با دوختن این کیف پول هرمی خصوصا با پارچه های گل گلی شاد، نه تنها لذت خواهید برد بلکه در پایان کار یک کیف بسیار مناسب برای نگهداری پول خرد، یا مبالغ اندک اسکناس هنگام پیاده روی و … خواهید داشت. با ترکیب چند پارچه رنگارنگ می توانید یک کیف زیبا بدوزید و حتی آنرا به دوستانتان هدیه دهید.

قسمت جذاب این کار انتخاب چهار طرح پارچه گلدار شاد و رنگارنگ است. اگر بتوانید یک زیپ فلزی خاص و متفاوت نیز تهیه کنید بر زیبایی و جذابیت کار افزوده خواهد شد.

لوازم مورد نیاز:

۱. چهار تکه نواری شکل از چهار طرح پارچه رنگارنگ و ترجیحا گلدار، جنس کتان یا لینن با ابعاد ۴*۲۳ سانتیمتر
۲. یک تکه پارچه مستطیل شکل با ابعاد ۲۱.۵* ۱۱.۵ سانتیمتر
۳. یک تکه روبان به عرض ۱.۲ سانتیمتر و به طول ۵ سانتیمتر
۴. لایی خیاطی با ابعاد ۲۳*۱۱.۵ سانتیمتر
۵. زیپ فلزی ۱۰ سانتیمتری
۶. یک تکه برچسب چرمی با عنوان برند برای هنرمندانی که صاحب برند هستند.

مراحل ساخت:

4

۱. چهار تکه پارچه نواری را در کنار هم قرار داده و دوخت کنید تا یک مستطیل با ابعاد ۲۳*۱۱.۵ سانتیمتر به دست آید. لایی را پشت این مستطیل گذاشته و اتو کنید تا لایی به پارچه بچسبند. اتو را روی پارچه بکشید چرا که لایی در تماس مستقیم با اتو به آن می چسبد.

5

۲. مطابق تصویر مستطیل را از قسمت طول به دو قسمت مساوی برش بزنید و یکی از قسمت ها را ۹۰ درجه چرخانده و مجددا به هم متصل کرده و دوخت کنید.

6

۳. حالا دو تکه پارچه مستطیلی شکل داریم. یکی از پارچه یکدست و دیگری ترکیبی از چهار طرح پارچه نواری تکه دوزی شده. دو مستطیل را پست به هم بگذارید طوریکه پشت پارچه ها روی هم باشد. زیپ را در راستای عرض بین دو مستطیل قرار داده و دوخت کنید.

7

۴. اکنون طبق تصویر زیر حالت شماره ۳ را برای سر دیگر زیپ اجرا کنید تا مطابق تصویر حالتی شبیه ۸ هشت انگلیسی ایجاد شود.
نکته: در اجرای مرحله ۳ و ۴ تصویر بالا را در نحوه دوخت شدن پارچه ها به زیپ به دقت بررسی نمایید تا اشتباهی در دوخت ایجاد نشود.

8

۵. حالت ۸ ایجاد شده را به داخل برگردانید تا مطابق تصویر زیر دو مستطیل که اکنون دوخت شده و حلقه ای شده اند مماس یکدیگر قرار گیرند و پارچه یکدست بیرون بماند. سپس از قسمت پایین زیپ، آنرا دوخت کنید.

9

۶. روبان ۵ سانتیمتر را از وسط تا بزنید و مطابق تصویر در قسمت بالای زیپ جاسازی و دوخت کنید. این تکه روبان در هنگام باز و بسته کردن زیپ کیف نقش تکه گاه را خواهد داشت تا این امر به راحتی انجام شود.

11

۷. مجددا کیف را از داخل به بیرون برگردانید تا رویه اصلی کار بیرون قرار گیرد. حالا قسمت بالای کیف را می بایست دوخت کنیم اما به گونه ای که حالت هرمی ایجاد شود. برای این کار باید نوار دوخت قسمت بالایی ۹۰ درجه نسبت به نوار دوخت قسمت پایین چرخش داشته باشد.

10

۸. در پایان نیز می توانید برند چرمی خود را به کیف متصل کنید.

14

این کیف زیبا را با تم های رنگی دیگر و حتی با تکه دوزی های متنوع مانند تصویر زیر نیز می توانید تهیه کنید. مطمئنا این آموزش نهایت این کار نیست و شما با خلاقیت های ارزشمند خود می توانید نمونه های خلاقانه تری را خلق نمایید.

 

 

 

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.