کار با خمیر فیمو همانقدر که سخت به نظر می رسید، اگر خلاق باشید می توانید چیزهای سخت را به راحتی با خمیر فیمو یا هر خمیر پلیمری دیگر بسازید. یکی از کارهایی که ساخت آن با خمیر فیمو سخت به نظر می رسد چاپ حروف و کلمات است. شاید با دیدن یک نمونه پلاک اسم و حروف تصور کنید به مهره های حروف مخصوص چاپ نیاز دارید. در این آموزش با یک ترفند بسیار ساده و قطعا خلاقانه به ساخت پلاک کلمات و حروف خواهیم پرداخت. برای اطلاعات بیشتر درباره خمیر فیمو به مقاله “سوالات متداول درباره خمیر فیمو” مراجعه نمایید.

وسایل مورد نیاز:

  • خمیر فیمو
  • کاتر
  • وردنه
  • پنس
  • ماکارونی حروف انگلیسی
  • چسب ۱۲۳
  • نشاسته ذرت
  • رنگ اکرلیک طلایی

مراحل ساخت:

برای شروع ابتدا استامپ کلمه یا اسم مورد نظرمان را درست می کنیم. از بین حروف ماکارونی، کلمه های مورد نظرتان را جدا کرده و حروف را به ترتیب بچینید.

یک تکه خمیر فیمو را با وردنه صاف کنید. حروف را روی آن قرار دهید تا طول و عرض استامپ به دست بیاید. حروف را برداشته و فقط خمیر مستطیل شکل را در فر بپزید.

سپس حروف را برعکس کنید و از آخر به اول با پنس روی خمیر با چسب ۱۲۳ بچسبانید. مراقب باشید حروف در یک امتداد و با فواصل منظم کنار یکدیگر قرار بگیرند.

یک تکه خمیر به شکلی که قرار است حروف را روی آن چاپ کنید با خمیر فرم دهید. این شکل می تواند چهارگوش ساده، قلب، ستاده یا هر شکلی که بخواهید باشد. سپس مقداری نشاسته ذرت روی سطح بمالید و استامپ را روی آن فشار دهید تا کلمه مورد نظر چاپ شود.

در این مرحله می توانید فرم های منحنی نیز به پلاک اسم بدهید و حلقه های اتصال را نیز داخل خمیر قرار دهید. خمیر را داخل فر قرار داده و بپزید.

بعد از خنک شدن خمیر حروف حک شده را با رنگ طلایی رنگ بزنید. نگران بیرون زدگی های رنگ نباشید می توانید به راحتی با دستمال مرطوب آنها را پاک کنید.

حالا می توانید این پلاک های زیبا را با انواع سنگ، مهره و خرج کار بدلیجات ترکیب و زیورآلات زیبایی را طراحی کنید.

 

برای براق شدن سطح پلاک ها می توانید از  Fimo Glaze استفاده کنید. اگر به گلیز دسترسی ندارید از برق ناخن یا اسپری براق کننده استفاده کنید.

خلاق باشید♥

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

ارسال نظر