هنر کچه دوزی با ابزار کارهای ساده شامل؛ ست سوزن کچه دوزی، الیاف پشم (الیاف نمد) و اسفنج، یکی از هنرهای بسیار جذاب و هیجان انگیز است. این هنر پیشتر در شهرهایی که به پشم و الیاف نمد دسترسی راحت تری دارند، به چشم می خورد اما امروزه با در دسترس بودن متریال های هنری متنوع، شاهد رشد این هنر زیبا در سایر شهرها نیز می باشیم. این هنر صبر و عشق زیادی می طلبد. در این آموزش که اولین آموزش از سری کچه دوزی خواهد بود، به ساخت عروسک خرگوش با الیاف نمد خواهیم پرداخت. برای یادگیری ساخت این عروسک نمدی با ادامه آموزش همراه باشید.

وسایل مورد نیاز:

  • الیاف پشمی نخودی، صورتی، سفید، قهوره ای تیره
  • سوزن کچه دوزی
  • اسفنج

مراحل ساخت:

الیاف پشمی نخودی  را به شکل یک مارپیچ بلند رول می کنیم.

با سوزن کچه دوزی دور تا دور بدنه خرگوش را سوزن سوزن می زنیم. این کار باعث می شود الیاف در هم تنیده شده و بدن فرم بیضی به خود بگیرد. دقت کنید دورتا دور کار را یکسان با سوزنه ضربه بزنید تا فرم بدن از همه جوانب یکسان باشد.

*نکته: دقت داشته باشید که فرآیند سوزن زدن به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد، پس این کار را با عشق و حوصله انجام دهید.

سپس آنرا از وسط تا کرده و دوباره رول می کنیم، طوری که یک مارپیچ کوچک خواهیم داشت. با این کار شما بدن خرگوش کوچولو را ساخته اید .

بدنه را به سه قسمت مساوی از طول تقسیم کرده و یک سوم ابتدای آن را علامت زده، این قسمت قرار است سر خرگوش شما شود، دور تا دور آن را با ضربه های متمادی سوزن، مانند تصویر فشرده تر می کنیم تا سر و تنه مشخص شوند.

برای گوش ها از الیاف پشمی نخودی برمی داریم. طول الیاف به طور حدودی اندازه سوزن شما و ضخامتش به اندازه انگشت شماست.

الیاف را در کف دست خود رول می کنیم. به طوری که شبیه یک لوله شود.

آن را بین انگشت شصت و اشاره خود به شکل حرفU  انگلیسی تا می کنیم، فرم کلی گوش به دست آمد.

همانطور که گوش را بین انگشتان خود نگه داشته اید، با سوزن قسمت پایین گوش را فرم می دهیم. این همان قسمت است که قرار است به سر وصل شود. با سوزن آنقدر این قسمت را فرم می دهیم تا از حالت لوله ای خارج شود.

کار را با بقیه قسمت های گوش ادامه می دهیم.

در قسمت وسط گوش با سوزن کمی حالت تو رفتگی ایجاد می کنیم.

وسط این فرو رفتگی را کمی الیاف پشمی صورتی قرار می دهیم.

برای حفظ حالت کرکی گوش کمی از پشم را یه طور مساوی روی گوش می گذاریم و سپس روی یک سطح سخت فشار می دهیم. در پایان برای مرتب کردن، کمی از پشم فشرده شده را با دست می کشیم

گوش را در قسمت مناسب خود روی سر قرار می دهیم و با ضربات قوی و ممتد سوزن آن را در جای خود محکم وصل می کنیم.

همین کار را برای گوش دوم تکرار می کنیم.

تکه کوچکی از الیاف پشمی سفید را گرد پیچیده و در قسمت پشت خرگوش برای دم عروسک قرار داده و با سوزن آن را در محل خود ثابت می کنیم.

کمی الیاف صورتی را برای بینی خرگوش، گرد می پیچیم و در جای مناسب خود روی صورت با سوزن کچه دوزی فرم داده و ثابت می کنیم.

برای چشم ها کمی الیاف قهوه ای تیره را گرد می پیچیم و در جای خود آن را بر ضربات متمادی سوزن ثابت می کنیم. همین کار را با چشم دوم خرگوش تکرار می کنیم.

*نکته: اگر در انتخاب مقدار الیاف برای چشم و بینی مطمئن نیستید بهتر است از تکه های کوچک شروع کنید. اگر باز به مقدار الیاف بیشتری بود می توانید آرا اضافه کنید. اما الیاف تنیده شده زیاد را نمی شود از بقیه الیاف ها جدا کرد.

خرگوش شما آماده شده است.

 

مقدمه و ویرایش: بنفشه قلیزاده

ترجمه: متین تابان شمال

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

ارسال نظر