در این آموزش قصد نداریم کار سخت و طاقت فرسای دوخت یک کیف را انجام دهیم. البته یقینا عقیده عاشقان چرم و چرمدوزی کاملا خلاف این خواهد بود و ترجیح می دهند کیف ساده اولیه را نیز خودشان بدوزند. علی ای حال اگر در کار چرمدوزی حرفه ای نیستید و یا به طور کل دستی در این هنر ندارید، می توانید یک کیف خیلی معمولی و ساده را تهیه و این آموزش را روی آن پیاده کنید. اگر یک کیف ساده در منزل دارید و به نظرتان زیادی خسته کننده است، این آموزش خلاقانه برای شما نیز بسیار مفید خواهد بود. کافی است کمی نوار چرم متناسب با رنگ کیف خود تهیه کنید.

وسایل مورد نیاز:

  • کیف چرم ساده، بدون آستر
  • سمبه
  • ۳۰ متر نوار چرم به پهنای ۵ میلیمتر
  • ماژیک سفید
  • خطكش
  • قیچی

مراحل ساخت:

برای درست کردن این کیف نیاز  به یک کیف چرم ساده داریم که آستر نداشته باشد، چرا که سوراخ کردن کیف با وجود آستر کار بسیار سختی خواهد بود. با استفاده از یک ماژیک سفید روی ضلع پایینی  را با فاصله چند میلیمتر از  محل دوخت، خط کشی می‌کنیم. این کار را پهلوی راست و چپ کیف هم تکرار می کنیم. مهم نیست که خطوط سفید حتما به یکدیگر برسند.

روی خطوط  نقاطی را با فاصله های ۱۲ میلیمتری (یا فاصله های مساوی دلخواه)،‌ دور تا دور کار علامت می‌زنیم. با دومین سمبه بزرگ دستگاه سوراخ کن روی نقاط علامت زده شده را سوراخ می کنیم.

دقت داشته باشید که مانند تصویر ابتدا وسط  گوشه ها را سوراخ نمایید و فاصله ها را به نسبت این دو سوراخ تعیین کنید.

نوارها را به طول های برابر بین ۴۳ تا ۴۵ سانتیمتر می‌بریم. یک سر نوار را از یک سوراخ رد می‌کنیم. سمت براق نوار چرمی باید سمت شما باشد.

سر دیگر نوار از از سوراخ مقابل آن رد میکنیم. این کار را با تمام سوراخ ها تکرار می‌کنیم.

کار را به رو برگردانید، دو سر هر نوار را با هم بکشید تا دو سر آن روی یکدیگر قرار گرفته و طول های برابر داشته باشند.

مانند تصویر، دو رشته نوار را از بیخ (نزدیک به لبه های کیف)، گره می زنیم. این کار را برای همه نوارها تکرار می‌کنیم.

به این ترتیب یک کیف ساده و معمولی را به یک کیف سرخپوستی بسیار شیک و زیبا تبدیل کرده ایم.

این ریش ریش های سرخپوستی بسیار دوست داشتنی هستند. این خلاقیت ساده و در عین حال فوق العاده را حتما انجام دهید و نهایت لذت را از آن ببرید.

ترجمه: متین تابان شمال

ویرایش و ترکیب بندی: بنفشه قلیزاده

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.