عروسک تیلدا یا عروسک های روسی نوعی عروسک های پارچه ای هستند که در فرم های مختلف عروسک دختر و پسر کشیده و باریک یا کوتاه و تپل، حلزون، گوزن و سوژه های دیگر، اما با یک سبک ساخته می شود. ویژگی مشترک ساخت این عروسک ها نوع برش الگوها روی پارچه برای اعضای بدن، پر کردن بدن و نحوه اتصال اعضا به یکدیگر می باشد. در این آموزش مراحل کامل ساخت عروسک تیلدا را برای یک فرشته بالدار خواهیم آموخت. از آنجا که این مطلب از ۰ تا ۱۰۰ ساخت عروسک تیلدا را به شما آموزش می دهد، لذا پیشنهاد می کنیم ساخت عروسک را با صبر و حوصله و در چندین مرحله انجام دهید تا از روند کار ساخت عروسک هم لذت ببرید و هم خسته نشوید.

در این مطلب اصول پایه آموزش داده می شود، لذا شما بر حسب خلاقیت خود می توانید با تنوع در دوخت لباس، مدل مو، و حالت بدن عروسک، بی شمار تیلداهای متفاوت و زیبا خلق کنید.

وسایل مورد نیاز:

 • پارچه
 • الیاف پشمی (الیاف نمد) برای مو
 • الیاف برای پر کردن
 • مفتول مسی سایز ۰/۸ میلیمتری، به طول ۲۵ سانتیمتر
 • رنگ مشکی اکلریک یا رنگ دورگیر اکلریک
 • الگوی سایز و پرینت شده

پارچه مورد نیاز برای عروسک تیلدا:

شما به پارچه زیادی برای ساخت این عروسک نیاز ندارید، برای الگوی این آموزش که عروسکی با قد ۴۳ سانتیمتر است، برای بدن به یک تکه پارچه ۳۰*۴۰ سانتیمتری نیاز و برای سایر قسمت ها حدودا همین مقدار پارچه گلدار نیاز خواهید داشت.

 • پارچه بدن عروسک تیلدا:

برای بدن عروسک به پارچه ای با بافت متراکم نیاز داریم. می توانید پارچه نخی یا کتان را انتخاب کنید. ما برای آموزش از پارچه کتان کرم استفاده کرده ایم، چرا که رنگ بدن عروسک است. برای تناژ رنگ پوست های مختلف می توانید از کرم با رنگ روشن تا رنگ شکلاتی روشن نیز استفاده کنید.

 • پارچه برای لباس عروسک تیلدا:

برای قسمت بالا تنه لباس عروسک پارچه نخی به رنگ یاسی، برای شلوار و ساق پا و قسمت زیرین دامن لباس ( زیرپوش) از کتان سفید رنگ، برای دامن پارچه گلدار، برای بالها پارچه سفید (می توانید از همان پارچه ساق پا باشد) و نوار توری نیاز داریم.

الیاف مناسب برای مو:

برای موهای عروسک می توانید از کاموا موهر (تصویر سمت چپ) و یا الیاف نمدی (تصویر سمت راست) استفاده کنید. در صورتی که از الیاف نمدی استفاده می کنید باید سووزن مخصوص کچه دوزی را نیز تهیه نمایید.

الگو:

الگو را پرینت بگیرید و ببرید. هر کدام از الگو ها را روی کاغذ A4 پرینت بگیرید، اندازه عروسک ۴۲ سانتیمتر خواهد بود. می توانید آنرا کوچیکتر یا بزرگتر پرینت بگیرید. اگر ارتفاع مشخصی برای هر عروسک مد نظر دارید از دفاتر فنی پرینت و چاپ بخواهید الگو را در سایز مورد نظر شما تنظیم و سپس پرینت بگیرند.

 • الگو پا و بال
 • الگو دست و بدن

مراحل ساخت:

می خواهیم الگو را طبق ترتیب بالا روی پارچه ها قرار دهیم.

