با نزدیک شدن به روز عشق و محبت (ولنتاین)، بر آن هستیم تا آموزش های هنری و خلاقیت های ویژه این مناسبت را برای شما عزیزان ارائه دهیم. در این مطلب به ساخت یک بشقاب فانتزی جهت نگهداری زیورآلات خصوصا حلقه ازدواج می پردازیم. این ظرف دست ساخت برای زوج های جوان بسیار جذاب خواهد بود. این ظرف جواهر روی میز آرایش در اتاق خواب قرار گرفته و برای نگهداری حلقه ازدواج کاربرد دارد. برای ساخت ایت هدیه ولنتاین خلاقانه با ما همراه شوید.

وسایل مورد نیاز:

  • یک عدد کاسه کوچک و متوسط بلور یا پیرکس که بتوان در مایکرویو قرار داد
  • کاغذ روغنی
  • کاغذ توری طرح دار (لوازم قنادی)
  • وردنه
  • چاقو
  • فر برقی کانوکشن
  • ۵۰ گرم خمیر پلیمر فیمو
  • سوهان ناخن (اختیاری)

اگر به خمیر پلیمر فیمو دسترسی ندارید، می توان از خمیر گل چینی نیز استفاده کرد که در اینصورت نیازی به فر و کاسه پیرکس نمی باشد. برای خرید آنلاین خمیر چینی به فروشگاه اینترنتی من و هنر مراجعه فرمایید.

مراحل ساخت:

با اینکه خمیر فیمو غیر سمی است اما وسایلی که هنگام کار با پلیمر استفاده می کنید نمی بایست برای موادغذایی استفاده شود. خمیر پلیمر را با دست ورز دهید تا نرم و قابل انعطاف شود. سپس خمیر را روی کاغذ  مومی با وردنه ناز کنید.

جهت آشنایی بیشتر با خمیر پلیمر فیمو به این مطلب مراجعه فرمایید.

خمیر را با وردنه بازکنید تا ضخامت آن ۶ میلیمتر شود. کاغذ توری یا پارچه توری را روی خمیر قرار دهید و با وردنه به آرامی طرح های آن را روی خمیر بیاندازید، سپس به آرامی توری را از روی خمیر بردارید.

نکته: اگر از خمیر چینی استفاده می کنید، بهتر است قبل از قرار دادن کاغذ توری روی خمیر سطح آن را به وازلین چرب کنید تا به خیر نچسبد.

کاسه کوچک را روی خمیر بگذارید و با چاقو اطراف آن را ببرید. سپس لبه خمیر را با دست پرداخت کنید تا لبه کار تمیز باشد.

با دقت قسمت بریده شده را داخل کاسه بزرگ تر و کم عمق تر بگذارید. برای خمیر پلیمر می بایست کاسه را به مدت ۳۰ دقیقه در فر برقی کانوکشن در دمای ۱۱۰ درجه سانتیگراد حرارت دهید.

نکته: برای خمیر گل چینی که خمیری هواخشک است کافی است سطح تماس کاسه و خمیر را کمی چرب کرده و خمیر را داخل کاسه به مدت ۲ الی ۳ روز گوشه ای بگذارید تا خشک شود.

صبر کنید تا کاسه بلوری سرد شود سپس کاسه را بردارید. لبه های کار را می توانید با سوهان صاف کنید. می توانید با رنگ طلایی یه رنگ دیگر آن را زیباتر کنید.

این جا جواهری زیبا را می توانید با اندکی خلاقیت در انواع مختلف بسازید. می توانید با مخلوط چند رنگ خمیر حالت ابر و باد ایجاد کنید؛

 

یا با ابزار روی خمیر قهوه ای طرح چوب را ایجاد کنید:

و یا به جای شکل دایره از فرم هایی همچون برگ درخت استفاده نمایید. برای این کار کافی است به جای کاسه، یک برگ درخت چنار رو دوی خمیر قرار داده و دورش را برش دهید.

شما در هر سن و سالی که باشید به چنین وسیله ای در اتاق خود نیاز خواهید داشت. پس هر چه زودتر دست به کار شوید و لذت ساخت این جاجواهری را از دست ندهید.

 

ترجمه: متین تابان

ترکیب بندی و ویرایش: بنفشه قلیزاده

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.