چاقو به بدنه قالب ضرباتی را وارد نمایید تا حباب ها به سطح زرین هدایت شده و سپس با نوک سوزن یا خلال دندان آنها را از بین ببرید.

 24. دوست دار هنر
  پاسخ

  سلام می تونیم با سشوار حباب هارو از بین ببریم ؟

  با سشوار ی که موهامون رو خشک میکنیم میتونیم حباب هارو از بین ببریم؟

 25. فاطمه
  پاسخ

  سلام
  من میخوام واسه یه گل گلدوزی شده یه قاب حبابی شکل درست کنم
  میتونم از رزین استفاده کنم؟
  اگه میشه، چه جوری باید انجامش بدم؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بستگی داره منظور شما از حباب چی باشه؟ کره تو خالی کامل؟ کره تو پر که روی سطح گلدوزی قرار گرفته؟ یا یک لایه رزین روی سطح کار که کمی برآمده باشد؟
   برای مورد اول باید از حباب های شیشه ای آماده که مخصوص ساخت زیورآلات فانتزی هست استفاده کنید.
   برای مورد دوم باید از قالب های سیلیکونی مخصوص استفاده کنید.
   برای مورد سوم کافی است سطح گدوزی شده رو داخل قاب فلزی انگشتر یا گردنبند یا هر ظرف دیگر قرار داده و رزین را روی سطح بریزید.

 26. مریم مهدوی
  پاسخ

  سلام من بارزین اپوکسی حوض ماهی قرمز درست کردم وقتی ماهی وبارنگ اکرولیک روش میکشم رنگ ترک میخوره چرا؟واینکه بعدازریختن لایه دوم رزین مرز بین دولایه معلومه ترکیب بالایه زیرین نمیشه؟ وبرای خشک شدن سریع هارنرو بیشتر نمیشه ریخت؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   روی چه سطحی با رنگ اکرلیک نقاشی کردید؟ شاید سطحتون نیاز به زیرسازی داشته باشه وگرنه رنگ اکرلیک ترک نمی خوره.
   خیر نمیشه هاردنر بیشتر زد. اگر رزین ۵۰ درصد هست باید نصف رزین و نصف هاردنر بزنید و حتما وزن کنید که دقیقا برابر باشند.
   بعضی رزین ها ممکنه ۶۰-۴۰ باشند و … که باید روی بسته رزین نوشته شده باشه یا از فروشنده درصد ترکیب رو بپرسید.

   درباره مشخص بودن مرز بین لایه ها دوستان دیگر اگر اطلاعاتی دارند امیدوارم ببینند و راهنمایی کنند شما رو.

 27. محمدرضا حقدین
  پاسخ

  سلام
  میشه یکم راجع به ساخت قالب های سیلیکونی و نحوه تهیه شون توضیح بدید ممنون میشم

 28. مهرنوش شالو
  پاسخ

  سلام خسته نباشید و ممنون بابت مطالب مفیدتون
  ببخشید یه سوال داشتم من میخواستم با قیر و تینر رنگامیزی کنم روی رزین رو
  چقد نفت و چقد قیر باید مخلوط کنم؟
  و از تینر صد در صد باید باشه؟یا تینر روغنی هم میتونم قاطی کنم؟

  • Zs
   پاسخ

   سلام عزیزم موفق باشی فقط توروخدا مواظب باش تینرخیلی خطرناکه وآتش زاست مواظب باش

 29. مریم
  پاسخ

  سرکار خانم بنفشه
  درود بر شما

  اگه بخوام از رزین روی کار سفال استفاده کنم ، برداشتم طبق مطالبی که زحمت کشیدید نوشتید این بود که باید از رزین آپوکسی استفاده بشه درست؟ می تونم رزین رو با قلم مو رو سطح کار بزنم یا باید جور دیگه ای استفاده کنم ؟

  سپاس از همه مطالب خوبتون

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   وقت به خیر
   بله باید از رزین اپوکسی استفاده کنید. امکان اعمال رزین روی سطوح غیر مسطح وجود دارد ولی می بایست به روش های خاص و در چند مرحله انجام شود که در یک کامنت نمی گنجد، ولیکن به صورت مختصر براتون شرح خواهم داد؛
   به عنوان مثال اگر یک کاسه یا گلدان سفالی داشته باشید، باید ظرف را روی یک موتور گرداننده نصب کرده و در حالی که موتور ظرف را به آرامی می گرداند رزین با قلمو روی ظرف اعمال شود. و تا زمانیکه ظرف خشک می شود (یا حداقل ۴ ساعت) ظرف باید توسط دستگاه در حال چرخش باشد. قبل از اعمال رزین نیز یک مرحله زیرسازی اولیه باید انجام شود.

   پیروز باشید
   سپاس از توجه شما

 30. مریم
  پاسخ

  با تشکر فراون از پاسخگویی سریع و دقیق شما

  اینکه گفتید ظرف باید روی چرخ روشن بمونه تا ۴ ساعت خیلی جالب بود. برای اینکه یکنواخت خشک بشه ؟ احتمالا رو دور کند دیگه نه؟
  اما من میخوام روی دیوار با گِل نقش برجسته کار کنم ، برای اینکه نمیشه تو کوره بپزم میخوام روش رزین بزنم که هم براق بشه هم ضدآب . اینطور میشه؟
  رفتم رنگ فروشی گفتن رزین اپوکسی ندارن ، رزین نیم پولی استر دارن که روی چوب و سنگ هم استفاده میشه و براق هم هست . به نظر شما نیم پولی استر همون اپوکسی ؟
  و آخرین سوالم اینه که منظور از زیر سازی اولیه قبل از اعمال رزین چیه؟
  بسیار سپاسگذارم

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بله با دور کند به این جهت که رزین بر اثر جاذبه پایین نیاید.
   درباره رزینی که فرمودید بهتر هست از خود فروشنده اطلاعات کسب کنید. این مقاله درباره رزین اپوکسی است و رزین پلی استر صرفا جهت اطلاعات خواننده عنوان شده است.

   زیر سازی یعنی پاکسازی با استون و یک لایه رزین اولیه.

 31. احمد سیدآبادی
  پاسخ

  سلام در مقاله ای ترکیبات سنگ مصنوعی کوارتز را نود درصد سیلیس و ده درصد رزین پلی استر ذکر کرده بود و ظاهرا رزین پلی استر از نوع
  پودری میباشد میخواستم بدانم هاردنر برای رزین پلی استر پودری چه ماده ای است؟ قبلا از راهنمایی که میفرمایید کمال امتنان را دارم.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   وقت به خیر
   متاسفانه فعلا در این زمینه اطلاعی نداریم. سایر دوستان خواننده اگر اطلاعی داشته باشند می تونند پاسخ شما رو بدهند.
   پیروز باشید.

 32. ریحانه ابراهیمی
  پاسخ

  سلام من وقتی با رزین زیورآلات درست میکنم درسته که میتونم حباب های درشت کار رو از بین ببرم اما کارم پر از حباب های بسیار ریز هست که هیچ طوری از بین نمیرن،کیفیت های مختلف رزین رو هم امتحان کردم اما فرقی نکرد

 33. کیمیا
  پاسخ

  سلام خسته نباشید من رزین و هاردنر تهیه کردم و بهم گفتن که نسبت ترکیبش ۳ به ۱ است ، رزین خودش به تنهایی غلیظ و قابل حالت پذیری هست اما وقتی هاردنر و باهاش ترکیبش می‌کنم خیلی شل میشه و پخش میشه… از اونجایی که قاب های فلزی گردنبند هم ارتفاع زیادی ندارن می‌ریزه بیرون از کار…
  اما گردن بند هوایی که بیرون دیدم حتی سطح رزین هر قاب بیشتره و حالت نیم دایره ای داره… چطور میشه اینو بر طرف کنم؟ و سطحش هم صاف نشه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   سطح رزین داخل قاب زیورآلات تا حدودی برآمده میشه ولی اون حالت گنبدی که مد نظر شماست رو نمیشه ایجاد کرد.
   نمونه هایی که شما مشاهده کردید گنبدهای رزینی آماده هستند با قاب سایز خودشان به فروش می رسند. در حال حاضر در خرازی های داخل ایران متداول نشده. احتمالا مثل سایر متریال های دیگر تا چند وقت دیگر موجود کنند.

 34. احسان ابراهیمی
  پاسخ

  سلام خسته نباشین ببخشین من دیدم تو بعضی کلیپ اموزشی خارجی یه چیزیو با سرنگ میریزن خیلی خیلی م همون هاردنر ولی چجورش هست رو میخواستم از شما بپرسم و اینکه تو اون فیلم میگه ۲۴ ساعت یا تو کلیپ های اموزشی شما میگین ۷۲ ساعت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 35. احسان ابراهیمی
  پاسخ

  و ی سوال دیگه برایه تکه های سنگین گفتین یه لایه بریزیم وقتی ریختیم بزاریم کلا سفت بشه بعد لایه دوم و تکه مورد نظر دیگه درسته ؟؟؟؟

 36. افشین امیری
  پاسخ

  سلام
  ببخشید از کجا می تونم مواد رزین و رنگ های آن را خریداری کنم اگه بزرگواری کنید ممنون میشم

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   از رنگ فروشی ها، فروشگاه های لوازم هنری، گاه خرازی هایی که قالب زیورآلات رزینی می فروشند خود رزین رو هم ارائه می کنند.

