هوا کم کم سرد می شود و پوشیدن یک پاپوش برای گرم نگه داشتن پاها واجب! شاید باورش برایتان سخت باشد که خودتان بتوانید یک پاپوش حسابی و حرفه ای بدوزید! ولی باور کنید کار خیلی راحت تر از این حرف هاست و اگر ازخلق کردن لذت می برید و دوست دارید همیشه در حال ساختن چیزی باشید، سرد شدن هوا بهانه خوبی است برای یک پروژه دست ساز در منزل.

اگر به هنر بازیافت؛ ساخت محصولات هنری با وسایل بازیافتی، علاقمند هستید باید بگویم که از لباس های زمستانی کهنه می توانید برای ساخت یک پاپوش گرم استفاده کنید. در این آموزش یک پاپوش با دو نوع پارچه برای لایه بیرونی و لایه داخلی استفاده می شود که شما می توانید از البسه زمستانی کهنه برای پارچه بیرونی و از هر پارچه کرکدار گرم دیگر برای لایه داخلی پاپوش استفاده نمایید.

وسایل مورد نیاز:

  • الگوی پرینت شده در سایز مورد نظر
  • پارچه اصلی برای نمای بیرونی پاپوش؛ در اینجا پارچه قهوه ای (می توانید با انواع پارچه های حوله ای کرکدار، البسه زمستانی بلااستفاده جایگزین نمایید.)
  • پارچه فرعی برای لایه داخلی پاپوش؛ در اینجا پارچه گلدار (می توانید با پارچه کرکدار نازک جایگزین نمایید.)
  • لایه ضخیم با پارچه نمدی
  • چرخ و لوازم خیاطی
  • کش

مراحل ساخت:

برای پرینت الگو ، طول کف پای مورد نظر را اندازه گرفته و الگو را متناسب با طول کف پا در مقیاس ببرید. می توانید در دفاتر فنی از متصدی مربوطه بخواهید قبل از پرینت این کار را برای شما انجام دهد.

الگو را روی پارچه ها قرار داده، دور تا دور الگو را علامت زده و با فاصله ۱ سانتیمتر برش بزنید. از هر الگو و از هر پارچه دو عدد تهیه کنید.

الگو ها را روی لایه ضخیم نیز قرار داده و درست به همان اندازه الگوها را برش بزنید، سپس آنها را پشت پارچه اصلی برش خورده، درست وسط آن، توسط اطوی داغ بچسبانید. ( اگر از البسه زمستانی و پارچه کرکدار استفاده می کنید، نیاز به این مرحله ندارید.)

دو انتهای آزاد الگوها را از روی خطوطی که علامت زده بودیم، بدوزید.

الگوها شکلی تقریبا مشابه حلقه پیدا کرده اند. دو حلقه را طوری داخل هم قرار دهید که روی اصلی دو پارچه روی هم و داخل قرار بگیرند، و پشت پارچه ها دیده شود. درست مانند تصویر زیر. سپس دور تا دور حلقه داخل و کوچکتر (مسیری که با فلش صورتی نمایش داده می شود) را بدوزید. و یک سانتیمتر اضافی لبه را با قیچی دندانه دندانه برش بزنید. (این کار باعث می شود زمانیکه پاپوش را به روی اصلی برگردانیم اضافه پارچه زیر کار قلمبه نشود و راحت برگردد.)

کار را به روی اصلی برگردانید.

قسمت پشت پاپوش را با فاصله یک سانتیمتری از محل دوخت، و به طول ۶ سانتیمتر از هر طرف بدوزید. با این کار یک مجرا برای عبور کش در پشت پاپوش ایجاد می کنیم. (اگر نیاز به کشدار بودن پشت پاپوش ندارید می توانید این مرحله را نیز اجرا نکنید.)

سر کش را به انتهای سنجاق قفلی گره زده و از مجرا عبور دهید. کش را کمی بکشید و به کمک یک کوک ساده در جای خودش نگاه دارد.

از روی کار، کش را داخل پارچه چرخ کنید. درست به شکلی که با فلش آبی نمایش داده می شود:

دور تا دور قسمت بزرگتر حلقه را نیز چرخ کنید؛ درست قسمتی که با خطچین صورتی مشخص شده است.

الگوی کف پاپوش (با پارچه فرعی داخلی) را به کمک سوزن یا کوک روی مسیر دوخت شده ثابت کنید، به طوری که دو روی اصلی پارچه رو به روی هم باشند.

اگر پاپوش را برگردانیم، کار به این صورت خواهد بود، حالا به همین صورت که پاپوش در تصویر قرار گرفته است، مسیر کوک خورده را بدوزید.

الگوی کف پاپوش (با پارچه اصلی که یک لایه صخیم نیز روی آن اطو کرده بودیم) را به شکلی که در تصویر می بنید (قسمت لایه رو به بالا) روی پاپوش قرار می دهیم.

درو تا دور کف پاپوش و خود پاپوش را به همین صورتی که قرار گرفته اند روی هم لب به لب کرده و با سنجاق یا کوک ثابت می کنیم.

پاپوش و کفی را درست در مرز لایه سفید دوخت می کنیم. دوخت را روی مسیر صورتی انجام دهید؛ یعنی در بغل پاپوش حدود ۷ سانتیمتر را باز بگذارید تا بتوانیم پاپوش را برگردانیم.

قبل از برگرداندن مجددا لبه های یک سانتیمتر اضافه پارچه را دندانه دندانه کنید. این کار را فقط برای قسمت های گرد و منحنی انجام دهید. در قسمت هایی که خطوط صاف هستند نیازی به این کار نیست.

حالا از همان ۸ سانتیمتر دوخت نشده، پاپوش را با حوصله برگردانید. قسمت باز با فلش آبی در تصویر مشخص شده است. در انتها قسمت باز با با دقت و ظرافت، به کمک سوزن و نخ، از بیرون کار بدوزید. برا این کار لبه های پارچه را کم کم به داخل هدایت کرده و بدوزید.

پاپوش های دوست داشتنی ما آماده شده اند؛ می توانید با چند دوخت ستاده ای و خط چین ظاهر ساده آن را گلدوزی کنید. همچنین با دوخت انواع دگمه، نگین، پاپیون، گل و منگوله های نخی می توانید بی شمار طرح هیجان انگیز ایجاد نمایید.

نمونه پاپوش دوخته شده از البسه زمستانی کهنه را می توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید:

مطمئن هستم با خلاقیت های بیشتر می توانید نمونه های بسیار بسیار زیباتر این پاپوش ها را بدوزید. گرم گرم باشید! 🙂

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.