یکی از جذاب ترین محصولات دست ساخت که در یکی دو سال اخیر توسط هنرمندان جوان در ایران ارائه شده است، زیورآلات پارچه ای است. جذابیت این محصولات را شاید بتوان در بافت لطیف پارچه ای، گل گلی بودن پارچه و ست کردن آنها با لباس دانست. پارچه یکی از متریال هایی است به به واسطه لطافتش حس آرامش را به مخاطب ارزانی می دارد. درست همان حسی که موقع بغل کردن عروسک های پارچه ای در کودکی به ما دست می داد.

علی ای حال، به همین خاطر بر آن شدیم تا آموزشی درباره این زیورآلات به شما ارائه دهیم. یکی از زیباترین زیورآلات پارچه ای، گردنبند های پارچه توپکی هستند که می توان دستبند و گوشواره ست آن را نیز ساخت. در این مطلب به آموزش گردنبند پارچه ای توپکی و معرفی چند ایده از همین سبک خواهیم پردخت. اگر به تازگی لباسی دوخته اید و یا قصد این کار را دارید، اضافه های پارچه را برای ساخت گردنبند پارچه ای ست با لباستان مصرف نمایید، تا هم هنر بازیاقت باشد و هم استایل شما کاملتر شود.

وسایل مورد نیاز:

  • مهره چوبی یا مروارید بزرگ ۱۰ عدد
  • پارچه نخی خیلی نازک به طول  ۱/۵ متر
  • سنجاق قفلی
  • چرخ خیاطی
  • لوازم متداول خیاطی
  • وسایل تزئینی مانند منگوله نخی (برای درست کردن منگوله نخی به این مطلب مراجعه نمایید.)

مراحل ساخت:

دور مهره چوبی را اندازه بگیرید، این عدد  به همراه یک سانتیمتر اضافه برای دوخت، عرض پارچه نخی مورد نیاز ما خواهد بود.

از پارچه، نواری به عرض عددی که در مرحله قبل به دست آورده ایم، و به طول حدود ۱/۵ متر جدا می کنیم. همانطور که در تصویر گردنبند نهایی مشاهده می شود، بین مهره ها گره خورده است، این کار باعث می شود پارچه بیشتری مصرف شود. در صورتی که طول پارچه شما کم است تعداد مهره ها را کم کنید و یا دو تیکه پارچه را به هم وصل نمایید.

نوار پارچه ای را بدوزید سپس با کمک سنجاق قفلی آن را به رو برگردانید.

وسط نوار پارچه ای را گره بزنید.

مهره های چوبی را تک به تک وارد نوار پارچه ای می کنیم و سپس گره می زنیم. این کار را به طور مساوی برای طرفین انجام می دهیم.

این کار را تا تمام شده مهره ها ادامه می دهیم.

طول مورد نظر برای گردنبند را جدا می کنیم و سپس انتهای آن را گره می زنیم.

در صورتی که گردنبند را با مهرهای چوبی درست کنید، مانند گردنبند آبی سبک می شد و اما چنانچه آن را با مهره های مرواریدی درست کنید مانند گردنبند بنفش سنگین می شود.

با استفاده از کاموا یا نخ دستبند، یا نخ ابریشم یک منگوله برای گردنبند درست کنید. همانطور که در ابتدا نیز عنوان شد، آموزش ساخت منگوله نخی را در این مطلب می توانید مشاهده کنید.

گردنبند شما آماده است، آنها را در رنگهای شاد و هماهنگ با پارچه لباس هایتان درست کنید و از هنر خودتان محظوظ شوید.

 

مقدمه و ویرایش: بنفشه قلیزاده

ترجمه: متین تابان شمال

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

ارسال نظر