دو مستطیل یک اندازه از پارچه یاسی را به اندازه بالا تنه عروسک می بریم. از پارچه کتان کرمی که برای صورت انتخاب کرده ایم دو مستطیل به اندازه سر و قسمت شانه و گردن می بریم. این دو قسمت را به شکلی که نوار توری را در قسمت درز آن قرار داده ایم به هم می دوزیم. سپس درز را اتو کرده و صاف می کنیم.

دو پارچه را را روی هم قرار می دهیم به طوری که دو قسمتی که نوار توری متصل شده است، روی هم قرار بگیرند و پشت کار به سمت ما باشد.

الگو را روی پارچه قرار می دهیم به طوری که نوار توری روی نقاط خط چین الگو قرار بگیرد. الگو را پیاده و با سنجاق دو لایه را به هم وصل کرده، سپس همه قسمت ها به جز قسمت پایین بدنه را می دوزیم.

قسمت اضافی پارچه را با کمی فاصله (حدود نیم سانتیمتر) برش می زنیم. از قسمت پایین نیز حدود ۱ سانتیمتر از خط الگو فاصله بگذارید.

پارچه را به رو بر می گردانیم.

پارچه کرم برای پای عروسک و سفید را برای ساق عروسک طبق شکل بالا روی هم قرار می دهیم به طوری که محل اتصال آنها یعنی زانوی عروسک نوار توری قرار بگیرد. محلی که در الگو با نقطه چین نشان داده شده است، محل قرار گیری نوار توری است. ۴ قطعه از این پارچه ها را برای پاها درست می کنیم.

الگوی پا را روی پارچه دولا قرار می دهیم به طوری که درز به سمت ما باشد و قسمت زانوی الگو که نقطه چین است روی نوار توری قرار بگیرد. الگو را روی پارچه منتقل می کنیم.

دور تا دور درزها را بدوزید و سپس پارچه اضافی را ببرید.

الگو را به رو برگردانید.

قسمت پای عروسک را با الیاف پر کنید. این کار را تا قسمت زانوی عروسک انجام دهید.الان نیاز داریم تا قسمت زانوی عروسک را درست کنیم، برای اینکار روی قسمت زانو را سنجاق بزنید.

*نکته: برای پر کردن پاهای عروسک، تکه های کوچک الیاف را داخل پاها کرده و با یک شی باریک و بلند مانند مداد به داخل فرو ببرید.

قسمتی که سنجاق زده اید را بدوزید. دقت کنید خط زانو روی دو پای عروسک قرینه هم باشند. این خط دوخته شده باعث می شود تا پای عروسک در محل زانو به راحتی خم و راست شود.

حالا پا ها را از قسمت بالای زانو با الیاف پر می کنیم.

الگوی دست را روی پارچه دولا قرار می دهیم.

دو دست عروسک را با چرخ خیاطی می دوزیم.

سپس قسمت های اضافی پارچه را می بریم.

میتوانید دست و بدنه را با الیاف پر می کنیم.

الگوی بال را روی پارچه سفید قرار می دهیم.

دور تا دور خطوط را می دوزیم، فقط یک قسمت برای برگرداندن و پر کردن بال با الیاف باقی می گذاریم.

پارجه را به رو برمی گردانیم و داخل بال را با الیاف پر کرده، سپس درز را می دوزیم.

تا این مرحله تمام قسمت های عروسک تیلدا را که باید به هم متصل کنیم را آماده کرده ایم.

پاها را از قسمت پایین بالا تنه به بدن کوک می زنیم. برا این کار باید حین کوک زدن لبه های قسمت بنفش را با نوک انگشت کم کم به داخل برده و کوک بزنید.

به کمک کوک دو لبه را تمیز رو هم نگه می داریم و سپس محل کوک را با چرخ خیاطی می دوزیم. پس از دوخت نخ کوک را در بیاورید.

