آخرین روزهای شهریور را سپری می کنیم و صدای پای پاییز و اول مهر به گوش می رسد. این روزها بازار خرید لوازم التحریر داغ است. هنرمندان فعال در زمینه دوخت کیف های پارچه ای و چرم نیز به دنبال ایده های خلاقانه می باشند. بسیاری از خانواده ها نیز ترجیح می دهند برای دانش آموزان خود لوازم التحریرهای تولید داخل و گاه دست ساخت را تهیه کنند. اگر جزو یکی از این دو دسته یعنی هنرمندان و هنردوستان هستید، این آموزش برای شماست.

بنا به درخواست بسیاری از خوانندگان مجله من و هنر، در این مطلب به آموزش ساخت جامدادی به شکل کفش دخترانه می پردازیم که با ورقه های فوم و چسب حرارتی ساخته می شود. پارچه نمدی نیز برای ساخت این جامدادی جایگزین بسیار مناسبی است. خصوص اگر از نمدهای طرح دار که امروزه به راحتی در بازار یافت می شوند، استفاده شود.

برای دوخت این جامدادی با پارچه کافی است پارچه را با لایه مقاوم کرده، الگوی بدنه کفش را با ۰٫۵ سانتیمتر فاصله برش زده و دور دوزی کنید. ولی برای قسمت کفی کفش می بایست حتما از ورق فوم یا چرم استفاده شود.

اگر هم دوست دارید این جامدادی را با چرم بدوزید، محل اتصال قطعات می بایست با سمبه سوراخ و سپس با نخ مومی دوخت شود.

وسایل مورد نیاز:

 • الگوی بدنه و کفی کفش پرینت شده.
 • فوم گلسازی به ضخامت ۲ میلیمتر یا پارچه نمدی
 • مقوای کارتن
 • کش با نوار پارچه ای (عرض ۱٫۵ سانتیمتر) به طول ۵۰ سانتیمتر
 • زیپ کوچک
 • روبان نقره ای اکلیلی
 • چسب حرارتی

مراحل ساخت:

ابتدا الگو را روی کاغذ پرینت می گیریم. طول جامدادی به اندازه طول الگوی کفی کفش خواهد بود. لذا هنگام پرینت از مسئول دفاتر فنی بخواهید تا الگو را در مقیاسی ببرند که طول الگوی کفی به اندازه طول مورد نظر شما برای جامدادی باشد. خط مشکی، الگوی کفی و خط قرمز، الگوی بدنه کفش می باشد.

*نکته مهم: از مسئول دفاتر فنی بخواهید هنگام تغییر مقیاس الگو، هر دو الگو را با هم ریسایز کند و مبنای ریسایز طول کفی کفش باشد که قرار است مثلا ۲۰ یا ۲۵ سانتیمتر شود.

الگوی بدنه کفش را فرم U شکل دارد را روی فوم قرار داده و برش بزنید. الگوی کفی را نیز روی مقوای کارتن برش دهید.

*نکته: اگر می خواهید این جامدادی را با پارچه بدوزید، نکات مربوط در مقدمه آموزش گفته شده است.

با استفاده از چسب حرارتی نوار پارچه ای یا کش را دور تا دور قسمت داخلی U می چسبانیم.

برای این کار باید نیمی از نوار یا کش را روی لبه بدنه کفش بچسبانید، نیمه دیگر نوار قرار است به پشت الگو چسبانده شود. اگر جامدادی را با پارچه می دوزید ترجیحا از روبان پارچه ای استفاده کنید تا احیانا لبه کار کش نیاید.

اضافه کش یا نوار را با قیچی می بریم. اگر با پارچه کار می کنید می توانید این برش را با فاصله ۰٫۵ سانتیمتر انجام دهید تا با الگوی شما همخوانی داشته باشد.

کار را به پشت برگردانده و لبه های کش یا نواد پارچه ای را به داخل کار می چسبانیم. اگر با پارچه کار می کنید این مرجله را با کوک دستی انجام دهید تا اثر دوخت چرخ در روی بدنه دوتایی نشود.

برای چسباندن قطعات فوم و نمد با چسب حرارتی باید بسیار صبور باشید. تا زمانیکه چسب کاملا خنک و مقاوم نشده است، قطعات را روی هم نگاه دارید. اگر احساس می کنید این کار از حوصله شما خارج است نمونه ای پارچه آموزش را کار کنید.

حالا نوبت اتصال زیپ جامدادی است. برای کار با فوم پشت کار را کمی بالاتر از گودی u چسب می زنیم.

سپس زیپ را برعکس و سر آن را در قسمت چسبی متصل می کنیم.

کار را مجددا برمی گردانیم و دو طریف زیپ را نیز با چسب حرارتی به داخل u متصل می کنیم. اگر با پراچه کار می کنید، این مرحله باید به همین روش منتها با چرخ دوخت شود.

حالا می بایست دو انتهای بدنه را به هم متصل کنیم. برای این کار یکی از لبه ها را به چسب آغشته می کنیم.

و لبه دیگر را دقیقا روی لبه اول منطبق کرده و نگه می داریم تا چسب خوب خودش را بگیرد.

