خیاطی یکی از آن کارهایی که همه دوست دارند انجام دهند، اما به خاطر کمبود وقت ممکن است هیچ وقت موفق به شرکت در کلاس های خیاطی نشوند. کلا خیاطی یک کار تکنیکی بوده و جز فعالیت های روزمره نیست. به هر ترتیب دوخت یک جامدادی آنقدر ساده هست که بتوان آن را در برنامه هفتگی گنجاند. اگر برای خرید یک جامدادی مدل های موجود در بازار شما را راضی نمی کند بهترین فرصت است تا به کمک این آموزش آنچه را دوست دارید خودتان بدوزید.

 

وسایل مورد نیاز:

  • پارچه کتان
  • پارچه آستری
  • زیپ
  • خط کش
  • رنگ پارچه
  • قلمو
  • وسایل خیاطی (چرخ خیاطی اختیاری)

شما می توانید از انواع پارچه های نخی یا هر پارچه دیگری استفاده کنید. در این آموزش از یه تیکه پارچه قدیمی استفاده شده است تا به نوعی بازیافت از وسایلی باشد که هنوز هم می توانند کارآمد باشند.

 

مراحل دوخت:

۱. ابتدا دو تیکه پارچه  در ابعاد ۲۰*۱۲ سانتیمتر از پارچه کتان و دو تیکه با همان ابعاد از آستری برش می زنیم.

۲. لبه پارچه  و زیپ را با سنجاق مانند تصویر به یکدیگر متصل می کنیم. برای این منظور به ترتیب پارچه آستری، زیپ و قسمت رویی پارچه را روی هم قرار می دهیم. به جای سنجاق می توانید از کوک زدن نیز بهره ببرید که دوخت نهایی را راحت تر نیز می کند.

۳. از فاصله نزدیک لبه زیپ در یک خط مستقیم دوخت را انجام دهید. اگر از چرخ خیاطی استفاده می کنید بهتر است از پایه زیپ استفاده کنید، چون این ریسک گیر کردن دندانه های زیپ موقع دوختن را کم می کند.

برای اینکه بتوانید روی یک خط مستقیم بدوزید، بهتر است ابتدا روی چند تکه پارچه قدیمی چند بار امتحان کنید تا خوب بتوانید این کار را انجام دهید.

۴. مرحله قبل را روی طرف دیگر زیپ نیز انجام دهید. در نهایت چیزی که تا این مرحله دوخته شده است می بایست شبیه تصویر زیر باشد.

۵. حالا می خواهیم دور جامدادی را بدوزیم. دو لایه آستر و دو لایه پارچه اصلی را مطابق تصویر روی یکدیگر قرار می دهیم. زیپ را باز می کنیم و مطمئن میشیم که پارچه ها به خوبی روی هم وصل شده اند. یه درز کوچیک روی آستر برای برگرداندن باقی گذاشته و دور کار را کامل می دوزیم. در نهایت زیپ اضافه را در انتها می بریم.

۶. حالا از درزی که گذاشته بودیم کار را پشت و رو کرده  و درز رو م یدوزیم. حالا وقت هنرنمایی کردن روی پارچه کتان است.

۷. به مرحله مورد علاقه من که نقاشی است می رسیم. این قسمت بسیار ساده و واضح است اما لازم است نکات مهمی که ممکن است طی تجربه های متعدد به دست آید گفته شود؛

 

قبل از شروع نقاشی مطمئن شوید که آستر جامدادی را بیرون آورده باشید و رنگ فقط روی لایه بیرونی جامدادی کار شود.

همیشه رنگ و قلمو را روی تکه پارچه های اضافه امتحان کنید. چون می تواند غیر قابل پیش بینی باشد و زحمات دوخت پارچه به هدر رود.

می توانید به کمک کاغذ یا طلق شابلون درست کنید. شابلون ها به شما کمک زیادی می کنند مخصوصا زمانیکه می خواهید یک شکل تکراری را چندین بار بکشید.

برای نقاشی کردن از طیف های مختلف یک رنگ استفاده کنید. به عنوان مثال اگر برای برگ ها از سبز استفاده می کنید با اضافه کردن زرد یا آبی، سبزهای مختلفی بسازید تا جلوه کار شما حرفه ای شود و از حالت مبتدی خارج شود.

جامدای ما آماده شده است که البته می تواند یک کیف چند منظوره باشد. این کیف زیبا می تواند برای نگه داری وسایل آرایش، سکه های پول خردو …  مورد استفاده قرار گیرد.

امیدوارم شما هم از ساختن این دست ساخت گل گلی لذت ببرید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.