دست های عروسک را در محل خود به بالاتنه متصل می کنیم. برای این کار لبه های باز بازو را مطابق تصویر کمی به داخل هدایت کرده و می دوزیم. سپس سوزن را از وسط بدن عبور می دهیم و از نقطه مقابل، جایی که بازوی دیگر دوخته می شود خارج می کنیم، و دست دوم را نیز متصل می نماییم.

در این مرحله بال ها را به پشت عروسک تیلدا می دوزیم.

نمای پشت بال دوخته شده می توانید در تصویر بالا مشاهده کنید.

بدنه عروسک تیلدا آماده شده است و نوبت به دوختن لباس ها می رسد.

طریقه قرار گرفتن پارچه های دامن را در تصویر مشاهده می کنید. تور را به لبه پارچه سفید می دوزیم.

عرض پارچه سفید باید ۲ سانتیمتر باشد. پارچه سفید را به پارچه گلدار دوخته و  اتو می کنیم.

لبه بالایی پارچه گلدار را تا کرده و با کوک، چین های درشت ایجاد می کنیم.

نخ را کشیده و به انداره دور کمر عروسک تنظیم می کنیم.

دامن و بدن عروسک را به هم می دوزیم.

دامن عروسک تیلدا را دوخته ایم، اکنون نوبت گل رز تزئینی لباس آن است.

از پارچه گلدار مشابه پیراهن عروسک، یک مستطیل به عرض ۵ سانتیمتر و طول ۲۳ سانتیمتر برش می زنیم.

آن را از عرض تا کرده و می دوزیم.

پارچه را به رو برمیگردانیم.

لبه را تا کرده و شروع به پیچیدین نوار می کنیم.

گل پارچه ای نیز آماده شده است.

آن را با کوک به لباس عروسک متصل می کنیم.

با دور گیر مشکی یا رنگ اکلریک برای عروسک چشم می کشیم. دو نقطه مشکی کفایت می کند. محل قرار گیری چشم ها و اندازه آن در زیبایی صورت عروسک بسیار اهمیت دارد، پس دقت کنید تا این کار را به درستی تصویر انجام دهید.

نوبت موهای عروسک است. از الیاف نمدی استفاده می کنیم.

مو را روی سر در قسمت مناسب بگذارید و با سوزن کچه دوری روی قسمتی که می خواهیم فرق سر باشد را با سوزن کچه کاری ضربه می زنیم تا الیاف و پارچه در بافت هم فرو بروند.

این کار را از ابتدای فرق سر تا پس گردن عروسک انجام می دهیم.

یک نوار از الیاف نمدی تهیه کنید. برا این کار کافی است نوار باریکی از الیاف را بین دو کف دست بمالید تا به ریسه نخ شبیه شود.

برای اطمینان از محکم بودن مو، با یک تکه الیاف پشمی مو را به سر عروسک می دوزیم. (این مرحله اختیاری است و با نخ گوبلن یا کاموای نازک نیز قابل اجراست)

 

اکنون نوبت مفتول مسی است. می خواهیم با این مفتول به موی عروسک فرم دهیم.

مانند تصویر مفتول را از سر عروسک درست زیر چشم های عروسک، عبور می دهیم. اگر عبور مفتول از پارچه مشکل بود ابتدا مفتول را از سوراخ سوزن رد کرده و به کمک سون از میان سر عروسک عبور دهید.

مو را به دور مفتول مانند تصویر تاب می دهیم.

انتهای مو و مفتول تابیده شده را اندکی به داخل بر می گردانیم تا انتهای الیاف مو بیرون نزند.

سپس آن را به شکل دایره می پیچانیم.

سر سیم را بریده و بین موها مخفی می کنیم.

این کار را برای سمت دیگر سر عروسک تکرار می کنیم.

گونه های عروسک را با رژ گونه صورتی کنید تا معصوم تر شود. عروسک های تیلدا دهان ندارند و این ویژگی این عروسک های روسی است.

 

شما می توانید با کمی خلاقیت و جستجو، لباس های متفاوت با وسایل تزئینی و جانبی متنوع برای عروسک های خود درست کنید.

