چند سالی می شود که نام خمیر فیمو را به عنوان متریالی برای ساخت مجسمه و زیورآلات می شنویم. خیلی ها علاقمند به تهیه و کار کردن با خمیر فیمو هستند ولیکن اطلاعاتی درباره این خمیر ندارند. از اینرو به عنوان هنرمندی که چندین سال به ساخت مجسمه و زیورآلات خمیری پرداخته ام، بر آن شدم تا اطلاعات کامل و جامعی را در حد توان در اختیار علاقمند به این متریال هنری بگذارم.

insta

 

در ابتدای امر می بایست بزرگترین سو تفاهم درباره خمیر فیمو را برطرف کنم. خمیر فیمو نام یک متریال هنری نیست. فیمو تنها نام یکی از برندهایی است که این خمیر را تولید می کند. این خمیر خارق العاده و دوست داشتنی خمیر پلیمر نام دارد و توسط برندهای مختلف تولید می شود.

فیمو نام یکی از برندهای خمیر پلیمر است که توسط کارخانه استدلر (Steadtler) کشور آلمان تولید می شود. از جمله برندهای دیگر خمیر پلیمر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Sculpey

۳

Premo Sculpey

۲

Bake shop

Cernit

Craft Smart

Du Kit

Kato

Pardo

در میان این تنوع خمیر های پلیمری دو برند فیمو و اسکالپی که به ترتیب ساخت کشور آلمان و امریکا هستند بین هنرمندان حرفه ای شناخته شده تر هستند. به تازگی برند سرنیت نیز توجه علاقمندان به کار با خمیرهای پلیمری ،به خصوص در مناطقی که دسترسی به خمیر فیمو و اسکالپی سخت است،را به خود جلب کرده است.

 

انواع خمیر فیمو:

۱. Fimo Professional

۶

این خمیر برای کارهای مدل سازی حرفه ای و ساخت زیورآلات مناسب می باشد. فیمو پروفشنال در ابتدا تحت عنوان Fimo Classic عرضه می شد. این خمیر قابلیت فرم دهی و ایستایی حوبی دارد و از این جهت برای مجسمه هایی با جزئیات زیاد کاربرد دارد. این خمیر در ۲۴ رنگ که در تصویر مشاهده می کنید ارائه می شود. این خمیر در حرارت پخته، سخت و ضد آب می شود.

۲. Fimo Soft

۷

نرمی فیمو سافت از فیمو پروفشنال بیشتر بوده و قابلیت فرم دهی کمتری دارد. چرا که خمیر فیمو با گرمی دست نیز اندکی نرم می شود و زمانیکه از فیمو سافت استفاده می کنید این امر باعث نرمی بیشتر و چسبناک شدن خمیر می شود. به همین دلیل فرم دادن خمیر برای کارهای حرفه ای کمی سخت می شود. این خمیر برای کار با قالب های سیلیکونی مناسب است. فیمو سافت در ۲۴ رنگ ارائه شده است و در حرارت پخته، سخت و ضد آب می شود.

اعدادی که در زیر هر رنگ مشاهده می کنید کد اختصاصی آن رنگ می باشد.

۳. Fimo Kids

۲۳

نوع جدیدی از خمیر فیمو که برای کودکان تولید می شود و از Fimo Soft نیز نرم تر می باشد. فیمو کیدز نیز مانند موارد قبلی در حرارت پخته و سفت می شود.

۴. Fimo Effects

۸

فیمو افکت نوعی خمیر فیمو است که برای ساخت بافت و تکنیک های خاص مانند سنگ و فلز و … مورد استفاده قرار می گیرد. قابلیت ترکیب با Fimo Soft و Fimo Professional را دارد. از جمله شاخه های اصلی فیموافکت می توان به رنگ های اکلیلی، متالیک، شفاف (ترنسپرنت)، شبرنگ و … اشاره کرد.

۹

فیمو افکت در حرارت پخته، سخت و ضد آب می شود.

۵. Fimo Air

۱۰

این خمیر هوا خشک می باشد که در چند مدل عرضه می گردد. بر خلاف چهار نوع قبل نیاز به پخت در حرارت ندارد و به تدریج در مجاورت هوا خشک می شود. اگر چه این خمیر هوا خشک می باشد ولیکن ظاهر آن هیچ شباهتی به خمیر گل سازی ندارد و بسته به نوع آن ظاهری مانند چوب، گچ و یا گل سفال دارد. برخی مدل های خمیر Fimo Air دارای رنگ بندی های محدود می باشند.

توجه: آنچه که در این مقاله خواهید خواند درباره چهار نوع اول خمیر فیمو می باشد و مورد Fimo Air صرفا جهت آشنایی ذکر شده است.

آیا فرآیند پخت خمیر فیمو سمی است؟

اگر بخواهیم فقط درباره خمیر فیمو صحبت کنیم خیر! خمیرهای پلیمر با برندهای معتبر سمی نیستند. اما این مساله را نمی توان به همین صراحت برای سایر خمیرهای پلیمری نیز مدعی شد. و قطعا خود تولید کنندگان نیز درباره محصول تولیدی خودشان که برایشان منفعت اقتصادی دارد تبلیغات منفی نخواهند کرد. پس این مهم که مراقب سلامت خودمان باشید بر عهده خود ماست.

توصیه می شود اگر خمیر پلیمر بسوزد محیط را با باز کردن پنجره ها تهویه کنید.

آیا خمیر فیمو را می توان خورد؟

خیر به هیچ وجه! خمیرهای پلیمری به هیچ وجه نباید وارد دهان شوند، حتی دست هایی که با خمیر پلیمر کار کرده اند و به ظاهر تمیز می آیند باید قبل از خوردن غذا خوب شسته شوند. از آنجایی که استون و تینر خورنده خمیر پلیمر هستند، بعد از اتمام کار با خمیر فیمو یا هر خمیر پلیمری دیگر دست ها را با استون و تینر پاک و سپس با صابون بشویید.

خمیر فیمو را چگونه تهیه کنیم؟

متاسفانه خمیرهای پلیمری را نمی توان مانند خمیر گل سازی (خمیر گل چینی) در منزل تهیه کرد. خمیر پلیمر در کارخانه تولید و در طیف های رنگی مختلف ارائه می شود.

تهیه خمیر فیمو در ایران کار سختی است و تقریبا نایاب است. ولیکن می توانید با پرس و جو از لوازم التحریری های خیابان انقلاب تعداد محدودی خمیر را تهیه نمایید. اما مراقب باشید که خمیر های بدون برند و یا برندهای نامعتبر را به اسم خمیر فیمو به شما نفروشند. به تازگی خمیرهای بدون برند و یا با برندهای نا آشنا برای فروش ارائه می شوند که بسیار نرم و چسبناک هستند که صرفا برای کارهای قالبگیری می توان از آنها استفاده کرد و برای کارهای حرفه ای و فرم دهی به هیچ وجه مناسب نخواهند بود.

اگر دوستان و یا آشنایانی در خارج از کشور دارید، می توانید از آنها بخواهید تا خمیر فیمو را برای شما تهیه کنند.

نحوه پخت خمیر فیمو

خمیر فیمو تحت حرارت پخته و سفت می شود و قبل از آن که در فر قرار بگیرد به هیچ وجه خشک نمی شود. برای پخت خمیر فیمو می بایست از فرهای برقی کانوکشن استفاده شود. فرهای مایکروویو ( فر موج پز) به هیچ وجه برای پخت خمیر فیمو مناسب نیستند.

آیا می توان از فرهای گازی استفاده کرد؟

بله، فقط با این شرط که حرارت از پایین و غیر مستقیم باشد، در غیر اینصورت سطح خمیر می سوزد. اگر فر گازی همان حرارت لازم را به طور یکسان به خمیر بدهد ممانعتی در استفاده از فرهای گازی وجود ندارد. ولیکن تمام clay artist ها یا هنرمندان فعال در زمینه خمیر با فرهای برقی کار می کنند.

 

۱۱

آیا می توان از فر پخت غذا برای پخت خمیر فیمو نیز استفاده کرد؟

در منابع زبان اصلی ، برای ایمنی کار با خمیرهای پلیمری در پاسخ به این سوال ۹۵ درصد توصیه می کنند به هیچ وجه این کار انجام نشود.

اما ۵ درصد باقی منابع متذکر می شوند تازمانیکه خمیر پلیمر داخل فر نسوزد مشکلی ایجاد نمی کند، اگر هم این اتفاق افتاد با تمیز کردن فر می توان مجددا برای پخت غذا از فر استفاده کرد.

*توجه: اینکه همزمان خمیر پلیمر و غذا داخل فر پخت شوند از طرف همه منابع منع شده است.

به شخصه به جهت اولویت سلامتی، از فر جداگانه استفاده می کنم.

 

درجه حرارت و مدت زمان پخت خمیر فیمو

مدت زمان و درجه حرارت پخت خمیر فیمو روی بسته های آنها نوشته شده است. خمیر فیمو را می بایست در دمای ۲۳۰ درجه فارنهایت برابر با ۱۱۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه حرارت داد.

گاهی می توان بر اساس تجربه مدت زمان پخت را بیشتر کرد. اما مراقب باشید که خمیر نسوزد. چرا که خمیر فیمو بر اثر سوختن گازهای سمی تولید می کند. اگر خمیر فیمو را سوزاندید پنجره ها را باز کنید و کودکان را از داخل اتاق خارج کنید. برای احتیاط بهتر است فر را در فضای باز یا نیمه باز مانند تراس قرار دهید.

اگر خمیر فیمو را در مدت زمان کمتر از ۳۰ دقیقه پخت کنید مقاومت لازم را به دست نخواهد آورد و به راحتی با ناخن یا اشیا تیز خراش بر می دارد و اگر کار ظریفی مانند شاخه و برگ گل درست کرده باشید به راحتی می شکند.

ابزار کار با خمیر فیمو

برای فرم دادن خمیر فیمو می توانید از ابزار فرم دهی فوندانت که در قنادی مورد استفاده قرار می گیرد، ابزار کار با خمیر گل سازی (گل چینی) و همچنین برخی ابزارهای دندان پزشکی استفاده نمایید.

۱۲ ۱۴

بسیاری از هنرمندان با خلاقیت خودشان ابزارهایی را با وسایل ساده و در دسترس درست می کنند. به شخصه برای ساخت مجسمه ها و زیورآلات پلیمری فقط از ابزارهای ساده خودم برای فرم دادن خمیر استفاده می کنم و معتقد هستم آنچه که هنر شما را خواستنی می کند مواد و ابزار مورد استفاده نیست، این خلاقیت و عشق شماست که می تواند با ابزارها و مواد ساده جادو کند. این ابزارهای ساده می توانند شامل سوزن، خلال دندان، درب خودکار، میل بافتنی و هر وسیله در دسترس دیگر باشد.

