کد مورس روشی برای انتقال پیام است که در آن از چیدمان های خط و نقطه برای هر یک از حروف الفبا و اعداد استفاده می‌شود. این روش در سال ۱۲۱۰ هجری خورشیدی توسط سموئل مورس ابداع شد که بعدها در سیستم تلگراف مورد استفاده فرار گرفت.  به عنوان مثال در کد مورس حرف A با یک نقطه و یک خط نمایش داده می شود. بنابراین اگر با یک مداد روی دیوار یا میز یک ضربه بزنید و سپس مداد را به اندازه ک خط روی سطح بکشید در واقع پیامی که ارسال کرده اید، حرف A بوده است. شاید در فیلم ها دیده باشید که زندانیان با ضربه زدن روی دیوار با زندانی دیگر به همین روش صحبت می کنند.

با این مقدمه تقریبا با حروف مورس آشنا شده اید و شاید حالا موضوع آموزش برایتان قدری جالبتر شده باشد. حالا می خواهیم با استفاده از همین کدهای رمزی یک دستبند مورس که جمله “I Love You” روی آن کد گذاری شده است را بسازیم.

وسایل مورد نیاز:

 • منجوق یا مهره ریز مقداری
 • استاپر مقداری
 • مهره کوچک طلایی مقداری
 • مترجم کد مورس
 • نخ گلدوزی
 • سوزن منجوق دوزی
 • انبردست
 • یک مهره متوسط
 • قیچی

کدهای حروف الفبا در  تصویر بالا قابل مشاهده و تبدیل است. گذشته از این می توانید از این لینک هر جمله یا پیامی را به حروف مورس تبدیل کنید.

کافی است مطابق تصویر در کادر بالا جمله مورد نظر خود را نوشته و روی Translate کلیک کنید. ترجمه جمله “I Love You” به کد مورس می شود:

.. / .-.. — …- . / -.– — ..-

مراحل ساخت:

از آنجا که دانه های منجوق بسیار ریز است، شما به یک سوزن منجوق دوزی برای رد کردن مهره ها از نخ نیاز دارید. برای هر دستبند به چهار رنگ منجوق نیاز دارید. یک رنگ اصلی دستبند، یک رنگ برای نقطه ها، یک رنگ برای خط ها و یک رنگ برای فاصله بین خط و نقطه ها. در این آموزش رنگ قرمز به عنوان رنگ اصلی، سبز برای نقطه ها، فیروزه ای  برای خط و طلایی برای فاصله بین حروف استفاده شده است. تعدادی از منجوق های رنگ اصلی را از نخ رد می کنیم.

سپس یک فاصله، که در این آموزش  مهره طلایی است، را از نخ رد می کنیم. می خواهیم دستبندی با جمله I LOVE YOU درست کنیم. پس لازم است ابتدا کلمه I را به حروف مورس ترجمه کنیم که معادل دو نقطه میشود.

مقداری مهره قرمز را بعد از کلمه اول نخ می کنیم. سپس کلمه دوم که Love  است را می سازیم. بعد از هر حرف از مهره طلایی استفاده می کنیم و سپس حرف دوم را درست می کنیم. بعد از آنکه کلمه دوم تمام شد دوباره تعدادی رنگ اصلی یا قرمز را  به کار می بریم. سپس کلمه You  را درست می کنیم. در انتها باز هم از رنگ اصلی که قرمز است استفاده می کنیم.

وقتی اندازه طول دستبند کافی شد یک استاپر از نخ رد می کنیم و با انبر آن را فشار می دهیم تا در جای خود ثابت شود. این کار را با سر دیگر دستبند هم انجام میدهیم.

برای تنگ و گشاد کردن دستبند از یک روش ابتکاری استفاده میکنیم. هر دو رشته نخ را از یک مهره رد میکنیم ، سپس برای اینکه نخ ها موقع گشاد و تنگ کردن از مهره رد نشوند از استاپر کمک می گیریم. انتهای نخ ها را استاپر میگذاریم و سپس  با انبر فشار می دهیم. حتی می توانید یک سنگ از نخ رد کرده و بعد از آن از استاپر استفاده کنید.

با کمک این آموزش می توانید دستبندهایی با انواع پیام های تبریک و … بسازید و برای مناسبت های مختلف هدیه ای هیجان انگیز به دوستانتان تقدیم نمایید.

مقدمه و ویرایش: بنفشه قلیزاده
ترجمه: متین تابان شمال

The following two tabs change content below.
متین تابان شمال ( متولد 29 اردیبهشت 1360 در رشت) کارشناس ارشد رشته باغبانی است. وی از سال 1388 فعالیت خود را در زمینه هنر پتینه آغاز کرده است و هم زمان با فعالیت در رشته آکادمیک خود، در زمینه تولید زیورآلات، لوازم دکوری و کاربردی در مجموعه صنایع دستی من و هنر نیز فعالیت دارد.

نظرات

 1. ناشناس
  پاسخ

  سلام .ممنون هم برای خودم درست کردم و هم هدیه دادم خیلی زیبا بود فقط اینکه بفهمی یه پیام تبریک داره بانگاه اول خیلی سخته تا دوستمو درجریان نذاشتم نفهمیده بود موقع درست کردنش هم سخت بود آدم قاطی میکرد.اما یه خوبیش اینه که وقتی از رنگای متفاوت استفاده بشه خیلی زیبا میشه اگر هم چندتا رو باهم دست کنید خیلی عالی میشه تازه میتونید از آویز های مختلف و روبان های تزئینی هم استفاده کنید

 2. دنیا فرهنگی
  پاسخ

  سلام.ایا برای خرید لوازم مخصوص دستبند یا هنرهای دستی فروشگاهی خوب تو گیلان میشه معرفی کنید

ارسال نظر