نوشتن با خودکار های ضخیم بسیار راحت تر است، البته  از این موضوع مهم که بگذریم، گاهی آدم دلش می خواهد با خودکارهای فانتزی بنویسد. در این دنیایی که شادی و دلخوشی خیلی سخت پیدا می شود، با ساختن یک خودکار سرخوشانه می توانید حتی نوشتن هایتان را هم رنگی رنگی و جذاب تر کنید. حتما شما هم مثل من از اینکه خودتان یک وسیله کاربردی برای خودتان بسازید سر ذوق می آیید!

خودکار هویجی که در این آموزش به ساخت آن خواهیم پرداخت را می توان هم با خمیر پلیمر فیمو، اسکالپی یا هر برند دیگر خمیر پلیمر و حتی با خمیر گلسازی ساخت. برای خرید آنلاین خمیر گلسازی به فروشگاه اینترنتی من و هنر مراجعه نمایید.

وسایل مورد نیاز:

  • خودکار ساده با قابلیت جدا کردن بدنه
  • خمیر فیمو یا خمیر گل سازی (خمیر گل چینی)
  • کاتر یا چاقو
  • سمبه فلزی یا پلاستیکی ( تهیه از لوازم قنادی ها)
  • چسب چوب (برای خمیر چینی)

*نکته: اگر از خمیر پلیمر _فیمو یا سایر برندها_ استفاده می کنید باید در انتخاب خودکار دقت بیشتری کنید. بدنه خودکار باید از پلاستیکی بسیار سخت باشد تا داخل فر و تحت حرارت ذوب نشود. نمونه ای از خودکارهای بیک که در تصویر مشاهده می شود، با بدنه سخت در بازار موجود و مناسب این کار می باشد.

مراحل ساخت:

ابتدا مغز خودکار را از داخل بدنه بیرون آورده و کنار بگذارید. خمیر نارنجی را مطابق تصویر به شکل نواری باریک پهن کرده و بدنه خودکار را در وسط آن قرار دهید.

لبه های خمیر را به آرامی و با دقت از دو طرف به هم برسانید تا کل بدنه خودکار با لایه های برابر خمیر پوشانده شود.

خمیر و بدنه را با کف دست روی سطح میز به شکل رول کردن حرکت دهید تا سطح خمیر کاملا صاف و یک دست شود.

این کار باعث می شود که اضافه های خمیر از دو طرف بدنه خودکار بیرون زدگی داشته باشد، پس با کاتر دو انتهای بدنه را صاف ببرید.

با تیغ کاتر یا چاقو خطوط هویج را روی بدنه خودکار ایجاد نمایید.

حالا باید با کمک سمبه دهان هویج را ایجاد کنیم. برای این کار سمبه را روی خمیر به شکل یک حلال کوچک حرکت می دهیم تا فرو رفتگی دهان ایجاد شود.

برای دماغ هویج، یک تکه خمیر کوچک را گلوله و با فشار انگشت پهن کرده و در محل مناسب قرار دهید. اگر از خمیر گلسازی استفاده می کنید دماغ را با چسب چوب در قسمت بالای دهان جاگذاری نمایید.

برای برگ های هویج، می بایست خمیر سبز را به قطر چند میلیمتر رول کرده و در طول های ۲ الی ۲٫۵ سانتیمتر برش بزنید. تکه ها را مانند یک دسته گل از یک انتها به هم فشار دهید تا متراکم شوند.

حالا با نوک دو انگشت به آرامی و با ظرافت نوک برگ های را فرم دهید.

برگ ها را روی سر هویج قرار دهید. (مجددا برای خمیر چینی از چسب چوب استفاده شود.)

کار تقریبا تمام شده است، برای چشم ها، تکه های کوچک خمیر سفید و مشکی را گلوله کرده، پخت کنید و روی هم بچسبانید. برای زبان تکه کوچک خمیر صورتی را به شکل اشک در آورید، بین دو انگشت پهن کرده، داخل دهان هویج قرار دهید و با نوک کاتر قسمت وسط زبان را به داخل دهان فشار دهید تا هم زبان به خمیر بچسبد و هم خط وسط زبان ایجاد شود.

اگر از خمیر گلسازی استفاده می کنید، هویج را در جای مناسبی قرار دهید تا خشک شود. برای خمیر پلیمر نیز طبق دستور روی بسته، آن را داخل فر در مدت زمان گفته شده پخت کنید. (این مورد برای برند فیمو ۳۰ دقیقه در دمای ۱۱۰ درجه سانتیگراد داخل فر برقی کانوکشن می باشد)

می توانید به همین طریق درب خودکار را نیز با خمیر بپوشانید.

این خودکارهای زیبا برای رنگی کردن دنیای بزرگ تر ها و همچنین خوشحال کردن بچه ها بسیار کاربرد دارد. هدیه ای است بس ارزشمند که با عشق و محبت خودتان ساخته شده است.

نمونه های توت فرنگی، خیار، پرتقال و هندوانه این خودکار را در تصویر زیر مشاهده می کنید که مطمئنا با تکیه به خلاقیتتان می توانید به راحتی آنها را هم بسازید.

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.