۱۳ insta2

 

۱۶

آیا می توان از ابزارهای کار با فیمو مجددا برای قنادی و آشپزی استفاده کرد؟

خیر! ممکن است ابزارهای قنادی و آشپزی شما را وسوسه کنند تا آنها را از آشپزخانه بردارید و برای کار با خمیر پلیمر استفاده کنید، اگر این کار را کردید آن ابزار را دیگر برای آشپزی و قنادی استفاده نکنید. ابزارها حفره های بسیار ریزی دارند که چشم ما نمی بیند و خمیر در آن قسمت ها قرار می گیرد، پس با سلامتی خود و دیگران شوخی نکنید.

نرم کردن خمیر فیمو

برای کارهای مجسمه سازی و زیورآلات بهترین نوع خمیر فیمو Fimo Professional می باشد که با ورز دادن دست به نرمی مورد نظر می رسد. ولیکن ممکن است نیاز به ترفندهای خاصی برای نرم کردن خمیر پلیمر داشته باشید. البته شرکت استدلر برای نرم کردن خمیر محصولی با عنوان Clay Softener را عرضه کرده است که قابل تهیه در داخل کشور نیست.

۱۷

راه های مختلفی برای نرم کردن خیمر پلیمر وجود دارد ولیکن همه آنها به نوعی به کیفیت خمیر آسیب می زنند. به همین دلیل تا جایی که می توانید خمیر را با ورز دادن به نرمی مورد نظر برسانید. برای این کار از تکه کوچک خمیر شروع کنید و آنرا فشار دهید تا متراکم و نرم شود. سپس کم کم تکه های خمیر را به آن اضافه نمایید.

اگر خمیر به حدی سفت است که در اثر ورز دادن پودر می شود اندکی وازلین به دست خود بمالید و خمیر را ورز دهید. دقت داشته باشید که مقدار وازلین باید بسیار بسیار کم باشد چرا که روغن در واقع برای خمیر فیمو خورنده محسوب می شود و به همین دلیل است که به نرم کردن خمیر کمک می کند و در عین حال به کیفیت آن آسیب می زند.

 

رنگ کردن خمیر فیمو

خمیر فیمو در رنگ های مختلف ارائه شده است و به عنوان یک هنرمند حرفه ای می بایست ترکیب رنگ ها را خوب بدانید. مگر در موارد خاص که رنگ کردن خمیر خود نیاز به هنر نقاشی داشته باشد. مانند نقاشی چهره های پلیمری که خود یک هنر ارزشمند محسوب می شود.

در هر حال اگر نیاز به رنگ کردن خمیر فیمو داشتید باید بعد از پخت به رنگ آمیزی خمیر بپردازید. و برای این کار رنگ های اکرلیک بهترین گزینه هستند چرا که با خمیر پلیمر واکنش نمی دهند.

نکته: هنگام رنگ آمیزی خمیر پخته شده با رنگ اکرلیک، از اضافه کردن آب زیاد به رنگ خودداری نمایید. چرا که سطح خمیر صیقلی و ضد آب است و اضافه کردن آب مانع از پوشش مناسب رنگ روی سطح می شود.

بعد از خشک شدن رنگ می توانید از اسپری فیکساتور رنگ برای ثبات رنگ روی سطح خمیر استفاده نمایید.

 

چسباندن خمیر فیمو

برای چسباندن خمیر فیمو به حلقه انگشتر، سوزن گوشواره یا … می توانید از چسب ۱۲۳ استفاده کنید.

اما برای چسباندن تکه هایی از خود خمیر به یگدیگر می بایست از فیموی مایع (Liquid Fimo) استفاده نمایید که این محصول نیز متاسفانه در داخل کشور نایاب است.

اما جای نگرانی نیست. اگر به فیموی مایع دسترسی ندارید برای ایجاد یک اتصال خوب بین قطعات، می بایست خمیر را در محل اتصال دو قطعه با ابزار پخش کنید تا هیچ درزی قابل مشاهده نباشد.

۱۹

این مقاله قسمتی از تجربیات و جستجوهای شخصی حین کار با خمیر فیمو است و مسلما تمام آنچه که برای کار حرفه ای با این خمیر باید بدانیم نیست. خمیر پلیمر متریالی بسیار دوست داشتنی است و از اینکه می توانید رویاهای خودتان را بسازید حتما لذت خواهید برد. رعایت نکات ایمنی نه فقط برای خمیرهای پلیمری بلکه برای همه متریال ها عنوان می شوند چرا که سلامت افراد بسیار مهم تر است، و مطرح کردن این موارد به این معنی نیست که از کار کردن با این متریال خارق العاده لذت نبرید.

 

امیدوار هستیم که مطالب گفته شده در این مقاله برای شما مثمر ثمر باشد. اگر همچنان سوالات بیشتری درباره خمیر پلیمر یا خمیر فیمو دارید در قسمت کامنت آنها را مطرح نمایید.

در ادامه نمونه زیورآلات ساخته شده از خمیر فیمو را مشاهده خواهید کرد که با کلیک روی نام هر محصول می توانید آنرا از فروشگاه اینترنتی من و هنر خریداری نمایید.

گوشواره دو تکه خرگوش بازیگوش

۲۲

نیم ست گل فراموشم نکن

۲۱

گوشواره فرفره

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

 1. محبوبه صالحی
  پاسخ

  با سلام و تشکر از مطالب بسیار خوبتون
  من در سایتی طرز تهیه خمیر پلیمری رو خوندم که با نشاسته ذرت، چسب چوب، روغن بچه و آبلیمو بود میخواستم بدونم آیا واقعا با این دستور العمل میشه خمیر پلیمری ساخت و اگه واقعا میشه برای اینکه خمیر های رنگی داشته باشم قبل از پخت میشه بهشون رنگ روغن زد.ممنون

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   خمیر پلیمر به هیچ وجه در منزل قابل تهیه نیست، خمیر پلیمر توسط شیمی دان ها با مواد پلاستیسایزر ساخته می شود. دستور تهیه ای که شما مطالعه کرده اید خمیر گل سازی یا خمیر گل چینی می باشد که در مجله اینترنتی من و هنر نیز آموزش داده ایم. خمیر گلسازی را می توان با رنگ روغن به هر رنگ دلخواهی رنگ آمیزی کرد ولی خمیر پلیمر در رنگ های پیش فرض تولید و ارائه می شود. در صورت نیاز به رنگ کردن می توان آن را بعد از پخت طبق توضیحات مندرج در متن، رنگ آمیزی کرد.
   پیروز باشد

   • مهتاب باقري
    پاسخ

    سلام دوست عزيز
    ميخوام با خمير فيمو يه شكل روي ليوان درست كنم
    -بايد با چسب خمير را روي ليوان بچسبونم ؟ چه چسبي ؟
    _اسپري براق كننده مخصوص چي هست ؟ قبل از پخت بزنم يا بعد از پخت ؟
    آيا خود خمير رو ميشه رنگ كرد مثلا خمير سفيد رو آبي كرد ؟ با چه نوع رنگي ؟

   • رضا علی پور
    پاسخ

    سلام
    فرق خواص خمیر فیمو با خمیر کل سازی که با چسب چوب و ارد ذرت ساخته میشه در چیست ؟؟
    تفاوت در کیفیت محصول نهایی است ؟
    یا نیاز به پخت داشتن فیمو ؟؟

    • بنفشه قلیزاده
     پاسخ

     درود
     درباره هر دو خمیر در مجله من و هنر مقاله ای مجزا نوشته شده. سوال شما پیشتر توسط سایر دوستان پرسیده شده و پاسخ داده ایم.
     پیروز باشید

 2. محدثه هاشمی
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  خمیری که با نشاسته ذرت و چسب چوب ،آبلیمو و روغن بچه درست می شود آیا میتوانیم برای پختش آن را در فری که غذا درست میکنیم بگذاریم؟هیچ ضرری ندارد؟
  در ضمن آیا این خمیر هم نشکن و قابل شستشو است یا خیر؟
  با تشکر

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   خیر، خمیری که با نشاسته ذرت، چسب چوب و روغن تهیه شود، خمیر چینی یا خمیر گلسازی نام دارد و یک خمیر هواخشک می باشد. به این معنی که در مجاورت هوا و به مرور زمان خشک می شود. با قرار گرفتن این خمیر فر، روی سطح کار درست مانند نان لواش حیاب های هوا پف خواهد کرد.
   اطلاعات کامل درباره خمیر چینی را اینجا بخوانید.

 3. سما
  پاسخ

  سلام،وقت بخیر من توی ماکروفر گذاشتم خوب خشک نشد،منظور از فر برقی کانوکشن چیه؟فری که حرارت مستقیم داشته باشه؟و اینکه توی یه فری بذارم بعدا چن ماه دیگه بخام از اون فر استفاده کنم الوده است؟اخه نمیشه بری یه فر دیگه بخرم

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   در مطلب اشاره شده که به هیچ وجه خمیر پلیمر فیمو را در ماکروویو قرار ندهید. تنها فر مورد استفاده برای پخت خمیر فیمو فر برقی کانوکشن است که با همین عنوان در فروشگاه ها به فروش می روند و نمونه تصویری آن نیز در متن آمده است.

 4. ستیا
  پاسخ

  سلام،دوست عزیز من خمیر رو در فر کانوکشن قرار میدم ولی به اون شکل سفتی و نشکنی ک گفته شده در نمیاد،مثل پاک کن میشه ینی ترک میخوره و ریز میشه،دلیلش چیه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود

   خمیر شما برند فیمو ساخت کشور استدلر آلمان است؟ آیا روی بسته علامت پخت در فر نوشته شده است؟ شاید خمیر شما فیموی مدل هواخشک بوده که در انواع خمیر فیمو در متن ذکر کرده ایم.
   اگر خمیر فیمو مخصوص پخت در فر است، دلیل این امر ۳ عامل می تواند باشد: ۱) برای فرم دادن خمیر را در ابتدا خوب ورز نداده اید. ۲) زمان پخت خمیر به اندازه کافی نبوده است و خمیر به مرحله پلاستیکی شدن نمی رسید. ۳) برای نرم کردن خمیر از موادی استفاده کرده اید که خورنده خمیر فمیو است.

