می گویند نباید باطن چیزی را از روی ظاهرش قضاوت کرد، اما در فروش دست ساخته های هنری مخاطب تنها از روی عکسی که شما به آنها ارائه می دهید محصول را قضاوت می کند.

عنوان مناسب، توضیحات کامل و سایر موارد در طراحی و معرفی محصول نقش به سزایی دارند اما بیشترین نقش را در جذب اولیه مخاطب، ارائه یک تصویر و عکس زیبا ایفا می کند. اکثر هنرمندان ساعت ها وقت صرف تولید یک محصول دست ساز صرف می گذارند اما در تهیه عکس های زیبا کوتاهی می کنند یا اینکه باور دارند برای تهیه یک عکس خوب حتما باید هزینه گزافی صرف آتلیه های عکاسی کنند.
در این آموزش کاربردی شما را به لذت عکاسی از محصولات هنری دعوت می کنیم.

 

۱.در فضای بیرون و نور روز عکاسی کنید ( یا زیر یک نور خوب در فضای داخل)

با عکاسی در نور خوب و مناسب ۹۰% راه را رفته اید و حتی با یک دوربین قدیمی ساده هم می توانید عکس های جالب توجهی تهیه نمایید.
بهترین نور روز زمانی است که آسمان آفتابی اما پوشیده از ابر باشد، اما دست یافتن به چنین هوای ایده آلی در طول هفته بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود. بنابراین در ادامه چند ترفند برای کارکردن با نور به شما خواهیم آموخت.

۲.نور پخش شده یا غیر مستقیم بهتر از نور مستقیم عمل می کند.

زیر نور مستقیم سایه اجسام صلب و سیاه است اما زیر نور غیر مستقیم سایه ها کمرنگ و نرم هستند. سایه های صلب و سیاه امکان تشخیص صحیح عکس را به مخاطب نمی دهد و سوژه عکاسی در سایه های تاریک گم می شود. در اینجا دو نمونه تصویر برای درک بهتر تفاوت بین عکاسی در نور مستقیم و عکاسی در نیم سایه آورده شده است:

 

111

 

نور مستقیم سایه های صلب و سیاه ایجاد می کند که در تصویر سمت چپ قابل مشاهده است. و در سمت راست نور روز با یک پرده نازک یا یک ورق کاغذ فیلتر و تعدیل شده است.

نکته: چند روش برای ایجاد نیم سایه یا نور فیلتر شده:

*یک پرده نازک سفید روی پنجره ای که نور مستقیم از آن می تابد آویز کنید و سوژه را کنار آن پنجره قرار دهید.
*در یک روز آفتابی با آسمان پوشیده از ابر عکاسی کنید.
*شیشه پنجره را با کاغذهای سفید بپوشانید.
*یک کاغذ سفید را بالای سوژه و محوطه اطراف که در کادر دوربین قرار می گیرد، نگاه دارد.
*از light tent یا خیمه نور، که یکی از وسایل عکاسان حرفه ای استفاده، نمایید. اگر بخواهید می توانید لایت تنت خودتان را بسازید.

 

۲

 

مسدود کردن مقداری از نور (فیلتر کردن) ممکن است خلاف تصور شما از نور عکاسی باشد، اما در کمال ناباوری این کار باعث ملایم شدن سایه ها شده و از ایجاد نقاط تاریک و سیاه جلوگیری می کند. در صورت لزوم نیز می توانید با استفاده از فتوشاپ یا سایر نرم افزارهای ادیت عکس، میزان درخشندگی (brightness) و کنتراست (contrast)  تصویر را تنظیم نمایید.
برای این کار عکس را در برنامه فتوشاپ باز کرده و به ترتیب زیر وارد منوها شوید:

