فصل بهار است و به قول شاعر گل به بار است. و در جای دیگری هم شاعر می گوید؛ گل عزیز است غنیمت شمریدش صبحت. به همین مناسبت حضور گل های زیبا را در اریبهشت بهشتی مغتنم می شماریم و به ساخت یک شانه سر فلورال (گل دار) می پردازیم. اگر در این روزهای بهاری زیبا شانس این را داشته اید که به جشن عروسی یا تولد دعوت شده باشید، بخت با شما یار بوده، حتما این آموزش را دنبال کنید و در روز جشن موهای خود را با این شانه های زیبا آرایش نمایید. اگر هم خبری از جشن نیست، برای دل خودتان و لذت بردن بیشتر از این هوای پاک و زیبا این شانه را برای خودتان یا دوستانتان بسازید. این شانه ها را می توانید با گل های مصنوعی یا طبیعی بسازید ولی لطف آن به گل های طبیعی است. لطف دیگر این آموزش آشنایی با نام چند نوع گیاه است و سطح اطلاعات عمومی شماست.

 

وسایل موردنیاز:

  • شانه مو
  • سیم گلسازی
  • گیاه هوازی تیلاندسیا
  • ساکولنت
  • گل

نکته: گل های نام برده گل هایی است که در این آموزش به کار برده شده است. شما می توانید هر گل و گیاه مناسب دیگر را جایگزین نمایید.

مراحل ساخت:

در ابتدا باید گل اصلی برای درست کردن شانه را انتخاب کنید. در این آموزش از آلاله پرپر صورای به عنوان اصلی استفاده شده است. با یک قیچی تیز به دقت شاخه را از گل جدا کنید.

وقتی گیاه اصلی انتخاب شد، اکنون نوبت انتخاب ساکولنت مناسب برای  تزئین شانه است. در این آموزش از آچوریا استفاده شده است.نگران برگهای قدیمی و بد فرم نباشید، موقع وصل کردن می توانید آنها را جدا کنید.

یکی از زیباترین قسمت های این شانه مدرن و زیبا انتخاب گیاه هوازی تیلاندسیا است. چند نوع  گیاه هوازی وجود دارد که می توانید برای اینکار انتخاب کنید. در این آموزش از مدل بزرگ آن استفاده شده است. شما می توانید گیاه کوچک تر هم انتخاب کنید

برای وصل کردن اول از همه یک تکه کوچک از سیم گلسازی را در شاخه گیاه هوازی فروکرده و سپس با پیچیدن آن به دور دانه های شانه در محل خود آن را ثابت می کنیم.

گل اصلی را  هم مانند گیاه هوازی وصل می کنیم و با پیچیدن سیم گلسازی در اطراف دندانه های شانه آن را در محل خود ثابت می کنیم.  کار خود را با وصل کردن ساکولنت خود تمام میکنیم.

در انتها می توانید یک تکه از مفتول برنجی یا مسی را بوسیله انبر به شکل چند ضلعی یا مارپیچ فرم دهید  و از آن برای تزئین این شانه گل رویایی استفاده کنید.

شانه گل دار آماده شده است. امیدواریم از درست کردن این شانه گلدار زیبا لذت برده باشید.

مقدمه، ویرایش و ترکیب بندی: بنفشه قلیزاده
ترجمه: متین تابان شمال

The following two tabs change content below.
متین تابان شمال ( متولد 29 اردیبهشت 1360 در رشت) کارشناس ارشد رشته باغبانی است. وی از سال 1388 فعالیت خود را در زمینه هنر پتینه آغاز کرده است و هم زمان با فعالیت در رشته آکادمیک خود، در زمینه تولید زیورآلات، لوازم دکوری و کاربردی در مجموعه صنایع دستی من و هنر نیز فعالیت دارد.

نظرات

ارسال نظر