 37. نازنین
  پاسخ

  سلام ببخشید میخواستم بدونم برای کف سینیای دکوپاژ م از همین نوع رزین استاد میککند یا نه؟ ایا مارک کادنس برای اینکار مناسب؟ چون من یکبار کف سینی رو رزین سنگ ایرانی ریختم و فنجان داغ کف سینی چسبید و ردش موند…البته مارک کادنس هم گرونه و یک بسته اش برای یک سینی فکر کنم تموم بشه

 38. بختیاری
  پاسخ

  سلام ، ممنون از کانال خوبتون، من اپوکسی دو به یک تهیه‌کردم، برای کار با حجم بالا،بهم گفتن باید لایه لایه کار کنم چون اجسام چوبی قرار میدم، منم همین کار رو انجام میدم، ولی بعد از لایه دوم کم کم حرارت زیاد میشه وزمان سفت شدن کم میشه طوری که سطح رویی خیلی زود خودشو میگیره و حبابها نمیتونن به سطح بیان و زیر سطح حرکت میکنن و بهم میرسن و کار رو خراب میکنن، امکان داره راهنمایی بفرمائید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   زنده باشید
   نمی دونم منظور از فاکتور حرارت که بهش اشاره کردید چی هست!
   یک لایه رزین رو می ریزید و حداقل ۷ و حداکثر ۲۴ ساعت باید به رزین اجازه دهید تا خشک شود. سپس لایه دوم رزین باید ریخته شود برای این کار مجددا باید رزی و هاردنر را به نسبت ۵۰-۵۰ مخلوط کنید، مراحل هم زدن و حبابگیری را انجام داده و روی سطح کار بریزید.

   این همان کاری است که برای تکنیک نقاشی سه بعدی داخل رزین هم استفاده می شود.

   • بختیاری
    پاسخ

    سلام ، ممنون از توجهتون، من بخاطر اینکه خط لایه‌های رزین از پهلو نمایان نشه بعد از تقریبا پنجاه دقیقه که رزین کمی ژله ای میشه لایه دوم رو میرزم، فقط به این دلیل که بین لایه‌های رزین درزی پیش نیاد، اگه به فرمایش شما بعد از چند ساعت لایه بعدی رو بریزم احتمال درز بین لایه ها نیست؟

  • نسیم، م
   پاسخ

   سلام و ممنوندبابت تمام توضیحات
   سوالی که من داشتم اینه که علت داغ شدن شدید رزین داخل قالب و دود کردن اون چیه، و برای اینکه این مشکل پیش نیاد چه راهی پیشنهاد میکنین؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   کار خشک شدن رزین رو همان “هاردنر” انجام میده، که معنی تحت الفظی اش همان “سخت کننده” است. همان فاز دوم رزین است که به نسبت های معین با رزین مخلوط میشه.
   در نتیجه باید اجازه بدید زمان لازم جهت خشک شدن رو طی کنه و تا آنجایی که اطلاع داریم برای راه میانبری وجود ندارد.

   پیروز باشید

 39. منیر بابایی
  پاسخ

  سلام
  برای درست کردن حوضچه ماهی رزین ۶۴ درصد بهتر است یا رزین پنجاه درصد؟

 40. فریدفروتن
  پاسخ

  سلام خدمت شما خانم قلیزاده و همه ی همکاران عزیز

  سوالی در خصوص تولید قطعات دیوار پوش سه بعدی داشتم و میخواستم بدانم که آیا با رزین پلی استر می شود ساخت در تیراژ بالا و آیا هزینه و کیفیت کار مطلوب خواهد بود . سپاس گذار خواهم بود من را راهنمایی کنید و اگر موارد دیگری بود که به صرف تر باشه ممنون میشم راهنمایی کنید . آدرس ایمیل faridforoutan@yahoo.com

 41. محمد جواد عسگری
  پاسخ

  سلام.یه قالبی دارم که مقدار زیادی رزین میبره .واون رو از رزین (پلی استر )پر کردم،ومنقبض شد،وبه کارم نیومد.میخواستم بدونم که اگر اپوکسی هم بریزم همینطور میشه یا نه.با تشکر.

 42. رویا رفیعی
  پاسخ

  سلام خانم قلیزاده نازنین
  سپاس از مطلب جامع و عالی
  بنده ابهامی دارم در مورد موارد استفاده از کریستال سرورنیک و لول لایت
  من میدونم ایندو رزین های با کیفیت تقریبا پایین و درجه دو و سه هستن نسبت به رزین اپوکسی
  ولی سوال من این هستش که روی سطوح ایستاده کدام یکی مناسبتره.و اینکه آیا واقعا نمیشه روی سطوح ایستاده رزین اپوکسی زد؟
  ممنونم که کمک میکنید بنده تفاوت مهمه لول لایت و کریستال سرورنیکو بدونم
  البته باید بگم این رو هم میدونم که میزان هاردنر ایندو با هم متفاوته و کریستال دو به یکه و لول لایت یک به یک
  منتها نمیدونم کدوم بدای چه سطوحی مناسبتره
  از لحاظ تخت و ایستاده بودن سطح عرض میکنم

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   سپاس از توجه شما همراه گرامی
   لول لایت وارنیشی است که بعد از خشک شدن به حرارت مقاوم است و تا دمای ۱۳۰ درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل می کند. رنگ لول لایت شفاف و مانند شیشه می باشد. لول لایت به نسبت رزین و سرورنیک بعد از مخلوط شدن دو جز بسیار روان است و برای سطوح تخت مانند سینی و تابلو استفاده می شود. طزیقه مصرف آن به این شکل است که بعد از مخلوط کردن دو جزء آن را داخل سینی می ریزیم و با تکان دادن سینی آن را در همه سطوح پخش می کنیم. ار قلمو برای زدن لول لایت روی سطوح استفاده نمی شود.
   رزین از سرورنیک شفاف تر است. البته موقع زدن رزین با قلمو به نسبت سرورنیک حباب کمتری ایجاد می شود.
   با توجه به توضیحات بالا امیدوارم بتونید انتخاب خوبی برای سطح مورد نظرتون داشته باشید.

   پاسخ از متین تابان

 43. آرتا اف
  پاسخ

  توضیحاتی که من به دنبالش بودم رو زیاد به دنبالش گشتم، و توی بلاگ شما پیدا کردم.
  دلم نیومد حداقل یه تشکر خشک و خالی هم نکنم….. بسیار ممنونم…

 44. وحید رضایی
  پاسخ

  با سلام من تازه کار با رزین پلی آستر میخواهم انجام بدم میخواستم بدونم چه مقدار اسید _رزین و کبالت ترکیب کنم و چند دقیقه بعد میتوانم در داخل قالب بریزم یا بعد ترکیب میتوانم استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید تشکر؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   موضوع اصلی این مقاله رزین اپوکسی برای ساخت زیورآلات و محصولات دست ساخت هنری است.
   امیدوارم دوستان خواننده دیگر بتونند شما رو راهنمایی کنند.
   پیروز باشید

 45. مهدی
  پاسخ

  سلام.من گشتم نبود رزین اپوکسی.برای فروشش سایت اینترنتی معتبر سراغ ندارین؟؟

  • محمدرضا سامیان
   پاسخ

   سلام من هم هرقدر گشتم در شهرستان همدان پیدا نکردم اپوکسی رو
   اگر پیدا کردین به منم بگین از کجا
   ممنون میشم

 46. سورن یوسفی
  پاسخ

  با درود بر شما.
  من کاسه های بزرگ.چوبی برای زیر آب نما و روشویی می سازم و میخام بدونم آیا رزین اپوکسی بیرنگ می تونه سد در سد پادآب (ضدآب) کنه چوب و کاسه هامو؟ و آیا میتونم از رزین اپوکسی که فرمودید برای مالیدن روی چوبهام بهره ببرم؟ باسپاس

 47. امین
  پاسخ

  سلام
  سطح محصول رو با چی باید پولیش کرد که کاملا شفاف بشه،لبه های تیز محصول هم با چی باید پَخ زد که شفاف بمونه؟؟
  ممنون

 48. ami
  پاسخ

  سلام ,ممنون از مطالب مفیدتون
  یه سوال دارم
  رنگهایی که در رزین حل نمیشن و حالت ابر و باد پیدا میکنن چه نوع رنگهایی هستن و از کجا میشه تهیه کرد؟