Image > Adjustment > Brightness and Contrast

۳. از هر سوژه و موقعیت تعداد زیادی عکس بگیرید

بسیاری از هنرمندان به گرفتن یک یا دو عکس از محصولات خود اکتفا می کنند که در عکاسی حرفه ای غیرمعقول است. برای هر موقعیتی که از محصول خود نیاز دارید حداقل ۴ یا ۵ بار عکس بگیرید.  گاهی عکس ها به دلایلی غیر قابل پیش بینی، تار و یا کدر می شوند. گرفتن تعداد زیاد عکس از سوژه و زاویه مورد نظر، شما را خاطر جمع می کند که حداقل یک عکس مناسب خواهید داشت. بعد از انتخاب بهترین عکس می توانید باقی عکس ها را پاک کنید و یا برای همیشه در یک حافظه خارجی نگاه دارید. درست مثل عکاسان حرفه ای.

 

33

 

۴.با یک پس زمینه سفید به سادگی عکاسی کنید

اگر پس زمینه سفید با رنگ محصول شما تداخل نداشته باشد، استفاده از پس زمینه سفید برای عکاسی از محصولات بسیار آسان خواهد بود. یک برگ کاغذ یا مقوای سفید یک پس زمینه هموار و مناسب را برای شما فراهم می کند. ورق را طوری قرار دهید که زیر و پشت سوژه را پوشش دهد. می توانید آنرا به جایی محکم کنید و یا از شخص دیگری برای نگاه داشتن آن کمک بگیرید.

 

۴

 

۵. بک گراند (پس زمینه) مخصوص خودتان را بسازید

یک تکه چوب با بافت زیبا، یک درب کابینت قدیمی، پارکت های چوبی، پارچه یا هر بافت دیگری می تواند یک بک گراند زیبا برای محصولات شما باشد. پس زمینه های مختلف را امتحان کنید تا مورد مناسب را بیابید. اگر فرصت چنین کاری را ندارید از همان پس زمینه سفید به عنوان پس زمینه اصلی استفاده کنید و اشیاء متفرقه متناسب با محصول در پس زمینه قرار دهید.
دیده می شود که بسیاری از هنرمندان موفق در زمینه تهیه عکس، به طور خلاقانه ای از درب های چوبی کهنه، قاب عکس های قدیمی، دیوارهای رنگی، آجر، کتاب و … به عنوان پس زمینه محصولات استفاده کرده اند.

نکته: سطحی که به عنوان پس زمینه برای محصول انتخاب میکنید نباید نور را منعکس کند.

 

5

5-1

5-2

 

۶.از نمای نزدیک یا کلوز آپ عکس بگیرید

جزئیات ریز محصول خود را به نمایش بگذارید، و از اینکه قسمتی از محصول داخل کادر قرار نگیرد نترسید. در کنار عکسِ تمام قد از محصول، در صورت نیاز می توانید چند عکس از وجوه مختلف و جزئیات محصول تهیه کنید تا تجسم آن برای مخاطب ملموس تر شود.

 

۶

 

لازم به ذکر است که برای کراپ کردن عکس نیاز به تمرین دارید. هر کادر بسته کلوزآپی نمی تواند زیبا باشد. با نگاه زیبایی شناسانه به سوژه نگاه کنید و قسمت مناسب را کراپ کنید. نمونه زیر یک کراپ قدرتمند و حرفه ای از یک سوژه است. بالها و دم هواپیما کراپ شده اند اما با نگاه کردن به عکس نبود آن قسمت ها حس نمی شود و آزار دهنده نیست، و این یعنی یک کلوزآپ قدرتمند.

 

۷

 

۷. از تجربه کردن نترسید

سعی کنید گاهی زوایای غیرعادی را امتحات کنید. این نکته مکمل نکته شماره ۳ می باشد. تعدادی از عکس هایی که از محصول می گیرید را به زوایای غیرمعمول و آرتیستی اختصاص دهید. در تمام مدت از زوایای بالا و روبروی این هواپیما عکس گرفتیم. اما اگر این هواپیما برای فروش بود مطمئن باشید که مشتری دوست داشت قسمت زیرین هواپیما را نیز مشاهده کند.

