انگار پارچه جادوی خاصی در خودش دارد؛ با هر چیزی که همراه می شود حس خانگی و آرامش را القا می کند. گویی پارچه حس آشنای عروسک های پارچه ای دوران کودکی یا پیراهن خوشبوی مادربزرگ را به یاد آدمی می آورد. دلیلش جذابیت پارچه هر چه باشد ممکن است برای افراد مختلف، متفاوت باشد. یکی از محصولات دست ساختی که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته جعبه هایی با روکش پارچه هستند. خانم ها می دانند جعبه ها چقدر حیاتی هستند؛ زیورآلات، گیره سر ها، ابزارها و اشیا خرده ریز روی میز را در خود نگاه می دارند. اگر دنبال خرید جعبه های مقوایی با روکش پارچه ای رفته باشید حتما به خاطر قیمت زیاد منصرف شده اید. در این آموزش که در واقع ترکیب ۲ آموزش است، ابتدا ساخت یک جعبه مقوایی ساده و سپس پوشش آن با پارچه را خواهیم آموخت.

وسایل لازم برای ساخت جعبه مقوایی:

 • مقوای ماکت یا مقوای کارتن
 • چسب نواری پهن یا چسب مایع
 • کاتر
 • خط کش
 • مداد

مراحل ساخت:

برای مقوای ضخیم می توانید از کارتن های خالی استفاده کنید؛ به سوپرمارکت ها بروید و از فروشنده کارتن خالی بخواهید. یا اینکه از جعبه شیرینی استفاده کنید. با این دو گزینه می توانید از مواد بازیافتی یک وسیله جدید و کاربردی خلق کنید. اگر به هیچ کدام دسترسی نداشتید از فروشگاه های لوازم التحریر بزرگ “مقوای ماکت سازی” بخرید.

جعبه شما می تواند در هر اندازه ای، به شکل مربع یا مستطیل باشد، در این آموزش برای اینکه توضیحات واضح تر باشد اندازه ۱۰*۱۰ سانتیمتر را برای جعبه در نظر می گیریم.

ابتدا درب جعبه را می سازیم؛ با کمک مداد و خط کش روی مقوا یک مربع ۱۰*۱۰ بکشید. فرض کنید ارتفاع درب جعبه قرار است ۲ سانتیمتر باشد، ۴ مستطیل به ابعاد ۱۰*۲ سانتیمتر نیز در امتداد مربع می کشیم.

تکه ها را با کاتر جدا کنید؛ یک عدد مربع و ۴ عدد مستطیل باریک

می خواهیم مستطیل ها را دورتا دور مربع بچسبانیم، برای این کار ۲ تا از مستطیل ها باید کوچکتر باشند؛ دلیلش را در تصویر زیر می توانید ببینید؛ ضخامت مقوا باعث شده است دو مستطیل دیگر کوچتر باشند.

برای این کار باید ضخامت مقوا را اندازه بگیرید، در ۲ ضرب کرده و حاصل را از طول مستطیل کسر کنید.

حالا مستطیل ها را دورتادور مربع بچسبانید. برای اینکار لبه ها را آغشته به چسب کرده و در محل مناسب قرار دهید.

برای اینکه لبه های درب جعبه کاملا عمود باشد از چند جعبه یا کتاب سنگین برای نگه داشتن لبه ها استفاده کنید تا خوب خشک شوند.

 

درب جعبه آماده شده است. حالا باید بدنه اصلی جعبه را بسازیم. ساخت بدنه اصلی جعبه درست مانند ساخت درب جعبه است با ارتفاع بیشتر، تنها با این تفاوت که اگر مربع درب جعبه ۱۰*۱۰ سانتیمتر بود، مربع بدنه جعبه باید کوچکتر باشد. برای اینکار ضخامت مقوا را اندازه گرفته، در ۲ ضرب کرده و حاصل را از ۱۰ کسر کنید. عدد به دست آمده ابعاد مربع بدنه جعبه را تعیین می کند.

برای چسبندن قطعات جعبه، مانند تصویر زیر، می توانید از چسب نواری مخصوص بسته بندی کارتن نیز استفاده نمایید.

وسایل لازم برای روکش پارچه ای جعبه:

 • پارچه در طرح و جنس دلخواه
 • چسب چوب یا چسب پارچه
 • قلموی پهن
 • قیچی

مراحل ساخت:

پارچه را به پشت پهن کنید، با قلمو پشت درب جعبه را به چسب چوب یا چسب پارچه آغشته کرده و در مرکز پارچه قرار دهید، جعبه را خوب فشار دهید.

*نکته: اگر اندازه جعبه خیلی بزرگ است، بهتر است چسباندن پارچه را تکه تکه انجام دهید؛ به این صورت که کم کم قسمتی از سطح را به چسب آغتشه و پارچه را بچسبانید.

قسمت های اضافه پارچه را مطابق تصویر زیر برش بزنید. سعی کنید خطوط برش عمود برا اضلاع مربع باشد تا در پایان ظاهر کار تمیز باشد.

لبه ها را یکی یکی به چسب آغشته و پارچه را خوب بچسبانید.

بدنه و درب جعبه را به همین شکل با پارچه روکش بزنید.

جعبه زیبای پارچه ای شما آماده است. از این جعبه های دوست داشتنی می توانید برای ساماندهی وسایل خرده ریز، و بسته بندی هدایا استفاده کنید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

 1. خراطین
  پاسخ

  واقعا خوب بود ،، من برم بقیه ببینم

  سایت جالبی دارید واقعا لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

ارسال نظر