شاید شما هم دلتان بخواهد برای همسر، برادر و اگر پسر هستید برای خودتان یا دوستتان یک دستبند مردانه درست کنید. در این مطلب نحوه ساخت دستبند چرم مردانه را خواهید آموخت. این دستبند را می توانید خیلی ساده با چرم بسازید و یا برای تزئین به روشی که ذکر خواهد شد، نام یا شکل خاصی را روی آن حکاکی کنید.

 

۲۵a

لوازم مورد نیاز:

۱. بند چرم با ضخامت حدود ۱ سانتیمتر و طول تقریبی ۱۸ سانتیمتر
۲. هویه (مخصوص سوخت چوب)
۳. نخ دوخت چرم (واکس دار)
۴. چسب فوری
۵. قیچی
۶. خودکار
۷. فندک


مراحل ساخت:

۱. ابتدا بند چرم را به اندازه مچ دست ببرید.

 

۲. با استفاده از دستگاه هویه مخصوص سوخت چوب می توانید طرح یا نام خاصی را روی یک یا هر دو طرف دستبند حکاکی کنید. در صورتیکه دستبند ساده چرمی را ترجیح می دهید به مرحله بعد رفته و ساخت دستبند را ادامه دهید.

اما  برای حکاکی با دستگاه هویه ابتدا نام یا کلمه دلخواه خود را انتخاب و درست وسط بند چرم آنرا با خودکار ترسیم کنید. برای تمرین ابتدا در قسمت های اضافی بند چرم که بریده بودید با دستگاه هویه کار کنید تا نحوه کار با هویه اندکی دستتان بیاید. چرا که باید خیلی سریع کار حکاکی را انجام دهید تا چرم نسوزد.

 

 

3a

برای ایجاد نقش های دیگر در کنار کلمات از سرهای مختلف دستگاه هویه می توانید استفاده نمایید. و یا درست مانند حکاکی اسم، طرح مورد نظر را روی چرم با خودکار ترسیم و سپس با هویه حک کنید. در تصاویر زیر نمونه هایی را خواهید دید:

۴a

 

۵a

 

۶a

 

۷a

 

۸a

 

۹a

۳. دو تکه نخ دوخت چرم را به طول ۵۰ سانتیمتر جدا کنید. انتهای نخ رو روی یکی از دو انتای بند چرم نگه دارید و شکل حلقه مانند ایجاد کنید و سپس مطابق تصویر نخ را همزمان به دور حلقه خودش و بند چرم محکم بپیچید. زمانی که حدود ۲۰ سانتیمتر از نخ باقی ماند مطابق تصویر انتهای نخ را از حلقه عبور دهید و سر دیگر نخ را بکشید تا حلقه بسته شود. نخ کوتاه اضافی را ببرید و انتهایش را با چسب محکم کنید تا در نرود. و سر دیگر که ۲۰ سانتیمتر باقی مانده را نگه دارید.

۱۰a

 

۱۱a

 

۱۲a

 

۱۳a

 

۱۴a

 

۱۵a

در نهایت باید شکلی مانند تصویر زید به دست بیاید. مرحله ۳ را برای انتهای دیگر دستبند نیز انجام دهید.

۱۶a

۴. اکنون باید با گره کشویی نخ های دو سر دستبند را به هم متصل کنیم تا برای باز و بسته کردن دستبند مورد استفاده قرار گیرد. اگر گره کشویی را بلد نیستید طبق آموزش زیر این کار را انجام دهید:

مطابق تصویر دو نخ انتهایی را روی هم قرار دهید. نام این قسمت را نخ میانه می گذاریم.

یک تکه نخ به طول ۵۰ سانتیمتر جدا کنید و دور نخ میانه گره بزنید. حالا دو سر نخ دیگر دو طرف نخ میانه داریم که با نخ راست و چپ نام گذاری می کنیم.

۱۷a

 

۱۸a

در تصویر زیر نخ میانه با حرف M، نخ راست با R و نخ چپ با L نشان داده شده است. Over به معنی روی کار و Under به معنی زیر کار است. اکنون طبق تصویر و نشانه ها گره کشویی را به راحتی خواهید آموخت.

۱۹a

 

۲۰a

 

21a

 

۲۲a

 

۲۳a

دقت داشته باشید گره کشویی خیلی سفت یا خیلی شل نباشد. اگر شل باشد دستبند با کوچکترین حرکتی باز می شود و اگر محکم باشد باز و بسته کردن دستبند بسیار دشوار خواهد شد.

زمانی که طول گره کشوی به ۱.۵ سانتیمتر رسید کار را متوقف نمایید و دو سر نخ چپ و راست را طوری ببرید که حدود ۲ میلیمتر از آن باقی بماند. سپس با فندک دو انتهای ۲ میلیمتری را ذوب کنید و به گره بچسبانید تا امکان باز شدن گره نباشد.

۲۴a

دو سر نخ دستبند را یک گره کوچک بزنید تا هنگام باز کردن دستبند، از گره کشویی خارج نشود. اگر مهره چوبی دارید می توانید قبل از گره زدن آنها را داخل نخ کنید.

این دستبند ساده و در عین حال شیک را در ترکیب رنگ های متنوع درست کنید، هدیه بدهید و یا برای کسب و کار هنری خود ارائه دهید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

 1. خرید بک لینک
  پاسخ

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

 2. فوق تخصص ارولوژى
  پاسخ

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون
  ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد
  انگیزه براتون بشه

ارسال نظر