کار کردن با نمد و کاموا در روزهای سرد برفی حس و حای دیگری دارد. تا دو سال پیش پارچه و الیاف نمد را نمی شد به راحتی در هر شهری پیدا کرد. اما اینروزها محصولات نمدی شامل؛ پارچه نمدی، الیاف و توپک های نمدی به راحتی از فروشگاه ها قابل تهیه می باشند. در این آموزش با الیاف پشم (الیاف ساخت نمد) به ساخت توپک های نمدی می پردازیم. توپک های نمدی را اگر بتوان در رنگ ها و سایز های متنوع ساخت بسیار پر کاربرد هستند. از آنجا که ممکن است برخی از شما خوانندگان گرامی کاربردی برای این توپک ها نداشته باشید، لذا این آموزش در قالب ساخت بلوط های نمدی با توپک نمدی به شما ارائه می گردد.

وسایل مورد نیاز:

  • الیاف پشمی
  • کلاهک میوه بلوط
  • نخ
  • مته (سوزن)
  • چسب حرارتی تفنگی
  • مایع ظرفشویی
  • ۲ عدد کاسه

مراحل ساخت:

مقداری الیاف با اندازه حدودی نصف کف دست از الیاف جدا می کنیم. الیاف جدا شده را در کف دست به شکل توپ شل گلوله می کنیم.

نکته: برای تهیه توپک های نمدی رنگی می بایست الیاف همان رنگ را به صورت آماده تهیه نمایید.

داخل هر دو کاسه را پر از آب داغ نمایید. در یکی از کاسه ها دو قطره مایع ظرفشویی بریزید تا محلول آب صابون گرم داشته باشیم. الیاف گلوله شده را داخل آب داغ و صابون غوطه ور کنید.

آنرا به آرامی با کف دستتاتون با حرکت دایره ای گلوله کنید. درست مانند زمانیکه می خواهید پیراشکی یا خمیر بیسکویت را گلوله کنید. این کار می بایست با حوصله و به آرامی انجام شود. در ابتدا گلوله شما گرد به نظر نمی رسد اما با حوصله به تلاش ادامه دهید.

هر زمان حس کردید توپک نمدی بش از حد کف آلود شده است، آنرا داخل آب داغ غوطه ور کرده و دوباره به چرخاندن گلوله در کف دستتون ادامه دهید. کار غوطه وری در آب صابون و آب داغ  و شکل دادن در کف دست را تا آنقدر ادامه می دهیم تا توپک نمدی به اندازه مورد نظر متراکم شود.

 

گلوله نمدی خیلی زود شکل زیبایی به خود خواهد گرفت. اگر جایی از گلوله ها ترک داشت، حین ورز دادن گلوله، کمی از الیاف را برداشته، در مسیر ترک قرار داده و به ورز دادن ادامه دهید تا ترک پوشانده شود.

برای بزرگ کردن اندازه گلوله نمدی کمی از الیاف به آن اضافه می کنیم  و مانند مراحل قبل دوباره در آب داغ و صابون غوطه ور کرده و با کف دو دست آن را گلوله می کنیم. هر زمان احساس کردید میزان فشردگی و اندازه گلوله نمدی مناسب است، به ورز دادن خاتمه می دهیم.

حالا می بایست گلوله نمدی را داخل آب گرم آب کشی نماییم تا صابون اضاافه از آن خارج شود. سپس به آرامی با حوله کاغذی آب اضافی آن را گرفته و اجازه می دهیم ۱۲ ساعت بماند تا کاملا خشک شود.

با مته ریز به کمک دریل سوراخ کوچکی  بالای کلاهک بلوط ایجاد می کنیم. یک تکه حدود ۱۵ ساانتیمتری از نخ را جدا کرده و از داخل سوراخ رد می کنیم.

وقتی توپ های نمدی خوب خشک شدند، گلوله ها را با کمک چسب حرارتی، درست مطابق تصویر به کلاهک بلوط می چسبانیم.

نکته: برای داشتن گلوله ها بیضی شکل می توانید آن ها در کف دو دست به صورت رفت و برگشتی ورز دهید تا به فرم دلخواه شما تبدیل شوند.

بلوط های نمدی شما آماده اند. از این بطور های شاد و دوست داشتنی را بری تزئین محیط کار و اتاق خود، یا تزئین بسته هدایا بهره ببرید.

همچنین توپک های نمدی در ساخت زیورآلات و سایر مخصولات دست ساخت دیگر، بسته به خلاقیت شما قابل استفاده هستند.

 

ترجمه: متین تابان

ویرایش و ترکیب بندی: بنفشه قلیزاده

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.