یکی از هنرهایی که امروزه مورد توجه جوامع قرار گرفته است هنر بازیافت نامیده می شود. اگر چه از زمانی که کودک بودیم نیز عادت به درست کردن کاردستی های با مواد و وسایل بلا استفاده داشتیم. هنر بازیافت با همان مواد ساده اما با تکنیک های هنری حرفه ای اجرا می شوند. به عنوان مثال مجسمه سازی که از قوطی های نوشابه تندیسی را می سازد. و این کار آنقدر حرفه ای انجام می شود که قوطی بودن بدنه مجسمه اصلا به چشم نمی آید.

بر خلاف تصور برخی افراد استفاده از مواد بازیافتی برای خلق آثار هنری به معنی استفاده از زباله ها نیست. به عنوان مثال دراین آموزش شما از وسایلی که برای کاربری اولیه ایشان دیگر کهنه شده اند می توانید وسایلی جدید با کاربری جدید ارائه دهید. و آنچه که نتیجه نهایی را زیبا و حرفه ای جلوه می دهد، میزان تجربه شما در کار با وسایل هنری است و همچنین وقت و حوصله ای که برای خلق آن صرف می کنید.

سبد تزئینی۱

در این مطلب چند ایده بسیار شیک و کاربردی برای دکور منزل با جین هایی است که دیگر به عنوان لباس قابلیت استفاده را ندارند. جین ها را خوب بشویید و از ایده های خلاقانه لذت ببرید؛

۱. تابلوهای فانتزی با کاربرد جای ابزار برای یک اتاق کار مدرن

تابلوهای مدرن با کاربرد جای ابزار۵

برای خلق این تابلوهای مدرن و زیبا کافی است قسمت جیب شلوار یا دامن جین را جدا کرده و با قاب دایره ای مخصوص گلدوزی آن را قاب کنید.

تابلوهای مدرن با کاربرد جای ابزار۳ تابلوهای مدرن با کاربرد جای ابزار۴ تابلوهای مدرن با کاربرد جای ابزار

همانطور که در تصویر مشاده می نمایید این تابلوهای بازیافتی به زیبایی با دکوراسیون منزل همگون شده اند.

۲. روکش صندلی های چوبی

روکش صندلی

برای اجرای این ایده اگر در منزل صندلی های چوبی ساده ای دارید که ظاهرشان کهنه یا تکراری شده است، یک جین کهنه را برداشته و به شکل سطح صندلی برش دهید، آنرا با چسب چوب به صندلی چسبانده و با رنگ اکرلیک طرح مورد نظر خود را روی آن ترسیم نمایید.

اگر روکش صندلی شما پارچه ای یا چرم است کافی است روکش جین را حدود ۳ سانتیمتر بزرگتر برش بزنید، سطح صندلی را جدا کرده و جین رو روی آن کاور کنید. سپس مجددا سطح صندلی را به جای اولش متصل نمایید.

روکش صندلی۱ روکش صندلی۲ روکش صندلی۳

برای نقاشی روی جین می توانید از رنگ اکرلیک معمولی یا مخصوص پارچه استفاده نمایید. رنگ اکرلیک معمولی نیز بعد از خشک شدن ضد آب می شود.

۳. زیر بشقابی جیب دار برای قرار دادن ست قاشق، کارد و چنگال

زیربشقابی زیربشقابی۱

۴. سبد تزئینی

سبد تزئینی

برای درست کردن این سبد تزئینی ابتدا نوارهای جین را برش و از یک طرف گره بزنید. نوارهای گره خورده را به شکل ستاره کف زمین پهن و نوارهای دیگر را درست مثل تار و پود ببافید.

سبد تزئینی۲ سبد تزئینی۳

از یک سطل رنگ خالی برای بالا بردن بدنه سبد کمک بگیرید و به بافتن ادامه دهید تا سبد شما به عمق مورد دلخواه برسد.

سبد تزئینی۵ سبد تزئینی۶ سبد تزئینی۷ سبد تزئینی۸ سبد تزئینی۱۰

۵. عروسک نهنگ با کاربری کوسن

عروسک نهنگ با کاربری کوسن عروسک نهنگ با کاربری کوسن۱ عروسک نهنگ با کاربری کوسن۲ عروسک نهنگ با کاربری کوسن۳ عروسک نهنگ با کاربری کوسن۵ عروسک نهنگ با کاربری کوسن۶ عروسک نهنگ با کاربری کوسن۷ عروسک نهنگ با کاربری کوسن۸ عروسک نهنگ با کاربری کوسن۹ عروسک نهنگ با کاربری کوسن۱۰ عروسک نهنگ با کاربری کوسن۱۱ عروسک نهنگ با کاربری کوسن۱۲

۶. کاور کوسن تکه دوزی شده

برای دوخت این کوسن زیبا ابتدا نوارهای ۴ سانتیمتری جین را در طول مناسب و چند رنگ برش بزنید. نورها را با اختلاف ارتفاع ۴ سانتیمتر در کنار هم قرار داده و بدوزید.

کوسن کوسن۱ کوسن۲ کوسن۳

 

 

کوسن۴

سپس با استفاده از گونیای ۴۵ درجه برش هایی با عرض ۱۰ سانتیمتر با شیب ۴۵ درجه بزنید. با کنار هم قرار دادن این نوازهای ۱۰ سانتیمتری طرح زیگ زاگ بسیار زیبایی ایجاد می شود.

کوسن۵ کوسن۶ کوسن۷ کوسن۸ کوسن۹ کوسن۱۰ کوسن۱۱

با روش های دیگر می توانید تکه دوزی های متنوع دیگری را نیز طراحی نمایید.

کوسن۱۲

۷. زیرلیوانی

زیرلیوانی

این ها تنها مواردی معدود برای استفاده بسیار خلاقانه و شیک از جین های بلا استفاده بودند. شما می توانید با خلاقیت و ذوق بر حسب نیاز به وسایلی که جای خالی آنها در اتاق و محل کارتان حس می شود، خلاقیت های جالب تری را نیز ابداع کنید.

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.