 49. سعید اسماعیلی
  پاسخ

  سلام من یک مجسمه با مقوا ساختم
  چندتا سوال داشتم
  اول اینکه ایا میتونم از رنگ رو غنی تینری برای رنگ امیزی استفاده کنم و بعد رزین را بزنم؟ رنگ را در خودش حل نمیکنه؟
  دوم اینکه رزین جسب را نمیخوره چسب رازی چون که در مجسمه ازش استفاده کردم
  و سوم اینکه رنگ مجسمه را تغییر نمیده
  و چهارم اینکه باید از الیاف هم برای مقاوم سازی استفاده کنم؟

 50. سمیرا
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  عزیزم میشه بگید تمام این وسایل رو از کجا میشه تهیه کرد … خود رزین ، قالب ها و رنگ

  ممنون

 51. امین
  پاسخ

  میشه مراحل قالبگیری قاصدک رو بفرمایین؟چون خیلی حساسه،و میخوام حالتشو از دست نده و کاملا کره ای بمونه

 52. مریم حق جو
  پاسخ

  سلام ممنون از مطالبتون
  یه سوال داشتم من رزین و هاردنر رو ۲ به ۱ ترکیب کردم بعد از خشک شدن برجسته نشد چه باید کرد؟
  و از چه رنگهایی برای ترکیب میشه استفاده کرد

 53. بهنام براتی
  پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید به شما.
  سوالی داشتم : در حجم بالا استفاده کردن از این رزین مثلا در ضفخه های کابینت مقدار به چه صورت هستش؟
  اگه راهنمایی کنین ممنون میشم

 54. فاطمه
  پاسخ

  سلام ممنون از مطالب
  ببخشید میشه توضیح بدید لول لایتو روی سطوح غیر صاف مثل سفال و پلی استر چجوری باید بزنم ؟ با قلم خراب میشه و جور دیگه هم ازش میریزه
  ممنونم

 55. رها
  پاسخ

  سلام، خسته نباشید
  من از رنگ فروشی رزین خریدم ولی غیر شفاف و به رنگ سفید هست. چه نوعی از رزین اینطور هست و چه استفاده ای داره ؟

 56. سمانه
  پاسخ

  سلام
  من دسته گل عقدم رو خشک کردم
  میتونم با این روش از خراب شدنش یا خورد شدنش جلوگبری کنم ؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   خشک کردن گل به صورتی که تغییر رنگ و فرم نده تخصص خاصی نیاز داره، هر جور گلتون رو خشک کنید باز تغییر رنگ میده.
   بله می تونید داخل رزین بذارید. از خرد شدنش جلوگیری میکنه.

 57. پگاه ص
  پاسخ

  سلام
  میشه لطفا منو راهنمایی بفرمایید
  من میخواستم دست گل تازه رو با رزین قالب بگیرم
  دست گل باید تازه باشه یا خشک شده هم مشکلی نیست؟؟
  حجم کارم خیلی زیاد میشه حدود ۲۰ در ۲۰ میتونه خشک بشه؟
  خیلی خیلی ممنون

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   گل باید خشک باشه، منتها خشک کردن گل به صورتی که تغییر رنگ نده تکنیک خاصی داره.
   میتونید خودتون گل رو خشک کنید یا گل خشک آماده بخرید.

 58. رزا کی
  پاسخ

  سلام. من میخوام تابلویی به صورت ابستره با رزین بکشم میشه راهنمایی کنید که برای نقاشی با رزین چه نوع رزینی باید بخرم

 59. یاس احیایی
  پاسخ

  سلام روزتون بخیر. ممنون از مطلب بسیار خوبتون چندبار مطالعه کردم. یه سوا من از جایی که اپوکسی تهیه کردم گفتن بی ضرره و مشکلی نیست چند باری بدون دستکش طرح زدم و بعد دستم رو با استون پاک کردم حالا خوندم که ظاهرا اصلا بی خطر نیست همین نوع رزین اپوکسی هم اصلا نباید به پوست بخوره ؟

 60. مهدی
  پاسخ

  سلام.ممنون از سایت خوبتون.
  یه سوال داشتم : رزین تو محیط بسته اما گرم بهتر سفت میشه یا تو محیط سرد اما باز؟؟

 61. ایدا مینایی
  پاسخ

  سلام.من روی ظرف شیشه ای با رنگ اکرولیک کار کردم واسه فیکسش فروشنده بهم رزین اپوکسی داد…. از رونجایی که بیتجربه بودم نسبتش خوب رعایت نشد و دیر داره خشک میشه و پشت ظرف رزین شره کرد و موقع خشک شدن روی ظرفم ریخته…. بعد خشک شدنش حلالی هست که بتونم پاکش کنم یا دیگه کاریش نمیشه کرد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 62. اسماعیلیان
  پاسخ

  با سلام و تشکر بابت مقاله مفیدترین
  ببخشید من از رزین اپوکسی برای روی یک گلدان سفال که با رنگ اکلریک رنگ کرده بودم استفاده کردم بعد ۱۲ساعت خشک شد ولی بعد از یک روز قسمت هایی از اون بلند شده و برامده شده منظره ی خیلی بدی شده زحمتام هدر رفته و خیلی ناراحتم علت این مشکل چیه ؟ اینو بگم که نسبت ۲به۱رو با ترازوی دیجیتال کاملا رعایت کردم

 63. علبرضا امیدی
  پاسخ

  بسیار زیبا و روان توضیح دادید . ممنونم . اصلا فکرشم نمی کردم اینقدر راحت حاصل زحمات و تجربیاتتون رو در اختیار سایرین بگذارید . این نشون از منش بزرگ شما داره

 64. آزاد مرادی
  پاسخ

  سلام بسیار لذت بردم از مقاله و مطالب زیباتون و استفاده کردیم زنده و بر قرار باشید
  یه سوال بهترین و حرفه ایترین رنگ برای مجسمه های پولیستر برای مثال رنگ طلای و نقره ای چه نوع رنگیه به غیر از از اکرلیک
  البته بنده برای حجم بالا و با استفاده از پیستوله و پمپ باد میخام که زمانبر نباشه
  کیفیت و براقی کار برام مهمه

 65. محمد فراهانی
  پاسخ

  سلام
  برای یک کار صنعتی باید از صمغ عربی استفاده کنم ولی یکی از دوستان گفت می توانم از رزین اپوکسی جایگزین کنم . سوالاتم اینست : آیا این جایگزینی امکان پذیر است ؟ و برای حجمی حدود ۳۰ میلیمتر مکعب زمانهای پخت چه مقدار است ؟ من نیاز به رنگ مشکی و براق دارم آیا می توانم این ظاهر را بدست آورم ؟
  ممنون از راهنماییهایتان

 66. سمیرا هاشمی
  پاسخ

  سلام ودرود مهربانو
  من تابلو نقاشی اکرلیک کارمیکنم میخواستم به من گفتن بعنوان فیکساتور و براق کننده از رزین استفاده کنم نوع خاصی برای این کار هست تابلو رنگهاش قاطی نمیشه؟وترک نمیخوره؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   رزین های ارزان قیمت و با کیفیت پایین رو نخرید. معمولا توزیع کننده ها رزین رو فله ای میگیرند و خودشون بسته بندی های می کنند بنابراین نمی تونم برند خاصی به شما بگم. باید تست کنید و یه جا رو پیدا کنید که رزینش خوب باشه.
   خیر اکرلیک رو پخش نمی کنه. نمونه اش کاسه های ماهی رزینی هستند که ماهی کف کاسه نقاشی میشه و بعد روش رزین میاد.

 67. سیما
  پاسخ

  سلام ببخشید میشه منو راهنمایی کنید؟!
  علت کف کردن و پف کردن و بالا اومد رزین داخل قالب چیه؟
  میشه از قالبهای سیلیکونی ژله برای رزین استفاده کرد؟ باهم واکنش شیمیایی نمیدن؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   متاسفانه تا به حال به این مورد برخورد نکرده ام!

   بله قالب های سیلیکونی قنادی رو می تونید برای رزین استفاده کنید ولی دیگه نمی تونید مجددا برای قنادی ازش استفاده کنید.

 68. عادل
  پاسخ

  سلام من با رزین پلی استر کار میکنم، قطعاتی که در میارم معمولا تاب دارن بطوری که مثلا یک قطعه ۲۰در۳۰ سانت با ضخامت حدود ۲ سانتیمتر از وسط حالت ورم میگیره. نسبت هاردنر یک تا یک و نیم درصد و کبالت ۲۵ صدم درصد. دمای محیط هم حدود ۲۷ درجه. بوسیله بخاری هم گرما دادم، کار محکم شد اما باز این حالت تاب و ورم رو پیدا میکنه. علت چیه؟؟

 69. حسن
  پاسخ

  با سلام خسته نباشید
  من رزین اپوکسی خریداری کردم ولی داخل قوطی فلزی,میتونم توی ظرف دیگه ای نگهداری کنم ممنون

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بله میتونید داخل ظروف دیگر هم نگهداری کنید. دو فاز را جداگانه در دو ظرف جداگانه بریزید.
   این کار را آرام انجام دهید تا در رزین و هاردنر ایجاد حباب نکنه.