   پیروز باشید

 5. زهرا نعمت نژاد
  پاسخ

  ببخشید من خمیرمو توی فر گازی مامانم پختم!
  حالا چیکار کنم؟ میشه دوباره از فر برای تهیه غذا استفاده کرد خواهشا راهنمایی کنید.
  باتشکر از سایت خوب ومطالب اموزنده تون

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود

   خمیر فیمو در فر گازی پخته نمی شود، باید از فر برقی کانوکشن استفاده کرد که در متن به تفصیل توضیح داده شده است.
   در تمام منابع زبان اصلی در قسمت موارد احتیاط کار با خمیر پلیمر ذکر شده است که فر پخت خمیر باید از فر پخن غذا مجزا باشد. در برخی منابع گفته شده است که با تمیز کردن فر میتوان مجددا از آن برای غذا استفاده کرد ولیکن غذا و خمیر نباید همزمان با هم در فر پخته شوند.

   با تشکر از توجه شما
   پیروز باشید

 6. ليلا نيك آيين
  پاسخ

  سلام . روزتون بخير. ممنون براي اطلاعات مفيد و عاليتون . سوالي داشتم خدمتتون اينكه ميخوام با خمير روي بطري شيشه اي طرح برجسته بندازم و ميخوام بدونم از چه خميري بايد براي اينكار استفاده كنم ؟ و كلا چه ابزاري براي كار روي بطري شيشه اي نيازه تا بتونم طرح مورد نظرمو روش بسازم ؟ ممنون ميشم جواب بديد .

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   اگر بطری در تماس با آب و شستشو خواهد بود، با خمیر پلیمر کار کنید. چنانچه بطری تزئینی است و در تماس با آب نخواهد بود از خمیر گلسازی یا خمیر گل چینی نیز می توانید استفاده نمایید.

   درباره ابزار کار جهت فرم دادن خمیر نیز در همین مطلب توضیح داده شده است. در دسترس ترین ابزار، ابزار کار با فودانت می باشد که در فروشگاه های لوازم قنادی قابل تهیه است.

   با تشکر از توجه شما
   پیروز باشید

 7. اروين دانشور
  پاسخ

  با سلام خيلي ممنون از توضيحات در مورد خمير فيمو خيلي بدنبال اطلاعات كاملي در اين مورد بودم كه شما زحمت ان را كشيديد با تشكر

 8. حانیه فیروزمندی
  پاسخ

  سلام علیکم ببخشید من خمیری سفارش دادم از چین برام آوردن حالا فهمیدم این خمیر خمیر خیلی نرم و مخصوص کودکانه شکلگیریش کاملا خوب و راحته میخواستم بدونم خمیر پلیمر مخصوص کودکان فرقش چیه با خمیرای دیگه و اینکه من میخواستم برای ساخت جواهرات استفاده کنم دیگه نمیشه از این استفاده کرد چون مخصوص کودکانه ‌…؟؟؟ اگه جواب بدید ممنون میشم …روشم درمورد زمان پخت نحوه پخت و اصلا درمورد پخت خمیر چیزی ننوشته وقتی ترجمه کردم ولی وقتی همینطوری امتحانی به مدت دهدیقه گذاشتم رو بخاری یه خورده حالت سفت تری پیدا کرد … ممنون میشم راهنماییی کنین

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   ابتدا می بایست توضیحات روی بسته خمیر را بخوانید، همانطور که در متن نیز گفته شده است، روی بسته برای خمیر هواخشک واژه air-dry و برای خمیرهایی مثل پلیمر که در حرارت پخت می شوند علامت فر کشیده و درجه حرارت ذکر شده است. در غیر اینصورت نمی توان راهنمایی قطعی درباره جنس خمیر داد.

   خمیرهای پلیمر از برندهای گمنام معمولا کیفیت مناسب برای کارهای ظریف را ندارند و بیشتر مناسب کارهای قالبگیری هستند. درباره خواص خمیر پلیمر فیمو مخصوص کودکان یا همان Fimo kids در متن توضیح داده شده است. این خمیر بسیار نرم بوده و برای ساخت مدل های معمولی مناسب است. برای کارهای ظریف مناسب نیست چرا که خمیر پلیمر حتی در اثر حرارت دست نیز نرم می شود.

   پیروز باشید.

   • زهرا میرزایی
    پاسخ

    سلام حالتون خوبه استاد خسته نباشید…پیشنهاد شما برای من ک میخوام روی فلزات با خمیر زیورالات درس کنم چیه

    • بنفشه قلیزاده
     پاسخ

     درود
     وقت به خیر
     این کار توسط هنرمندان فعال در زمینه زیورآلات خمیر پلیمر در مدل های متنوع انجام شده و یکی از روش های کار با خمیر پلیمر است.
     مطمئنا نمونه های خوبی را اجرا خواهید کرد.
     پیروز باشید

 9. *باران *
  پاسخ

  سلام
  میخواستم بدونم اگه برای پخت خمیر فیمو از فر گازی که دیگه استفاده نمیشه واسه پخت غذا استفاده کنیم بازم مشکلی پیش میاد ؟یعنی با فر گازی خوب پخته نمیشه ؟ممنون میشم پاسخ بدید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود

   نوع فر جهت پخت خمیر فیمو در متن به تفصیل توضیح داده شده است. تنها فر مورد استفاده برای خمیر فیمو فرهای برقی هستند.
   پیروز باشید.

 10. فاطمه
  پاسخ

  سلام خسته نباشید ممنون از متن خوبتون میخواستم بدونم فرق خمیر گل چینی با خمیر فیمو دقیقا چیه فقط ضد اب بودنه یا مثلا مزیت و بهتریه دیگه ای هم داره چون میشه همون چیزا رو با گل چینی هم ساخت؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود

   علاوه بر ضد آب بودن، خمیر پلیمر به دلیل هوا خشک نبودن، قدرت مانور بیشتری برای هنرمند فراهم می کند و می توان مدت طولانی را صرف فرم دهی خمیر کرد. همچنین مقاومت خمیر پلیمر در مقابل ضربه بیشتر است.

   بله اگر هنرمند مهارت کافی داشته باشد می تواند همان موارد ساخته شده با خمیر فیمو را با خمیر چینی اجرا نماید.

   پیروز باشید.

 11. فاطمه السادات
  پاسخ

  سلام
  خمیر من بعد از پخت سفت میشه و حالت پلاستیکی پیدا میکنه ولی بعضی جاهاش ترک میخوره، میخواستم بدونم دلیلش چیه؟
  واینکه به غیر از چسب دوقلو برای چسباندن کار به چیزهای دیگه از چه چسبی میتونم استفاده کنم؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود

   اگر خمیر شما در ابتدا سفت بوده احتمالا خمیر را خوب ورز نداده و نرم نکرده اید. دلیل دوم می تواند عدم مدت زمان کافی برای پخت باشد.
   اگر خمیر پلیمر شما برند دیگری غیر از فیمو باشد، شاید دلیل ترک خوردن تفاوت مواد اولیه خمیر نیز باشد.

   چسب ۱۲۳ توسط برندهای مختلفی تولید می شود که mitre-apel و جلاسنج از کیفیت خوبی برخوردار هستند. به دلیل تنوع چسب ها با کاربردهای متفاوت ممکن است شما با امتحان کردن آنها بتوانید گزینه بهتری را نیز جایگزین چسب های ۱۲۳ نمایید.

   پیروز باشید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خیر به هیچ وجه امکان پذیر نیست. اگر جایی چنین کاری را مشاهده کرده اید برای نرم کردن خمیر بوده که این کار نیز توسط خود من امتحان شده و نتیجه جالبی نخواهد داشت.
   پیروز باشید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   فیمو و دانکار هر یک نام برندی از خمیر پلیمر هستند. خمیر دانکار فیمو نمی باشد بلکه خمیر پلیمر است.
   کیفیت خمیر پلیمر دانکار تست شده است و متاسفانه کیفیت لازم جهت کار حرفه ای را ندارد. بسیار نرم و چسبنده بوده و هنگار کار به دست می چسبد. این خمیر برای کارهای قالبگیری می تواند استفاده شود.
   پیروز باشید

 12. Zeinab
  پاسخ

  سلام
  خواهش می کنم ادرس مغازه ای خودتون از اونجا خمیر فیمو رو تهیه می کنید بگید ممنون

 13. فریبا
  پاسخ

  با سلام
  حدود قیمت یک بسته خمیر فیمو در ایران را بفرمایید .
  با سپاس

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   متاسفانه به دلیل اینکه در ایران تقریبا نایاب بوده و اکثر فروشگاه هایی که موجود دارند یا چند سال در انبار داشته اند و یا به تعداد محدود از کشور دیگری آورده اند، قیمت معین و مشخصی ندارد.
   پیروز باشید.

 14. مهسا
  پاسخ

  سلام.ببخشید برای ساخت زیورالات و کارهای ظریف میتونم از خمیر فیمو که گفتین در مجاورت هوا خشک میشه استفاده کنم وکار باهاش اسونه یا نه و اینکه فیموهایی که داخل فر باید گذاشت توستر رو میشه جایگزینش کرد؟چون دیدم تو بعضی پیجای اینستاگرام اینکارو میکنن

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود

   ۱٫ فیموی هوای خشک برای کارهای ظریف مناسب نمی باشد، حالتی شبیه گچ داشته و اگر به بسته بندی خود خمیر فیموی هوا خشک نیز دقت فرمایید نمونه کارهای اجرا شده در اندازه تقریبا بزرگ و با جزئیات کم هستند.
   ۲٫ بستگی به نوع توستر شما دارد که دمای مورد نیاز برای سفت شدن پلاستی سایزر موجود در فیمو را تامین کند یا خیر.

 15. حسینی
  پاسخ

  سلام.وقتتون بخیر.من خیلی وقته دنبال خمیر پلیمری هستم.ولی اصلا نه فیمو و نه مارک دیگه ای رو پیدا نکردم.اگه فروشگاه یا سایتی رو سراغ دارین,ممنون میشم راهنماییم کنین
  تشکر
  موفق و پیروز باشین

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   همانطور که در متن مقاله نیز ذکر شده است، فروشگاه های لوازم التحریر خیابان انقلاب تهران رنگ های محدود در تعداد محدود را ارائه می دهند و همیشه می بایست به این فروشگاه ها سر بزنید تا بتوانید رنگبندی خمیرها را تکمیل کنید. نمونه خمیرهای بدون برند چینی که جدیدا با برند دانکار بسته بندی شده اند و کیفیت مناسبی ندارند نیز در برخی فروشگاه های خیابان انقلاب به فروش می رسد که بسیار قیمت پایینی نیز دارند.
   بهترین راه تهیه خمیر فیمو، خرید آن از خارج کشور توسط دوستان و آشنایان است. راهی که خود من خمیر فیمو را تهیه می کنم.