 

 

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

 1. ناشناس
  پاسخ

  خیلی جالب بود ممنون درست کردم و کلی لذت بردم . ظرافت کار و تمیز بودنش خیلی مهمه و این که باید از پارچه های لطیف استفاده بشه تا کار زیبا تر باشه .

 2. مینو
  پاسخ

  خیلی ممنون از اموزش کامل و جامع و اینکه رایگان هست
  خیلی ها توی شهرستان های دور دسترسی به کلاس های اموزشی هنری ندارن فقط اینترنت در دسترس هست خیلی بود دنبال اموزش این عروسک میگشتم

 3. ساناز
  پاسخ

  سلام.خیلی خوب بود من همه اینارو خیلی خوب پیش میرم، اما نمیدونم برای ایستادن عروسک چیکار کنم…

 4. وجیهه صایبی
  پاسخ

  سلام عزیز دل سوال داشتم و اینکه میشه از پارچه نمد برای صورت و پا و دستش استفاده کرد

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بله ولی دوخت پارچه نمد با دست و روی کار قرار می گیره. کار شدنی هست ولی ظاهر کار متفاوت از نوع پارچه معمولی اش میشه.
   البته چون دست و پاهای عروسک نازکه ممکنه موقع پر کردن پارچه نمدی مقاومت لازم رو نداشته باشه.

 5. وجیهه صایبی
  پاسخ

  واینکه میشه داخل بدنش دستا و پاها قبل دوخت سیم مفتول گذاشت برای فرم دادنشون

 6. پرستو
  پاسخ

  ممنون از اموزش عالی تون.
  چند تا سوال داشتم اینکه میشه الگو و روش ساخت تیلداهایی که سرشون جدا به قسمت گردنشون دوخت میشه هم اموزش بدید و همچنین کار دوخت با دست و از روی کار رو؟
  یه سوال دیگه اینکه لپ عروسک چی استفاده کردید؟
  بسیار سپاسگذارم

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   منظورتون تیلدایهای تپل با سرهای بزرگ هست؟ اونها هم سر و بدن به هم پیوسته است.
   دوره آموزش غیر حضوری عروسک روسی تیلدای این مدلی رو در گروه تلگراممون برگزار می کنیم. برای آگاهی از شهریه و شرایط به تلگرام ما پیام دهید:
   ۰۹۱۱۶۵۰۴۳۹۴
   لپ عروسک با رژ گونه نقاشی شده.

   پیروز باشید

 7. ناهيد خوشنود
  پاسخ

  سلام خسته نباشيد شما كلاسهاي خصوصي آموزش هم داريد ؟

 8. هانیه کاشانی
  پاسخ

  با سلام واحترام
  تشکر از آموزش عالی تون
  کتابی در رابطه با آموزش عروسکهای تیلدا هست معرفی بفرمایید ؟ کتابی که الگو های مختلف این عروسک ها رو هم داشته باشه ؟ و این که این الگو ها عینا باید روی کاغذ منتقل بشه یا فقط شکل کلی کار رو به اندازه دلخواه می تونیم خودمون روی پارچه بکشیم ؟

 9. روشنک
  پاسخ

  سلام الیاف نمد رو از کجا تهیه کنین ویه سوال دیگه پارچه گلدار جنشون چیه وقیمتش چنده

 10. بانوی دی
  پاسخ

  سلام تشکر مطلب مفیدی بود،فقط یک سوال بعضی از عروسکهای تیلدا ایستاده هستن با توجه به نقشه ی پایی که گذاشتین ایستاده نمیمونه، اونا چطور ایستاده هستن

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   با تکنیک های عکاسی عروسک ها رو نگه می دارند و عکس می گیرند.

   اما برای حالت گرفتن بدن عروسک داخل بدن عروسک مفتول فلزی کار می گذارند. کمکی به ایستادن عروسک نمی کنه اما میشه حالت های مختلف به بدن عروسک داد.

ارسال نظر