در این مطب نمونه های بی نظیری از خلاقیت با قلاب بافی را معرفی خواهیم کرد که متناسب با هفت سین نوروز می باشند. به دلیل تعدد ایده ها آموزش کامل برای مبتدیان مقدور نبوده است. لذا این آموزش مخصوص افرادی است که با هنر قلاب بافی آشنایی دارند. در جاهای لازم مراحل مختلف کار در تصویرهای جداگانه به نمایش گذاشته شده اند. اگر به هنر قلاب بافی عشق می ورزید حتما این هفت سین قلاب بافی را آماده و به استقبال نوروز بروید.

 

خروس: در اولین قدم به سراغ نماد سال ۱۳۹۶ یعنی خروس می رویم. نمونه های ساده و پرکار آورده سده اند تا بسته به میزان وقت و مهارتی که دارید آنها را بسازید:

 

برای تصویر بالا کافی است با کاموا یک مستطیل (طول دو برابر عرض باشد) ببافید، آنرا از وسط تا کرده، دور آنرا ببندید به طوریکه تنها پایین کار، یعنی ضلع زیر کله خروس باز باشه، با دانه های ذرت خشک داخل عروسک را پر می کنیم تا سنگین شده و روی هر سطحی به راحتی بیاستد، سپس ته کار را نیز می بندید.

اگر فرصتی زیادی برای قلاب بافی یک عروسک خروس ندارید تصویر بالا یک نمونه بسیار آسان است که در از یک نیم دایره قلاب بافی ساخته شده است. بهتر این این نمونه را با کامواهای طیف دار اجرا نمایید.

تخم مرغ رنگی: تخم مرغ رنگی با حرف سین شروع نمی شود ولی از عناصر جدایی ناپذیر سفره هفت سین و نمادی از زایش و باروری است. از تخم مرغ های پلاستیکی یا الیاف می توان برای پر کردن تخم مرغ رنگی قلاب بافی استفاده کرد.

و یا ساده تر؛ می توانید چند سبد قلاب بافی خیلی کوچک در رنگ های شاد ببافید و تخم مرغ های ساده را در آنها قرار دهید:

ماهی قرمز: ماهی نیز داستانی مشابه تخم رنگی را در سفره هفت سین دارد، با این تفاوت که نمادی از برکت و حیات است.

سنبل: برای قلاب بافی سنبل چند نمونه متفاوت را با تصویر مرحله به مرحله مشاهده خواهید کرد:

وسایل مورد نیاز:

نمونه های دیگر:

 

می توانیدپیاز سنبل را ببافید:

سیب: سیب هفت سین نماد سلامتی است، در تصویر زیر مراحل قلاب بافی یک سیب را مشاهده خواهید کرد:

سیر:

سکه: بافتن خود سکه با قلاب بافی چندان جالب نمی شود، از اینرو بهترین کار ممکن این است که سکه ها را مانند تصویر زیر در کیسه ای قرار دهیم که قلاب بافی شده است.

سبزه: برای قلاب بافی سبره از کامواهای کرک دار استفاده کنید

تخم مرغ های رنگی را می توانید در میان همین سبزه های کاموایی قرار دهید. همچنین می توانید از خود سبزه گندم استفاده کنید و قلاب بافی را تنها برای پوشش گلدان یا ظرف سبزه به کار ببرید:

برای باقی سین ها یعنی سرکه، سمنو و سنجد می توانید کاسه های قلاب بافی زیبایی ببافید، این سین ها را در کاسه های بلور کوچک ریخته و داخل کاسه های قلاب بافی قرار دهید.

نمونه دیگری از کاسه های قلاب بافی را در ادامه مشاهده می کنید که از دایره های قلاب بافی توری تهیه می شوند. به این ترتیب که ابتدا یک دایره توری را می بافید، پشت یک کاسه قرار داده و مخلوط آب و چسب و چوب (مادپاج) را با قلمو روی قسمت های بافته شده می مالید. بعد از خشک شدن دایره توری فرم کاسه را به خودش گرفته است.

نکته: می توانید ابتدا روی کاسه را با کیسه سلیفون  (محافظ غذا) بپوشانید و سطح آن را چرب کنید، تا در پایان قسمت قلاب بافی به راحتی از کار جدا شود.

نکته: دایره قلاب بافی باید کاملا با چسب چوب رقیق شده خیس شود.

گل بنفشه: اولین نشانه های آمدن بهار روییدن گل های بنفشه است. بنفشه نماد پیروزی بهار بر سرمای زمستان است. از اینرو بسیاری از افراد این گل زیبا و بهاری را نیز در کنار سبزه و سنبل روی سفره هفت سین قرار می دهند.

بنفشه افریقایی:

شکلات و شیرینی:

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.