 70. حسن محمودی
  پاسخ

  سلام ..ببخشید میشه لطفا راه کار مات شدن بعد از سمباده کاری رو بگین …من یه صفحه رزین ریختم ….بعد که سمباده خیلی نرم ۲۰۰۰ کار کردن …باز هم صفحه مات هسته و اون شفافیت رو نداره….ممنون میشم راهنمایی کنین …تشکر

 71. ملکی
  پاسخ

  سلام و خداقوت بخاطر راه اندازی این سایت زیباتون
  خیلی مفید و آموزنده بود برام مطالبتون ممنونم.
  یه سوالی داشتم از حضورتون ، اینکه از رزین اپوکسی در حجم بالا هم میشه استفاده کرد یا خیر؟
  مثلا بخوام یه شی بزرگ رو در یک مکعب ۱/۵ متر ارتقاع و عرض ۱۷۰ در عمق ۵۰ قرار بدم و با رزین اپوکسی پرش کنم.شدنی هست این کار؟یا باید لایه لایه اپوکسی رو بهش اضافه کنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.
  سپاسگذارم و پیروز باشید.

  • داریوش ذنوبی
   پاسخ

   سلام
   بله اینکار امکان پذیره و باید لایه لایه این کار انجام بشه و زمانش موقع بپایان رسید حالت ژل شدن، مرز بین ژل شدن و سخت شدن هست که تشخیصش نیاز به مهارت زیادی داره. ذرات معلق در هوا یکی از عوامل مهم است که در کیفیت بین لایه ها نقش بسیار مهمی دارد.
   اینکا توسط شرکت بنز انجام شده و خودروی G-Class خود رو در رزین قوطه‌ور کرده در لینک زیر میتونید تصویرش رو مشاهده کنید.

   https://media.mbusa.com/releases/spectacular-installation-for-the-world-premiere-of-the-new-g-class-in-detroit

 72. هادی
  پاسخ

  سلام ممنون مطلب بسیار عالی بود از کجا می تونیم رزین تهیه کنیم

 73. فریبا
  پاسخ

  ابتدا ، ممنون از شما که اطلاعات خودتون رو در اختیار دیگران قرار میدهید
  و دوم اینکه از شما متشکرم که بسیار خوب ، واضح و دقیق توضیحات رو نوشتید

 74. محمدرضا
  پاسخ

  سلام خانم قلیزاده سپاسگذار از توضیحاتتون
  سوالی که داشتم این هست که تا چه دمایی رزین رو گرم کنیم؟
  و اینکه دما به سفت شدن رزین کمک میکنه؟
  چون یبار بدون حرارت تست کردم اما هنوز حالت ژله ای داره…
  رزین من ۳۳% هستش
  خوشحال و ممنون میشم کمک کنید ۳>

 75. محیا قاسمی
  پاسخ

  سلام.
  مطالب فوق العاده ای بود.
  میخواستم راهنمایی کنید برای کفپوش سطح حمام باید جنس طرح که استفاده میشه چیه ؟
  طرح باید روی کاغد باشه یا روی بنر پلاستیکی یا چیز دیگه میتونید بهم معرفی کنید.

 76. محیا قاسمی
  پاسخ

  سلام
  میشه راهنمایی کنید برای کفپوش جنس طرح باید چی باشه؟

 77. مهشید ذنوبی
  پاسخ

  سلام ببخشید من با رزین اپوکسی کار کردم اول شفاف بود ولی بعد از مدتی کاری که ساختم زرد شد،دلیلش چیه؟راه جلوگیری از زرد شدن کارای رزینی چیه؟

 78. maedeh
  پاسخ

  سلام سایت ومطالبتون معرکه اس میخوام ببینم چطوری انگشتروالنگو درست کردید؟
  منظورم اینه که قالبش ازکجا تهیه میشه؟
  توبازار هست؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   این قالب ها دستی ساخته میشن. بعضی هنرمندان که خودشون با رزین کار میکنند از این قالب ها برای فروش هم درست میکنند.
   در غیر اینصورت می تونید از قالب های قنادی استفاده کنید.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   رنگ فروشی ها، و فروشگاه های لوازم هنری و پتینه
   البته قالب ها دست ساخت هستند و ممکنه هر کسی نداشته باشه. می تونید از قالب های قنادی مخصوص شکلات سازی استفاده کنید.

 79. عقيق
  پاسخ

  خيلي گلي بنفشه خانم….همشهري عزيز انشاا…هميشه موفق باشي

 80. امید خدابنده
  پاسخ

  سلام استاد عزیز.میخواستم بدونم در یک کار حجیم حداکثر ضخامتی که میشه در هر نوبت رزین ریخت چقدره؟چند ساعت بعد میشه لایه دوم ریخت بدون اینکه درز بین دولایه دیده بشه؟
  ممنون از سایت خوبتون

 81. هدیه السادات
  پاسخ

  سلام، ممنون از مطالب خوبتون
  من بدلیجات دست ساز درست میکنم
  و میخوام گردنبند عکس درست کنم
  قاب برنز هست، عکس هم کاغذ گلاسه
  رزینی که از بازار تهیه کردم مارک gandoهست و سه شیشه داره، solvent وmedium1وmedium2
  باید این سه رو به نسبت مساوی ترکیب کنم
  ولی دوتاش خیلی سفت هست، و مقداریش به ته پیمانه میچسبه.. این مقدار کم و زیاد شدن اشکال داره؟ راه حلی داره؟؟
  و اینکه وقتی میخوام روی عکس بریزم، توی عکس نفوذ میکنه و رنگش عوض میشه
  به جز چسب چوب و.. برای جلوگیری ازین مورد، میتونم روی عکس لاک بی رنگ بزنم؟؟

 82. سارا
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون.. یک سوال داشتم رزینی که تهیه کردم رنگ خودش شفافه ولی رنگ هاردنر اون کمی زرد هست آیا این طبیعیه؟

 83. مرتضی خیری
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید با تشکر فراوان از توضیحات جامع شما.
  میخواستم بپرسم آیا بعد از اتمام کار اگر سطح کار برآمدگی داشت میتوان سطح کار را به عنوان مثال یک میزکه با چوب و رزین ساخته شده رو با سمباده پرداخت و هم سطح کنیم؟ و اگر این کار انجام بشه براق خواهد ماند؟ با سپاس فراوان.

 84. عقيق
  پاسخ

  سلام استاد من همين الان با دستورات خوب شما يه گردنبند رزيني درست کردم البته هنوز خشک نشده نتيجشوببينم ولي چندتاسوال دارم ۱-اگه رنگ اکريليک اول توي قالب مابريزيم بعد ماده رزين ، رنگ ماخراب ميشه ؟چيکاربايد بکنيم ؟۲-اگه از يه حلقه فلزي براي قالب استفاده کنيم بايد چربش کنيم؟۳-اگه از قلمو در کاربردهاي رزين استفاده کنيم نميشه اونو تميز کرديا بايد بندازيمش دور ؟؟؟؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   رنگ مخصوص رزین در بازار موجود هست. درباره تاثیر رنگ اکرلیک اطلاعی نداریم متاسفانه.
   اگر میخواید رزین برای همیشه در حلقه بمونه خیر نباید چرب بشه. چرب کردن زمانی است که بخوایم رزین از اون قالب راحت خارج بشه.
   همان موقع که کار با قلمو تمام شد و رزین خشک نشده داخل تینر شست و شو بدید.

 85. علیرضا کاظمی
  پاسخ

  درود.در مرحله بعد از اختلاط رزین و هاردنر توی مجلات خارجی نوشته شده که مخلوط رو درون مخزن وکیوم قرار بدین جهت اینکه کار کاملا بدون حباب و کریستالی در بیاد.چنین وسیله ای در بازار داخل هست؟اگر هست با چه نامی ؟

 86. اکبری
  پاسخ

  با تشکر از توضیحات خوبتون. سوالم اینه که میشه رزین اپوکسی رو روی پارچه هم استفاده کرد؟ دقیقتر اینکه عروسک پارچه‌ای رو میخوام حالت شیشه‌ای بهش بدم. میتونم از رزین اپوکسی استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنین.

 87. اکبری
  پاسخ

  سلام. ممنون از توضیحات کاملتون.
  سوالی دارم، ممنون میشم جواب بدین.
  آیا از رزین اپوکسی میشه با قلم‌مو روی عروسک‌ پارچه‌ای استفاده کرد؟ برای براق شدن و حالت شیشه‌ای دادن بهش.
  ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   به نظر میاد بعد از خشک شدن چون زیرش نرمه و لایه رزین نازکه له بشه. ولیکن میتونید روی یک توپک پارچه ای که توش الیافه امتحان کنید.

