یقه حلزونی نوعی یقه چین دار است که فرم بسیار جالبی در لباس ایجاد می کند. در سال ۲۰۱۰ برند Fendi در طراحی یکی از لباس های خود یقه حلزونی را به شکل سنجاق سینه به صورت جداگانه دوخته و با سنجاق به لباس متصل کرده بود. در این آموزش به ساخت این سنجاق سینه متفاوت که علاوه بر تزئین لباس، خود قسمتی از لباس می شود خواهیم پرداخت. اگر از ذوق هنری خود نهایت استفاده را ببرید با انتخاب طرح پارچه های بی نظیر می توانید به تولید یثه های بی نظیر بپردازید و کسب و کار هنری تازه ای را با همین آموزش ساده آغاز نمایید.

وسایل مورد نیاز:

  • ۲ قطعه پارچه نمدی ضخیم ( یا هر نوع پارچه دیگری که قابلیت چین خوردن و ثابت ماندن را داشته باشد.)
  • ۲ عدد سنجاق پیکسل
  • چند عدد دکمه ( در فرم و رنگ خاص)
  • سنجاق ته گرد
  • چسب حرارتی
  • چرخ خیاطی
  • قیچی خیاطی
  • اتو
  • پرینت الگو

مراحل دوخت:

اگر می خواهید یقه حلزونی با چین بیشتر و بلندتری داشته باشید الگو را در کاغذ A3 با بزرگ نمایی ۱۰۰ درصد پرینت بگیرید. و اگر می خواهید یقه حلزونی کوچکتر باشد الگو را روی کاغذA4 پرینت بگیرید. الگو را با دقت از روی خطوط بریده و آن را با سنجاق ته گرد روی پارچه نمدی وصل  کنید. نمد درست روی خطوط الگو ببرید. این کارا را دوباره تکرار کرده و قطعه دوم را مانند قطعه اول ببرید. دو تکه برش داده شده را روی هم قرار دهید.

با نیم سانت فاصله از کنار درز آن را مستقیم و تمیز چرخکاری کنید. نخ های اضافی را تمیز کنید. دو تکه را از قسمت درز صاف کنید و با اتوی گرم   از پشت آن را  اتو کنید.

در قسمت جلوی یقه، روی درز وسط را، به صورت زیک زاک چرخکاری کنید. این کار باعث صاف و مرتب ماندن درز وسط شده و حالت چین دار بهتری به  یقه می دهد. سنجاق پیکسل را در قسمت پشت کار مانند تصویر با چسب حرارتی وصل کنید و یا در محل خود بدوزید. یک سنجاق قسمت بالای یقیه و دیگری در قسمت پایین برای بهتر ماندن یقه روی لباس قرار می گیرد. دکمه های تزئینی  را روی قسمت جلو در فواصل مناسب بدوزید.

یقه چین دار یا یقه حلزونی تزئینی ما آماده شده است.

 

می توانید این یقه تزئینی را در سایز ها و رنگ های متناسب با استایل پیراهن های خود تهیه کنید و در میهمانی ها متفاوت ظاهر شوید. با دکمه های متفاوت و خاص می توانید آن را تزئین کنید و از  داشتن آن لذت ببرید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.