   با آرزوی پیروزی برای شما

 16. فاطمه حسینی
  پاسخ

  سلام ،وقتتون بخیر
  خواستم بدونم برا کار با خمیر فیمو حتما باید از ماسک و دستکش استفاده کرد،واینکه بوی حاصل از پخت خمیر برا بدن ضرر ندارد؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خیر نیازی به ماسک و دستکش نیست. منتها چون در اثر کار با خمیر دست شما به رنگ همان خمیر در می آید می توانید از دستکش استفاده نمایید.
   تنها زمانیکه خمیر بسوزد می بایست پنجره ها را باز نمایید.
   در منابع انگلیسی نیز نکات ایمنی کار با خمیر پلیمر به همین شکل ذکر شده است.

 17. سپیده
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید.من تصمیم دارم از خمیری برای ساخت زیورآلات استفاده کنم.ولی با توجه ب کمیاب بودن فیمو مجبورم از خمیر گلسازی استفاده کنم چ کاری انجام بدم ک مقاوم تر بشه.و اینکه قیمت خمیر فیمو چند هست؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود

   بعد از خشک شدن کار می توانید از اسپری های کیلر استفاده نمایید.
   متاسفانه به دلیل تهیه خمیر پلیمر فیمو از روش های متفاوت توسط افراد مختلف، این خمیر قیمت مشخصی ندارد.

   پیروز باشید

 18. مریم هاشمی
  پاسخ

  سلام ، در بعضی سایت ها نوشته شده که خمیر فیمو رو با گذاشتن داخل آب جوش هم میشه سفت کرد ، این حرف درسته ؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود

   نکته ۱: تنها راه پخت خمیر فیمو طبق دستور العمل نوشته شده روی بسته، قرار دادن در فر برقی است. آب جوش حداکثر دمای ۱۰۰ درجه را به شما خواهد داد. برای پخت خمیر پلیمر نیاز به حرارت بیشتری خواهید داشت.
   نکته ۲: خمیر پلیمر طی فرآیند پخته شدن تحت حرارت ابتدا نرم شده و در نهایت سفت می شود. یک جسم ساخته شده که در حرارت نرم می شود را چطور در آب جوش می توانید نگه دارید؟
   این روش به نظر راهی معقول و منطقی نمی آید.

   پیروز باشید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود

   اگر نسبت تخلیط مواد درست باشد و خمیر شما هنوز سرد نشده است خمیر را مجددا کف قابلمه قرار دهید. چون دلیل شل بودن عدم پخت کافی خمیر است.
   اگر دلیل شد شدن خمیر کم بودن مقدار آرد نشاسته نسبت به چسب چوب باشد، آرد نشاسته را کم کم به خمیر اضافه کرده و ورز دهید تا به سفتی مورد نظر برسد.

   به طور کل خمیر احیا شده ممکن است به خوبی یک خمیر خوب نشود ولیکن قطعا می توان به خوبی با آن کار کرد.

   پیروز باشید

 19. نیلرام
  پاسخ

  سلام
  ببخشید از خمیر فیمو میشه در روی به طور مثال جام یا لوازم چینی مثل بشقاب و … استفاده کرد؟ یا فقط برای ساخت زیور آلات مناسب هستند؟!
  و اینکه شما گفتید رنگ های خمیر در اینجا محدود هستند آیا میشه این رنگ هارو قبل از پخت باهم ترکیب کرد و رنگ جدید ایجاد کرد؟

 20. نیلرام
  پاسخ

  همچنین من در سایتی خوندم این خمیر ها رو حدود ۳۰ دقیقه در فر با حرارت ۲۳۰ درجه فارنهايت يا ۱۱۰ درجه سانتي‌گراد پخته کرد. آیا میشه در توستر با توجه به اینکه دماش کمتره مدت زمان بیشتری رو برای پخت در نظر بگیرم؟ یعنی حرارت کمتری ولی مدت زمان بیشتر برای پخت. میشه همچین کاری کرد؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود

   در این مقاله شرایط استاندارد ذکر شده است. هر شرایطی غیر از این موارد حتما می بایست توسط خود شما امتحان شود.
   فقط در جریان باشید که خمیر پلیمر شامل موادی است که به یک حرارت مشخص نیاز دارند تا فعال شده و حالت پلاستیکی به خمیر بدهند.
   پیروز باشید.

 21. نیلرام
  پاسخ

  سلام
  ببخشید یه سوال دیگه ای هم برام پیش اومده این هست که این خمیر ها تاریخ انقضا دارند؟ و از کجا بفهمم خمیری که میخرم اصل هست و تقلبی نیست.

 22. اسکندری
  پاسخ

  سلام.من میخوام با این خمیر گل درست کنم برای تاج آیا این خمیر منعطف هستش بعد از اینکه گل درست شد یعنی نشکن هست؟ آیا تو بازار ۱۵خرداد هستش اگر هست کجاش؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   اگر خوب ورز داده و صحیح پخت شود بله خمیری مقاوم است.
   متاسفانه از تمام بازارهای کشور آگاهی نداریم.

   با آرزوی موفقیت برای شما

 23. فاطمه السادات
  پاسخ

  سلام
  من از خمیر دانکار استفاده می کنم و متاسفانه خمیر به دستم میچسبه، می خواستم ببینم راهی هست که این مشکل رو حل کنه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بله همانطور که در متن این مقاله ذکر شده است، این برند از جمله خمیرهای پلیمر چینی است که بسیار نرم و چسبنده بوده و برای کارهای قالبی ساخته شده است که برای کار حرفه ای و فرم دهی با دست مناسب نمی باشد.
   متاسفانه کار آنچنان تاثیرگذاری نمی شود برای این مشکل کرد. ولیکن می توانید خمیر را بین دو ورق کاغذ وردنه و پهن کنید، مدتی اجازه دهید بماند تا مقادیری از روغنش توسط کاغذ گرفته شود. برای رسیدن به کیفیت مطلوب این فرآیند را چندین بار تکرار کنید.

   پیروز باشید.

 24. ریحانه ر
  پاسخ

  با سلام من خمیر فیمو ی هوا خشک تهیه کردم اما رنگ بندیش محدوده.چطور میتونم رنگش کنم قبل از درست کردن کار؟

 25. ریحانه ر
  پاسخ

  چند رنگ امتحان کردم اما خمیرم چسبنده شد و حالت لطافتش رو از دست داد…ممنون میشم راهنماییم کنین

 26. فاطمه السادات
  پاسخ

  ممنون از راهنماییتون
  خمیر sculpey و premo چطور هستند؟ برای زیورآلات دست ساز مناسبند؟ حالت چسبندگی ندارن؟

 27. رویا.س
  پاسخ

  با سلام خسته نباشید.من دانشجو هستم و خرج خانواده و دانشگاه خودم به سختی درمیارم میخواستم بدونم اول واقعا هزینه این خمیر زیاده و کجا اموزش ببینم تا عروسکهارو درست کنم و بفروشم چون شهرستانی هستم اینجا هم گیرنمیاد اگه امکانش باشه برام ایمیل کنید تا راهی پیدانم واسه کسب درآمد یا پیشنهادی دارید ممنون میشم.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود و سپاس

   درباره تهیه خمیر پلیمر فیمو در متن مقاله توضیح داده ایم، متاسفانه در ایران به ندرت و با رنگبندی محدود یافت می شود.
   برای شروع کار حداقل ۱۰ رنگ خمیر فیمو پلیمری نیاز خواهید داشت که در بهترین حالت بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.
   انتخاب شما به بودجه شما بستگی دارد می توانید از خمیر گلسازی یا خمیر های پلیمری ساخت چین استفاده نمایید تا هزینه کمتری را متقبل شوید. خمیر گلسازی گزینه بهتری است ولیکن خمیر پلیمر چینی یا برند دانکار که در ایران به راحتی یافت می شود توصیه نمی شود چون بیش از حد نرم و چسبنده است.

   پیروز باشید.

 28. آتنا
  پاسخ

  سلام ، ميخواستم بدونم خمير فيمو بعد از پخت بايد حالت پلاستيكي داشته باشه يا مثل سراميك يا سفال شكننده هستش؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود

   خمیر فیمو زمانیکه تحت حرارت قرار می گیرد ابتدا بسیار نرم می شود سپس خودش را می گیرد. زمانیکه که از فر خارج می شود ابتدا کاملا نرم و پلاستیکی است که به مرور خنک شده و سخت و مقاوم می شود. این سختی بیشتر به پلاستیک سخت شبیه است تا سختی سفال، سفال ترد تر است.

   پیروز باشید.

 29. شیدا
  پاسخ

  س خسته نباشید واقعا ممنون از مطالب بی نقصتون.
  من به تازگی به این هنر علاقه مند شدم و با توجه به کمیابی خمیر فیمو میخوام با خمیر چینی اینکارو انجام بدم گفتید برای مقاوم شدن خمیر چینی میتونیم بعد از خشک شدن خمیر از اسپری کیلر استفاده کنیم.. آیا این اسپری بی رنگ هست؟ از کجا میشه تهیه ش کرد؟ و در صورتی که بخوایم از این اسپری استفاده کنیم باید از چه رنگی برای رنگ کردن خمیر استفاده کنیم.. آیا قابلیت ترکیب رنگ وجود داره؟ چندیدن پیج ایرانی در اینستاگرام دیدم که مگنت و زیورآلات زیادی درست کرده بودن به نظر شما انجام این کار با خمیر چینی تمیز در میاد یا نه؟
  ببخشید بابت این همه سوال.
  برقرار باشین و ایام به کام.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود

   بله همانطور که در متن مقاله نیز ذکر شده است می توان خمیر گلسازی را جایگزین این خمیر کرد. خمیر پلیمر فیمو و خمیر گلسازی هر یک تکنیک های فرم دهی خاص خودشان را دارند و با قدری تمرین می توانید با هر دو خمیر نتیجه مطلوب را به دست آورید.
   اسپری کیلر یا همان اسپری براق کننده از فروشگاه های لوازم نقاشی و رنگ قابل تهیه می باشد.

