خمیر فیمو نام یک برند از خمیر پلیمری است که توسط شرکت استدلر آلمان و ابرهارد ترکیه ارائه می شود. این خمیر با درجه سختی های متفاوت برای کارهای مختلف عرضه می گردد. بیشترین کاربرد خمیر پلیمر در ساخت مجسمه و زیورآلات است. خمیر پلیمر که در ایران آنرا با عنوان خمیر فیمو می شناسند امکان ساخت ایده های خلاقانه را در طیف وسیع رنگ و فرم برای هنرمند فراهم می کند و دلیل محبوبیت خمیر پلیمر در بین هنرمندان نیز همین امر می باشد. در این مطلب یک مدل ساده و در عین حال زیبا از پایه عود را با خمیر فیمو خواهیم آموخت.

وسایل مورد نیاز:

یک برگ کاغذ سفید و تمیز
خمیر پلیمر فیموی سفید
رنگ اکرلیک آبی
دستمال کاغذی
قلمو
تیغ کاتر
سوزن بزرگ
وردنه

مراحل ساخت:

برای کار با خمیر فیمو خصوصا خمیر سفید باید ابتدا تمام ابزار خود را شسته و خشک نمایید تا ذرات گرد و غبار به خمیر نچسبد. همچنین یک برگ کاغذ سفید را به عنوان زیردستی روی میز قرار دهید.

یک تکه از خمیر فیموی سفید را برداشته، گلوله کنید و سپس آنرا با وردنه تا قطر ۵ میلیمتر پهن کنید. با استفاده از تیغ کاتر تیز یک مثلث از خمیر جدا نمایید.

با نوک سوزن یک سوراخ در وسط مثلث ایجاد کنید. دقت داشته باشید سوراخ کوچکتر یا بزرگتر از ضخامت چوب عود نباشد. اگر بزرگتر باشد عود کج خواهد شد.

حالا مثلث ها را به مدت ۳۰ دقیقه در دمای ۱۱۰ درجه سانتیگراد در فر کانوکتور قرار دهید تا بپزد. سپس اجازه دهید تا کاملا خنک شود.

رنگ اکرلیک آبی را با کمی آب مخلوط کنید تا حالتی شبیه آبرنگ داشته باشد سپس با قلمو طرح های دلخواه را روی مثلث ها ایجاد کنید. در اینجا دو حالت خط چین و هاشورهای موازی ترسیم شده است. با تکنیک دستمال کاغذی نیز می توانید این کار را انجام دهید. به اینصورت که دستمال را به آبرنگ آغشته کنید و با ضربات آرام روی خمیر، طرح جالبی ایجاد نمایید.

نکته: اگر زیاد عود روشن می کنید و خاکستر زیادی تولید می شود می توانید مثلث را بزرگتر درست کنید و یا حتی گوشه های آنرا بالا آورده و حالتی کاسه مانند ایجاد کنید.

یک عود خوشبو روشن کنید و از هنر دست خودتان لذت ببرید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.