در طول این آموزش طریقه ساخت هدبند را خواهید آموخت. با در دست داشتن چند نوار پارچه ای و اندکی زمان می توانید هدبند هایی زیبا خلق کنید که چهره ی شما را جذاب تر جلوه دهد.

اموزش ساخت هدبند دخترانه (7)
وسایل مورد نیاز:

  • خط کش
  • متر نواری
  • سوزن ته گرد
  • قیچی
  • مداد خیاطی
  • پارچه کشی

اموزش ساخت هدبند دخترانه (1)
در ابتدا دورِ سر را با متر اندازه گیری نمایید. به طور معمول دور سرِ بچه ها بین ۴۰ الی ۴۶ سانتی متر و دور سرِ بزرگسالان بین ۴۸ الی ۵۳ سانتی متر می باشد. از انجایی که مدل ما در این آموزش یک دختر بچه ی سه ساله است اندازه های تقریبی بر مبنای او ارایه خواهد شد، اندازه دور سرِ او ۴۸ سانتی متر است. برای آزمایش پارچه ی انتخابی و به دست اوردن اندازه ی آن، یک نوار به طول ۱۵ سانتی متر و عرض ۳ سانتی متر برش بزنید. نوار پارچه ای را به ارامی بکشید تا مانند تیوب حلقوی شود. مجددا آن را اندازه گیری نمایید و طول جدید ان را یادداشت نمایید. مثلا پارچه ای که در این اموزش به کار رفته است به اندازه ی ۳ سانتی متر افزایش طول یافت.

اموزش ساخت هدبند دخترانه (2)
برای تعیین طول پارچه هدبند مقدار افزایش طول که بر اثر کشیدن پارچه ایجاد شده بود را از اندازه دور سر که در ابتدا به دست اورده بودیم کسر می کنیم. عدد به دست امده را مجددا منهای ۵ سانتی متر می کنیم. مثلا در هدبند نمونه ی ۴۸ سانتی متری آموزش ما، پارچه مستطیلی به طول ۴۰ سانتی متر و عرض ۱۲ سانتی متر نیاز خواهیم داشت. دقت نمایید که قسمت بلند پارچه را عمودی قرار دهید، این بخش بسیار مهم است زیرا اگر جهت پارچه را درست قرار نداده باشید، پارچه پس از برش به شکل تیوب در نخواهد آمد.

اموزش ساخت هدبند دخترانه (6)
پشت پارچه سه خط موازی به صورت افقی رسم کنید که هر کدام از انها از لبه ی طولی پارچه ۳ سانتی متر و از خط دیگر نیز ۳ سانتی متر فاصله داشته باشد. انتهای هر خط نیز به اندازه ۵ سانتی متر از لبه ی عرضی پارچه فاصله داشته باشد.

اموزش ساخت هدبند دخترانه (3)
پارچه را به ارامی بکشید تا نوارهای برش خرده به صورت تیوب حلقه شوند.

اموزش ساخت هدبند دخترانه (4)
دو لبه ی صاف پارچه را بر روی هم قرار دهید و با دو سوزن ته گرد به هم متصل نمایید.

اموزش ساخت هدبند دخترانه (5)
سپس با چرخ خیاطی دو لبه پارچه که بر روی هم قرار گرفته بودند را به صورت زیگ زاگ چرخ نمایید. سوزن ته گردها را از پارچه در اورید و برش های موازی را که پیش تر در پارچه ایجاد کرده بودیم تا نزدیک دوخت زیگ زاگ، با قیچی برش بزنید و در نهایت کل هدبند را به ارامی بکشید تا فرم نهایی خود را به دست آورد.

headband-38
The following two tabs change content below.
علیرضا عابدی (زاده ۲۴ فروردین ۱۳۶۷ در تهران)، مترجم زبان انگلیسی، کارشناس کامپیوتر و شبکه است. فراگیری زبان انگلیسی از سال ۱۳۷۶ منجر شد تا در عنفوان علاقمندی ایشان در عرصه کامپیوتر، راه را برای فراگیری و پژوهش در این زمینه سهل الوصول نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت مهندس بنفشه قلیزاده مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در حوزه مهندسی کامپیوتر و مارکتینگ فعال است.

نظرات بسته شده اند.