وارد فصل تابستان شده ایم، فصلی با پیام گرما و سرخوشی. یکی از دغدغه های اصلی ما در این روزها پیدا کردن کفش و لباس خنک است تا هم به تفریح و فعالیت های تابستانی بپردازیم و هم از گرمای این روزها قسر در برویم. از آنجایی که تیپ و ظاهر یک هنرمند و یا حداقل یک هنردوست می بایست با سایر افراد متفاوت باشد، بهتر نیست دستی در استایل تابستانی مان ببریم و با کمی خلاقیت خوش بگذرانیم؟ در این آموزش می خواهیم با کفش های تابستانی و کمی خلاقیت، هنرنمایی و خوش گذرانی کنیم. کفش های تابستانی تان را خودتان نقاشی کنید، در این آموزش با چند تکنیک ساده نقاشی وان استروک و انواع قلمو های لازم برای این کار آشنا خواهید شد.

وسایل مورد نیاز:

 • یک جفت کفش
 • پالت رنگ یا بشقاب یکبار مصرف
 • قلموی تخت، لاینر(ریگر)، سر هلالی و ساده
 • رنگ اکلریک مخصوص چرم به رنگهای آبی زنگاری، سفید، صورتی صدفی، قرمز مایل به زرشکی، سبز، سبز سدری، سبز تیره، آبی اصلی، زرد، دودی
 • خلال دندان

با قلموهایی که در این آموزش استفاده می کنیم آشنا شوید:

قلموی ساده: از این قلمو برای کشیدن نقطه ها  استفاده می کنیم.

قلموی تخت: با کمک سر تخت این قلمو می توانید شکل ها و خطوط پهن را بکشید. این قلمو دارای انواع پر پشت و کم پشت می باشد. در این آموزش به نوع کم پشت آن نیاز داریم.

قلموی سر هلالی یا زبان گربه ای filbert: سر تخت این قلمو به شما خطوط پهن می دهد و با کناره های آن می توانید خطوط باریک رسم کنید. با ایجاد فشار  و یا زدن ضربات سریع  و یا چرخش مچ دستتان، می توانید خطوط و شکلهایی که به تدریج باریک میشوند رسم کنید.

قلموی لاینر(rigger): قلموی لاینر دارای موی باریک و سفت و بسیار دراز است. این قلمو برای کشیدن خطوط بسیار مناسب است. می توانیدخطوطی با عرض یکنواخت بکشید.

توجه: برای انتخاب محل قراری گلها می توانید از یم عکس گل گلی یا طرح یک پارچه گلدار کمک بگیرید. اندازه گلها بستگی به اندازه کفش شما دارد. رنگ اکلریک در مجاورت هوا سریع خشک می شود بنابراین هر دفعه مقدار کمی رنگ روی پالت رنگ یا ظرف یکبار مصرف خود بردارید و نقاشی کنید. همیشه قلمو را قبل از برداشتن رنگ جدید به خوبی تمیز کنید.

رنگ کردن کفش:

رنگ آبی زنگاری و سفید را به نسبت ۱به ۵ مخلوط می کنیم تا رنگ زمینه کفش به دست آید. سطح بیرونی هر دو کفش را کاملا با رنگ بپوشانید و اجازه دهید تا خشک شود.

نحوه کشیدن رزهای صورتی:

 • با کمک قلموی سر هلالی، کمی رنگ صورتی صدفی را برداشته و گلی به قطر حدودی ۲٫۵ سانتیمتر در قسمت وسط جلوی هر یک از کفش ها( مانند تصویر سمت چپ) نقاشی کنید. صبر کنید تا خشک شود.
 • با استفاده از قلموی لاینر با رنگ سفید خطوط منحنی در وسط گلها کشیده شود. خطوط به شکل منحنی در گلها قرینه باشند (تصویر دوم سمت چپ).
 • رنگ سبز سدری را با آب رقیق کنید و به وسیله قلمو سر هلالی دایره ای در وسط گلها بکشید. صبر کنید تا کاملا خشک شود.
 • در وسط هر یک ار گلها را به کمک قلمویی ظریف نقطه های زرد رنگ کشیده شود.

نحوه کشیدن برگ ها:

 • محل مناسب برای برگها در اطراف گل رز صورتی را مشخص کنید. رنگ سبر سدری را برداشته و با قلموی هلالی یک برگ دراز و کشیده نقاشی شود. در این مرحله همانند تصویر سمت چپ، سه چهارم برگ کشیده شود. صبر می کنیم تا خشک شود.
 • نیمه هر برگ را با رنگ سبز تیره، به کمک قلموی هلالی بکشید. به وسیله قلمو لاینر دور تا دور برگ را خط بکشید(تصویر دومی از سمت چپ).
 • به وسیله قلم لاینر ابتدا در قسمت وسط برگ، یک خط نیم دایره بکشید. سپس روی قسمت های سبز سدری، خطوط مورب رسم کنید(تصویر سمت راست).

