نزدیک فصل بهار است و صدای پای بهار کم کم به گوش می رسد. همه به فکر تغییرات کوچکی در خانه هستند. گاه وسایلی جدید می خرند و جایگزین قدیمی ها می کنند و گاه همان وسایل قدیمی را نوسازی و تمیز می کنند. حال اگر قدری هنر و خلاقیت داشته باشید می توانید تغییرات خارق العاده ای در وسایل قدیمی ایجاد کنید که به هیچ وجه مشخص نباشد این ها همان وسایل کهنه هستند. به کمک این آموزش سینی قدیمی خود را به یک سینی نو و جدید بدل خواهید کرد.

وسایل مورد نیاز:

  • دستمال دکوپاژ
  • چسب بیندر
  • قلمو سر تخت سایز ۲۲ و ۲۸
  • رنگ آکرولیک کرم روشن، قهوه‌ای، سبز یشمی، خردلی
  • سینی چوبی
  • وارنیش
  • سمباده نرم

مراحل ساخت:

ابتدا سینی را خوب تمیز کرده تا هر گونه گرد و غباری روی آن نباشد. اگر از سینی های قدیمی استفاده می کنید سطح آنرا با الکل پاک کنید تا سطح سینی چرب نباشد. همه سطح سینی را با رنگ قهوه ای به کمک قلموی سایز ۲۸ رنگ می‌کنیم. دقت کنید رنگ همه سطوح را بپوشانید. صبر کنید تا سطح کار خشک شود.

رنگ سبز و خردلی و کرم را با هم مخلوط کنید تا رنگ سبز کهنه‌ای بدست بیاورید.

لبه های سینی را خردلی کنید . مطابق شکل بعضی قسمت های سینی رو سبز و خردلی کنید.  صبرکنید تا رنگ ها خشک شود.

تمام سطح سینی را با رنگ کرم روشن بپوشانید. موقع رنگ زدن بعضی قسمت ها  را با رنگ کمتری پوشش دهید تا رنگ قسمت زیرین دیده شود.

یک روز صبر می کنیم تا رنگ کاملا خشک شود. با سمباده بسیار نرم لبه ها و بخشی از  قسمت های سینی را سمباده می زنیم تا رنگ زیرین نمایان شود. این کار را مخصوصا روی لبه های بیرونی سینی با تاکید بیشتر انجام می دهیم.

طرح را در دستمال جدا می کنیم. دستمال های دکوپاژ دولایه یا سه لایه هستند. لایه بالایی که طرح  روی آن چاپ شده است را جدا می کنیم. برای خرید دستمال دکوپاژ می توانید به فروشگاه اینترنتی من و هنر مراجعه فرمایید.

طرح را در سینی در جای مناسب قرار می دهیم. قلمو سایز ۲۲ را برداشته، به چسب بیندر آغشته کرده و به آرامی دستمال را به سینی می چسبانیم.

بعد از خشک شدن روی همه سطح کار بیندر می زنیم. اجازه میدهیم خشک شود، سپس برای ضد آب شدن و مقاومت بیشتر می توانیم سطح کا را با اسپری کیلر یا هر وارنیش دیگری پوشش دهیم.

با انتخاب طرح  ها و ترکیب رنگ های متناسب می توانید با یک سینی قدیمی و کهنه معجزه کنید. به خودتان و روح هنری درونتان اعتماد کنید. برای این کار کافی است از کاری که انجام می دهید لذت ببرید. در پایان نمون های دیگر جهت الهام گیری قرار می دهیم:

ویرایش و ترکیب بندی: بنفشه قلیزاده

The following two tabs change content below.
متین تابان شمال ( متولد 29 اردیبهشت 1360 در رشت) کارشناس ارشد رشته باغبانی است. وی از سال 1388 فعالیت خود را در زمینه هنر پتینه آغاز کرده است و هم زمان با فعالیت در رشته آکادمیک خود، در زمینه تولید زیورآلات، لوازم دکوری و کاربردی در مجموعه صنایع دستی من و هنر نیز فعالیت دارد.

نظرات

ارسال نظر