لوسترهای کاغذی که یادآور دکوراسیون ژاپنی و چینی هستند، مدتی است که در ایران هم مخاطبان خاص خودش را جذب کرده. به دلیل شفافیت دیواره لوسترهای کاغذی که همان کاغذ است، حسی از فصل بهار و تابستان با پرده های توری بلند را در خاطر زنده می کند. اگر دلتان کمی تغییر دکوراسیون می خواهد و ایده خاصی برای آن ندارید این مطلب را دنبال کنید تا همراه هم یک لوستر کاغذی معمولی را با تکنیک دکوپاژ گل گلی تزئین کنیم.

وسایل مورد نیاز:

  • لوستر (فانوس) کاغذی
  • گل پارچه ای
  • چسب پارچه یا مادپاج یا چسبDM5
  • روبان پارچه ای
  • قلمو
  • رنگ اکلریک

*نکته: چسب مادپاج همان ترکیب برابر آب و چسب چوب است که به خوبی ترکیب و همگون شده باشند. از آنجایی که سطح کار در این آموزش کاغذ نازک است، بهتر است از DM5 استفاده شود.

 

مراحل ساخت:

برای شروع کار فانوس را باز کنید تا به شکل کره ای خود دربیاید. سپس با استفاده از رنگ اکلریک آن را رنگ آمیزی کنید. دقت کنید که از رنگ رقیق شده استفاده نکنید زیرا این کار باعث آسیب به بافت کاغذی  فانوس می شود. همچنین به خاطر داشته باشید برای جلوگیری از آسیب دیدن  کاغذ نباید قلمو را با فشار زیاد روی بافت کاغذی فانوس فشار دهید. می توانید از خطوط افقی موازی با سیم های فانوس برای جذاب تر شدن آن استفاده کنید و یا اگردوست دارید کار هنری سخت تری را تجربه کنید، می توانید قسمت داخلی فانوس را رنگ کنید.

*نکته: اگر رنگ اکرلیک شما خیلی غلیظ است و رقیق شدن الزامی است، به جای اضافه کردن آب از مدیوم رنگ اکرلیک استفاده شود.

از روی پارچه گلدار خود طرح گلی را که می خواهید روی لوستر بچسبانید ببرید، برای برش تمیز تر از قیچی تیز و مناسب استفاده کنید. می توانید از طرح های متفادت برای این کار استفاده کنید. حتی می توانید از دستمال های مخصوص  دکوپاژ نیز بهره ببرید.

*نکته: در صورتی که از دستمال دکوپاژ استفاده می کنید می بایست از چسب مخصوص دستمال یا چسب بیندر استفاده نمایید.

وقتی که دور تا دور طرح را بریدید، پشت آن را با چسب مادپاچ یا چسب مخصوص پارچه و در صورت در دسترس نبودن این دو با چسب DM5 آغشته کرده و در محل مناسب با دست به آرامی فشار دهید تا بچسبد، حتی می توانید ابتدا فانوس را به چسب آغشته کرده و سپس طرح بریده شده را در محل مناسب قرار دهید.

اگر از دستمال مخصوص دکوپاژ استفاده می کنید، طرح را دور بری کرده، سپس آنرا در محل مناسب قرار داده و به آرامی با قلموی نرم بچسبانید.

*یادآوری: در آموزشهایی که پیشتر در مباحث پتینه در مجله اینترنتی من و هنر ارائه شده است، می توانید طرز کار با بیندر و دستمال دکوپاژ بیاموزید.

در انتها زمان اضافه کردن روبان و ملحقات تزئینی به فانوس است. من روبان ها را به فرم فلزی فانوس وصل کردم. شما می توانید آن را با کمک نخ نامرئی هم متصل نمائید. ارتفاع دنباله ها را می توانید بنا به سلیقه شخصی خود کوتاه یا بلندتر وصل کنید.

در ادامه چند نمونه دیگر از فانوس های کاغذی تزئین شده با دکوپاژ گل را مشاهده می نمایید؛

مقدمه و ویرایش: بنفشه قلیزاده

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.