هفته های آخر سال را سپری می کنیم، حال و هوای نوروز تقریبا در خیابان ها و مغازه ها به چشم می خورد. ماهی های قرمز دوباره میهمان کوچه ها و خیابان ها شده اند. اگر شما هم دوست دارید در این حس و حال دست به کار شوید و هر طور شده برای هفت سین امسال ابتکار جدیدی به خرج دهید، با این آموزش همراه شوید. همه ما تا به امروز انواع تخم مرغ های رنگی را برای تزئین هفت سین امتحان کرده ایم. در این مطلب نحوه ساخت تخم مرغ پارچه ای با پارچه های گل گلی را خواهیم آموخت.

وسایل مورد نیاز:

 • تخم مرغ یونولیتی
 • سوزن ته گرد
 • کیسه پلاستیکی ضخیم
 • نخ
 • ماژیک
 • مداد
 • کاتر
 • چاقو
 • چسب مادپاج
 • پارچه طرح دار یا گل گلی (حداقل ۲ طرح)
 • لوازم تزئینی بسته به سلیقه: بند قیطان یا روبان، کلاهک های فلزی، پولک و …

مراحل ساخت:

ابتدا سطح روی تخم مرغ را با جاگذاری سوزن و نخ تقسیم بندی می کنیم. درست مانند کره زمین که که خطوط نصف النهار و خط استوا دارد. سوزن ته گرد ها را برای پیچاندن نخ استفاده می کنم.

 

می خواهیم یک طرح قلب نیز در ۴ طرف این تخم مرع با یک رنگ پارچه متفاوت ایجاد کنیم. برای این کار نقش قلب را با مداد در جای مناسب روی یونولیت ترسیم نمایید.

 

حالا روی خطوط ایجاد شده و جای عبور نخ ها را با استفاده از کاتر برش دهید. عمق برش تا ۱ سانتیمتر کفایت می کند.

اکنون که محل خطوط با برش مشخص شده است می توانید سوزن ها و نخ ها را از تخم مرغ جدا کنید. اکنون نیاز به یک الگو داریم تا با قرار دادن روی پارچه مقدار پارچه مورد نیاز را در شکل مناسبش برش بزنیم. برای این کار کیسه پلاستیکی را با سوزن روی هر قسمتی از طرح که با برش کاتر مشخص شده است محکم کرده و الگو را با ماژیک روی کیسه ترسیم کنید.

به عنوان مثال در این تصویر مشاهده می کنید که طرح قلب چگونه روی کیسه پیاده شده است. حالا کافی است یک کاغذ را روی کیسه گذاشته و فشار دهید تا طرح ماژیک روی کیسه پیاده شود. اگر ماژیک شما زود خشک می شود نگران نباشید کیشه را با چسب روی کاغذ نگاه دارید و کاغذ را برش بزنید.

الگوی هر قسمت را جداگانه تهیه کرده و روی پارچه بگذارید و برش بزنید.

برای چسباندن پارچه از نوعی چسب به نام مادپاج می بایست استفاده کنیم. همانطور که در آموزش های قبلی نیز گفته ایم مادپاج را می توانید خودتان تهیه نمایید. برای این کار مقدار برابر از چسب چوب و آب را خوب با هم مخلوط کنید.

هر قسمت را جداگانه چسب بزنیدپارچه را روی آن قرار دهید و با چاقو اضافه پارچه را به داخل برش هایی که با کاتر ایجاد کرده بودیم، فرو ببرید.

 

این کار را تا آخرین قطعه پارچه انجام دهید تا سطح تخم مرغ کاملا با پارچه پوشانده شود.

قیطان یا روبان های طلایی و نقره ای را از میان خطوط برش خورده عبور داده و در بالای تخم مرغ گره پاپیونی بزنید.

از وسایل تزئینی دیگر بسته به سلیقه و خلاقیت خود می توانید برای دکور این تخم مرغ های دوست داشتنی بهره ببرید.

در ادامه طرح های دیگری از این هنر را برای شما قرار داده ایم؛ از ساده تا پیچیده.

نوروز مبارک!

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

 1. خراطین
  پاسخ

  واقعا خوب بود ،، من برم بقیه ببینم

  سایت جالبی دارید واقعا لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

ارسال نظر