   پیروز باشید

 30. زهرا
  پاسخ

  سلام. ممنون از اطلاعات خوبی که در میون گذاشتین. میخواستم بدونم واسه پخت این خمیر، فر برقی، حتما باید گزینه کانوکشن داشته باشه یا با هر فر برقی که زمان و دمای مورد نظرو داشته باشه، میشه پخت رو انجام داد؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود

   اینکه فر برقی باشد صد در صد باید رعایت شود و هیچ فر دیگری جایگزین نخواهد بود.
   در مورد کانوکشن؛
   فرهای کانوکشن دارای فن هستند که با سیرکوله کردن هوا مانع از داغ شدن بیش از حد فر می شوند. اگر فر شما کانوکشن نیست می بایست با آزمون و خطا دما و زمان مناسب را برای پخت خمیر پلیمر پیدا کنید که نتیجه مطلوب با شرایط استاندارد ذکر شده را بدهد.

   پیروز باشید.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود

   خمیر چینی در منزل قابل تهیه بوده، هواخشک می باشد و پس از خشک شدن خاصیت ضد آب ندارد. خمیر پلیمر توسط کارخانه ها تولید شده، تحت حرارت پخته و سفت شده و پس از پخت ضد آب و مقاوم می شود.

 31. نستوه حق گو
  پاسخ

  سلام و عرض خسته نباشی

  _میخواستم بدونم برای ساخت اشیاء بزرگنر از زیورالات مثلا یک بشقاب بزرگ دکوری منقوش یا یک تابلوی برجسته که احتمالا بعد از پخت رنگ های مختلف و فیکساتور خورده میشه و دور از دسترس عموم قرار بگیره بازم ارزش داره از خمیر فیمو استفاده کنم یا از خمیر کم ارزشتری هم میتونم استفاده کنم؟
  _تفاوت خمیر خوب و بد صرفا توی حالت دادن راحت تر، سفت نشدن، ترک نخوردن و مقاوت بیشتر هست یا اینکه بعد از پخت توی کیفیت جنسیت کار هنری بوضوح مشخص میشه؟
  _اگه قبل از پخت بافت خیلی نامحسوسی به خمیر بدیم (مثلا انداختن بافت پارچه روی کار با کمی فشار دست) آیا بعد از پخت از بین میره یا جزئیات ریز همچنان پابرجاست؟
  _برای پولیش کار ساخته شده میتونم از ماساژ دست با مقدار خیلی کمی وازلین استفاده کنم یا روش دیگه ای برای پولیش هست؟
  _ و سوال آخر اینکه اگه دسترسی به فر مخصوص پخت نبود، جایی هست که سفارش پخت کارهامون رو به عهده بگیرن؟ مثلا جاهایی که کاشی کاری سنتی انجام میدن..

  خیلی ممنون از اینکه وقت و تجربیات ارزشمندتون رو در اختیارمون میذارید
  اوقات بخیر.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود

   ۱. بهتر است از خمیر های ارزانتر استفاده نمایید.
   ۲. خمیر با کیفیت موقع فرم دادن در عین حال که لطیف می باشد، به دست نیز نمی چسبد و حالت خود را حفظ می کند.
   ۳. بله قابلیت حفظ بافت را دارد.
   ۴. برای پولیش حرفه ای باید از سمباده های بسیار ریز که در جواهرسازی کاربرد دارند استفاده کنید، در غیر اینصورت اسپری فیکساتور راه حل ساده تری خواهد بود.
   ۵.خیر متاسفانه.

   پیروز باشید

   • نيلوفر
    پاسخ

    سلام خانوم
    خسته نباشين واقعا
    ممنون از اطلاعات خوبتون
    ميشه لطفا آدرس اينستاگرامتون يا تلگرامتون رو اگه عمومي و كاريه بذارين كه بشه راحتتر با شما در ارتباط بود

    • بنفشه قلیزاده
     پاسخ

     با درود

     سپاس از توجه و حسن نظر شما
     مطالب آموزشی و پاسخ به سوالات مرتبط، در مجله اینترنتی من و هنر ارائه می شوند. ولیکن پیج مرتبط با فروشگاه اینترنتی من و هنر به قرار زیر می باشد:
     manohonar.ir

 32. نيلوفر
  پاسخ

  يه سوال هم بپرسم… اينكه فرق خمير پليمر و خمير پليمر كلي (polymer clay) چيه؟ واسه مجسمه سازي حرفه اي با جزيئات زياد كدومش مناسبتره؟

 33. نيلوفر
  پاسخ

  باز هم سؤال:(
  خيلي ممنون كه وقت ميذاريد
  خمير clay la doll رو ميشناسيد؟ از يه خانوم ژاپني سؤال كردم اين خميرو معرفي كرد ، من نتونستم فعلا پيداش كنم
  اون خانوم سايت amazon رو معرفي كرد كه اون هم تو ايران شعبه واسه فروش ندارن. شما اطلاعاتي دارين راجب اين اسم هايي كه بردم….در مورد خمير clay هم اگه ميدونيد بگين لطفا

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   خمیر La doll یک خمیر هواخشک بوده و در مواد تشکیل دهنده آن ذرات ریز کاغذ و پودر سنگ موجود است. این خمیر چیزی بین خمیر کاغذ و خمیر سرامیک است. در ایران خمیر کاغذ را برای عروسک سازی و خمیر سرامیک را برای پتینه برجسته استفاده می کنند.

   clay به معنی خمیر است.

   پیروز باشید.

 34. نيلوفر
  پاسخ

  من چند روزه كل تهران و گشتم و نه خمير فيمو پيدا كردم نه la doll ، پيشنهادي دارين؟ اگه كسي ميدونه كمكم كنه لطفا
  در مورد چشم خيلي طبيعي واسه مجسمه هم اگه ميدونيد از كجا ميشه نهيه كرد بگين لطفا
  چشم هايي كه تو لوازم پزشكي ديدم خيلي گرونن جفتي٣٠٠ به بالا بودن
  چشم عروسكي طبيعي هم باشه اكيه
  ممنون واقعا

 35. نازنين
  پاسخ

  سلام خسته نباشيد
  ممنون از راهنمايي هاى واضح و روشنى كه داشتيد. من چندتا سؤال در موردنمايشگاہ و فروش داشتم ،چه طوررى مى توانم با شما در ارتباط باشم؟ باتشكر.

 36. sahel_banoo
  پاسخ

  سلام!من عاشق کارای هنریم
  خودمم همه کار میتونم بکنم مثل درست کردن گردنبند و دستبند و گوشواره و……. گل های کریستالی ام درست میکنم با تاج و ریسه
  ی مشکل داشتم و این بود که من همدانیم و
  توی همدان کار خیلی دشواریه که خمیر پلیمر پیدا کنم جایی نمیشناسید که خمیر پلیمرو آنلاین بفروشه؟؟؟؟؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   ضمن آرزوی موفقیت برای شما هنرمند گرامی؛
   متاسفانه همانطور که در متن مقاله نیز ذکر شده است پیدا کردن این خمیر در داخل کشور دشوار است. تمام اطلاعاتی که درباره تهیه این خمیر در دسترس بوده است در متن ذکر شده است.
   پیروز باشید.

 37. رضا .الف
  پاسخ

  سلام .بنفشه جان میخواستم بدونم آدمک های خمیری رو که برای ساخت انیمیشن میسازند با کدوم خمیر میسازند ؟ مرسی

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   از جمله خمیرهای مناسب برای استاپ موشن خمیر پلیمر برند fimo یا Sculpey و خمیر Plastilina clay می باشند که در منابع انگلیسی در اینترنت من توانید اطلاعات بیشتری درباره آنها کسب نمایید.

 38. Kosar haghdadi
  پاسخ

  با سلام ممنون از اطلاعاتتون من مجسمه ساخته شده با خمیر گل چینی دیدم که با خیس شدن شل نمیشه یا تغییر نمی کنه علتشو میدونین؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود

   از زمان خشک شدن خمیر مدت زیادی گذشته است. خمیر چینی زمانیکه توده ای است، یک خشک شدن ظاهری دارد که یک خشک شدن کامل.
   همچنین با استفاده از اسپری تثبیت کننده می توان در مجسمه های خمیری مقاوت بیشتری را نسبت به آب و رطوبت ایجاد کرد.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره خمیر گلسازی یا خمیر چینی به این مطلب مراجعه فرمایید.
   پیروز باشید

 39. م.س
  پاسخ

  سلام ببخشید میخواستم بدونم خمیر دیگه ای هم هست که با خشک شدن ضد آب بشه؟

 40. نفس
  پاسخ

  سلام وقت بخیر و ممنونم بابت اطلاعات خوبتون که در اختیار دیگران گذاشتید .
  یه سوال دارم : اینکه نمیشه بدون قرار دادن در فر خمیر فیمو رو خشک کرد
  یعنی مثه خمیر چینی کنار بذاریمش تا ۲۴ ساعت تا خشک بشه ؟؟
  و واقعا نمیشه دیگه از ماکروفر استفاده کرد منظورم اینه وقتی واسه خمیر ازشون
  استفاده کنیم دیگه نمیتونیم توش کیک درست کنیم؟؟؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   خیر، چنین چیزی مقدور نیست. خمیرهای پلیمر (برند فیمو یا هر برند دیگر) می بایست در حرارت پخت شوند. نوع فر نیز در متن مقاله ذکر شده است که فر مایکرویو جزو آنها نمی باشد.
   تمامی نکات اعم از موارد بهداشتی ذکر شده از مجموعه آموزش های زبان اصلی گردآوری و ترجمه شده اند.

   سپاس از توجه شما
   پیروز باشید

   • يمنا واحديان
    پاسخ

    با سلام من از فيمو دانكار استفاده ميكنم و اونو توي اب ميپزمش اما بسيار شكننده است و خيلي زود خرد ميشه ميدونم كه اين خمير كيفيت زيادي نداره اما لطفا راه حل بديد نتونستم فيمو اصلي رو گير بيارم
    نميشه خودتون يه راه حلي بدين يه حداقل مقاوم تر شه واقعا خيلي شكننده و بده اگه فروشگاهي رو ميشناسيد كه فيمو با كيفيت عالي بفروشه به من خبر بديد

    • بنفشه قلیزاده
     پاسخ

     درود
     دلیل پودر شدن خمیر دانکار شما کیفیت خمیر نبوده، بلکه دلیلش پختن در آب جوش بوده. پخت خمیر پلیمر (هر برندی، چه فیمو چه دانکار) در آب جوش اشتباهه و وقتی دیدم در وبسایت های هنری آموزشش دادند واقعا متاسف شدم.
     مشکل خمیر دانکار در نرمی بیش از حد آن است که برای کارهای حرفه ای و ریزه کاری قابلیت فرم پذیری مناسب را ندارد.

