شماره دوزی یکی از هنرهای دستی است که می توان آنرا زیرمجموعه گلدوزی نام برد، با این تفاوت که تمام دوخت ها ضربدری بوده و روی پارچه مخصوصی با سوراخ های شطرنجی انجام می شوند. به همین دلیل می توان شماره دوزی را روی سطوح سوراخدار و شطرنجی دیگر نیز پیاده کرد. در این آموزش با خلاقیت هنری یک تور سیمی ساده را که ممکن است دور ریخته شود، به یک تابلوی زیبا برای دکوراسیون اتاق تبدیل خواهیم کرد. اگر شما هم در انبار تکه های توری سیمی بلااستفاده دارید این آموزش را دنبال کنید. این خلاقیت هنری را می توان جزو هنرهای بازیافت دانست که در آن از مواد دور ریختنی آثار هنری ارزشمند می آفرینند، با هدف کاهش آلودگی محیط زیست.

وسایل مورد نیاز:

  • توری سیمی
  • انبر
  • ماژیک
  • قیچی
  • ۷ رنگ نخ شماره دوزی (۳ رنگ برای گل های درشت، ۲ رنگ برای برگ و دو رنگ برای گل های ریز)
  • سوزن بزرگ
  • قاب
  • ماشین دوخت دیواری و منگنه
  • الگوی طرح

*نکته: از آنجا که سطح کار روی توری سیمی است و سوراخ ها بزرگتر هستند، می توانید به جای دو لایه نخ از کاموا نیز استفاده کنید. ضخامت نخ به اندازه سوراخ ها بستگی دارد.

در اینجا الگویی ساده قرار داده ایم تا برای هه افراد قابل اجرا باشد. شما می توانید الگوهای مورد علاقه خودتان را نیز طرح بزنید.

نحوه اجرای دوخت ضربدری:

برای دوخت ضربدری، سوزن را از یک گوشه از اضلاع مربع رد می کنیم، سوزن را در قطر مقابل رد می کنیم تا دوخت مورب شود،

در تصویر بالا پشت کار را می توانید ببینید.

سپس وقتی که به انتها رسیدیم مجددا در قطر مقابل این کار را تکرار می کنیم تا به شکل ضبدر درآید.

 

همه خانه هایی که روی الگو با یک رنگ کشیده شده اند را می دوزیم ، سپس در پشت توری نخ را از بین نخ ها رد می کنیم و گره

مراحل ساخت:

برای شروع کار از توری یک مربع به ابعاد ۳۸ خانه در طول و ۳۸ خانه در عرض نیاز دارید. (اگر طرح خودتان را روی الگو پیاده کرده اید، ابعاد توری شطرنجی باید قدری از تعداد مربع های روی الگوی شما بزرگتر باشد.) برای بریدن توری سیمی با کمی فاصله از خانه ها ببرید و بعد از بریدن لبه ها را مرتب کرده و البته بهتر است کمی از کناره ها را با فاصبه بیشتر ببرید.

 

مربع وسط را در توری پیدا کرده و با ماژیک علامت بزنید. برای دوخت باید از مربع وسط شروع کنیم.می توانید آخرین خانه از هر طرف را نیز علامت بزنید.

برای دوختن از وسط  نقشه شروع می کنیم. مربع وسطی در نقشه هم علامت می زنیم. در نقشه آن را پر کرده ایم. برای دوخت از “دوخت ضبدری” استفاده می کنیم. برای دوختن از دولایه نخ استفاده می کنیم. هر مربع در نقشه که علامت X  دارد، یک دوخت ضبدری است.

ابتدا قسمت هایی که به رنگ بنفش است طبق توضیحاتی که در قسمت “نحوه اجرای دوخت ضربدری” در بالا گفته شد می دوزیم.

از روی نقشه بخش هایی که صورتی کم رنگ است را نیز می دوزیم.

بقیه گل را با نخ صورتی پر رنگ می دوزیم. مانند تصاویر زیر دوخت را به ترتیب ادامه می دهیم.

بوسیله  ماشین دوخت می توانیم طرح را قاب کنیم. در جای خود آن را ثابت کرده و با منگنه آن را به قاب چوبی متصل می کنیم.

می توانیم با مگنت های کوچک یادداشت و یا عکس های خود را نیز به توری وصل کنیم.

مقدمه و ویرایش: بنفشه قلیزاده
ترجمه: متین تابان شمال

The following two tabs change content below.
متین تابان شمال ( متولد 29 اردیبهشت 1360 در رشت) کارشناس ارشد رشته باغبانی است. وی از سال 1388 فعالیت خود را در زمینه هنر پتینه آغاز کرده است و هم زمان با فعالیت در رشته آکادمیک خود، در زمینه تولید زیورآلات، لوازم دکوری و کاربردی در مجموعه صنایع دستی من و هنر نیز فعالیت دارد.