یک نمونه دستبندهایی که اینروزها با استقبال مواجه شده است دستبندهای فنری هستند، دلیلش هم این است که این دستبندها می توانند بدون قفل باشند و تنها با پیچاندن به دور دست بسته می شوند. چرا به این دستبندها “فنری” گفته می شود؟ چون برای ساختن آن به مفتول های فنری نیاز داریم. خوشبختانه این روزها اکثر خرازی هایی که لوازم ساخت بدلیجات را عرضه می کنند، مفتول فنری نیز موجود دارند. مفتول های فنری در قطرهای بزرگ، متوسط و کوچک ارائه می شوند.

هر چند ساخت این دستبند ها ممکن است ساده به نظر بیاید، اما باور کنید وقتی نوبت به چیدمان مهره ها و ترکیب رنگ می شود ممکن است قدری کلافه شوید. به همین جهت بعد از اتمام آموزش نمونه های بسیار منحصربفردی از دستبندهای فنری نیز قرار داده ایم تا منبع الهام ایده گرفتن شما باشد! J

 

وسایل مورد نیاز:

 • مفتول فنری
 • سیم چین
 • چسب قطره ای
 • مهره فنزی گرد (۲ عدد برای هر دستبند)
 • مهره های کریستالی (سنگی، چوبی یا هر جنس دیگر)
 • مهره های نودلی شکل (تیوپی)

مراحل ساخت:

ابتدا از مفتول فنری تعداد دوری که برای دستبند در نظر دارید با سیم چین جدا کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید دستبند شما ۳ مرتبه به دور دست پیچانده شود، از مفتول فنری به اندازه ۳ دایره جدا کنید.

یک عدد مهره فلزی گرد را با چسب قطره ای به یک سر مفتول بچسبانید. به جای این کار می توانید تنها با دم باریک انتهای مفتول را گرد کنید.

مهره های کریستالی و تیوپی را به ترتیبی که خودتان دوست دارید به ترتیب داخل مفتول کرده و بچینید. اگر چیدمان خاصی مد نظر دارید می توانید قبل از قرار دادن در مفتول روی میز کار بچینید، چنانچه ترکیب رضایت بخش بود سپس به مفتول اضافه کنید.

زمانیکه چیدمان مهره ها به اتمام رسید، سر دیگر مفتول را نیز با یک مهره فلزی گرد ببندید. برای این کار انتهای مفتول را به اندازه عمق مهره گرد فلزی باقی بگذارید و سپس مهره را با چسب قطره ای بچسبانید.

به همین راحتی صاحب یک دستبند فنری شدید. این آموزش می تواند پروژه مناسبی برای دانش آموزان باشد.

همانطور که همیشه گفته این، کار هنر جادوگری است، حالا شما با این روش ساده و ترکیب متریال ها و رنگ ها می توانید جادو کنید. در ادامه نمونه های جذابی از دستبندهای فنری برای ایده و الهام گرفتن خواهید دید:

برای ایجاد تنوع در دستبندهای فنری می توانید از انواع مهره های سنگی، کریستالی، پلاستیکی، شیشه ای، منجوق های ریز و درشت و انواع مهره های فلزی استفاده کنید.

برای ساخت ترکیب های بوهو از الیاف نمد، پارچه های ابریشی مخصوص ساخت زیورآلات استفاده کنید. بدین ترتیب که الیاف یا پارچه را به دور مفتول فنری بپیچید و با مفتول انعطاف پذیر یا نخ دور آن را خوب بپیچانید تا باز نشود.

برای ساخت دستبندهای شلوغ تر از آویز ها و پلاک های متنوع استفاده کنید. اگر پلاک ها با ترکیب رنگی مهره ها هماهنگ باشد بهتر است؛

به عنوان مثال همراه با مهره های نارنجی، زرد و قرمز می توانید پلاک برگ های برنزی استفاده کنید تا یادآور پاییز باشد.

و یا به همراه مهره های آبی، از پلاک های ستاره دریایی، صدف و دانه برف استفاده کنید تا یادآور زمستان و دریا باشد.

خلاق باشید ♥


برای مشاهده ویدئوی آموزشی ساخت دستبندهای فنری به کانال تلگرام “من و هنر” بپیوندید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

 1. مهسا وارسته
  پاسخ

  سلام
  ببخشید میخواستم ببینم سیم مفتول فنری رو از کجا باید تهیه کنم ممنون میشم اگه جواب بدید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بازار، راسته خرازی هایی که جدیدا وسایل ساخت زیورآلات بدلی می فروشند. معمولا جلوی دید نیست باید ازشون بپرسید مفتول فنری دارند یا نه.

ارسال نظر