خمیر پلیمر، که آن را در ایران با برند فیمو می شناسند، زمانیکه با تکنیک هایش آشنا می شوید، تازه جذابیت اصلی اش را برای شما نمایان خواهد کرد. تکنیک های کار با خمیر فیمو (خمیر پلیمر) در نگاه اول شاید بسیار دشوار به نظر بیایند ولی زمانیکه می آموزیم از راه صحیح آن وارد شویم، بسیار خلاقانه و هوشمند می باشند و نتایج بسیار قابل توجهی را نیز در بر خواهند داشت.

یکی از تکنیک های کار با خمیر فیمو تکنیک کولاژ، به معنی قرار گرفتن تکه های خمیر در کنار یکدیگر، می باشد. اگر از نحوه اجرا این تکنیک مطلع نباشید، نتیجه کار بسیار شگفت انگیز و غیرممکن به نظر می رسد. ولیکن در این آموزش همراه با یکدیگر و قدم به قدم به اجرای یک نمونه از این تکنیک خواهیم پرداخت.

وسایل مورد نیاز:

  • خمیر فیمو ( یا هر برند دیگر از خمیر پلیمر) در رنگ های؛ سفید، توسی و صورتی
  • وردنه
  • تیغ پهن یا کاتر
  • قالب بیسکوییت (کوکی کاتر) دایره و مربع کوچک
  • قالب بیسکوییت دایره به قطر دستبند

مراحل ساخت:

ابتدا ۴ تکه خمیر؛ دو تکه توسی، یک تکه سفید و یک تکه صورتی را به کمک وردنه به ضخامت حداقل ۲ میلیمتر پهن می کنیم.

از خمیر توسی و صورتی دو مربع با اضلاع مساوی در می آوریم. مربع را از وسط نصف کرده و دو مربعی جدید می سازیم که نصف آن صورتی و نصف دیگر توسی است.

آرام وردنه می کنیم تا قطعات به خوبی درگیر شوند.

همین کار را با دو رنگ توسی و سفید نیز انجام می دهیم. حالا چهار مربع دو رنگ داریم.

دو تا از مربع های دو رنگ را نیز از وسط نصف کرده و دو مربع چهار رنگ می سازیم. در نهایت دو مربع دو رنگ و دو مربع چهاررنگ خواهید داشت.

اکنون که ساخت مربع های دو رنگ و چهار رنگ را آموخته ایم، سراغ مرحله بعد و پیچیده تر کردن کولاژ خواهیم رفت. یک مربع دو رنگ (در اینجا توسی-صورتی) را بر می داریم، قطر های مربع را مشخص کرده و از مرکز مربع روی هر قطر دو علامت به طول ۲ میلیمتر مشخص می کنیم.

کاتر دایره را بر می داریم (قطر کاتر دایره باید با ضلع مربع برابر باشد)، و مطابق تصویر محیط دایره را روی اولین علامت ۲ میلیمتری قرار می دهیم و خمیر را به شکل نیم دایره، یک بار در سمت صورتی و بار دیگر در سمت توسی برش می زنیم.

جای نیم دایره های توسی و صورتی را با هم عوض می کنیم.

حالا با یک کاتر دایره کوچکتر خمیر را روی دومین علامت ۲ میلیمتری به شکل نیم دایره، یک بار در سمت صورتی و بار دیگر در سمت توسی برش می زنیم.

جای نیم دایره های کوچکتر توسی و صورتی را نیز با هم عوض می کنیم.

به آرامی با وردنه روی سطح کار را چند بار وردنه می کنیم تا قطعات کولاژ به خوبی با هم درگیر شوند.

*نکته: اگر وردنه به خمیر می چسبد می توانید از یک ورق کاغذ روی خمیر استفاده نمایید.

تا این مرحله دو مرتبه طرح را پیچیده تر کردیم. حالا نوبت مرحله سوم و پیچیده تر کردن طرح کولاژ است. مربع کولاژی که تا الان ساخته ایم را ۹۰ درجه بچرخانید. کاری که در مرحله دوم انجام دادیم، یعنی دو برش نیم دایره بزرگ و کوچک و جا به جا کردن نیم دایره ها، را مجددا تکرار کنید.

در نهایت با یک کاتر مربع، یک مربع تمیز را از طرح کولاژی که ساخته اید خارج کنید.

با استفاده از این تکنیک و اندکی خلاقیت در نحوه ایجاد برش ها، و همچنین استفاده از کاترهایی با اشکال متنوع، می توانید مهره هایی با بی شمار طرح کولاژ ایجاد نمایید.

حالا نوبت ایجاد سوراخ روی برای مهره های خمیری است. یک تکه خمیر به رنگ مشکی را در طول و عرض مناسب پهن کنید.

با ابزار (میله باریک) دو فرو رفتگی در امتداد طول خمیر ایجاد کنید.

این فرورفتگی قرار است محل عبور سیم، نخ یا کش از مهره های ما باشد.

حالا با این خمیر روی قالب بیسکوییتی که اندازه مچ دست شما می باشد را پوشش دهید.

روی سطح خمیر را با فیموی مایع پوشش دهید.

مهره های کولاژ را در فواصل مناسب روی خمیر قرار دهید.

دور تا دور مهره ها را با کاتر برش زده و خمیر های مشکی اضافه را جدا کنید.

خمیر را داخل فر، در مدت زمان و درجه حرارت معین پخت کنید.

مهره های پلیمری با خمیر فیمو آماده شده اند. این مهره های خارق العاده را برای ساخت انواع دستبند و گردنبند می توانید استفاده کنید.

جهت آشنایی با خمیر فیمو به مقاله “پاسخ به سوالات متداول درباره خمیر فیمو” مراجعه فرمایید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.