در این آموزش به ساخت یک آباژور زیبا با پارچه گل گلی خواهیم پرداخت. در نگاه اول ممکن است کار بسیار پیچیده ای به نظر برسد، ولیکن به کمک این آموزش به راحتی صاحب یک آباژور زیبا خواهید شد. شاید تنها قسمت دشوار قضیه پیدا کردن کلاهک آباژور باشد که قطعا با مراجعه به مغازه های مرتبط آن را پیدا خواهید کرد.

 

وسایل مورد نیاز:

  • یک متر پارچه گل گلی و ۲۰ سانت برای لبه (ترجیحا دو رنگ از یک طرح)
  • کلاهک یا قاب آباژور فلزی
  • چسب دوطرفه پارچه (چسب دو طرفه نازک)
  • نخ و سوزن
  • قیچی

مراحل ساخت:

کار را با پیدا کردن عرض پارچه شروع می کنیم. عرض پارچه عمود بر ترکی یا راه پارچه است. ترکی پارچه همان لبه صاف و برش نخورده پارچه می باشد.  روی ترکی پارچه  در فواصل ۴ یا ۵ سانیمتر برش هایی به عمق ۱/۵ سانتیمتری بدهید. سپس با دست این برش ها را پاره کنید.

قاب آباژور در این آموزش در قسمت بالا قطری برابر با ۲۰/۵ و در پایین قطری برابر با ۳۵/۵ سانتیمتر، و ارتفاع حدود ۳۰ سانتیمتر دارد. برای این ابعاد حدود ۲۵ تا ۳۵ عدد نوار پارچه ای نیاز داریم. نخ های اضافه نوارهای بریده شده را جدا کرده  و در صورت نیاز اتو بکشید.

لبه یکی از نوارها رو دولا کرده و به کمک چند بخیه در قسمت بالایی حلقه ثابت نگاه می داریم.

نوار را به دور میله های بالا و پایین می پیچیم یه طووری که فضای بین این دو میله را پر کند. به علت یکسان نبودن قطر بالا و پایین کلاهک، همپوشانی لبه پارچه ها در بالا ۱/۵ و در پایین ۰/۵ سانتیمتر در نظر می گیریم. وقتی یک نوار تمام شد آن را می بریم و نوار بعدی را دوباره مثل اول ثابت کرده و به پیچیدن ادامه می دهیم.

در موقع پیچیدن پارچه وقتی به پابه های افقی در بالای قاب رسیدیم با یک برش کوچک در لبه پارچه مشکل را حل می کنیم.

 

وقتی پیچیدن  تمام شد نوبت به لبه های کلاهک آباژور است. برای حاشیه  دو نوار ۷/۵ سانتیمتری از عرض پارچه از همان طرح و رنگ یا در رنگ متضادش تهیه میکنیم.

 

از دو طرف لبه های نوار ۱/۲ سانتیمتر تا کرده و اتو می کشیم. چسب دو طرفه را به  پشت نوار می چسبانیم.

 

شروع به چسباندن نوار به لبه بالایی آباژور می کنیم. برای این کار کاغذ چسب را   کم کم جدا کرده و نوار را به لبه های کناری کلاهک می چسبانیم.

 

وقتی به پایه های افقی بالای کلاهک رسیدیم با یک برش کوچک در لبه پارچه مشکل را حل می کنیم.

 

برای لبه پایینی کلاهک هم مانند لبه بالا عمل می کنیم. در صورتی که طول نوار برای لبه پایین کافی نبود می توانیم دو تیکه نوار را به هم بدوزیم و نواری بلندتر داشته باشیم.

 

 

آباژور زیبای شما حاضر شده است، با اضافه کردن نوار پوم پوم به لبه پایینی آباژورتون می تونید آنرا دوست داشتنی تر کنید. به یادداشته باشید  برای آباژورهای پارچه ای  همیشه از لامپ های کم مصرف که گرمای کمتری تولید می کنند استفده نمایید.

این آباژور زیبا را با لوازم خواب اتاق خود ست کنید و همیشه پر انرژی و شاد باشید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

ارسال نظر