چشم بند خواب، ماسک خواب یا عینک خواب وسیله بسیار پر کاربردی است برای زمانیکه قصد خوابیدن دارید ولیکن محیط پر نور است و یا نور مزاحمی به محیط خواب راه دارد و مزاحم خوابیدن شما می شود. اما دلیل اینکه باعث شد به آموزش آن بپردازیم هوای خوب بهاری این روزهاست. خواب نیمه روز در فصل بهار بسیار دلچسب است از طرفی شاید دلتان نیاید پرده و پنجره را به روی این هوای تازه و مفرح ببندید. از اینرو با یک چشم بند خواب از یک خواب نیمروز بهاری محظوظ خواهید شد.

وسایل مورد نیاز:

  • پارچه (ترجیحاً نخی)
  • الگو چشم بند*
  • لایی ضخیم (یا ابر ورقه ای)
  • کش
  • سوزن ته گرد
  • قیچی
  • چرخ خیاطی

*الگوی چشم بند را روی یک کاغذ A4 پرینت بگیرید. اگر طول معینی برای چشم بند در نظر دارید، به دفاتر فنی که برای چاپ مراجعه می نمایید، طول مورد نظر را اعلام کنید تا الگو را در اندازه معین برای شما پرینت بگیرند.

مراحل ساخت:

دو عدد از الگوی چشم بند را روی پارچه و یک عدد از آن را روی لایی برش بزنید. کش را به اندازه ای که سرتان راحت باشد ببرید به طوری که موقع استفاده از چشم بند نه خیلی سفت باشد و نه خیلی شل.

یک نوار پارچه ای به طول کش در حالتیکه کاملا کشیده شده باشد و با عرض دو برابر پهنای کش به همراه یک سانتیمتر جای دوخت ببرید.

نوار پارچه ای را از عرض دو لا کرده و با نیم سانت از لبه ها بدوزید.

کش را از داخل نوار به کمک یک سنجاق قفلی رد کنید.

کش را مرتب کرده و اگر نیاز به اتو داشت اتو بزنید.

لایی را روی میز بگذارید، یکی از پارچه هایی که الگو چشم بند را از روی آن بریده اید روی لایی بگذارید، به طوری که قسمت روی پارچه به سمت شما باشد. کش را مانند تصویر روی پارچه گذاشته و با سنجاق ته گرد کش را ثابت نگه دارید.

تکه پارچه بعدی را روی کش قرار دهید به طوری که قسمت پشت پارچه به  سمت بالا باشد. با سنجاق ته گرد دور تا دور کار را سنجاق بزنید.

همانطور که در تصویر می بینید یک سمت کار لایی و سمت دیگر پشت پارچه قرار دارد.

شروع به چرخ کردن دور تا دور کار می کنیم. حدود دو سانتیمتر از دور کار را برای برگرداندن چشم بند به قسمت رو نمی دوزیم.

در قسمت پهلوها که کش قرار می گیرد، می توانید برای محکم تر شدن بند محل دوخت را دو بار چرخ کنید.

کار را به رو برمی گردانیم و قسمت دوخت نشده را با دست می دوزیم. اگر کار نیاز به اتو داشت اتو می زنیم تا درزها صاف شود.

چشم بند شما آماده است.

از الگویی که در دست دارید با کمی خلاقیت می توانید با اضافه کردن چند قطعه دیگر مانند گوش و … چشم بندهای خلاقانه گربه ای، خرس و … بسازید.

 

 

ویرایش و ترکیب بندی: بنفشه قلیزاده

ترجمه: متین تابان شمال

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.