 88. دلدار
  پاسخ

  خدا خیرت بده . ان شاءالله که همیشه موفق باشی . از توضیحات خوبتون استفاده کردیم. ببخشید میخوام یه تخته سنگ با فایبرگلاس درست کنم طریقه الگو گرفتن از یه سنگ طبیعی رو میخواستم اگر امکانش هست توضیح بدید ممنون

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   در درجه اول مخلوط کردن مواد رزین و ریختن آن داخل قالب باید آرام باشد تا حباب هوا واردش نشه.
   بعد از آن اگر باز حباب هوا داخل بافت رزین باشد باید از ویبراتورهای برقی کوچک استفاده کرد.

 89. پریا
  پاسخ

  باسلام چند تا سوال داشتم ممنون می شم راهنماییم کنید
  من از رزین و کریستال سرورنیک برای تابلو های کاغذیی یاهمون ورق گلاسه و کوتد استفاده می کنم بعضی مواقع روی کار حفره ایجاد میشه وکار یه دست نمیشه حفره ها کمی درشته وناشی از حباب نیست خواستم ببینم علتش چیه؟؟
  وگاهی هم که کریستال سرورنیک یه دست شده پیش می اد که حالت کاغذ به هم می خوره و کار دفرمه میشه انگار به سمت مرکز کاغذ لوله شده و کاغذ رو بعد از خشک شدن کمی حالت لوله می کنه؟؟؟؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   معمولا برای تابلوهای کاغذی که با مقواهای نازک کار میشه ابتدا باید مقوا رو شاسی کنید.
   مقوا را با اسفنج خیس، مرطوب کنید. یک تخته شاسی (تخته چوب با روکش MDF، که از هر طرف حدود ۲-۳ سانتیمتر از کاغذ کوچکتر باشد و در هر طرف یک لبه ۲ سانتیمتر هم داشته باشد) را وسط مقوا قرار داده، لبه های مقوا را به آرامی تا و روی لبه تخته با پونز محکم کنید.
   وقتی مقوا خشک شد کار هنری تون رو روی مقوا اجرا کنید. بعد خشک شدن کار هنری می تونید طرح رو از شاسی پیاده کنید.

 90. محمد قاسمی
  پاسخ

  سلام
  اولا برای یک کیلو رزین چه مقدار هاردنر اازمه
  من رزین ریختم داخل یه قالب که داخلش برشاهای کالباسی چوب ریخته بودم دو روزه که رزینو ریختم هی حباب تولید میکنه مشکل کجاست

 91. مجتبی اصلانی
  پاسخ

  سلام ممنون از سایت جالبتون من در یک ویدئو دیدم که دو محلول رو همراه با گونی برنجی و به مقدار جوهر برای دسته چاقو استفاده کرد و سطحش شیشه ای و شفاف و بسیار محکم شده بود حالا می خواستم بپرسم از اپوکسی هم میشه درست کرد که سختی و شفافیت رو توامان داشته باشه مرسی

 92. مجتبی اصلانی
  پاسخ

  سلام ممنون از سایت جالبتون من در یک ویدئو دیدم که دو محلول رو همراه با گونی برنجی و به مقدار جوهر برای دسته چاقو استفاده کرد و سطحش شیشه ای و شفاف و بسیار محکم شده بود حالا می خواستم بپرسم از اپوکسی هم میشه درست کرد که سختی و شفافیت رو توامان داشته باشه مرس

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   تصور چیزی که شما میگید بدون دیدن ویدئو یک مقدار سخت هست ولی اگر به دنبال شفافیت و مقاومت هستید بله رزین این خصوصیت ها رو به شما میده.

 93. سارا جوان
  پاسخ

  سلام ممنون از توضیحاتتون. من یه سوال داشتم اینکه در مورد کار با رزین برای زیورآلات اگر بخواهیم از گل یا گیاه یا برگ طبیعی استفاده کنیم حتما باید خشکشون کرد بعد باهاش کار کرد؟ آخه تو بعضی از عکسا که با رزین کار شده احساس کردم که گل یا برگ کارشده خشک نیست آخه تغییر زنگی نداشتن.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   تمام آموزش هایی که من دیده ام گل های خشک بوده اند. یک مدل خشک کردن گل هست که داخل شن های مخصوص خشک میشن و گل حالت سه بعدی خودش رو حفظ میکنه و بیننده تصور می کنه گل تازه و تر هست در صورتیکه از نزدیک دست بزنید متوجه می شید خشک بوده.
   شاید ویدئویی که شما دیدید به این شکل گل ها رو خشک کرده بودند. یا اینکه واقعا گل تر بوده در اینصورت احتمالا ویدئو تزئینی بوده بعد مدتی گل داخل رزین خراب میشه

 94. مهشاد
  پاسخ

  سلام وقت بخیر…یه ماده ی شیمیایی به اسم رزین اپوکسی با پوست لبم برخورد کرده و یه حالت تاول زدن و قرمزی ایجاد شده و البته موقع کار به صورت تصادفی کمی‌ بلعیده شد خواستم بپرسم میتونه خطرناک باشه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   حتما به پزشک مراجعه بفرمایید. ما فقط می تونیم در زمینه نکات ایمنی کار قبل از پیشامد حادثه به شما کمک کنیم. در صورت بروز حادثه حتما به پزشک مراجعه بفرمایید.

 95. میترا
  پاسخ

  درود
  آیا دستگاه خشک کن رزینی خانگی در بازار ایران موجود هست؟

 96. Mina Moradi
  پاسخ

  سلام وقت بخیر ممنون از مطالب عالی شما ،
  من چطوری میتونم قالب سیلیکونی تهیه کنم همه پیج ها وسایت ها رو گشتم وموفق نشدم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 97. شهاب ادیب
  پاسخ

  سلام وقت بخیر مواد اولیه یا خود رزین اپوکسی آیا در ایران تولید میشود یا وارداتی هست اگر وارد میشود چه کشورهایی تولید کننده این ماده میباشند
  ممنون از شما

 98. منصوره حسینی
  پاسخ

  سلام مطالبتون واقعا عالی بود
  من میخوام برای این هنر کلاس آموزشی برم و به عنوان یه شغل ازش استفاده کنم. میخوام بدونم استفاده از این مواد در طولانی مدت خطر داره و سرطان زاست یا نه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 99. سولماز جاه طلب
  پاسخ

  سلام خسته نباشید. حتما باید رزین رو گرم کنتیم؟؟ اگه آره چه مقدار

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بهتره این کار رو بکنید. به اندازه ای که قدری روان بشه و بتونید دو فاز رزین و هاردنر رو خوب مخلوط کنید.
   قرار دادن ظرف حاوی مواد داخل آب گرم کفایت میکنه.

 100. فاطمه جعفریانی
  پاسخ

  سلام.

  ببخشید یه سوال دارم. من برای یک کار تحقیقاتی لازم دارم رزین اپوکسی که دارم را کمی رقیق کنم. اطلاع دارید با چه ماده ای می توان رزین اپوکسی را رقیق کرد؟

 101. مینو
  پاسخ

  سلام خسته نباشید خیلی ممنون از توضیحات اون برای کشیدن آبستره دریا ازچه رنگی استفاده کنم؟و برای ایجاد ابرو باد ازچه چیزی باید استفاده کنم؟تو روخدا جواب بدید ممنون میشم

 102. سميرا
  پاسخ

  سلام من ظروف دوري رزين دارم مثل اجيل خوري با چه ماده اي ميتونم شفافش كنم كه برق بزنه

 103. محمد ش
  پاسخ

  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت خانم قلیزاده استاد هنرهای تزیینی
  بنده یک دعای کاغذی دارم که ابعادش ۱.۵ در ۱.۵ سانت است.وضخامت ۳ میلیمتر. ان را در کیف کوچک جادعایی میگذارم و در گردن مثل گردنبند اویزان میکنم. چون دعا کاغذی است امکان خراب شدن در تماس با تعریق بدن و غیره هست.ضمنا کیف های کوچولو هم زود خراب میشوند.من و همراه خانواده ام حدود ۲۵ نفر از این دعاها که به آن حرز گفته میشود استفاده میکنیم. سوال بنده این است که ایا شما کار درست کردن رزین برای این را قبول میفرمایید.اگر هست درخصوص هزینه و غیره راهنمایی بفرمایید
  ممنون از توجه شما

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   وقت به خیر
   به شخصه کار رزین انجام نمی دم. اما این موردی که شما دارید و اینقدر براتون ارزشمند هست، با رزین روش کار کردن ریسک داره. گاهی رزین خراب میشه یا خشک نمیشه.
   بهترین کار اینه که یا یه هنرمند مسلط به کار رزین پیدا کنید. یا خیلی راحت تر در دفاتر فنی لمینت کنید.
   پیروز باشید

