در فصل پاییز و زمستان در شهرهایی که بارش برف و سرمای شدید ندارند، معمولا همراه با آفتاب دلپذیری است که بی اختیار آدمی را به پیاده روی تشویق می کند. آفتاب پاییز و زمستان به دلیل مایل بودن درجه تابش خورشید، ملایم تر بوده و فرصت خوبی است تا با پیاده روی در این هوا کمی ویتامین D جذب کنیم . در این حین وجود یک کلاه لبه آفتابگیر می تواند به دید بهتر چشمان کمک کند. برای شما که اهل هنرهای دست ساخت هستید یک آموزش ویژه تهیه کرده ایم تا کلاه لبه آفتابگیر خودتان را بسازید.

وسایل مورد نیاز:

  • یک قطعه چرم ضخیم ۵/۲۰ در ۳۰ سانتیمتر
  • ۲ متر نوار تریشه
  • الگو (دانلود در اینجا)
  • سمبه
  • کاتر
  • قیچی
  • سوزن

مراحل ساخت:

ابتدا  الگو  را با کیفیت بالا از اینجا دانلود کرده و در مقیاس واقعی پرینت بگیرید.

الگو را روی چرم با کاتر یا چاقو  پیاده کرده و قطعات لازم را با قیچی خیاطی برش می دهیم. اگر بریدن چرم برایتان سخت است می توانید از دفاتر برش لیزری بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهند که البته مستلزم هزینه بیشتر خواهد بود.

الگو را روی چرم قرار دهید  و با سمبه سوراخ های دایره ای کوچک با سایز مناسب را ایجاد نمایید.

نوار تریشه را از وسط به دو نیم کرده و با استفاده از شماره های روی  الگو، سوراخ ها را رو هم قرار می دهیم. نصف تریشه را از سوراخ وسطی و بزرگتر بالا  آورده و از سوراخ کناری پایین می بریم(۱).

در پشت کار یکی از نخ ها  از نخ دیگری بلند تر است. حالا نوبت نخ بلندتر است که  از سوراخ کناری به روی کار ببریم.(۲)

دوباره  نوار را از سوراخ وسطی به زیر کار می بریم. اگه لازم بود نوار را محکم بکشید تا سفت شود.  دوباره همان سر نوار را از سوراخ کناری به روی کار می بریم(۳) و از سوراخ وسط زیر کار رد می کنیم.

حالا سر قبلی نخ را از سوراخ وسط بالا برده و از سوراخ کناری پایین می‌آوریم.(۴)  کار را به پشت برگردانید و دو سر نخ را به هم گره بزنید.

دو سر نخ را از دو سوراخ کناری رد می کنیم. این کار را در سمت دیگر کار هم انجام می دهیم.

کلاه لبه دار شما آماده است. قطعا برای ساخت این کلاه به چنید بار تمرین و ممارست نیاز خواهید داشت.

 

ترجمه: متین تابان
ترکیب بندی و ویرایش: بنفشه قلیزاده

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.