اگر با پارچه کار می کنید، همانطور که در طی مراحم توضیح داده شد الگو نیم سانتیمتر بلندتر بریده شده است، این دو نیم سانت را درست در همین محل از داخل لب به لب کرده و بدوزید.

معمولا مقداری از زیپ در انتها زیاد می ماند، مطابق تصویر انتهای آن را با یک تای ۴۵ درجه به داخل کفش هدایت کرده و با چسب محکم کنید. برای نمونه پارچه ای می توانید زیپ را در داخل کوک بزنید.

تا این مرحله از کار بدنه کفش را ساخته ایم.

حالا نوبت به کفی کفش می رسد. پشت الگوی کفی کفش را به چسب آغشته کنید.

روی یک قطعه فوم قرار داده و با دست خوب فشار دهید.

سپس با قیچی اضافه های فوم را از دور تا دور مقوا جدا کنید.

لبه یکی از دو قسمت گرد کفی کفش را به چسب آغشته می کنیم.

و آنرا با فاصله حدودی ۱ سانتیمتر از داخل به دیواره کفش می چسبانیم.

دورتا دور باقی کفی را نیز کم کم به چسب آغشته و به بدنه می چسبانیم.

اضافه های بدنه را با فاصله ۱ سانتیمتری با قیچی جدا می کنیم.

لبه ها را با به داخل برگردانده و با چسب محکم می کنیم.

تمام نقاط خصوصا لبه های کفی کفش را به چسب آغشته کرده و روی یک ورش فوم مشکی قرار داده و خوب فشار می دهیم.

اضافه های فوم مشکی را از دور تا دور کفش به دقت و بسیار تمیز برش می زنیم.

برای پاپیون روی کفش می توانید از نوارهای گیپور، پارچه نخی، پارچه نمدی و فوم استفاده کنید. از هر مورد که استفاده می کنید می بایست یک مستطیل با ابعاد ۷*۵ سانتیمتر تهیه کنید. اگر با پارچه کار می کنید مستطیل باید از دو لایه پارچه پست به هم و یک لایه میانی (لایه) دور دوزی شده ساخته شده باشد.

برای فوم یا پارچه نمدی مستطیل را برش زده و لبه ها را با قیچی گرد کنید.

سپس مطابق تصویر وسط مستطیلی که ساخته اید (با هر مواد اولیه ای) را به اندازه یک نقطه بزرگ چسب حرارتی می زنیم، مستطیل را از طول تا کرده و محل نقطه چسبی را فشار می دهیم. دقت کنید که فقط مرکز مستطیل بچسبد و لبه ها آزاد باشند.

حالا که مستطیل تا شده است یک مستطیل با عرض نصف داریم، مرکز این مستطیل کوچک را نیز در هر دو طرف چسب زده و لبه ها را در جهت مخالف تا کردن مرحله قبل برگردانید، از وسط تا زده و فشار دهید تا فرم پایه پاپیون شما شکل بگیرد.

یک تکه کوچک از روبان نقره ای یا هر روبان دیگر را به چسب آغشته و به دور مرکز پاپیون بچسبانید.

اضافه روبان را از پشت پاپیون قیچی کرده و پاپیون را با چسب حرارتی به خوبی روی سر کفش متصل نمایید.

یک نوار باریک از فوم یا پارچه نمدی به عرض ۱ و طول ۵ سانتیمتر را برش زده، از وسط تا کرده و با چسب حرارتی دسته زیپ را در وسط نوار محکم کنید.

حالا نوبت ظرافت کاری پایان کار است. محل اتصال کفی و بدنه کفش را که با قیچی بریده بودیم را بهتر است با یک حرکت بسیار ساده و تاصیر گذار بپوشانیم تا کار ظاهری حرفه ای و تمیزتر داشته باشد. برای این کار فوم یا پارچه نمدی را در نوارهای باریک به عرض ۰٫۵ سانتیمتر برش دهید.

نکته: از آنجا که عرض این نوار کم است مراقب باشید آن را کج نبرید چون به راحتی کج بودن را در خود نشان می دهد.

جامدادی زیبا و هیجان انگیز شما آماده است. حالا می توانید لوازم التحریرهای خود را در آن قرار دهید و اول مهر را با یک جامدادی دست ساخت خودتان آغاز کنید. اگر هم به مدرسه نمی روید حتما روی میزتان به اندازه یک کفش خودکار دارید! 🙂

این جامدادی هیجان انگیز را می توانید با انواع پارچه های نخی، نمد و فوم بسازید. سعی کنید در روند انجام کار خلاقیت های خودتان را نیز دخیل کنید!

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

 1. فریبا
  پاسخ

  سلام و تشکر از توضیحات ریز به ریز هر مرحله
  آن نوار یا کش که اطراف دهانه u چسبانده برای چیست؟

 2. مهسا
  پاسخ

  سلام من می خام همین مدل جامدادی کفش رو با جرم درست کنم اندازه هلالی و کف کفش رو چه جور محاسبه کنم

ارسال نظر