گل لیلیوم یک گل بزرگ با ۶ گلبرگ است و در رنگ های مختلف از جمله سفید، زرد، نارنجی و صورتی در گلفروشی ها دیده می شود. رنگ سفید لیلیوم در ایران با نام سوسن چلچراغ شناخته شده که جزو میراث ملی ایران محسوب می شود. لیلوم هم نام زیبایی دارد و هم فرمی باشکوه که باعث می شود بسیاری از افراد لیلوم را برای هدیه دادن و دکوراسیون منزل خود انتخاب کنند.

اما گل های بدون ریشه زود می پژمرند و برای خیلی ها از جمله خود من بیشتر ناراحت کننده هستند. هر چند هیچ چیز لطف گل طبیعی را ندارد، اما اگر قرار باشد گل های بدون ریشه را برای دکوراسیون استفاده کنم، ترجیح می دهم گل های مصنوعی باشند. در این آموزش با یک متریال بسیار ساده به ساخت گل زیبای لیلیوم خواهیم پرداخت. خرج این کار تنها مقداری کاغذ کِرِپ یا همان کاغذ کشی است که حتما از دوران مهد کودک با آن آشنا هستید. فرصت خوبی است تا دوباره کاغذ کشی های رنگی را تهیه کنید و اینبار با روشی حرفه ای تر از آنها استفاده کنید.

 

وسایل مورد نیاز:

  • مفتول فلزی با روکش نخی سبز (مخصوص گلسازی)
  • الگوی گلبرگ لیلیوم
  • کاغذ کِرِپ (کاغذ کشی) در رنگ های نارنجی، قرمز، سبز کمرنگ و پر رنگ
  • ماژیک قهوه ای
  • چسب
  • قیچی
  • مداد

مراحل ساخت:

از کاغذ کشی قرمز نوارهای باریک به عرض نیم سانتیمتر ببرید و آنها را مطابق تصویر دور یک سر از سیم های مفتول ۶ سانتیمتر بپیچید و با چسب محکم کنید. اینها پرچم های گل لیلوم هستند. برای هر گل لیلیوم می بایست ۵ عدد  پرچم بسازید.

از کاغذ کشی سبز روشن نیز نوارهای باریک تهیه کنید. یک سیم مفتول بلند بردارید، حدود ۶ سانتیمتر از بالای مفتول را با کاغذ کشی سبز روشن بپوشانید، سپس در ادامه به کمک نوارهای باریک و چسب، پرچم ها را تک به تک به دور مفتول محکم کنید.

انتهای پرچم ها را خوب به مفتول میانی محکم کرده و نوار کاغذ کشی را قطع کنید.

 

الگوی گلبرگ کاغذ کشی را مانند شکل زیر روی کاغذ با مداد ترسیم و با قیچی جدا کنید. طول گلبرگ باید ۸ سانتیمتر باشد. برای هر گل لیلوم ۶ عدد از این گلبرگ ها را روی کاغذ کشی نارنجی برش دهید.

با استفاده از ماژیک قهوه ای خال های ریز و درشت را در طول گلبرگ لکه گذاری کنید. سعی کنید لکه ها نامنظم و طبیعی باشند.

با نوک انگشتان قسمت میانی گلبرگ ها را اندکی بکشید تا کاغذ کرپ در وسط گلبرگ کش آمده و حالت کاسه ای بگیرد.

اگر از پهلو به گلبرگ نگاه کنیم باید حالتی مانند تصویر بالا داشته باشد.

با استفاده از یک میله باریک، که می تواند میل قلاب بافی، قلمو یا هر وسیله دیگری باشد، نوک گلبرگ ها را کمی فر دهید. برای این کار کافی است نوک گلبرگ را به دور میله تاب دهید.

بعد از اتمام ساخت گلبرگ ها و پرچم ها حالا نوبت آن است که گل های لیلیوم متولد شوند.

می خواهیم گل برگ ها را به کمک اندکی چسب تک به تک به دور پرچم متصل کنیم.

این کار را با دو ردیف گلبرگ انجام می دهیم. ردیف اول گلبرگ ها را با چسباندن ۳ گلبرگ اجرا می کنیم.

سپس ۳ گلبرگ دیگر را برای ردیف دوم طوری می چسبانیم که هر گلبرگ ردیف دوم بین دو گلبرگ رویف اول قرار بگیرد.

حالا به کمک نوارهای باریک سبز دور تا دور کاسه گل را می پوشانیم و این کار را تا انتهای ساقه گل ادامه می دهیم. در این مرحله می توانید ۲ الی ۳ شاخه گل را نیز به هم متصل کنید.

این گل های کاغذی لیلیوم فوق العاده زیبا و مسحور کننده هستند، بدون شک جای خالی یک گلدان از این کار هنری خارق العاده در هر فضایی حس می شود.

رنگ نارنجی قوی گل ها با یک گلدان سفید یا خاکستری در یک دکوراسیون مدرن بی نظیر خواهد بود؛ یک نارنجی رقصنده در زمینه خنثی سفید و خاکستری مدرن.

این گل های زیبا و ساده را با حوصله و عشق بسازید و از هنر خود لذت ببرید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.