عروسک های نمدی به خاطر بافت پرزدار و گرم نمد حس خوشایندی را منتقل می کنند. و از آنجایی که پارچه نمدی از محل برش ریش ریش نمی شود و کار با آن بسیار ساده است، می توان پروژه های هنری جالبی را برای کودکان با این پارچه پرکاربرد و دوست داشتنی انجام داد.

در این آموزش به ساخت پاپت یا عروسک های انگشتی با نمد می پردازیم. از دیگر ویژگی های مثبت پارچه نمدی این است که نیازی به دوخت ندارد، اگر چه بیشتر محصولات نمدی با نخ های مخصوص گلدوزی دوخته می شوند، و می توان قطعه های نمدی را با چسب حرارتی به یکدیگر متصل کرد. دقیقا کاری که ما در این آموزش انجام خواهیم داد. اما شما می توانید با همان الگوها قطعات را تهیه و با نخ های رنگی بدوزید.

وسایل مورد نیاز:

  • پارچه نمدی در رنگ های مورد نیاز
  • الگو پرینت شده
  • قیچی
  • چسب حرارتی
  • ماژیک مشکی

 

مراحل ساخت:

ابتدا می بایست الگوی قطعات عروسک ها را روی کاغذ پرینت داشته باشید. الگو را در اندازه اصلی از اینجا دانلود و در کاغذ A4 پرینت بگیرید. چنانچه اندازه ها برای دست شما یا کودک مناسب نبود می توانید از دفاتر فنزی بخواهید الگو را قدری کوچکتر یا بزرگتر پرینت بگیرند. ( الگوی آماده شده برای یک انگشت بزرگسال و ۲ انگشت کودک مناسب است)

الگو ها را از کاغذ با قیچی جدا کنید. هر الگو را روی رنگ نمد مخصوص خودش با سوزن ته گرد ثابت کرده و قطعات نمدی را برش بزنید. دقت داشته باشید که از بدن عروسک ها ۲ عدد نیاز داریم.

اکنون قطعات را با چسب حرارتی می چسبانیم. ابتدا دو قسمت بدن ها را می چسبانیم. برای عروسک پنگوئن ابتدا باید بال ها را روی یکی از الگوهای بدن چسبانده سپس قسمت دیگر بدن را اضافه کنیم.

*نکته مهم ۱ : تا جایی که می توانید چسب را باریک و نزدیک به لبه الگوها قرار دهید، تا فضای کافی برای قرار گرفتن انگشت را داشته باشد.

*نکته مهم ۲ : بعد از ریختن چسب سریع قطعات را بچسبانید تا چسب خشک نشود. قبل از شروع چسباندن حتما اجازه دهید چسب خوب گرم شود.

*نکته مهم ۳ : برای کودکان، حتما کار با چسب حرارتی با نظارت والدین و مربیان انجام شود. احتمال سوختگی کودک با چسب حرارتی بسیار زیاد است.

بعد از اتصال قطعات بدن گوش، پا، دماغ و سایر اجزایی رویی بدن را الصاق نمایید. در پایان با ماژیک مشکی چشم ها را به شکل دو نقطه سیاه کوچک علامت گذاری کنید.

این پاپت های زیبا با تم زمستانی برای سرگرمی و نمایش های مخصوص کودکان بسیار کاربردی است. می توانید با این روش شخصیت های داستان های کودکان را بسازید و داستان ها را همراه با نمایش پاپت های انگشتی برای کودکان بخوانید.

در ادامه نمونه های دیگر از پاپت های بند انگشتی را خواهید دید که برای الهام گرفتن برای شما قرار داده ایم؛

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

  1. ناشناس
    پاسخ

    ایده ی خیلی قشنگی برای هدیه دادن و خوشحال کردن بچه هاست و در عین حال هزینه ی زیادی هم نداره!

ارسال نظر