نحوه کشیدن گلهای قرمز:

 • برای نقاشی کردن گلها از قلموی تخت باریک استفاده کنید. قلمو را به رنگ قرمز مایل به زرشکی آغشته کرده و شش خط حول یک نقطه نقاشی کنید تا تصویری شبیه ستاره نقاشی شود. طول تقریبی هر خط یک سانتیمتر باشد( تصویر سمت چپ). سه گل در اطراف گل رز صورتی در فاصله بین برگ ها نقاشی کنید. صبرکنید تا خشک شود.
 • به وسیله همان قلموی بالا با رنگ گلبهی روی خطوط رسم شده را دوباره بکشید( تصویر دوم از سمت چپ).صبر کنید خشک شود
 • با کمک قلموی لاینر رنگ قرمز مایل به زرشکی را برداشته و مانند تصویر دوم ار سمت راست در وسط خطهایی که کشیده اید، خط هایی با اندازه کوچکنر و قطر کمتر ترسیم کنید.
 • بوسیله قلموی لاینر در مرکز گلها با رنگ دودی یک دایره کوچک بکشید( تصویر سمت راست).

نحوه کشیدن ساقه:

 • ابتدا محل مناسبی برای ساقه را تعیین کنید. بالای هر گل یک ساقه خم شده نقاشی می کنیم. ساقه را با رنگ سبز و به وسیله قلموی لاینر نقاشی کنید. ابتدا یک خط خمیده به طول تقریبی ۲ سانتیمتری کشیده شود (تصویر سمت چپ).
 • با کمک قلموی لاینر خطهای کوچکی در طول ساقه اصلی برای برگ ها نقاشی کنید. ابتدای ساقه یک برگ نقاشی کنید( تصویر سمت راست).

نحوه کشیده گلهای مینا:

 • اولین کار انتخاب محل مناسب برای گلهای مینا است. رنگ گل سفید است. به کمک قلموی لاینر هفت خط به طول ۱/۲ سانتیمتری که در وسط به هم می رسند کشیده شود( تصویر سمت چپ).
 • به وسیله خلال دندان و رنگ قرمز مایل به زرشکی وسط گل مینا را یک نقطه کوچک می گذاریم( تصویر سمت راست).

نحوه کشیده گل سنبل:

 • ابتدا باید محل مناسبی برای گل سنبل را انتخاب کنید. می توانید فضای خالی بین شاخه ها و برگ ها را به دلخواه پرکنید. برای نقاشی کردن گلها از قلموی لاینر استفاده می کنیم. رنگ گل آبی اصلی است. گل ها را به شکل یک خوشه مخروطی باید نقاشی کرد. برای  نقاشی گلها ۱۲ نقطه غیر همسان کشیده شود. برای نقاشی کردن نقطه ها با قلمو ضربه بزنید( تصویر سمت چپ).
 • با قلموی لاینر و رنگ سبزخاکی ساقه و برگ را نقاشی کنید( تصویر سمت راست).

نحوه کشیدن گل مروارید:

 • ابتدا محل مناسب برای گل مروارید ها را انتخاب کنید. فضاهای خالی دلخواه را می توانید با این گل پر کنید. با کمک قلموی لاینر یک خط منحنی به عنوان ساقه و دو برگ خمیده با رنگ سبز تیره را نقاشی کنید( تصویر سمت چپ). قبل از شروع مرحله بعد صبر کنید تا خشک شود.
 • برای نقاشی کردن گلهای مروارید از رنگ سفید استفاده کنید. به کمک یک خلال دندان در اطراف ساقه نقطه هایی به شگل گل مروارید می کشیم. این کار را در هر دو کفش تکرار می کنیم( تصویر سمت راست).

پایان نقاشی:

می توان جاهای خالی کفش را با تکرار همین گل هایی که آموخته اید، پر نمود و یا طرح را به پهلو و یا پشت کفش گسترش داد. برای این کار گاهی لازم است قلمو های خود را با سایزهای کوچکتر انتخاب کنید تا گلهای کوچکتری بکشید.

در ادامه چند ایده دیگر نیز مشاهده خواهید کرد:

ترجمه: متین تابان شمال

مقدمه و ویرایش: بنفشه قلیزاده

The following two tabs change content below.
متین تابان شمال ( متولد 29 اردیبهشت 1360 در رشت) کارشناس ارشد رشته باغبانی است. وی از سال 1388 فعالیت خود را در زمینه هنر پتینه آغاز کرده است و هم زمان با فعالیت در رشته آکادمیک خود، در زمینه تولید زیورآلات، لوازم دکوری و کاربردی در مجموعه صنایع دستی من و هنر نیز فعالیت دارد.

نظرات

 1. علی ولی پور
  پاسخ

  سلام برای نقاشی نیاز به راهنمایی دارم ممنون میشم کمکم کنید.

 2. محدثه
  پاسخ

  سلام آموزش حرف نداشت فقط نیاز به فیکساتور یا… ندره؟ فقط صبر کنیم خشک شه ؟

ارسال نظر