در فصل تابستان هستیم، در هوای گرم این روزها یک لیوان آب یا شربت خنک همیشه روی میز کار ما قرار دارد. فرصت خوبی است تا با خلق یک ست زیبا از زیرلیوانی های رنگارنگ از نوشیدنی های تابستانی لذت بیشتری ببریم. در این آموزش بافت یک ست زیرلیوانی زیبا را با قلاب بافی تجربه خواهیم کرد. انواع گره های قلاب بافی که برای بافت این زیرلیوانی استفاده خواهیم کرد شامل گره نامرئی (sl st)، پایه بلند (dc)، زنجیره (ch) و حلقه جادویی می شود. اگر با اصول ابتدایی قلاب باف آشنا نیستید حتما مطلب نحوه گرفتن میل قلاب بافی را مطالعه نمایید. همچنین انواع گره های مورد استفاده در این مطلب، در هر مرحله آموزش داده شده است.

32

لوازم مورد نیاز:

۱. کاموا
۲. میل قلاب بافی متناسب با ضخامت کاموا (در این آموزش میل شماره ۴ استفاده شده است)
۳. سوزن بزرگ (مخصوص کاموا)
۴. قیچی

34

 

مراحل ساخت:

ابتدا حلقه جادویی را شکل دهید

16

آموزش مراحل بافت حلقه جادویی:

1 2 3 4

ردیف اول: دو عدد زنجیره ببافید که به عنوان یک پایه بلند حساب می شود، سپس ۱۱ گره پایه بلند روی حلقه جادویی ببافید.

17

 

18

آموزش مراحل بافت گره پایه بلند:

۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲

مطابق تصویر متحرک زیر نخ حلقه جادویی را بکشید.

8

سپس با گره نامرئی به اولین پایه بلند اتصال دهید. نحوه اجرای گره نامرئی را در تصویر زیر می توانید مشاهده نمایید.

1517425_Fig56

ردیف دوم: ۳ عدد زنجیره ببافید، یک گره پایه بلند در همان جایی که زنجیره از آنجا بافته شده است ببافید. سپس در هر پایه بلند ردیف قبل، ۲ عدد پایه بلند ببافید و با گره نامرئی به اولین پایه بلند اتصال دهید. در نهایت ۲۴ گره خواهید داشت.

20

ردیف سوم: ۳ عدد زنجیره ببافید، در گره بعدی ۲ عدد پایه بلند ببافید، در گره بعدی ۱ عدد پایه بلند ببافید. این ریتم را تا آخرید گره ادامه داده و مجددا با گره نامرئی به اولین پایه بلند اتصال دهید. در نهایت ۳۶ گره خواهید داشت.

21

ردیف چهارم: ۳ عدد زنجیره ببافید، در گره بعدی ۱ پایه بلند، بعدی ۱ عدد پایه بلند، بعدی ۲ عدد پایه بلند، این ریتم را ادامه دهید تا آخرین پایه بلند را ببافید سپس با گره نامرئی به اولین پایه بلند اتصال دهید. در نهایت ۴۸ گره خواهید داشت.

22

ردیف پنجم: ۳ عدد زنجیره ببافید، در همان گره که زنجیره از آن بیرون آمده ۱ پایه بلند ببافید، ۲ زنجیره بزنید، و در همان گره ۲ پایه بلند دیگر ببافید.

دو گره را رد بدهید و چیزی در آن نبافید، در گره سوم ۲ پایه بلند ببافید، ۲ عدد زنجیره، ۲ عدد پایه بلند ببافید و مجددا دو گره را رد دهید.

23

این ریتم را ادامه دهید تا آخرین گره، سپس انتهای ردیف پنجم را با گره نامرئی به ابتدای آن متصل نمایید، نخ را برید و کامل از گیره بیرون بیاورید، بکشید تا محکم شود.

24

انتهای نخ را با فاصله ۱۰ سانتیمتر با قیچی بریده و با سوزن از بین بافت ها، به طوری که دیده نشود، عبور دهید تا سر نخ پنهان شود. مقداری از نخ که بیرون مانده را ببرید. این کار هم برای زیبایی کار است و هم اینکه سر نخ شل نشده و بافت باز نشود.

25

یک کاموا با رنگ متمایز بردارید، قلاب را از بین دو گره پایه بلند در ردیف چهارم عبور دهید و نخ را بیرون آوید تا یک حلقه روی کار ایجاد کند. در تصویر زیر حلقه را مشاهده می کنید که قلاب نیز داخل آن قرار دارد.

26 27 28

در همان حالت مجددا قلاب را از بین دو گره پایه بلند دیگرعبور داده و حلقه دیگری را بیرون بکشید و از حلقه اول عبور دهید، این روند را تا آخرین پایه بند ادامه داده و و مطابق تصویر با سوزن مخصوص به ابتدای کار متصل و انتهای نخ را محکم کنید.

29

این زیر لیوانی ملیح و زیبا را می توانید در رنگ های مختلف ببافید.

30

ترجمه و تالیف: بنفشه قلیزاده

 

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

 1. اتوس
  پاسخ

  سلام.خیلی ممنون از مطلب واقعا مفیدتون.من همیشه در درست کردن دایره در قلاب مشکل داشتم.ممنون که گیف کرده بودید

 2. مامان زینب
  پاسخ

  سلام ممنون از اموزش خوبتون من تو بافتهای گرد یه مشکلی دارم الانم که از روی توضیح شما بافتم بازهم این مشکل برام پیش اومد وقتی زیر لیوانی رو گرد میبافم مثل کلاه جمع میشه و هر کاری میکنم درست نمیشه چرا هروقت گرد میبافم مثل دایره ام مثل کلاه جمع میشه ممنون میشم راهنماییم کنید …

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   اگر افزایش گره ها رو درست اجرا کنید این مشکل نباشد پیش بیاد؛ رج دوم یکی درمیان اضافه می کنید. رج سوم دوتا درمیان اضافه میشه. رج چهارم ۳ تا درمیان اضافه میشه و به همین ترتیب برید جلو.
   مثلا رج چهارم که هر سه تا درمیان یک گره اضافه میشه، اولی، دومی رو می بافید. سومی رو ۲ تا می بافید.

   اگر باز هم کار کاسه ای شد احتمالا سایز میل قلابتون نسبت به نخ کوچیکه و یا خودتون گره ها رو خیلی سفت می بافید.
   این موارد رو رعایت کنید آخر سر هم کار رو اتو بکشید.

   پیروز باشید

 3. مریم
  پاسخ

  سلام دستتون بابت توضیحات درد نکنه بانو لطفا بگید زیر بشقابی همین مدل رو چطور ببافیم؟؟؟

ارسال نظر