همه ما روی میز توالت خرده ریزهایی داریم که باید حتما داخل یک جعبه یا ظرف قرار بگیرند، اگر نه هم روی میز را بی نظم می کنند و هم پیدا کردنشان کار سختی می شود. این ظروف برای نگهداری زیورآلات، گیره سر ها و … به کار می روند. یکی از فرم های خاص این ظروف، بشقابک های کم عمق و پهن هستند تا دسترسی به اشیا داخل آن آسان تر باشد.

در این آموزش همراه هم به ساخت ظرف جواهرات به شکل برگ می پردازیم. برای این کار به خمیر هوا خشک یا خمیر گلسازی نیاز داریم که می توانید آن را از اینجا به صورت آنلاین خریداری کنید.

وسایل مورد نیاز:

 • خمیر هوا خشک
 • وردنه
 • برگ طبیعی از نوع پهن برگ (مانند چنار و تبریزی)
 • قیچی کوچک
 • کاسه کوچک
 • رنگ اکرلیک طلایی
 • قلموی سر پهن
 • اسپری براق کننده

مراحل ساخت:

ابتدا یک گلوله خمیر گلسازی را جدا کرده و رنگ کنید. اگر میخواهید ظرفتان سفید باشد با اینکه خمیر سفید است اما باید با رنگ روغن سفید آن را رنگ کنید. چون خمیر رنگ نشده بعد از خشک شدن حالت یخی پیدا می کند.

خمیر را با ورده به ضخامت ۳ الی ۴ میلیمتر پهن کنید.

برگ طبیعی را از طرفی که رگبرگ های برجسته تری دارد روی خمیر قرار داده، با دست خوب فشار دهید و یکبار وردنه را نیز از روی برگ عبور دهید تا رد اثر رگبرگ ها و کنگره های لبه برگ روی خمیر بیافتد.

برگ را از روی خمیر بردارید، با کاتر یا قیچی دورتادور لبه های برگ را برش بزنید. خمیر گلسازی از آنجایی که خوب کش می آید، اگر آن را به قیچی برش بزنید لبه های تمیزتری خواهید داشت. نیاز نیست تمام کنگره های لبه برگ را نیز برش بزنید.

حالا برگ را به آرامی کف دست قرار دهید و با دست دیگر به برگ فرمی کاسه ای شکل بدهید.

با فشار سه انگشت سبابه، اشاره و شصت انگشتان لبه های برگ کاسه ای را به فرم کنگره ای در بیاورید.

برگ را در کاسه ای متناسب قرار دهید تا زمانیکه خشک شود.

خمیر گلسازی بعد از ۲۴ ساعت در سطوح خارجی خشک می شود و بسته به رطوبت محل ممکن است در داخل اندکی نرم بماند، اما فرم برگ خودش را به خوبی گرفته است. بنابراین بعد از ۲۴ ساعت می توانید برگ را از کاسه خارج کنید.

با قلمو سطوح برگ را با رنگ اکرلیک طلایی رنگ آمیزی کنید. برای این کار حتما از رنگ روغن هایی با مارک معتبر که طبیعتا گران تر نیز هستند استفاده کنید، تا پوشش رنگ خوبی را به شما ارائه بدهند.

تمام سطوح برگ را به خوبی با رنگ طلایی بپوشانید.

وقتی رنگ خشک شد پشت و روی ظرف را کاملا با اسپری براق کننده بپوشانید. برای اینکه ابتدا یک طرف ظرف را اسپری زده و اجازه دهید خشک شود. سپس سمت دیگر ظرف را نیز اشپری بزنید.

این برگ های زیبا را می توانید در فرم ها و رنگ های متنوع، هماهنگ با دکوراسیون اتاقتان بسازید.


برای مشاهده ویدئوی آموزشی به “کانال تلگرام من و هنر” بپیوندید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

 1. مهناز طلوعی
  پاسخ

  سلام خیلی ممنون از مطلب خوب و مفیدتون.
  فقط من می خواستم بپرسم که خمیر فیمو رو از کجا می تونم تهیه کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  لطفا زود پاسخ بدین….

ارسال نظر