     همانطور که در متن مقاله نیز گفته شده، بهترین راه تهیه خمیر از طریق دوستان و آشنایان خارج کشور هست. اگر نه در داخل ایران خودتان باید پیگیر باشید و از تمام فروشگاه های لوازم هنری و لوازم التحریرهای بزرگ سوال نمایید.

     پیروز باشید

 41. نگین
  پاسخ

  سلام
  می خواستم بدونم اگه از خمیری که در فضا خشک میشه برای زیورالات استفاده کنم عیبی نداره؟؟؟؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   اگر خمیر ضد آب باشد خیر. خمیرهای هوا خشکی که ضد آب نیستند نیز مشکلی ایجاد نخواهند کرد، فقط می بایست مراقب بود تا با آب تماس نداشته باشند.

 42. سیده زهرا مجنونی
  پاسخ

  سلامخسته نباشید میخواستم بپرسم هیچ راه دیگه ای برای خشک شدن این خمیرها نیست؟

 43. فریبا خاتمی
  پاسخ

  سلام فر برقی که فرمودید حدودا چه قیمتی هست?و چه مارکی روبخریم? و خمیر پلیمر واسه ساخت زیورآلات رو ممنون میشم دو یا سه برند خوب مناسب این کار رو معرفی بفرمایید ۰ تا از خارج کشور واسم بفرستن ۰ از اونجایی که تو بسته بندی هست از کجا بفهمن خمیرش خوب هست و خراب نشده۰ ممنون

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   برای فر برقی بر اساس بودجه خودتان می توانید از فروشگاه ها سوال بفرمایید. برند چندان اولویتی ندارد. انتخاب با خود شماست.
   برند خمیرهای پلیمری نیز در متن ذکر شده اند: Fimo, Sculpey بهترین برندهای خمیر پلیمر هستند.

   پیروز باشید.

 44. بنفشه محرابی
  پاسخ

  سلام.
  میخواستم بپرسم این فیموی مایع (Liquid Fimo) رو در صورت نایاب بودن باید از کجا و چطوری تهیه کنم؟آیا جایگزینی هم با کاربرد مشابه به اون هست یا خیر؟ممنون میشم پاسخ بدین با تشکر.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود

   دقیقا مثل خود خمیر فیمو بهترین راه تهیه از خارج کشور هست.
   برای نرم کردن خمیر فیمو می تونید از روغن مایع نیز استفاده کنید.

   پیروز باشید

 45. بنفشه محرابی
  پاسخ

  ممنونم از راهنماییتون اما من برای خرید اقدام کردم ولی به گونه ای با سفارش و ارسال اون ممانعت شد.علتش رو هم نمی دونم!!آیا امکان درست کردن این خمیر مایع به صورت دستساز هست؟ممنون میشم در این زمینه هم راهنمایی بفرمایید.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   خیر متاسفانه، این متریال ها در آزمایشگاه کارخانه ها و توسط شیمی دان ها تولید می شود.
   بهترین راه، خرید توسط دوستان و آشنایان و حمل با چمدان از خارج کشور هست، چرا که هزینه ارسال از خارج کشور بسیار گران تمام خواهد شد.

 46. مهسا_ر
  پاسخ

  سلام
  خيلي ممنون از مطالب مفيدتون
  كاش اول اينجا و مطالب اينجا رو مي خوندم
  متاسفانه به خاطر عدم اشنايي يه خمير هوا خشك خريدم كه الان بعد از مطالعه مطالب شما متوجه شدم نميتونم براي ساخت عروسك هاي خميري ازش استفاده كنم
  تشكر بابت مطالب خوبتون

 47. رعنا
  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  .جدیدا یکی از پیج هایی که همچین لوازمی میفروشه خمیری با عنوان خمیر فیمو برای پیش نیاز کلاس های تصویریش تهیه دید ولی مارک خمیرچیز دیگه ای.میتونید تو این سایت ببینید .میخواستم بپرسم ایا به نظرتون این خمیر مناسب من تهیه کنم یا خیر.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود

   به دلیل احترام به همکاران لینک سایت مورد نظر شما پاک شد. این خمیر که برند آن دانکار هست همان خمیر های چینی بدون برند هستند که بسته بندی شده اند و نام جدید به فروش می رسند.
   شخصا این خمیر را تست کردم، برای کارهای فرم دهی و حرفه ای مناسب نیست، بسیار نرم و چسبنده هستند. اما برای کارهای قالبگیری می توانید استفاده کنید و بعد از پخت مشکلی نخواهند داشت.
   روی خود بسته بندی خمیر پلیمر دانکار هم این مورد ذکر شده است که برای کارهای قالبگیری مناسب است.

 48. م نیکی
  پاسخ

  سلام ببخشید شما کلاس های آموزش بااین خمیرهامیشناسید معرفی کنید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود

   خیر متاسفانه، اگر هنرمندی از شهر خود را می شناسید می توانید با ایشان ارتباط برقرار کنید شاید کلاس های آموزشی داشته باشند.
   پیروز باشید.

 49. سحر
  پاسخ

  سلام ممنون از وقتي كه براي دادن اطلاعات گذاشتين يه سوال برام پيش اومد من فر برقي گازي دارم كه كانوكشن هم داره ولي براي پخت و پز استفاده ميكنم و اينكه چون براي موارد جزئي براي مصرف خودم ميخوام درست كنم خريد يك فر مجزا مقرون به صرفه نيست ميخواستم بدونم ميشه كه خمير رو داخل يك ظرف در بسته مثلا قابلمه هاي با جنس روحي گذاشت يا هر جنس ديگه اي كه داخل فر طاقا بياره كه درش بسته باشه و بعد داخل فر گذاشت ؟ باز هم مشكل گاز هاي سمي ممكنه پيش بياد يا مثلا براي درپوش از فويل المينيومي استفاده كنم ؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   زنده باشید،
   هر متریال و وسیله ای اصول استفاده خاص خودش را دارد که از طرف تولید کنندگان به مصرف کننده ارائه می شود. متاسفانه بسیاری از ما همواره به دنبال تبصره و میانبر هستیم.
   استفاده از فر جزو موارد بهداشتی کار با خمیر پلیمر است که همه منابع زبان اصلی متفق القول به آن اشاره کرده اند؛ بدون هیچ تبصره ای. لذا آزمون و خطا و مسئولیت سایر روش ها با خود کاربر خواهد بود.
   پیروز باشید.

 50. مجید
  پاسخ

  درود بر شما
  احتراما میخواستم بدونم فر برقی جهت خمیر فیمو رو از کجا باید تهیه کرد؟فروش آنلاین هم هست؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بله، با همین نامی که در متن ذکر شده “فر برقی کانوکشن” سرچ بفرمایید، فروشگاه های اینترنتی معتبر موجود دارند.
   پیروز باشید

 51. مجید
  پاسخ

  درود مجدد…من امروز قصد خرید خمیر دانکار رو داشتم که امتحانش کنم….الان که خوندم مطالب بالارو مجدد فهمیدم که خیلی نرمه و به دست میچسبه…..سفارشو کنسل کردم….چون کارهای من پر جزئیاته….به نظرتون درست تصمیم گرفتم؟ جسارتا شما هنوز امکان وارد کردن خمیر فیمو رو پیدا نکردید؟ممکنه در آینده نزدیک این کار رو انجام بدید؟آیا تصمیمشو دارید؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بله این خمیر توسط خود من تست شده و اصلا قاب پرداخت نیست. پشت خود بسته هم نوشته شده مخصوص کارهای قالبگیری. خمیر پلیمر موقع ورز دادن با دست به دلیل حرارت کف دست ها نرم تر هم میشه، حال اگر خمیر خیلی نرم باشه که اوضاع بدتر میشه.
   با شرایط فعلی وارد کردن برند فیمو برای مصرف کننده بسیار گران تمام خواهد شد. امیدوار هستیم بتونیم این کار رو انجام بدیم.

 52. مجید
  پاسخ

  در مورد فر به من پیشنهاد فر آون دادند که از لوازم آزمایشگاهی تهیه کنم….

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   متاسفانه در مورد عملکرد این فر اطلاعی ندارم، در تمامی آموزش های کار با خمیر پلیمر که توسط مدرسین هنر انگلیسی و امریکایی دیده ام، فر برقی کانوکشن ذکر شده است.

 53. مجید
  پاسخ

  ممنون از توضیحات عالیتون….جسارتا از چه کشورهایی اگر آشنا در آنها داشته باشیم میتونیم این خمیر رو وارد کنیم؟ممنون میشم مثل همیشه محبت کنید و پاسخ دهید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   چون تولید کننده فیمو کارخانه استدلر آلمان هست اگر آلمان باشد که بسیار راحت تر خواهد بود. برای خود من از آلمان، سوئد، استرالیا و چین تهیه کرده اند. کشورهای دیگر هم باید به راحتی پیدا بشه.
   کافی است دوستان به هایپرمارکت هایی که قسمت لوازم التحریر دارند، یا فروشگاه های لوازم التحریر مجزا سر بزنند و سوال کنند. بر خلاف اینجا در سایر کشورها راحت پیدا میشود.

 54. کیمیا
  پاسخ

  سلام وقت بخیر من دانشجوی معماری هستم و میخواستم از خمیر فیمو هوا خشک برای ساخت برخی جزییات ماکت مثل گلدان یا میز و..وهمچنین برای زیورالات استفاده کنم ایا به نظر شما خمیر هواخشک این امکان رو به من میده؟!

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خمیر فیموی هواخشک برای کارهای با جزئیات مناسب نیست. از روی طرح های روی بسته هم می شود متوجه شد، نمونه مجسمه های انتزاعی با جزئیات کم در سایز بزرگ.
   اگر خمیر هوا خشک فیمو را امتحان کنید متوجه بافتی مشابه با بافت گچ نیمه خشک اش می شوید. بافتی که بی شباهت به گل رس نیست؛ ترد و شکننده.

 55. کیمیا
  پاسخ

  و ایا میتونم رنگ سفید اون رو به رنگ های مختلف تغییر بدم؟! ممنون میشم اگر پاسخ بدین

 56. مینا
  پاسخ

  سلام. من از خمیر دانکر برای قالب گیری گردنبد استفاده کردم. تا قبل از پخت بسیار مرتب و زیبا به نظر میرسید. در هنگام پخت، خمیر پف کرده و بسیار زیبا شد اما بعد از چند لحظه پف خمیر خوابید و ابله ابله مانند شد. علت تغییر شکل چی میتونه باشه. ورز هم دادم خمیر و از توستر برقی استفاده کردم.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   دلیل این مشکل شما وجود حباب های هوا بوده؛ یا داخل خود خمیر. یا بین خمیر و سطح داخلی قالب.
   اگر دو برند متفاوت از خمیر را با هم ترکیب کرده باشید، علت دیگر این مساله می تواند باشد.
   پیروز باشید

 57. مینا
  پاسخ

  سلام. پیام من بهتون رسید؟ مبنی بر آبله آبله شدن خمیر فیمو پس از پخت.

