گل رز گلی بسیار محبوب است و در هر رنگی که باشد دلنوازی می کند. ساختن گل رز با خمیر در نگاه اول ساده به نظر می آید ولیکن اگر طریق صحیح ساخت آنرا پیدا نکرده باشید، در عمل نتیجه کار آنطور که باید زیبا نمی شود. تعداد گلبرگ ها، اندازه آنها و نحوه چیدن گلبرگ ها می بایست تعیین شده باشند. با رعایت چند نکته ساده اما با ارزش می توانید گل های رز بسیار زیبایی را در رنگ های متنوع بسازید.

برای درست کردن این گل های خمیری می توانید از خمیر گلسازی (خمیر چینی) و یا خمیر پلیمر که در ایران آنرا با برند خمیر فیمو می شناسند بسازید. از آنجایی که خمیر فیمو در ایران به ندرت یافت می شود می توانید آنرا با خمیر چینی بسازید. برای تهیه خمیر چینی می توانید به فروشگاه اینترنتی من و هنر مراجعه نموده و آنرا به صورت آنلاین خریداری نمایید.

وسایل مورد نیاز:

۱. خمیر چینی به رنگ دلخواه
۲. کاتر خمیر

مراحل ساخت:

۱. ابتدا می بایست خمیر چینی را به رنگ مورد نظر خود رنگ آمیزی کنید. برای رنگ کردن خمیر چینی می توانید از گواش یا رنگ روغن استفاده کنید. هر دو نوع رنگ بسیار مناسب هستند ولیکن رنگ روغن به جهت اینکه به نسبت گواش دیرتر خشک می شود لذا طول عمر خمیر بیشتر بوده و نگهداری آن برای شما آسانتر خواهد بود.

1

۲. یک تکه خمیر را بردارید و با ورز دادن مانند تصویر آنرا به حالت رول در آورید.

2

۳. با استفاده از کاتر ۷ قسمت مساوی از آنرا برش دهید.

3

۴. تکه ها را گلوله کنید.

4

۵. گلوله اول را بین دو انگشت اشاره و شست فشار دهید تا پهن شود

5

سپس آنرا لوله کنید، این قسمت میانه گل رز شما را شکل می دهد.

6

۶. حالا نوبت پهن کردن باقی گلوله هاست. از ۶ گلوله باقی مانده ۳ تا را به طور کامل و ۳ تای دیگر را نیمه پهن کنید. که در این صورت ۳ گلبرگ بزرگ و ۳ گلبرگ کوچک خواهید داشت.

7

۷. ۳ گلبرگ کوچک را یکی یکی دور میانه گل بپیچانید.

8

۸. سپس همین کار را برای ۳ گلبرگ بزرگ انجام دهید. تنها با این تفاوت که بعد از پیچاندن هر گلبرگ، با نوک انگشت لبه گلبرگ ها را کمی برگردانید تا حالتی طبیعی تر به آن ها بدهید.

9

گل رز زیبای شما آماده است.

اگر با خمیر چینی کار می کنید بعد از خشک شدن خمیر روی گل ها را با اسپری براق کننده یا کیلر بپوشانید. دقت داشته باشید فاصله اسپر از گل ها ۳۰ سانتیمتر باشد. در صورت اسپری کردن از فاصله نزدیک مقدار زیادی از مواد اسپری لای گلبرگ ها را پر می کند و نتیجه کار جالب نخواهد بود.

این گل های زیبا را داخل بطری های شیشه ای بریزید، روی کارت پستال بچسبانید و یا حتی می توانید آنها را به گوشواره ها و زیورآلات بی نظیر تبدیل کنید.

در تصاویر زیر می توانید نمونه های خلاقانه زیورآلات با گل رز را مشاهده نمایید که با خمیر فیمو ترک و آلمانی تهیه شده اند. می توانید با کلیک روی نام هر محصول آنرا از فروشگاه اینترنتی من و هنر تهیه نمایید.

TG110

گردنبند پروانه و گل رز

SONY DSC

دستبند گل رز صورتی روی صدف

TG121-1

گوشواره گل رز و قلب برنزی

tg136

نیم ست رز صورتی و فیروزه

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

ارسال نظر