آووکادو درختی همیشه سبز است که میوه آن حاوی مواد معدنی، ویتامین و چربی های مفید می باشد. این درخت در محیط رشد بومی خود درختی بلند می شود. این روزها نهال های جوان آن به علت زیبایی برگ ها و همیشه سبز بودن درختش به عنوان درختچه زینتی نگهداری می شوند. شما هم می توانید با کاشت بذر  آووکادو هم از باغبانی لذت ببرید و همچنین خانه خود را با این درختچه زیبا دکوراسیون نمایید.

 

در این آموزش مرحله به مرحله با روش کاشت آووکادو آشنا می شوید.

برای قدم اول باید ابتدا بذر یا هسته آووکادو را با احتیاط از میوه خارج نمایید. زمان برش میوه احتیاط کنید تا با چاقو آسیبی به بذر وارد نکنید.

 

میوه آووکادو مانند گلابی در یک قسمت گرد و قلمبه و سمت دیگر باریک و کشیده است. موقع ریشه دار شدن باید بذر از قسمتی که میوه مسطح است داخل  آب قرار بگیرد. از قسمت پایینی بذر ریشه ها و قسمت بالای آن ساقه خارج می شود.

 

بذر را  با احتیاط از میوه خارج کنید، آن را خوب بشویید تا تمیز شود. بذر را به مدت یک شب در هوای آزاد روی دستمال کاغذی قرار دهید تا پوسته آن خشک شود. سپس پوسته را به آرامی از آن جدا کنید.

 

برای ریشه دار کردن آووکادو باید بذر را داخل آب به گونه ای بگذارید که نیمی از بذر که قرار است ساقه از آن خارج شود بیرون آب و نیمه دیگر آن که قرار است ریشه دار شود، داخل آب قرار گیرد. یک لیوان کوچک را پر از آب کرده و بذر را با کمک خلال دندان ها( مانند شکل زیر) روی لبه لیوان قرار دهید.

میزان آب را طوری تنظیم کنید که یک دوم الی یک سوم بذر داخل آب قرار بگیرد. دقت کنید که قسمت مسطح بذر محل خروج ریشه است  و باید داخل آب قرار بگیرد. لیوان را در محیطی کم نور قرار دهید. اینکار کمک می کند تا ریشه هر چه زودتر ظاهر شود.

آب داخل لیوان را هر ۵ روز یکبار عوض کنید. این کار از رشد باکتری ها و قارچ ها در آب جلوگیری می کند. معمولا حدود ۲ یا ۴ هفته طول می کشد تا ریشه از دانه خارج شود، اما گاهی ممکن است تا ۸ هفته نیز طول بکشد، پس باید صبور باشید. به طور منظم به آن سر بزنید و اگر مقدار آب کم شده بود، آب اضافه کنید. در تصویر زیر مراحل خروج ریشه و ساقه نشان داده شده است.

به تدریج ریشه ظاهر می شود،  با گذشت زمان میزان ریشه ها بیشتر شده و همه فضای لیوان را پر خواهند کرد. سپس ساقه نیز از قسمت بالای بذر خارج می شود.

وقتی ارتفاع ساقه کمی بلند شد، آن را در گلدانی به قطر ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر بکارید.

برای کاشت از خاک برگ پوسیده استفاده کنید. موقع کاشت دقت کنید گیاه درست در وسط گلدان کاشته شود.

قسمتی از بذر آووکادو باید بیرون خاک باشد.

هنگامی که طول گیاه به ۱۵ سانتیمتر رسید، دو برگ انتهایی ساقه را قطع کنید. این کار باعث می شود برگهای جانبی رشد کرده و گیاه پرپشت شود.

گلدان را پشت پنجره  جنوبی قرار دهید و مرتب آن را آبیاری کنید. بین آبیاری ها اجازه دهید خاک گلدان خشک شود. این مورد را می توانید با فرو بردن یک خلال یا سیخ چوبی در خاک گلدان کنترل کنید.

 

اگر برگهای گیاه شما زرد شد، علت آبیاری زیاد است. اجازه دهید خاک چند روز خشک بماند و سپس آبیاری نمایید.

این زیبا با برگ های باشکوهش پتانسیل بسیاری برای تکمیل یک دکوراسیون منحصربفرد را دارد. بنابراین از این زیبایی غافل نشوید و این تجربه هیجان انگیز را که تولد یک دانه به دست شماست، انجام دهید.

The following two tabs change content below.
متین تابان شمال ( متولد 29 اردیبهشت 1360 در رشت) کارشناس ارشد رشته باغبانی است. وی از سال 1388 فعالیت خود را در زمینه هنر پتینه آغاز کرده است و هم زمان با فعالیت در رشته آکادمیک خود، در زمینه تولید زیورآلات، لوازم دکوری و کاربردی در مجموعه صنایع دستی من و هنر نیز فعالیت دارد.