 58. سارا
  پاسخ

  سلام وقتتون بخير
  من با خمير دانكار كار ميكنم و مشكلي از نظر چسبندگي ندارم
  مشكلي كه دارم اينه كه كارهاي برجسته در فِر خونگي بعد از ٢٠ دقيقه در دماي ١٢٠ درجه ترك ميخوره اما در كل حالت پلاستيكي رو بهم ميده
  يعني فقط به دليل نوع فِر هست كه اين مشكل به وجود مياد و قسمت هاي برجسته ترك ميخوره؟
  مدت كمتري هم كه ميپزم پودر ميشه و كاملا شكننده ميشه

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   به اطلاعات روی بسته خمیرها مراجعه بفرمایید، معمولا زمان و دمای پخت روی بسته ها نوشته می شود.
   مطالبی که در این مطلب گفته شده است مربوط به خمیر پلیمر برند فیمو می باشد، ممکن است برای برند دانکار مناسب نبوده و کارآمد نباشد.

 59. مهساداوری
  پاسخ

  با سلام و تبریک بایت استعداد و ذوق و سلیقه ی شما
  .
  برای استفاده از خمیر فیمو جهت تزئین لیوان ، و همچنین وسایلی که تحمل حرارت را ندارند مانند بدنه ی خودکار و … چگونه باید عمل کرد ؟
  .
  .
  .
  آیا تکهذهای پخته شده ی خمیر فیمو رو نمیتوان به وسیله ی چسب ۱۲۴ به هم چسباند ؟!

   • مهساداوری
    پاسخ

    خیلی خیلی ممنونم
    فقط میشه به سوال اولم هم جواب بدید؟
    ک اگر بخوام با خمیر روی چیزی کار کنم ک تحمل حرارت ندارم باید چطور عمل کنم ؟
    مثل خودکار هویجی ک آموزش دادید .
    سپاسگزارم

 60. متقیان
  پاسخ

  سلام با تشکر از مطالب مفیدتون . زمانی که با خمیر کار می کنم با این که دست ها ابزار ویا محیط کارم تمیز هست بازهم خمیر م پرز می گیره و کارم خراب می شه آیا راه حلی وجود داره ممنون میشم راهنمایی کنید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   یک میز کار باید برای این کار اختصاص بدید که بعد از اتمام کار همه ابزار رو داخل جعبه بذارید تا خاک نگیرند، میز رو هم هر بار با اسپری و دستمال کاغذی تمیز کنید. و یا از یک برگ کاغذ سفید به عنوان زیردستی استفاده کنید.
   هنگام کار هم ابزار رو روی یک دستمال سفید تمیز یا یک برگ کاغذ سفید تمیز قرار بدید.
   پیروز باشید.

 61. فرشاد کامگار
  پاسخ

  سلام و عرض ادب سرکار خانم قلیزاده
  من یک ایده در مورد ساخت عروسک هایی دارم
  میشه از خمیر فیمو اونها رو تولید کرد؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   هر ایده ساخت عروسک را یقینا می توان با خمیر فیمو اجرا کرد. ولیکن چون یک کاری هنری و بدون استفاده از قالب است برای تولیدات عمده به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست. مگر دوستان مجسمه سازی که با پلی استر کار می کنند و بتوانند از نمونه اصلی قالب گرفته سپس با پلی استر در تعداد انبوه تولید نمایند.
   البته اگر مقصود شما این است که توسط من اجرا شود، متاسفانه به دلیل تراکم کاری قادر به پذیرفتن سفارش های متفرقه نمی باشم.
   پیروز باشید.

 62. فرناز
  پاسخ

  سلام میخواستم نظرتون رو در مورد خمیر پلیمری سرنیت بدونم و اینکه من تهیه کردم و خیلی سفت و خشک هست میتونم با روغن ورز بدم؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   شخصا با این خمیر کار نکرده ام، شاید در رده فیمو و اسکالپی نباشد اما جزو برندهای خوب خمیر پلیمر است.
   معمولا تولید کنندگان هر برند برای نرم کردن خمیر محصولات جانبی یا اکسیسوری های خاص خودشان را نیز ارائه می کنند، اگر به این مواد دسترسی ندارید می توانید روغن را آزمایش کنید. اگر خمیر خیلی نرم و چسبناک و بعد از پخت پودر شد به این معناست که روغن خاصیت خمیر پلیمر را مختل کرده است و بهتر است این کار را متوقف کنید.
   پیروز باشید.

 63. رعنا مبینی
  پاسخ

  سلام بنفشه جان,من خوزستانی هستم ازتون میخوام راهنماییم کنید که چطور میتونم خمیرهارو تهیه کنم,آخه کسی رو تهران ندارم که بخواد برام خرید کنه یا که پست,میتونید آدرسی بدید که بتونم اینترنتی خرید کنم,ممنون میشم اگر جوابگو باشید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   برای تهیه خمیر می بایست بسیار پرس و جو کنید، همانطور که در متن نیز توضیح دادم؛ پیشتر از تهران تهیه می کردم که بعد از مدتی نایاب شد، و از آن زمان به بعد فقط از خارج کشور برایم ارسال می کنند.
   توصیه میکنم از لوازم التحریری های معتبر شهر خودتان که به فروش لوازم هنری حرفه ای معروف هستند مراجعه و راهنمایی بگیرید.
   پیروز باشید

 64. پریناز
  پاسخ

  سلام شما خودتان خمیر فیمو پروفشنال را از کجا تهیه می کنید؟ از بازار بزرگ تهران هم میشه این جور چیز ها را تهیه کرد ؟

 65. نیلا
  پاسخ

  سلام
  من خمیر چینی از سایتتون یاد گرفتم و درست کردم
  خمیر خوبی شد
  فقط مشکل اینجاست ک چیزی ک باهاش درست کردم ۴ روزه خشک نمیشه
  یکم حجیمه…سطح کار خشک شده ولی نرم لاستیکی شده
  میشه علتشو بهم بگین
  ممنون میشم

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   این مساله می تواند هم به کیفیت خمیر و هم به حجم توده خمیری شما بستگی داشته باشد.
   اگر کار خیلی حجیم باشد طبیعتا زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد. اگر خمیرتان را خیلی نرم برداشته باشید باز هم طبیعتا نیاز به زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد.
   مورد سوم می تواند رطوبت محیط باشد، خمیر را در جایی که جریان هوا به خوبی سیرکوله شود قرار دهید.

   لطفا سوالات مرتبط با هر مطلب را زیر همان مطلب عنوان فرمایید.
   پیروز باشید

 66. Arezoo
  پاسخ

  سلام
  من ميخوام خمير فيمو را روي ماگ كار كنم ولي نميدونم آيا بايد قبل از گذاشتن داخل فر قطعات خمير رو با چسب بچسبانم و بعد داخل فر بذارم يا نه ممنون ميشم اگر كمي توضيح بدين!

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   قطعات خمیر فیمو هنگام پخت و تحت حرارت خود به خود به هم می چسبند.
   برای اتصال خود خمیر به ماگ هم ابتدا مرحله پخت را انجام دهید، بعد از سرد شدن خمیر و ماگ، قطعات خمیری را از ماگ جدا کرده و با چسب مجددا به بدنه ماگ بچسبانید.

 67. مریم
  پاسخ

  سلام. من یه مجله دارم که یه سری کارهای تزیینی و جواهرات انجام داده توی بخش مواد لازمش نوشته خمیر سرامیک یونانی.
  آیا این خمیر برای کار جواهر مناسبه؟ از کجا میشه تهیه کرد ؟
  ممنون میشم به سوال من هم جواب بدید.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خمیر سرامیک نوعی خمیر هواخشک است که برای برجسته سازی و پتینه ظروف دکوراتیو استفاده می شود و مواد اصلی آن شامل پودر سنگ و سریش و … می شود.
   گمان نمی کنم برای زیورآلات مناسب باشد، همانطور که گفتم برای ساخت قطعات دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرد.
   در گوگل جستجو کنید دستورهایی برای تهیه خمیر سرامیک رو خواهید یافت.
   پیروز باشید

 68. نيلوفر
  پاسخ

  سلام عزيزم
  من با خمير اسكالپي در حال ساختن يك فيگور هستم، سوال:
  ايا ميتوان تيكه اي از خمير كه داخل فر گذاشته و خشك شده
  را دوباره تيكه اي به ان اضافه كرد و دوباره هر دو را در
  فر گذاشت؟
  و اينكه براي رنگ كردن ميتوان از رنگ روغن استفاده كرد؟
  يا فقط اكريليك؟ و اينكه ون سطح سيقلي ميشه اكريليك
  با ناخن كنده نميشه؟
  من چشم عروسكي(حرفه اي) هم تهيه كردم كه حتما بايد داخل خود
  حلقه ي چشم كار بشه و پلك بياد روش بعد بره داخل فر
  به نظرتون امكان داره چشم آب بشه؟
  و اگر اره،راه حلش چيه!
  ممنونم واقعا
  و شرمنده از زيادي سوالات

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بله امکانش هست.
   رنگ اکرلیک، رنگ روغن ساعت ها طول می کشه خشک بشه اصلا مناسب نیست.
   اکرلیک های با کیفیت به راحتی کنده نمی شوند.
   باید تست کنید ببینید جنس چشم ها در حرارت ذوبمیشه یا نه.
   اگر ذوب بشه راه حلی نداره. چون باید داخل کار قرار بگیره.
   پیروز باشید

 69. نيلوفر
  پاسخ

  خيلي خيلي ممنونم
  ببخشيد يه سوال ديگه دارم
  اگه از زير ساز المينيوم استفاده كنم و فقط صورت
  رو با خمير روي المينيوم بسازم و قسمت رويش مو رو خالي بذارم، و داخل فر بذارم امكان بوجود اومدن ِ مشكلي مثل باد كردن يا ترك خوردن خمير بعد از بيرون اومدن از فر وجود دارد؟

 70. مجید
  پاسخ

  درود بیکران
  ببخشید بعد از ساخت صورت یا بدن عروسک با فیمو یا اسکالپی ، برای رنگ کردن توسط پاستل گچی ( سایه زدن) ، آیا بهتره خمیر قبل از پخت در فر، رنگ بشه یا بعد از پخت رنگ بشه و توسط فیکساتور ثابت بشه؟
  بجای فیکساتور میشه از کیلر استفاده کرد؟
  یا اگه فیکساتور داریم ممنون میشم معرفی کنید
  با تشکر

 71. رعنا اردشیری
  پاسخ

  با سلام خدمت دوست عزیز و هنرمند
  من میخواستم ببینم میتونم از خمیر فیمو برای قالب گیری دست پای و نوازد استفاده کنم. خمیر رو تهیه کردم ولی هنوز استفاده نکردم میخواستم اگه ممکنه راهنمائیم کنین ببینم چطور میتونم خمیر رو نرم کنم بعد دست و پای کودکم رو روش بندازم و چطوری خشک میشه. ممنون میشم جواب بدین.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   اگر منظورتون قالبگیری سه بعدی است، که با خمیر فیمو ممکن نیست. اگر منظور شما چاپ اثر کف دست و کف پا روی خمیر است،بهتر است برای نوزاد از خمیر گلسازی یا گل چینی استفاده کنید، چون خمیر پلیمر مواد شیمیایی دارد و بعد از کار باید خوب شسته شود. و به شخصه به هیچ وجه چنین کاری را برای نوزاد پیشنهاد نمی کنم.
   برای تهیه خمیر گل چینی به فروشگاه اینترنتی من و هنر مراجعه نمایید.

