خاستگاه دستبند دوستی که ترجمه نام انگلیسی آن یعنی Friendship Bracelet می باشد، به سرخپوستان باز می گردد. سرخپوستان دستبندهایی را با نخ و ترکیب با مهره ها، به نیت برآورده شدن آرزویی می ساختند و به دست دوستان و یا خودشان می بستند. این دستبند هرگز از دست آنها باز نمی شد تا زمانیکه خود دستبند به علت فرسود شدن کهنه و پوسیده، و از دست باز شود. و باور داشتند که آن موقع زمانی است که آرزو برآورده می شود.

هر چند واقعی بودن یک باور به میزان ایمان فرد بستگی دارد، و ممکن است خیلی ها واقعا  به این باور ایمان نداشته باشند ولیکن همین پیشینه برای اینکه بافتن و بستن یک دستبند خوشرنگ و زیبا را هیجان انگیزتر کند و معنا ببخشد کافی است. همین که با حسی مثبت و آرزویی خوش یادبودی از یک دوست داشته باشیم کافی است.

دستبندهای دوستی که امروزه با نام هنر میکرو مکرومه شناخته می شوند، مدل های بسیار متنوعی دارد که در این آموزش به ساخت طرح برگ آن خواهیم پرداخت.

وسایل مورد نیاز:

 • ۵ رنگ مختلف نخ گوبلن
 • چسب کاغذی
 • سنجاق قفلی

نکته۱: در این آموزش نخ های وسطی را همیشه گره از چپ می زنیم

نکته۲: نخ های سمت راست را “گره از راست” یا گره راستگرد و سمت چپ را “گره از چپ” یا گره چپگرد می زنیم. برای تصویری از گره چپگرد و راستگرد به این مطلب مراجعه فرمایید.

نکته۳: برای این مدل دستبند به ۱۰ رشته نخ احتیاج داریم که با توجه به ۵ رنگ بودن این دستبند از هر رنگ ۲ رشته نیاز خواهیم داشت که باید  مانند تصویر قرینه هم قرار بگیرند.

نکته۴: در این دستبند نباید گره ها را خیلی محکم و یا خیلی شل بزنیم تا بافت نهایی دستبند بیرون زدگی نداشته باشد.

نکته۵: برای ایجاد هر گره دو رشته نخ را دوبار پشت سر هم گره می زنیم.

مراحل ساخت:

برای شروع کار می توانید یک حلقه در ابتدای کار ببافید و یا فقط گره بزرگ بزنید. بافتن را از دو رشته نخ وسطی که در این آموزش نخ های سفید هستند شروع می کنیم. دو رشته نخ سفید را گرفته و گره چپگرد می زنیم.

حالا نوبت دو نخ کنار نخ های وسط که قهوه ای هستند را با نخ سفید گره میزنیم. نخ های سمت راستی را گره از راست و نخ های سمت چپی را گره از چپ می زنیم. حالا نخ های قهوه ای وسط هستند پس آنها را گره از چپ می زنیم.

حالا نوبت نخ ارغوانی است. نخ ارغوانی سمت راست را با نخ کناری خود یعنی سفید گره از راست می زنیم. سپس با نخ کناری آن که قهوه ای است گره از راست می زنیم. همین کار را با نخ ارغوانی چپ اما با گره از چپ انجام می دهیم. سپس دو رشته نخ  ارغوانی وسط را با هم گره از چپ می زنیم.

همین کار را با نخ بالا انجام می دهیم. یعنی ابتدا با نخ سفید، سپس با نخ قهوه ای و سپس ارغوانی گره می زنیم . در انتها، دو رشته نخ قرمز کنار هم را با هم گره از چپ می زنیم.

 

اکنون نوبت آخرین رنگ نخ یعنی رنگ نارنجی است که آن را با نخ های سفید، قهوه ای، ارغوانی ، قرمز به ترتیب گره زده و در انتها دو رشته نخ نارنجی را با هم گره از چپ می زنیم.

بافتن دستبند را با دو نخ وسطی ادامه می دهیم. دونخ نارنجی را با هم گره از چپ می زنیم.

نخ قرمز را با نخ مجاور داخلی خود که نارنجی است گره می زنیم تا نخ قرمز وسط قرار بگیرد، سپس نخ وسط که قرمز است را با هم گره از چپ می زنیم.

نوبت نخ بعدی که ارغوانی است می رسد که مانند قبل گره می زنیم تا به وسط برسیم و وقتی دو نخ همرنگ کنار هم قرار گرفتند گره از چپ می زنیم.

کارهای قبلی را با نخ قهوه ای انجام می دهیم.

نخ سفید را مانند بالا گره می زنیم.

بافتن را تا زمانی که طول دستبند برای مچ دست اندازه باشد ادامه می دهیم.

این دستبند دوستی را می توانید در ترکیب رنگی های متنوع، همچنین با اضافه کردن مهره و منجوق بسازید. آنها را به دوستان خود هدیه داده یا کسب و کار هنری کوچکی برای خود دست و پا کنید.

ویرایش و مقدمه: بنفشه قلیزاده

ترجمه : متین تابان شمال

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

 1. آیدا
  پاسخ

  سلام گره از راست و چپ و وسط و من اصلا متوجه نشدم چه جوریه, اون حلقه ی ابتدای کار هم خیلی مهمه که اصلا اون و آموزش ندادید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   برای گره راستگرد و چپگرد به نکته ۲ مراجعه نمایید، به مطالب قبلی ریفرنس داده ایم.
   حلقه ابتدای کار می تواند گیس بافند یا تاباندن ساده نخ باشد.

   پیروز باشید

 2. Pegah. Amiri
  پاسخ

  سلام خسته نباشید برای ساخت زیورآلات مکرومه از چه نوع نخی و چه شماره ای استفاده میشه؟و آیا موم زده هستند یا که خیر؟ و برای ساخت زیورآلات از نخ چند سوزنه باید استفاده کرد

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   نخ موم زده، نخ دستبند و بند قیطان همگی قابل استفاده هستند. سایز نخ بستگی به سلیقه شما داره که بخواید بافت نهایی درشت بافت باشه یا ریز بافت.
   هر نخی که با شعله فندک بسوزه و ذوب بشه و مثل پلاستیک سوخته بچسبه برای این کار مناسب هست.

ارسال نظر