تقریبا هر وسیله ای با تزئین چند منگوله و توپک کاموایی جذاب تر به نظر می رسد. این اِلمان های تزئینی، بافتی نرم، کرکدار و نوستالژیک در خود دارند که می توان با آویزان کردن آنها روی پرده یا درب ورودی منزل و فروشگاه، جذابیت خلاقانه ای را ایجاد کرد. آویز کیفی که در این آموزش به آن خواهیم پرداخت از ترکیب همین منگوله ها و توپک های کاموایی درست می شود. ساخت توپک و منگوله کاموایی کار بسیار راحتی است. کافی است چند کاموا با رنگ و بافت مناسب تهیه کنید تا اثر نهایی با وجود سادگی بی نظیر جلوه کند.

 

materials-edi

 

 

وسایل مورد نیاز:

کاموا؛ می توانید از هر نوع کاموایی استفاده کنید، هر چند کامواهایی با الیاف طبیعی ظاهر جذاب تری خواهند داشت. منگوله هایی که با کاموای پشمی و نخ قالی بافی ساخته شوند از نظر زیبایی با منگوهایی که با کاموای اکرلیک ساخته می شوند به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند.
قیچی؛ برای بریدن قسمت پایین منگوله ها به یک قیچی تیز نیاز داریم.
دوک؛ وسیله ای به عنوان قرقره برای پیچیدن کاموا، مانند کارت اعتباری یا کتاب های کوچک
مهره چوبی؛ در دو سایز بزرگ و کوچک

 

مراحل ساخت:

در مرحله اول یاد می گیریم که چطور دو منگوله کاموایی را همزمان درست کنیم؛
در این قسمت از دو رنگ کاموای آبی و صورتی استفاده شده است. ( انتخاب تعداد و نوع رنگ کامواها می تواند مطابق سلیقه شما باشد.)
۱. کاموای آبی را ۵۰ بار دور کتاب بپیچید.
۲. یک تکه کاموای صورتی ۵۰ سانتیمتری را از زیر کامواهای آبی رد کنید و آنرا محکم گره بزنید. برای اطمینان می توانید دومرتبه کاموای صورتی را دور کامواهای آبی پیچانده و گره دیگری بزنید.
۳. کتاب را برگردانید و مرحله ۲ را در طرف دیگر کتاب روی کامواهای آبی تکرار کنید.
۴. کتاب را از میان کامواهای آبی خارج کنید.
۵. یک مداد را از وسط کامواهای آبی (همانجا که کتاب قبلا قرار داشت) قرار دهید و به یکی از گره های صورتی نزدیک کنید. سپس با کاموای صورتی چندین بار دور کامواهای آبی را درست از قسمت زیر مداد بپیچانید و محکم گره بزنید.
۶. مرحله ۵ را در سمت دیگر برای گره صورتی دیگر تکرار کنید.
۷. با استفاده از قیچی کامواهای آبی را از وسط ببُرید.

حالا شما دو عدد منگوله کاموایی زیبا دارید. اکنون که ساخت منگوله را یاد گرفتیم سراغ ساخت توپک کاموایی می رویم که همین اندازه جذاب و هیجان انگیز است.

 

5-Tassles-Two-at-a-Time-Instructions-bright

 

۱. یک کارت کوچک مقاوم بردارید و کاموا را در طول آن ۵۰ بار بپیچانید.
۲. با دو تکه کاموا، درست مثل تصویر، کامواهای پیچانده شده را در دو نقطه بالا و پایین کارت محکم گره بزنید.
۳. با قیچی آنرا از وسط نصف کنید. همین کار را در طرف دیگر کارت تکرار کنید. اکنون دو پاپیون داریم.
۴. نخی که با آن وسط پاپیون ها را با آن بسته بودیم پیدا کرده و محکم به هم گره بزنید تا توپک کامل شود.
۵. نخ های اضافی را ببُرید تا توپک کاملا گرد شود.

 

6-Pompom-Instructions-001

 

نکته: برای اینکه آویز کیف نهایی بیش از اندازه بزرگ نشود، ساخت اجزای آن را از بزرگترین جزء آن شروع کنید و تا کوچکترین جزء ادامه دهید. همچنین برای یک ترکیب رنگی زیبا قبل از شروع کار از هماهنگی رنگ هایی که استفاده می کنید مطمئن شوید و یکبار با قرار دادن آنها در کنار هم آنها را امتحان کنید. بعد از اتمام ساخت تمام اجزا نوبت آن است تا آویز کیف کامل شود؛

 

anatomy-edit

 

۱. یک سوزن بزرگ مخصوص کاموا را نخ کنید. سوزن را از وسط کوچکترین جزء آویز کیف که آماده کرده اید عبور دهید تا به بزرگترین جزء بزنید.

۲. در فاصله هر دو جزء می توانید از مهره های چوبی استفاده کنید.
۳. بعد از اتصال تمام اجزای تمام ریسه ها، نخ پایانی ریسه ها را به هم گره بزنید.

 

7-Assembly-Instructions-bright

 

آویز کیف شما آماده است. برای آویز کردن آن به کیف می توانید مستقیمتا آویز را با نخها کاموایی به کیف ببندید و یا از قفل های مخصوص جاکلیدی که قابل باز و بسته شدن هستند استفاده نمایید.

 

3-Straw-purse-side-view-boho-tassel-last

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

ارسال نظر