 104. میسا
  پاسخ

  سلام . در بعضی کلیپ های اموزشی ساخت زیورالات با رزین از یه دستگاه استفاده میکنن که چند دقیقه رزین رو زیر تابش نور اون قرار میدن و رزین کاملن خشک میشه اسم اون چیه و از کجا میشه تهیه ش کرد

 105. بهروز
  پاسخ

  س خ ممنون بابت توضیحات خوبتون فقط میخواستم بپرسم برا سفت شدن کامل کارم چه مدت باس صبر کنم و بعد اینکه ایا همه مخلوط رزین اپوکسی سخت میشه یا داخلش مایع میمونه و اینکه سختیش در چه حد هستش مثلا ایا اندازه کریستال سخت میشه ؟
  باز ممنونم بابت مطالب خوبتون

 106. اریا
  پاسخ

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب خیلی خوبتون

  من قصد دارم از رزین پلی استر برای ساخت مجسمه یکسری شخصیت استفاده کنم ( در حد روزی ۲-۳ ساعت کار ) ؛ در اینترنت که تحقیق کردم چیزای خطرناکی از رزین ها شنیدم مثل سرطان زا بودن یا کسایی که دچار مشکل ریه شدن و یا داخل گلوشون دانه زده و یکسری سایت ها توصیه کردن از ماسک های خوب و دستکش مخصوص استفاده بشه میخوام ببینم واقعا همینقدر خطرناکه ؟؟ که اگر باشه اصلا نمیشه بهش به عنوان یه منبع درامد نگاه کنم و خرج دوا درمون آدم میشه

  ولی واقعا به اینکار علاقه دارم و ایده هایی دارم که مطمئنم با استقبال مواجه میشه ولی از نظر مالی توانایی اجاره کارگاه و تجهیزات گران رو ندارم و تنها به یک اتاق که دری رو به تراس خانه داره دسترسی دارم

  شما که تجربه خوبی در این زمینه دارین میخوام بدونم با این امکانات صلاح میدونین وارد اینکار بشم ؟

 107. راحيل ساعتچي
  پاسخ

  سلام و تشكر فراوان
  مي شه لطفا راهنمايي كنيد واسه تابلو رزيني طرح دريا ايا به رنگ سفيد ماده ديگه اي هم اضافه مي كنند واسه كف كردن؟يا استفاده از تورچ به تنهايي كافيه؟ من از سشوار استفاده كردم ولي كف نكرد.ممنون از توجهتون

 108. حامد دانش
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر ممنون که وقتتون رو در اختیارمون قرار میدین .رنگ های که تو رزین استفاده میشه نوع پودریش میشه از رنگ های پودری که برای تغییر رنگ های ساختمانی استفاده میشه استفاده کنم . سوال دوم رنگ های مایع آیا نوع خاصی هستن مصارف دیگه ای دارن تو کار های دیگه که تهیه کنم

 109. شیدا
  پاسخ

  سلام ممنون از اینکه وقت میذارین
  من میخوام رزین کاریو اموزش ببینم و کارگاه بزنم ب منظور کسب و کار میخواستم بدونم ایا شغل پر درامد و پرطرفداری هست یا ن؟؟؟

 110. sheyda
  پاسخ

  سلام ممنون از اینکه وقت میذارین
  من میخوام ب طور حرفه ای رزین کاریو اموزش ببینم و کارگاه بزنم ولی میترسم هزینه کنم و شکست بخورم بنظر شما شغل پر درامد و پرطرفداری هست یا ن؟؟؟

 111. sheyda
  پاسخ

  سلام ممنون از اینکه وقت میذارین
  من میخوام رزین کاریو اموزش ببینم و کارگاه بزنم ب منظور کسب و کار میخواستم بدونم ایا شغل پر درامد و پرطرفداری هست یا ن؟؟؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   برای یه کسب و کار خوب باید اولا خلاقیت داشته باشید،
   ثانیا پرزانته یا ارائه کار شما قوی باشه
   تبلیغات خوب انجام بدید
   و فعال باشید.
   اگر اینها رو انجام بدید بله قطعا می تونید

 112. ملیحه
  پاسخ

  سلام.
  ممنون از اینکه اطلاعاتِ مارو ارتقا میدین.
  من کارِ منبت و معرق انجام میدم.
  رویِ این کارها هم میشه با قلم مو یه لایه رزین اپوکسی زد؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بله، معمولا هنرمندان این رشته این کار رو می کنند و معمولا هم می برند جاهای خاضی که یک شخص دیگر هم روی کار رزین می کشه و هم پولیش می زنه تا براق بشه.
   پیروز باشید

 113. مریم میرزایی
  پاسخ

  سلام
  چوبی که برای ساخت جواهرات رزینی ساخته میشه از چه نوع چوبی هست که به خوبی میشه سمباده کشید و حالت داد ؟!

 114. آرزو ملک
  پاسخ

  سلام خانم قلیزاده عزیزم، وقتتون به خیر. من میخوام از تابلو فرشی که خودم اونو بافتم منظورم تمام قسمتهای اونو در قالب رزینی قرار بدم.
  میخواستم از حضورتون بپرسم مشکلی برای فرشم ایجاد نمیشه اگر پشت و روی اونو در قالب مکعب مستطیل پر از رزین قرار بدم؟
  درواقع میخوام تابلویی که خودم بافتم در یک مکعب مستطیل شیشه ای زیبا از جنس رزین قرار بگیره تا بهش صدمه ای وارد نشه.
  به نظر شما امکانپذیره؟ ممنونم از راهنمائیتون.

 115. کیمیا
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  ممنون از مطلب اموزنده ای که داخل سایت قرار دادید
  من در برخی از فیلم های آموزش کار با رزین مشاهده کردم که برای یک دقیقه بالای کار نور فرابنفش(با استفاده از دستگاه ها خاص)میگذارند ایا این کار باعث سریع تر شدن فرایند خشک شدن رزین میشه؟و اینکه میشه این دستگاه هارو تو ایران پیدا کرد؟
  و اینکه در تراس یا حیاط میشه این کارو انجام داد چون من دسترسی به جایی که تهویه خوب داشته باشه ندارم

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   وقت به خیر
   اون دستگاه نور فرابنفش هست که همه جا هم پیدا میشه. منتها برای این کار باید رزین مخصوص داشته باشید که به رزین UV شناخته میشن.
   متاسفانه تو ایران نیست.

 116. مهرداد صادقی
  پاسخ

  درود بر شما هنرمند عزیز.من کارای خراطی انجام میدم.میخوام ببینم زمان خشک شدن رزین چقدر هست؟و اگر بخوام رزین رو رنگی کنم ،رنگ رو داخل رزین بریزم بعد هاردنر رو اضافه کنم یا بعد از ترکیب هاردنر رنگ رو بریزم.بعدش اگر رنگ رو ریختم و بهم زدم بهم زدن بیش از حد باعث سفت شدن رزین میشه؟یا اینکه اگر بخوام رزین زودتر خشک بشه چه ترفندی هست؟ و سوال آخرم اینه که مارک معروف یا استاندارد برای رزین سراغ دارید یا هر نوعش میشه؟ممنونم از مطالب خوبتون.پیروز باشید.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود

   اکثر رزین هایی که در بازار هست به صورت عمده خریداری شده و هر کسی با نام تجاری خودش در بسته بندی کوچک روانه بازار می کنه.
   بنابراین معرفی یک برند کمکی به شما نمی کنه. باید تست کنید.

   پایخ باقی سوالات در این مقاله و سایر آموزش های مرتبط با رزین گفته شده.
   پیروز باشید

 117. رضا جعفریان
  پاسخ

  سلام من میخوام یک دریاچه دست کنم رنگ ابی شفاف چطور با رزین ترکیب کنم واسه وابیکوزا میخوام.

 118. فرنوش
  پاسخ

  سلام و تشکر بابت توضیحات کامل و عالیتون
  من میخوام از رزین بین قسمت های مختلف ظروف چوبی و سفالی استفاده کنم. جوری که توی کار رگه هایی از رزین باشه. (برای تجسم بهتر چیزی ک میگم،جوری ک انگار ظرف شکسته و بین تکه ها رزین قرار گرفته،یا لب پر شده و اون قسمت با رزین پر و بازسازی شده)
  چطوری اینکارو میتونم انجام بدم؟برای اینکار چجوری باید قالب گیری کنم؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود

   فاصله بین دو قطعه چوب رو با چسب برق به راحتی میتونید مهار کنید و رزین بریزید.
   راه دیگر استفاده از خمیر بازی برای قالب هست. ظرف رو روی خمیر به حجم زیاد فشار بدید، روی خمیر رو چرب کنید تا با رزین ترکیب نشه.

