هنر پتینه شاخه های متنوعی دارد که هر یک تکنیک ها و مواد مخصوص خودش را دارد. یکی از تکنیک های بسیار دوست داشتنی در پتینه دکوپاژ دستمال کاغذی است که عموما روی چوب اجرا می شود. برای این کار دستمال هایی با طرح های بسیار زیبا وجود دارند که می توانید از فروشگاه اینترنتی من و هنر تهیه نمایید. برای قطعات چوبی می توانید جعبه های خام را از فروشگاه های لوازم پتینه تهیه نمایید و یا از لوازم چوبی قدیمی استفاده نمایید. برای این کار کافیست سطح کار را سمباده بکشید.

وسایل مورد نیاز:

 • جعبه یا کشوی چوبی
 • قطعه چوبی به شکل بیضی
 • رنگ اکلریک؛ سفید و طلایی و آبی
 • دستمال دکوپاژ
 • چسب دستمال یا بیندر
 • شاپان
 • استنسل
 • دستکش
 • قلمو سر تخت نرم
 • چسب کاغذی

مراحل ساخت:

ابتدا دستگیره جعبه چوبی را از آن جدا می کنیم. اگر سطح کار نیاز به سمباده کاری داشت انجام داده و با دستمال سطح کار را تمیز می کنیم تا عاری از گرد  و غبار باشد.

لبه های کار و قسمت هایی که نمی خواهیم دکوپاژ کنیم را با شاپان رنگ تیره می زنیم . برای استفاده از شاپان بهتر است از دستکش استفاده کنید.دستگیره جعبه را نیز تیره کنید. لبه های تکه چوبی را که می خواهید در قسمت تاج جعبه نصب کنید، را هم قهوه ای کنید. چند ساعت به کار اجازه دهید تا خشک شود.

با رنگ اکلریک سفید تمام قسمت هایی که می خواهید روی آن ها دکوپاژ کنید را رنگ کرده و دو ساعت صبر می کنیم تا خشک شود.

لبه های کشو و  حاشیه جعبه را که با شاپان رنگ کرده بودید با چسب کاغذی بپوشانید تا موقع دکوپاژ دستمال این قسمت های کار تمیز بماند.

 

لایه اول دستمال را جدا کرده و با استفاده از چسب بیندر یا چسب دستمال با قلمو  دستمال را روی کشو دکوپاژ کنید. برای این کار حتماً از قلموی تخت نرم استفاده کنید.

برای قشنگ تر شدن کار می خواهیم یک تفریح کوچولو کنیم. رنگ آبی و کمی آب را مخلوط کرده و با استفاده از مسواک کهنه مطابق تصویر لکه های آبی را روی سطح کار می پاشیم.

نکته: مقدار آبی که با رنگ مخلوط می کنید اگر بیش از اندازه باشد لکه های بزرگ و آب دار روی سطح می پاشد. بهتر است قبل از اینکه این کار را روی کار اصلی اجرا کنید ابتدا روی کاغذ کمی تمرین کنید.

برای قسمت پشت جعبه، با استفاده از رنگ طلایی و شابلون می توانید طرح هایی را ایجاد کنید. به این ترتیب که ابتدا شابلون را روی سطح کار گذاشته و با چسب کاغذی در جای خود ثابت نگه می داریم، سپس با قلمو به صورت ضربه ای رنگ را روی قسمت های خالی شبلون پیاده می کنیم.

جعبه ما تقریباً آماده شده است. فقط ریزه کاری های کوچک باقی مانده است. قسمت بیضی آماده شده را روی جعبه جعبه بچسبانید. دستگیره جعبه را هم نصب کنید.

کار تمام شده است. شما صاحب یک  جعبه کوچک زیبا شده اید. از این جعبه می توانید برای نگهداری لوازم آرایش، تی بگ و هر نوع وسایل کوچک استفاده نمایید.

ویرایش: بنفشه قلیزاده

The following two tabs change content below.
متین تابان شمال ( متولد 29 اردیبهشت 1360 در رشت) کارشناس ارشد رشته باغبانی است. وی از سال 1388 فعالیت خود را در زمینه هنر پتینه آغاز کرده است و هم زمان با فعالیت در رشته آکادمیک خود، در زمینه تولید زیورآلات، لوازم دکوری و کاربردی در مجموعه صنایع دستی من و هنر نیز فعالیت دارد.

نظرات

 1. حمیده گرگیج
  پاسخ

  سلام ، دکوپاژ زیبایی بود ، کمال استفاده رو بردم سپاسگزارم

ارسال نظر