یکی از تکنیک های مورد استفاده در کار با خمیر پلیمر فیمو، ساخت رول های طرح دار است. شما با یک بار ساختن رول ها می توانید با برش زدن آن بی نهایت از یک طرح را داشته باشید. هنرمندان حرفه ای نمونه های سخت و پیچیده و البته بسیار زیبایی از این رول های را می سازند. در این آموزش برای شروع به آموزش ۳ مدل رول ساده و البته پر کاربرد و کلیدی می پردازیم.

 

 

وسایل مورد نیاز:

  • خمیر پلیمر فیمو یا هر برند معتبر دیگر
  • تیغ کاتر کاملا تیز
  •  دستگاه پاستا ساز یا وردنه
  • سطح کار تمیز و صاف (شیشه)

مراحل ساخت:

اگر درباره خمیر پلیمر فیمو اطلاعات چندانی ندارید و اطلاعات پایه برای کار با این خمیر را نمی دانید به مطب سوالات متداول درباره خمیر فیمو در مجله اینترنتی من و هنر مراجعه فرمایید.

۱. اولین طرحی که در این آموزش خواهیم ساخت طرح مرکزی نام دارد که ساده ترین نوع رول های پلیمری است. برای ساخت از دو رنگ خمیر استفاده می کنیم. یکی از رنگ ها را به شکل استوانه و دیگری را با وردنه یا دستگاه پاستا ساز به صورت ورقه در می آوریم.

1

قسمت استوانه ای را روی لبه خمیر پهن شده قرار داده و با غلط دادن استوانه خمیر به دور آن می چسبد.

%db%b2

استوانه را چند میلیمتر به عقب برمی گردانیم و خمیر را در جای مناسب با کاتر برش می زنیم.

%db%b3

طرح رول مرکزی آماده است. حالا باید آن را کاهش دهیم. کاهش دادن رول پلیمری به این معنی است که با غلطاندن استوانه روی سطح میز از قطر آن کاسته و به طول آن اضافه شود. در نتیجه رول شما باریکتر و درازتر می شود.

یکی از کاربردهای مهم رول های مرکزی، درست کردن بافت پلنگی است. برای این کار استوانه رول را در ضخامت نابرابر کاهش دهید. به طوری که یک سر آن ضخیم و سر دیگر باریک باشد.

%db%b5

با کاتر رول را به ۴ قسمت مساوی تقسیم کنید.

حالا مجددا ۴ تکه رول پلیمری را در کنار هم قرار داده و فشرده کنید. به این شکل از یک رول ساده، یک رول پییده تر و حرفه ای تر خواهید ساخت.

%db%b7

مجددا ۴ تکه به هم آمیخته را رول کنید، کاهش دهید و با تکه کردن و کنار هم قرار دادن قطعات به یک رول پیچیده تر برسید. از این رول زیبا در ساخت گردنبندهای پلیمری ماننده نمونه زیر می توانید بهره ببرید.

%db%b9

۲. دومین طرح ساده برای یک رول پلیمری که مجددا بسیار پر کاربرد است، طرح برگ می باشد. برای ساخت این رول به دو رنگ خمیر، سبز کمرنگ و سبز پر رنگ نیاز خواهیم داشت. خمیر سبز کمرنگ را به شکل استوانه و سبز پر رنگ را پهن کنید.

ابتدا استوانه سبز کمرنگ را با کاتر تیز به چند قطعه عمودی تقسیم می کنیم.

%db%b1%db%b1

هر قطعه را بعد از برش روی خمیر سبز پر رنگ قرار داده و و سبز پر رنگ را به اندازه ای که محل برش سبز کمرنگ را بپوشاند برش می زنیم.

%db%b1%db%b3

 

سپس قسمت برش خورده را سر جایش می گذاریم.

%db%b1%db%b4

 

مجددا قسمت دیگری از استوانه را برش زده و مرحله قبل را تکرار می کنیم تا به حالت زیر برسیم. به خاطر لایه های سبز پر رنگی که به برش های استوانه اضافه کرده ایم، سطح مقطع استوانه از دایره به بیضی تغییر شکل داده است.

%db%b1%db%b5

حالا کافیست با کاتر تیز استوانه را به شکل زیر به صورت عمودی برش بزنیم. طوری که سطح مقطع بیضی به شکل کج به دونیم تقسیم شود.

%db%b1%db%b6

یکی از نیمه ها را مانند برش های قبل روی ورقه خمیر سبز پر رنگ قرار داده و برش می زنیم.

%db%b1%db%b7

 

مجددا نیمه برش خورده را روی نیمه دیگرش قرار می دهیم.

%db%b1%db%b8

و با یک چرخش ۹۰ درجه یکی از نیمه ها بیضی یه شکل اشک تندیل می شود.

%db%b1%db%b9

روی برگ پلیمری آماده است. برای کاهش داده این رول نمی توانید آن را روی سطح میز بغلطلنید.چرا که حالت اشکی سطح مقطع آن از بین رفته و گرد می شود. برای کاهش این مدل رول ها می بایست آنها را به آرامی و با حوصله با انگشتان فشرده کرد.

%db%b2%db%b0

با برش زدن این رول های برگی می توانید مهره های بی نظیری مشابه گردنبند زیر بسازید.

%db%b2%db%b1

فقط کافیست با کاتر به تعداد مورد نظر برگ ها را برش بزنید.

%db%b2%db%b2

۳. سومین مدل رول پلیمری که در این آموزش به ساختن آن می پردازیم، رول آبنباتی نام دارد که بسیار متداول است. برای ساخت این رول، حداقل به دو رنگ خمیر با رنگ های کاملا متفاوت با کنتراست زیاد نیاز داریم تا در کنار هم به خوبی دیده شوند.

%db%b2%db%b3

هر دو رنگ خمیر را در ضخامت برابر پهن کرده و یکی را روی دیگری قرار دهید. به طوری که لبه ها از یک طرف با اختلاف چند میلیمتر روی یکدیگر قرار گیرند.

%db%b2%db%b4

برای رول کردن ابتدا چند میلیمتر اضافه خمیر پایینی را به داخل و روی خمیر بالایی برگردانید.

%db%b2%db%b5

سپس دو لایه خمیر را با هم رول کنید.

%db%b2%db%b6

بعد از رول کردن می توانید اضافه خمیر را مطابق تصویر زیر با کاتر برش زده و حذف نماید.

%db%b2%db%b7

رول آبنباتی آماده است تا آن را کاهش دهید و برای ساخت انواع زیورآلات از آن استفاده کنید. با استفاده از رول آبنباتی می توانید چندین رول متنوع دیگر نیز ابداع کنید. بهعنوان مثال دور رول نهایی را بک لایه خمیر با رنگ متفاوت بپوشانید.

%db%b2%db%b8

و یا با قرار دادن نوارهای خمیری در دو رنگ سفید و مشکی، در طول استوانه، یک نوار شطرنجی به دور طرح اضافه کنید.

%db%b2%db%b9

با استفاده از این رول های پلیمری بی نظیر می توانید بی شمار مهره، دگمه و زیورآلات خلاقانه بسازید و از درست کردن آن ها نهایت لذت را ببرید.

30 e67ea7961a42c2e3566fb4230ba6d826

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.