 119. عباس
  پاسخ

  سلام بر شما بانوی هنرمند و تشکر از سایت زیباتون
  هدف من ساخت قطعات پلاستیکیه مثل بخشی از اندام یک عروسک یا قسمتی از یک ماشین
  راههای مختلفی رو دیدم مثل پرینت سه بعدی ، ساخت قالب فلزی و تزریق تا اینکه به رزین رسیدم
  چون تنوع مدل بالاست و تیراژ تولید مورد نیاز ممکنه خیلی کم باشه
  میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم که اصلا کار کردن با رزین و قالبهای سیلیکونی رو پیشنهاد میدید ؟
  برای یک کسب و کار خانگی و با شرایط موجود در خانه ؟!
  به لحاظ قیمت چطور مقرون به صرفه هست یا نه ؟
  در صورت پیشنهاد اگه میشه نوع رزین رو بفرمایید
  از سایت Alumilite رزین ۶۵ ، ۸۰ رو طبق فیلمهاش مناسب دیدم
  ولی فقط چند روزه که با رزین آشنا شدم
  در مورد ساخت فالبهتی سیلیکونی هم فعلا هیچ اطلاعی ندارم
  ممنون میشم منو راهنمایی بفرمایید
  پاینده و برقرار باشید

 120. غلامی
  پاسخ

  سلام خسته نباشید حباب هایی که روی کار ایجاد میشهدبوسیله چه موادی هستن شکل سلول هستن؟ و از کجا تهیه کنیم

 121. حلما بیات
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر،
  داخل قالب آلژیناتیو میشه با سیلیکون پر کرد؟
  قالب آلژیناتی خیس هستش اگه سیلیکون داخلش ریخته بشه مشکلی پیش نمیاد؟
  لاتکس چطور؟ درصورتی ک سیلیکون ب رطوبت حساس باشه میشه از لاتکس استفاده کرد؟ لاتکس هم حباب میزنه؟

 122. امیر
  پاسخ

  سلام ممنون از راهنمایی های شما
  من از رزین پلی استر استفاده میکنم برای کار های رنگی خوبه اما نمیتونم کار شفاف بریزم باهاش. رزین زرد هست. چطور میتونم شفافش کنم. موادی هست که بشه بهش اضافه کرد.؟

 123. علی
  پاسخ

  سلام من میخوام با رزین اپوکسی یه وسیله ای درست کنم. ولی باید اول یه لایه رزین تو قالب بریزم و بذارم خشک بشه کاااملا و سپس یک لایه دیگه رزین بریزم روش. آیا میشه اینکارو کرد؟ مرز بینشون مشخص میشه؟ میچسبن به هم؟

 124. نادر نادری
  پاسخ

  با سلام
  خانم قلیزاده من روی حدود ده سانت شن میخواهم رزین بریزم ولی نمیخوام بیشتر از یکی دو سانت رزین نفوذ کنه میخواستم ببینم کاری میشه کرد؟ با تشکر

 125. علی
  پاسخ

  سلام. من میخوام یه لایه رزین مثلا با قطر یک سانتیمتر تو قالب بریزم و وقتی کاملا خشک شد یه لایه دیگه ب همون قطر روش بریزم بطوری که مرز بینشون اصلا مشخص نشه. آیا همچین کاری میشه کرد؟

 126. پریسا
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر شرایط نگهداری رزین رو میخواستم بدونم دفعه اولیه که باهاش کار میکنم
  و اینکه در دمای پایین بهتر میگیره یا دمای بالا یا دمای اتاق

 127. محمد صفایی
  پاسخ

  با سلام میشه میوه تازه با برگ سبز یا مواد غذایی رو داحل رزین قرار داد با تشکر

 128. محمد حسین
  پاسخ

  باسلام
  بخشید طی ۲۴ ساعتی ک کار اماده میشه باید به آن حرارت داد؟ یا در مکان گرمی باشد کافی است؟
  یا هم مهم نیس در چ مکانی با دما باشد؟
  بعد برای اینکه منافد چوب بسته بشن از چی باید استفاده کنم؟و اینکه چ زمانی باید صبر کنم؟
  ممنون میشم به تمام سوالام پاسخ بدین 🙂

 129. محمد طاهری
  پاسخ

  سلام ممنون از توضیحات خوبتون تو یه فیلم که میز اپوکسی بود کف قالب ودیواره هارو بایه چیزی شبیه فویل الومینیوم میپوشاند میخواستم بدانم چیه ایا یه نوع چسبه وبه چه منظور استفاده میشه

 130. مهدی
  پاسخ

  سلام
  من یک قالب استوانه ای به ارتفاع ۲متر و عرض ۱ متر دارم که باید با رزین پر شه/میخواستم بدونم حداکثر ارتفاع لایه ای که میریزم چند سانت میتونه باشه؟

 131. مجید زاهدی
  پاسخ

  ترکیب رزین و هاردنر گرمای اولیه رو برای واکنش خودش تولید میکنه.گرمایی که با شعله یا ظرف آب جوش به رزین میدن، فقط و فقط برای حباب گیریه.

 132. محمد
  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  برای برش زدن اپوکسی از چه ابزاری باید استفاده کنیم و برای براق کردن قسمت برش خورده از چه موادی باید استفاده کنیم.
  ممنونم ازتون

 133. T.sh.
  پاسخ

  سلام آیا کار با رزین خطرناکه؟برخی میگن برای سلامتی مضره به ریه آسیب میزنه و سرطان زاست.

 134. مینا قنواتی
  پاسخ

  سلام.خانم قلی زاده
  دوتا سوال داشتم یکی اینکه بعد از اینکه چسب رزین رو باز کردیم تا چن وقت ماندگاری داره؟ دوم اینکه آیا میشه برای غنچه گل طبیعی مثل گل رز که هنوز خشک نشده و تازه است از این چسب استفاده کرد یا باید گل حتما خشک بشه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   تا زمانی که هاردنر به رزین اضافه نشه، رزین خشک نمیشه. اما هاردنر چون فرّار هست دربش رو بعد از هر بار استفاده خوب ببندید.

   گل باید خشک باشد.

   • Fatemeh
    پاسخ

    سلام خسته نباشین
    من‌کفشم‌خراب شده میشه روش اکلیل بریزم بعد روش روزین بزنم با قلمو؟؟؟

    • بنفشه قلیزاده
     پاسخ

     درود
     لایه های نازک رزین روی سطح نرمی مثل کفش که طی راه رفتن دفرمه میشه ترک بر میداره. کاربردی نیست.
     از چسب Dm5 مخصوص پارچه استفاده کنید.

 135. مرجان
  پاسخ

  سلام ،خسته نباشید
  من میخوام کار با رزین رو شروع کنم ولی هرجا میخونم نوشته سمی است و خطرناک و چون اموزش حضوری رو امکانش برام فراهم نیست میترسم. میخواستم راهنمابیم کنین لطفا در چه شرایطی کار با رزین اپوکسی خطرناکه ایا اگه با دست تماس داشته باشه و یا وقتی حرارت میدیم بخارش سمی نیست؟ ایا بهد از خشک شدن روش مواد غذایی گذاشته بشه الوده نمیشه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   همانطور که در مطلب بهش اشاره شده، در محیط با تهویه مناسب.
   یا تهویه طبیعی یعنی فضای باز، یا نصب هودهای آزمایشگاهی قوی در کارگاه.

 136. م.شهابی
  پاسخ

  سلام . من رزین رو‌که روی عکس میریزم با اینکه عکسم پشت و رو سلفون داره ، رزین انگار به زیر عکس میره و دوره کارو خیس میکنه ، مشکل از کجاست ؟ ممنون میشم جواب بدید

 137. مهنوش برهانی
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر. ببخشید من چنتا زیورآلات با رنگ سفید و سفید صدفی انجام دادم اما الان بعد یه مدت که دیدمشون رنگشون به زرد تغییر کرده. دلیل این اتفاقو میشه بگین و اینکه آیا برطرف میشه یانه ممنون میشم.

 138. فاطمه سادات
  پاسخ

  سلام وقت بخیر با چ چیزی میشه رزین رو رقیق کرد ک بشه اسپری کرد روی چیزی؟ممنون

 139. Khodayar
  پاسخ

  سلام خسته نباشید میخواستم روی چوب اول رنگ بزنم بعد قالب ببندم رزین کار کنم روش ک از داخل شکل رنگی داشته باشه راهنمایی میخواستم ک باید رنگ فوری باشه یا روغنی؟

 140. محمد
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر ما یه ظرف بلور عتیقه داریم که لب پر شده و قصد دارم با رزین مرمتش کنم آیا امکان پذیر هست؟ ممنون میشم پاسخ بدید ۱ اینکه چطور روی سطح لب پر شده بریزیم که مشخص نشه؟ و شره سر ریز نکنه ۲ رزین آپوکسی بهتره یا برای اینکار یا چیز دیگه ای پیشنهاد میکنید؟ ممنون میشم راهنمایی کنید بنده رو

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   وقت به خیر
   با چشب نواری دور قسمتی که میخواید رزین بریزید قالب بگیرید.
   رزین رو بریزید طوری که کمی بیشتر از لبه های تمام شده ظرف اصلی باشه.
   بعد از خشک شدن چسب باز بشه و با مته و سر سوهانی کار رو سوهان بکشید و فرم ظرف کنید.