 

۸

 

۸. ادیت و اصلاح عکس بعد از عکاسی هیچ اشکالی ندارد

به عنوان یک عکاس خوب موظف هستید که تعداد ادیت های عکس را به حداقل برسانید، البته به غیر از اصلاح سایه های مزاحم. اما این بدان معنی نیست که اصلا نباید عکس را ادیت کنید. تنظیم روشنایی و کنتراست در فتوشاپ یا هر نرم افزار ادیت دیگر، کار بسیار راحتی است. به این عکس توجه کنید:

 

۹

 

با زیاد کردن روشنایی (Brightness) و کنتراست  (Contrast)  عکس جذاب تر و رنگ ها شاخص تر شده اند.

 

۹.از حضور افراد بهره ببرید (یا حداقل قسمتی از بدن یک فرد)

حالا شما دقیقا می دانید این هواپیما چه ابعادی دارد. در میان فروشندگان حرفه ای محصولات دست ساز تنها تعداد اندکی هستند که هیچ راهی برای بیان ابعاد محصول استفاده نمی کنند. بسیاری از افراد حوصله لازم برای خواندن ابعاد و تصور آنها را ندارند. یک عکس با مقیاس انسانی یا هر مقیاس دیگری می تواند پاسخگوی این نیاز مشتریان باشد.

 

۱۰

 

۱۰.هر چه نزدیکتر، بهتر!

به نظر می رسد عکاسی از زاویه ای که یک محصول به صورت طبیعی دیده می شود بهتر باشد اما این منظره قطعا برای مخاطب خسته کننده خواهد بود (تصویر سمت چپ). بررسی ها نشان می دهند چنین عکس هایی تقریبا بی فایده هستند. پس نزدیکتر بروید و کادر را با سوژه پر کنید.

 

۱۱

 

۱۱. کاربرد محصول را به تصویر بکشید

این هواپیمای کوچک برای تزئین باغچه و گلدان ساخته شده است. بنابراین بعد از عکس های مختلف که در فضای داخل از این هواپیما گرفته ایم می بایست چند عکس در محوطه باغچه از آن تهیه کنیم.

 

۱۲

 

۱۲. از بک گراند با رنگ متضاد استفاده کنید.

اگر از بک گراند سفید و ساده استفاده نمی کنید مراقب باشد تا بک گراند، مکمل رنگ محصول باشد. یقینا دلتان نمی خواهد محصول شما در پس زمینه گم شود و توجه مخاطب را جلب نکند.

 

13

 

در تصویر سمت چپ، هواپیمای سفید رنگ در پس زمینه که رنگی نزدیک به آن دارد گم شده است. و در تصویر سمت راست پوسته تیره رنگ درخت که در تضاد با رنگ هواپیماست، عکس را خواناتر کرده است.

 

۱۳. از فلش دوربین استفاده نکنید

متاسفانه بسیاری از هنرمندان که در بخش عکاسی تازه کار هستند تصور می کنند با استفاده از فلش دوربین کمبود نور خوب در محل عکاسی را جبران می کنند. فلش دوربین دقیقا مانند نور مستقیم آفتاب عمل کرده و باعث ایجاد سایه های بسیار تاریک در پشت محصول می شود. غیر از این سطوح خود محصول نیز نور فلش را باز تاب می دهند و رنگهای محصول به طور کلی عوض و یا تیره می شوند. به جای استفاده از فلش طبق نکاتی که آموختید سعی کنید نور مناسب را در محل عکاسی خود فراهم آورید.

 

و در پایان؛

زیاد عکس ببینید، عکس هایی که زیبا هستند را بررسی و تحلیل کنید. دلیل جذاب بودن آنها را کشف و در عکاسی خود استفاده نمایید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

  1. محمدرضا تیموری
    پاسخ

    ما در حال عکاسی برای گذاشتن محصولات خود در سایت هستیم و این نکات شما کاملا کاربردی بودش و در صورت به کاربردن این روش ها قطعا عکس های بهتری را می توانیم بگیریم
    سپاس

ارسال نظر