معرفی میل قلاب بافی و نحوه استفاده

میل های قلاب بافی در اندازه های مختلفی تولید می شوند، برخی از آنها از فولاد ساخته شده اند که برای بافت پارچه های ابریشمی ظریف به کار می روند و برخی نمونه های بزرگتر که از الومنیوم، پلاستیک و چوب ساخته شده اند، برای بافت پتو، لباس و … به کار می روند.
میل های قلاب بافی با حروف لاتین از B (کوچکترین) تا Q (بزرگترین) اندازه بندی می شوند و طول متداول ترین نوع آن ۶ اینچ (۱۵٫۲ سانتی متر) می باشد.

قسمت های مختلف میل قلاب بافی

میل قلاب بافی مهمترین ابزار یادگیری قلاب بافی می باشد و شناخت قسمت های مختلف و نحوه ی عملکرد آن حائز اهمیت است.
در نگاه اول میل قلاب بافی، فقط یک تکه میله ی مستقیم است که انتهای آن به شکل قلاب می باشد، اما با نگاه دقیق تر خواهیم یافت که این میله ی ظاهرا مستقیم، از پنج قسمت مهم تشکیل شده است و شناخت هر قسمت در یادگیری قلاب بافی نقش مهمی دارد.

تصویر شماره یک

به تصویر بالا توجه نمایید. اولین قسمت که در انتهای قلاب (A) قرار دارد، برای گرفتن رشته نخ و عبور دادن آن از حلقه های دیگر نخ مورد استفاده قرار می گیرد (گره بافتن).
گردن (B)؛ بخش دوم قلاب است که به خاطر باریک شدن قلاب در این قسمت به ما کمک می کند گره های بافت را به راحتی به بخش دیگر قلاب (C) که محل اجرای کار نامیده می شود، هدایت کنیم.
انگشت گاه (D)؛ بخش چهارم قلاب است که ناحیه ای مسطح بوده و باعث می شود قلاب راحت تر در دست ما قرار گیرد و انگشت شست خسته نشود. این قسمت معمولا بین انگشتان سوم و شست قرار می گیرد.
قسمت پنجم و اخر قلاب که دسته (E) نامیده می شود، بین انگشتان چهارم و پنجم قرار می گیرد و باعث می شود تا تعادل و سهولت کار قلاب بافی حفظ گردد.

55

هنگام قلاب بافی بایستی به این نکته توجه شود که که هر گره در “محل اجرای کار قلاب (C)”  بافته شود، زیرا بافتن گره در قسمت ” گردن قلاب (B)” منجر به شل شدن و بافتن در قسمت ” انگشت گاه قلاب (D)” منجر به سفت شدن بافتنی خواهد شد.

نحوه استفاده از قلاب

روش های متعددی برای به دست گرفتن میل قلاب بافی وجود دارد. با ازمون و خطا بایستی به بهترین و راحت ترین روش رسید. اگر هنگام در دست گرفتن میل قلاب بافی احساس راحتی نمی کنید، در طول کار دست شما دچار گرفتگی عضلانی خواهد شد و کوک های شما یکسان نخواهند شد. در این قسمت ما دو روش برای به دست گرفتن میل قلاب بافی را آموزش خواهیم داد، می توانید با امتحان هر دو روش، مناسب ترین و راحت ترین حالت را برای خود انتخاب کنید.

3

 

 

روش اول مشابه به دست گرفتن یک چاقو می باشد. میل قلاب را بایستی به گونه ای از بالا بگیرید که دسته ی آن در کف دست جای گیرد و انگشتان سوم و شست در قسمت انگشت گاه میل قرار گیرند.
روش دوم مشابه به دست گرفتن یک مداد است. میل قلاب بافی را ماند یک مداد با با انگشتان شست و اشاره بگیرید و انگشت سوم را نزدیک نوک قلاب قرار دهید.

میل قلاب بایستی تقریبا به سمت شما قرار گیرد و به سمت بالا یا پایین نباشد. میل قلاب بایستی به آرامی در دست گرفته شود، البته در ابتدا ممکن است آن را به سختی در دست بگیرید اما در طول کار کم کم به حالت آن عادت کرده و احساس راحت تری خواهید داشت.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.