 141. زیبا نصرالهی
  پاسخ

  سلام من روی تابلو نماکاشی میخوام رزین بپاشم. تو کلیپ ها دیدم یک چیزی شبیه به فندک روی کار میگیرن برای چی هست این کار؟لازمه انجامش بدم؟ و سوال دیگه اینکه یک کاری رو قبلا انجام دادم ی جاهایی از کارم دیگه براق نیست انگار رزینش پاک شده علت چی میتونه باشه.
  ممنون از پاسخگوویتون

 142. الهام
  پاسخ

  به روش بن ماری کمی گرم می کنیم
  سلام ممکنه در مورد این قسمت توضیح بدین

 143. الناز راد
  پاسخ

  سلام
  من روس بوم نقاشیم که ابستره سلولی رزین و هاردنر مخلوط شده را ریختم ولی حین ریختن رزین خودشو جمع میکنه در قسمت های تابلو و بازم میریزم ولی بازم مث چرب بودن سطح جمع میشه الانم که خشک شده همان قسمت ها براق نشده

 144. نصرالهی
  پاسخ

  سلام .من کار معرق اجام میدم و میخوام از رزین برای پرکردن فضا و براق کردن کارم استفاده کنم . باید با فرچه باشه ..

 145. بانو جان
  پاسخ

  سلام به شما…واسه کار تابلو آبستره هم از رزین آپوکسی استفاده میشه؟؟

 146. Mh.P
  پاسخ

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون ، خسته نباشید . من با کار با رزین آشنایی دارم ، ولی نمی دونم دقیقا چه رنگ هایی با رزین ترکیب می شن و فقط می دونم با جوهر رزین و پودر رنگی صدفی ترکیب خوب بدست می آید .
  می خواستم بدونم میشه رزین رو با رنگ های دیگه ای مثل رنگ خوراکی ترکیب کرد ؟

 147. مرصاد
  پاسخ

  با سلام.
  اخیرا کلیپ هایی توی یوتوب دیدم که با استفاده از چسب حرارتی، از اشیای مورد نظر برای رزین قالب گیری می کردن. ظاهرا این کار شدنی هست، خودم هم تست زدم و قالب مورد نظر مو با چسب حرارتی در آوردم. آیا نکاتی به نظرتون می رسه که در کار با چنین قالب هایی باید رعایت شه؟ مثلا اینکه آیا رزین به این قالب می چسبه؟ یا اینکه آیا رزین روند طبیعی خشک شدنش رو توی همچین قالبی طی می کنه یا باید تغییری توی میزان ترکیب رزین و هاردنر داده بشه. در کل اگر نکته ای هست که باید در کار کردن با چنین قالبی رعایت بشه، ممنون می شم راهنمایی کنید.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   تکنیک خوبی است اتفاقا. چسب حرارتی هم نوعی پلاستیک هست و قالب دست ساز شما جزو دسته قالب های پلاستیکی محصوب میشه.
   تنها نکته اینکه باید قبل از ریختن رزین قالب تون رو چرب کنید.

 148. زهرا عسگری
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر،آیا پیمانه مدرج های سیلیکونی هم وجود دارند؟؟از کجا باید تهیه کرد؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 149. Zeynabgholami
  پاسخ

  سلام واقعا عالیه من عاشق این کارام فقط یه سوال کانال تلگرام ندارید که من بتونم اونجا دنبال کنم مطالب رو

 150. s
  پاسخ

  درود
  ممنون از مطالب خوبتون
  میخواستم بدونم چطوری چیز های تزیینی که میخوام در رزینم باشه معلق بزارم طوری که کاملا پایین نباشه مانند عکس اولی برای الهام گرفتن که گوشواره هست یا عکس دسبند ها

 151. ._.
  پاسخ

  سلام و با عرض خداقوت
  یک سوالی مدنظرم هستش و اینکه در ساخت انگشتر یا گردن آویز های رزینی در قسمت شکستگی چوب یک ماده سفید رنگی اضافه میکنند و این کار خیلی باعث زیبایی اون در نهایت میشه.
  اسم اون ماده چی هستش؟
  وبرای تهیه رزین برند خاصی مدنظرتون هست؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   اگر منظور شما رو درست فهمیده باشم و مقصود شما فرم های ابر و بادی سفید وسط کار باشند؛ رزینی است که با رنگ سفید رنگ شده.

 152. علی توحیدی
  پاسخ

  سلام من میخوام یک نوع لنز شیشه ای بسازم که ۱۰۰ درصد شفاف باشه میشه راهنمایی کامل کنید

 153. عسکری
  پاسخ

  سلام خسته نباشید ممنون از توضیحاتتون .من تازه میخوام شروع کنم این کاررو . دوتا سوال دارم
  اول اینگه چطور میتونم شئ که درست کردم رو از قالب جدا کنم .چه قالب سلیکنی و چه قالب هایی که خودم درست میکنم .
  سوال دوم اینکه توی زیورالات باید با دریل کوچیک سوراخ ایجاد کرد و گیره رو وصل کرد بعضی از زیورالات میره تو بطن کار و مچ میشه ایا این گیره ها میچسبه و با چسب خاصی وصل میشه یا نه قبل اون که رزین ما خودشو بگیره باید گیره رو وارد کنیم و بعد بذاریم خشک شه ؟؟؟
  ممنون

 154. سید جعفر معبودی
  پاسخ

  سلام وقت بخیر . ما یه مجموعه تولید زیورآلات هستیم که از رزین هاردنر با مشخصات فنی رزین E8126 و هاردنر H 3895 که ساخت آلمان هست استفاده میکنیم . طبق فرمول ۲ به ۱ باهم مخلوط میکنیم ولی به تازگی به مشکلی برخوردیم که رزین موج دار میشه و بیشتر سطح کارایی که تیره هست نمود داره . دمای محیط رو بین ۲۴ الی ۲۸ و رطوبت اتاق رو هم بین ۴۰الی ۵۰ تنظیم کردیم ولی باز این مشکل وجود داره . بعضی از مواقع رزین بعد از ۳ روز هنوز هم که ناخن میزنیم فرورفتگی داره . اگه راهکاری دارید که این مشکل رفع بشه ممنون دار شما هستم .

 155. سید جعفر معبودی
  پاسخ

  اگر رزین و هاردنری که جهت کار در زیوآلات میشناسید معرفی کنید . ممنونم

 156. Morvarid
  پاسخ

  سلام وقت بخیر من میخوام روی برگ های گل رز یا گلبرگ های دیگه رزین بریزم بدون قالب تا به حالت طبیعی خود برگ باشه..برای اینکه دور کارم تمیز دربیاد باید چیکار کنم

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   باید یه قالب دست ساز با خلاقیت خودتون درست کنید. وگرنه رزین روان هست و پخش میشه.
   مگر اینکه از رزین های UV استفاده بشه که با نور UV در زمان کم خشک میشه که متاسفانه فعلا در ایران پیدا نمیشه.

 157. محمد
  پاسخ

  سلام ببخشید اگر رزین را روی چوب کارکنیم به گونه ای که کاملا به ان بچسبد و چدا نشود چه کار کنیم ماده را روی آن بریزیم؟؟

 158. محسن كريمي
  پاسخ

  سلام من يك مدل كره دارم كه ازش بايد قالب تهيه كنم. قالب سيليكوني دو كفه اي. ميخواستم بدونم چطور ميشه با رزين كره تو خالي توليد كرد؟

 159. امیر
  پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید
  ونهایت تشکر و قدردانی بابت توضیحات کاملتون
  و صبر و شکیبایی در پاسخگویی.
  واقعا ممنونم.

 160. مهناز اد
  پاسخ

  با سلام
  من هاردنر با رزین قاطی کردم هم زدم ولی یهویی مدادم داغ شدن و سفت مثل سنگ شد
  چیکار کنم اینجوری نشه

 161. Arsham
  پاسخ

  سلام من یک دستگاه کارتخوان دارم سطحش خش افتاده میخوام همه سطحشو رزین بگیرم باید چکار کنم که صافو یکدست در بیاد چه رزینی میخواد و از چه قلمویی استفاده کنم و به چه شیوه ای باید اینکارو انجام بدم ممنون

 162. Mary
  پاسخ

  به شما درود می فرستم و ضمنا خسته نباشید ، خیلی مفید و آموزنده بودند . من یه سوال درباره ی رزین معمولی (رزین و هاردنر) و رزین UV دارم . می دونم که رزین UV فقط با دستگاه اشعه ی UV خشک می شود و سوالم اینه که آیا رزین معمولی هم با این دستگاه خشک می شود ؟

ارسال نظر