تخم مرغ هفت سین علاوه بر اینکه یکی از اجزای سفره هفت سین می باشد فرصتی است تا اعضای خانواده به خصوص کودکان، دست به یک کار هنری بزنند و هیجان درست کردن یک کار هنری هر چند کوچک را تجربه کنند. راه های زیادی برای رنگ آمیزی تخم مرغ هفت سین وجود دارد. در این آموزش ساده ترین وسایل را با خلاقانه ترین ایده ترکیب و یک روش متفاوت و جذاب برای رنگ آمیزی تخم مرغ هفت سین ارائه خواهیم داد. مهمترین برتری این روش این است که در آن از رنگ خوراکی استفاده شده در نتیجه می توانید آنرا روی تخم مرغ های آب پز اجرا کنید. و در نهایت تخم مرغ ها قابل خوردن نیز خواهند بود.

 

۱

 

وسایل مورد نیاز:

۱.تخم مرغ یا تخم اردک (ترجیحا با پوسته سفید)
۲.رنگ خوراکی
۳.سرکه
۴.روغن زیتون
۵.آب گرم
۶.قاشق بزرگ
۷.قاشق چای خوری
۸.نمک
۹.سینی توری (آبکش)

 

۴

 

 

۳

 

مراحل اجرا:

در مرحله اول می باست تخم مرغ ها (تخم اردک ها) را آب پز نمایید. البته می توانید مایه تخم مرغ را از پوسته خالی کنید اما می خواهیم تخم مرغ به اندازه کافی مقاومت داشته باشد.

نکته: برای آب پز کردن تخم مرغ بعد از به جوش آمدن آب، آنها را به مدت دقیقا ۱۰ دقیقه روی شعله (داخل قابلمه) قرار دهید. برای تخم مرغ عسلی ۹ دقیقه کافی است.

 

۵

 

برای شروع  نیاز به ساختن حمام رنگ داریم؛ یک کاسه کوچک عمیق بردارید و یک چهارم آن را از آب گرم پر کنید، ۲ قاشق چایخوری سرکه و ۱ قاشق چایخوری نمک به آن اضافه نمایید. این دو ماده کمک می کنند تا رنگ آمیزی به راحتی روی تخم مرغ نقش ببندد. سپس چند قطره از رنگ خوراکی مورد نظر را بیافزایید.

به عنوان مثال همانطور که در تصویر می بینید برای این مقدار آب و ایجاد چنین رنگی بین ۲۰ الی ۳۰ قطره رنگ خوراکی اضافه کرده ایم. رنگ داخل کاسه ممکن است تیره به نظر برسد اما نگران نباشید در نهایت رنگی که روی پوسته تخم مر ایجاد می  شود بسیار کمرنگ بوده و حالتی گچی خواهد داشت.

 

۶

 

با دقت یک تخم مرغ را داخل حمام رنگ قرار دهید. چندین بار تخم مرغ را داخل مایع رنگی بگردانید، آنرا بیرون آورده و رنگ روی آنرا چک کنید. زمانیکه رنگ روی تخم مرغ مناسب بود آنرا از حمام رنگ خارج کنید و داخل آبکش فلزی (توری سیمی) قرار دهید. زیر آبکش را با دستمال کاغذی بپوشانید تا چکه های احتمالی رنگ را جذب و از کثیف شدن میز جلوگیری کند.

برای هر رنگی که مد نظر دارید حمام رنگ جداگانه تهیه و تخم مرغ ها یکی یکی به همین روش رنگ کنید. سپس اجازه دهید تا خشک شوند.

 

۷

 

رنگ آمیزی اولیه تخم مرغ ها بعد از خشک شدن می بایست مانند تصویر بالا باشند.

حالا موقع ایجاد حالت (افکت) مرمری است.

 

۸

 

در مرحله دوم رنگ آمیزی به حمام های رنگ با غلظت رنگ بیشتر نیاز خواهیم داشت. برای این مرحله با یک کاسه با عمق کم، آب گرم، نمک، یک قاشق چایخوری سرکه و مقدار زیادی رنگ، حمام رنگ را درست کنید. با این تفاوت که یک قاشق سوپ خوری بزرگ روغن زیتون به محلول اضافه کنید. روغن در آب ایجاد فاصله می کند و نکته اصلی در ایجاد طرح مرمری همین است. با قاشق و حرکات دورانی آرام، روغن زیتون را داخل حمام رنگ پراکنده کنید.

 

۹

 

اکنون تخم مرغ را داخل حمام رنگ برده و در یک جهت بگردانید و سپس خارج کنید. این کار را تا زمانی که لازم باشد ادامه دهید. سپس تخم مرغ را روی دستمال کاغذی قرار داده و طوریکه طرح ایجاد شده خراب نشود مایع رنگ اضافی را خشک کنید. (دستمال را روی تخم مرغ نمالید؛ بلکه با ضربات آرام دستمال، این کار را انجام دهید.)

 

۱۱

 

می توانید در دو مرحله از حمام رنگ، دو رنگ محتلف را استفاده کنید. به عنوان مثال زمینه رنگ اول صورتی و حالت های مرمری روی آن آبی باشد و بر عکس. در این صورت می توانید تنوع رنگی بیشتری را ایجاد کنید.

 

۱۲

این تخم مرغ ها برای مدت طولانی قابل نگهداری نیستند؛ اگر تخم مرغ ها آب پز باشند برای یک هفته ماندگاری دارند و همچنین می توانید آنها را داخل یخچال نیز نگهداری کنید. و اگر از پوسته های خالی شده تخم مرغ استفاده کنید می توانید آنها را برای همیشه نگاه دارید.

۱۳
The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.