با وجود گوشی های هوشمند و اپلیکیشن های متنوع برای یادداشت، هنوز بسیاری از افراد حتی جوانان دفترچه های کاغذی را ترجیح می دهند. در این میان دفترچه هایی با جلد پارچه ای گل گلی و دفترچه هایی با طرح های ایرانی مثل کاشیکاری ایرانی و نقاشی های قدیمی ایران محبوب ترین هستند. از اینرو بر آن شدیم تا در این مطلب یک دفترچه یا اسکرپ بوک خیلی ساده را جلد ترکیبی مقوا و پارچه را آموزش دهیم. این دفترچه را می توانید در هر سایزی که دوست داشته باشید، با هر نوع پارچه از جمه جین، کتان، گیپور و … برای یادداشت های روزانه خود بسازید.

 

وسایل مورد نیاز:

  • دفترچه
  • پارچه
  • قیچی
  • چسب
  • چرخ خیاطی
  • نخ سفید یا متضاد رنگ پارچه

مراحل ساخت:

دفترچه ساده را می توانید خودتان با یک جلد مقوایی نازک و کاغذهای برش خورده که به هم دوخت شده اند تهیه کنید.

کار را با بریدن پارچه در اندازه متناسب با سایز دفترچه شروع می کنیم. برای دفترچه پارچه را به شکل یک مستطیل  ۶.۵*۱۳ سانتیمتر و برای دفتری با سایز بزرگتر  به اندازه ۷.۵*۲۰ سانتیمتر برش می دهیم. لبه های پارچه را چسب می زنیم و آن را روی جلد دفترچه می چسبانده و هر ضلع را می دوزیم. پس از دوختن هر ضلع پایه دوخت را بالا می دهیم و دفتر را ۹۰ درجه می چرخانیم. این کار را برای هر ۴ ضلع دفترچه انجام می دهیم. نخ  های اضافی را در انتهای خط دوخت، با قیچی می بریم تا لبه های کار تمیز باشد.

در این روش ما لبه های پارچه دوخته نمی شود تا لبه های برش خورده پارچه حالتی قدیمی را القا کند. اگه شما دوست داشته باید می توانید در دور تا دور پارچه را دوخته و سپس آنرا به دفترچه بدوزید. یا حتی می توانید دو مدل پارچه را به هم دوخته  و بعد روی جلد بدوزید. همچنین می توانید با پارچه های رنگارنگ دفترچه های ساده خود را شاد و رنگی رنگی کنید.

اگر به دفترچه های کوچک دست ساخت علاقمند هستید ولیکن فرصت اجرای این آموزش را ندارید، می توانید از فروشگاه اینترنتی من و هنر دفترچه های کوچک با طرح های گل گلی و سنتی ایرانی را به صورت آنلاین خریداری نمایید. یک نمونه از این دفترچه ها را در تصویر پایین مشاهده خواهید کرد:

ویرایش و ترکیب بندی: بنفشه قلیزاده

ترجمه: متین تابان

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.