گردنبند افریقایی یا گردنبند رشته ای که آن را با نام گردنبند دوستی هم می شناسند از متریال های بسیار ساده و در دسترس در ترکیب رنگ های شاد و جذاب ساخته می شود. در نگاه اول به نظر می رسد که این گردنبند ها از حلقه های رنگی بسیار نازک تشکیل شده اند، ولیکن درواقع آنها نخ های رنگی هستند که شادمانه به دور یکدیگر پیچیده شده اند. در این آموزش می توانید نحوه ساخت این گردنبندهای سرخوشانه را بباموزید و برای خودتان یا دوستانتان بسازید.

وسایل مورد نیاز:

  • ۷/۵ متر نوار ماکارونی ۳ میلیمتری( نوار سبز رنگ)
  • ۱۲ تا ۱۴ عدد حلقه زینتی
  • ۳ تا ۵ متر نخ دستبندی( آبی و صورتی)
  • ۲ عدد بست برای ابتدا و انتهای کار
  • ۳ عدد حلقه اتصال
  • ۱ عدد قفل طوطی
  • چسب قطره ای
  • قیچی
  • انبر

مراحل ساخت:

برای شروع کار ابتدا نوار ماکارونی رو به ۸ تیکه ۸۰ سانتیمتری تقسیم می کنیم. همه نوارها را دسته کرده  و از یکی از حلقه ها عبور می دهیم.

برای اینکه رد کردن نوارها از حلقه ها راحت تر باشد اول همه حلقه ها را از نوارهای دسته شده رد می‌کنیم. بعد از رد شدن ۱۲  الی ۱۴  حلقه، به وسیله حلقه ها گردنبند را به شش قسمت مساوی تقسیم می کنیم.

 

ابتدا قسمتی که می خواهید  با نخ دستبند بپیچید را انتخاب می کنید. پیچیدن را  از قسمت وسط گردنبند شروع می کنیم.  نخ صورتی را در طول نخ ماکارونی به موازات آن قرار می دهیم. از کنار حلقه ها شروع به پیچیدن نخ صورتی به دور نخ ماکارونی می کنیم. پیچیدن را ادامه می دهیم به طوری که  نخ ماکارونی و صورتی در وسط قرار بگیرد. این کار به محکم شدن نوارها کمک می کند.

 

به پیچیدن تا انتهای هر بخش ادامه می دهیم. قبل از  رسیدن به انتهای هر بخش، به قسمت شروع نخ کمی چسب می زنیم و انتهای نخ را به آن می چسبانیم.

قبل از چیدن اضافه نخ صبر می کنیم تا کاملن خشک شود. سپس همین کار را روی قسمت دیگری از گردنبند ادامه می دهیم.

وقتی همه قسمت ها را پیچیدیم نوبت به مرتب کردن  انتهای کار می رسد.  ابتدا نخ های اضافه قسمت ابتدا و انتهای گردنبند را می بریم. سپس سر گردنبند  را کمی  چسب قطره ای زده و در سر بست  فرو می بریم. این کار را برای انتهای دیگر گردنبند هم تکرار می کنیم.

به یک سمت بست حلقه و سمت دیگر قفل طوطی وصل می کنیم.

می توایند چند عدد از این گردنبند ها با رنگ های متنوع درست کرده  و از  پوشیدن این گردنبندهای  شاد رنگی لذت ببرید!

ترجمه: متین تابان
ویرایش و ترکیب بندی: بنفشه قلیزاده

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.