ما ایرانیان هر سال برای سفره هفت سین، سبزه گندم سبز می کنیم و در روز سیزده فروردین در مراسم سیزده به در سبزه ها را گره زده و به آب می سپاریم. حتما می دانید که گندم و جوانه آن حاوی موادی بسیار مغذی است. آیا تا به حال به این فکر افتاده اید که از سبزه عید چه استفاده دیگری می شود کرد؟

در این مطلب تهیه یک نوشیدنی مقوی از سبزه گندم را آموزش خواهیم داد. اما قبل از آن باید بدانیم چگونه از بو گرفتن سبزه جلوگیری کنیم.
یقینا همه کسانی که سبزه سبز کرده اند می دانند ریشه سبزه ها بعد از مدتی بوی بدی می گیرد. برای جلوگیری از این امر دو راه حل وجود دارد:

۱. برای آب دادن روزانه سبزه، ظرف را داخل سینک ظرف شویی برده و آب را با فشار کمی باز کنید طوری که داخل ظرف سبزه بریزد. ظرف را کمی کج کنید تا جریان آب شیر، آب کهنه را از لابه لای ریشه ها بشوید و آب تازه به آنها برساند.

۲. از ابتدای سبز کردن گندم ها بهتر است داخل ظرف مورد نظر را با خاک پر کرده و دانه های گندم را روی خاک بپاشید. کاشتن گندم در خاک از بو گرفتن آن جلوگیری می کند.

نحوه تهیه آب سبزه:

نوشیدنی سبزه۱

سبزه را با مشت نگه دارید و حدود ۳ سانتیمتر بالاتر از ریشه با قیچی تیز ببرید. چنانچه سبزه را در خاک می کارید ساقه ها را ۵ سانتیمتر بالاتر از سطح خاک  ببرید.

نوشیدنی سبزه۳

سبزه ها را داخل آبکش ریخته و به دقت بشویید، خصوصا اگر آنها را در خاک کاشته باشید.

نوشیدنی سبزه۴

اجازه دهید آب شست و شو کاملا خشک شود، برای تسریع این امر ساقه ها را روی دستمالی تمیز پهن کنید. می توانید ساقه ها را تکه تکه کنید تا آب گیری راحت تر انجام شود.

نوشیدنی سبزه۲

به ازای هر لیوان سبزه، ۳ قاشق غذاخوری آب داخل مخلوط کن ریخته و به مدت۳۰ الی ۶۰ ثانیه مخلوط کنید.

نوشیدنی سبزه۵

پوره سبزه را از صافی پارچه ای یا فلزی عبور دهید تا تفاله ها جدا و آب سبزه شود.

نوشیدنی سبزه۷

می توانید آب سبزه را به تنهایی مصرف نمایید. اما چون هر ذائقه ای تمایل به طعم آب سبزه ندارد می توانید آب بیشتری به آن اضافه کنید و یا طبق دستور زیر یک نوشیدنی خوش طعم داشته باشید.

نکته: برای خنک ماندن نوشیدنی می توانید مقدری از آب سبزه را در قالب های یخ داخل فریزر گذاشته و سپس در لیوان نوشیدنی بیاندازید.

نوشیدنی سبزه۹

 

مواد لازم برای تهیه نوشیدنی گندم با آب سبزه:

۱. آب سبزه ۱/۲ لیوان
۲. آب تصفیه شده یا جوشانده ۱/۲ لیوان
۳. یک بوته کوچک کاهوی محلی (اگر در منزل باغچه برای کاشت دارید) یا ۵ برگ کاهوی بزرگ خرد شده
۴. موز خرد شده و یخ زده ۲ عدد
۵. توت فرنگی خرد شده ۱ لیوان (می تواند یخ زده یا تازه باشد)
۶. خرمای بدون هسته ۲ عدد

نوشیدنی سبزه۱۰

دستور تهیه:

مواد مذکور را به ترتیب گفته شده داخل ظرف مخلوط کن قرار دهید و با دور آرام دستگاه را روشن کنید. بعد از ۱۰ ثانیه دور دستگاه را تند کرده و به مدت ۳۰ ثانیه مخلوط کنید. ممکن است گاهی تکیه هایی از مواد باقی بماند که می توانید مخلوط را چک کرده و اندکی بیشتر مواد را مخلوط کنید. این نوشیدنی برای گیاهخواران بسیار مناسب و مغذی خواهد بود.

نوشیدنی سبزه۱۱

آب سبزه را را با میوه ها و طعم های دیگر نیز می توانید ترکیب و تهیه نمایید. نوشیدنی را در لیوان زیبایی ریخته، تزئین و نوش جان کنید.

بخشی از خواص اعجاب انگیز نوشیدنی سبزه گندم:

۱. بدن را قلیایی می کند
۲. با کم خونی مبارزه می کند
۳. منبع غنی آنتی اکسیدان
۴. بوی بدن را از بین می برد
۵. با سرطان مبارزه می کند
۶. از ابتلا به دیابت جلوگیری می کند
۷. سیستم دفاعی بدن را قوی می کند
۸. به کنترل و کاهش وزن کمک می کند
۹. درمان آکنه و مشکلات پوستی

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.