   به طور کلی جهت اطلاعات عمومی باید ذکر کنم، برای مجسمه سازی حرفه ای جهت قالبگیری سه بعدی و دو بعدی از سیلیکون استفاده می شود. قالب یعنی چیزی که از یک مجسمه جهت تکثیر آن تهیه می شود.
   جدا از مساله قالبگیری، نحوه نرم کردن و کار با خمیر فیمو در مقاله آمده است.

 72. sara
  پاسخ

  سلام و درود به شما .کارهاتون واقعا زیباست.یک سوال داشتم.من یک گردنبند درست کردم ولی با مرور زمان کثیف شد با شستشو هم تمیز نشد امکانش هست روشی رو راهنمایی کنید ک بعد از پخت بزنم محافظ باشه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   با درود
   اگر جنس کار خمیر پلیمری (فیمو) است، با گوش پاک کن آغشته به الکل خیلی آرام روی کثیفی ها را ماساژ دهید. از استون،تینر و لاک پاک کن به هیچ وجه استفاده نکنید چرا که خورندگی شدیدتری داشته و کار خراب می شود.

   جهت ایجاد پوشش روی سطح کار بعد از پخت، از اسپری براق کننده (تثبیت کننده یا کیلر) با کیفیت که البته گرانتر هم هستند استفاده کنید. اسپری های ارزان لایه بسیار ضخیم و با حباب های هوا روی کار ایجاد می کنند که کلا زیبایی کار ضایع می شود.

 73. مجید
  پاسخ

  درود استاد
  ببخشید امکانش هست که پاسخ سوال من هم بدهید؟
  دوباره مطرح میکنم:
  درود بیکران
  ببخشید بعد از ساخت صورت یا بدن عروسک با فیمو یا اسکالپی ، برای رنگ کردن توسط پاستل گچی ( سایه زدن) ، آیا بهتره خمیر قبل از پخت در فر، رنگ بشه یا بعد از پخت رنگ بشه و توسط فیکساتور ثابت بشه؟
  بجای فیکساتور میشه از کیلر استفاده کرد؟
  یا اگه فیکساتور داریم ممنون میشم معرفی کنید
  با تشکر

 74. gmw
  پاسخ

  سلام دوست عزیز
  واقعا ممنون بابت وقتی که میذارید…
  من قصد دارم زیورآلات پلیمری درست کنم به شکلی که نیاز به ریزه کاری خیلی زیادی داره یعنی مثلا حالت نقاشی برجسته گل . و از پلاک های گردنبند برای زیر کار استفاده میکنم و روش گل ها رو میذارم ریز ریز. حالا برای این ریزه کاری خمیر فیمو سافت بهتره یا پروفشنال؟
  و اینکه هزینه پست از خارج از کشور برای ۲۴ رنگ خمیر چقد میشه حدودا؟
  و تو دبی هم این خمیر پیدا میشه؟
  بازم متشکرم

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   فیمو پروفشیونال برای کارهای حرفه ای استفاده میشه؛ چون دیرتر حالتش رو از دست میده. شما که قصد دارید کار دو بعدی انجام بدید پس فیمو سافت بگیرید که ورز دادنش هم براتون راحت تر باشه.
   مسلما در کشورهای خارجی پیدا میشه. فقط باید دوستان و آشنایان با حوصله براتون پیدا کنند. در مراکز خرید چند منظوره در قسمت لوازم التحریر ها حتما پیدا میشه.
   پیروز باشید

 75. محدثه
  پاسخ

  سلام و ممنون از توجهتون خمیر پلیمری مارک پروتو برای کار زیورآلات مناسبه یا نه ؟
  اصلا غیر از برند فیمو هیچ مارک خمیر پلیمری مناسب نیست که تو ایران یافت بشه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خمیرهای پلیمری برای ساخت زیورآلات مناسب هستند. متاسفانه با این برند که فرموید آشنایی ندارم، اگر دسترسی دارید میتونید یک بسته تهیه و تست کنید، اگر هنگام کار باهاش راحت بودید به مقدار بیشتر میتونید تهیه کنید.

 76. محدثه
  پاسخ

  سلام و درود
  ممنون از وقتی که میذارید
  برای تکنیک ملیله زیورآلات که ؟آموزشش رو هم گذاشتید خمیر فیمو سافت مناسبتره یا پروفشنال؟
  و اینکه خمیر پلیمری مارک پروتو برای کار زیورآلات مناسبه یا نه ؟
  اصلا غیر از برند فیمو هیچ مارک خمیر پلیمری مناسب نیست که تو ایران یافت بشه؟
  متشکرم

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خیر دوست عزیز
   خمیر پلیمری همانطور که از نامش پیداست در آزمایشگاه ها توسط شیمیدان ها تولید می شود. دستوراتی هم که در اینترنت تحت عنوان “دستور تهیه خمیر فیمو” نوشته اند، همان خمیر گلسازی یا خمیر گل چینی است که در مجله اینترنتی من و هنر آن را آموزش داده ایم.
   پیروز باشید.

 77. محمد احسان حاجی حسینی
  پاسخ

  سلام میخواستم بدونم که خمیر دانکار هم که خمیر مجسمه سازی هست را باید با فر برقی پخت و حرارت داد یا اینکه فر معمولی و اینکه خمیر دانکار هم اگر بزارم توی فر معمولی نمیشه دیگه توش غذا پخت مثل خمیر فیمو.

 78. وجیهه
  پاسخ

  سلام
  من مایکروفرم حالت کانوکشن داره که میشه زمان و درجه حرارت مشخصی بهش داد میشه از این حالت برای پخت خمیر استفاده کنم دیگه نه؟

 79. Molaeym
  پاسخ

  سلام وقت بخیر من تمام سوالات و پاسخ های شما رو خوندم
  برای خرید فر برقی کانوکشن اقدام کردم فروشنده گفتن فر برقی کانوکشن همون آون توتستر هست که قابلیت کانوکشن داره و برام خریدن.میخ ام بدونم این حرف درسته یا باید پسش بدم.
  متشکرم

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   گاهی نام محصولات و کالاها به غلط و اشتباه بین افراد مصطلح می شود؛ به عنوان مثال خیلی از افراد هنور به مایکرو ویو آون یا همان فر ریز موج، به اشتباه مایکرو فر می گویند که معنی “ریز اجاق” را می دهد!
   بعضی توسترها که ظاهری مشابه فرهای برقی کوچک را دارند، امکان انتخاب زمان پخت و تعیین دما را ندارند. و صرفا جهت همان توست کردن نان و … کاربرد دارند. البته با توستر هم می توانید کارتان را انجام دهید؛ باید یک دماسنج فر بخرید و حواستان به زمان نیز باشد.

   اگر فری که تهیه کرده اید قابلیت تعیین دمای معین و زمان را دارد، و همچنین برقی است، فر مناسبی است.
   پیروز باشید

 80. Firebrand
  پاسخ

  سلام عزیزم من یه سوال داشتم
  اگه از خمیر سفید استفاده کنیم و بخوایم با رنگ اکرلیک اون و رنگ آمیزی کنیم امکانش نیست قبل از پخت با خمیر رنگ و قاطی کنم؟باید فقط بعد از پخت از اون استفاده کنیم؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   متاسفانه رنگ کردن خمیرهای پلیمری به این شکل؛ یعنی ترکیب کردن رنگ با خمیر قبل از پخت مقدور نیست.
   بله باید بعد از پخت کار رو رنگ بزنید. و حتما در انتها با یک لایه اسپری کیلر سطح رنگ آمیزی شده رو بپوشونید تا به راحتی کنده نشه.
   پیروز باشید

 81. Zohre
  پاسخ

  سلام،خسته نباشین
  سوال که داشتم میشه خمیر چینی رو با گواش ترکیب رنگ کنیم

 82. مریم مظلومی
  پاسخ

  خسته نباشید. آیاخمیرفیمونشکن است؟ چه خمیری نشکن و انعطاف پذیراست. ممنون

 83. فاطمه تاجیک
  پاسخ

  سلام میخواستم بپرسم اگه بخوایم خمیر رو قبل از پختن رنگ کنیم از چه رنگی میشه استفاده کرد.
  و اینکه میشه خمیر رو قاطی کرد و ترکیب رنگی به دست آورد؟
  رنگ های پودری که قبل از پختن بهش زده میشه چیه.ممنون

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خمیرهای پلیمری قابل ترکیب شدن با هیچ رنگی نیستند. درباره رنگ کردن خمیر بعد از پخت نیز در متن مقاله صحبت شده است.
   پیروز باشید.

 84. پریسا رمضانی
  پاسخ

  سلام و درود و خسته نباشید به شما هنرمند عزیز که وقت گذاشتید تا اطلاعات ارزشمندتون رو در اختیار هنر دوستان بذارید.
  من خیلی مشتاق کار با خمیر فیمو و مواد رزین شدم و تو عکسا و کلیپ هایی که تهیه کردم از لامپ UV برای خشک کردن کار استفاده شده.میخواستم بدونم اگه کار مشترک فیمو و رزین رو داشته باشم زیر لامپ uv درست میشه یا امکان خشک نشدن خمیر هست.بازم ممنون

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   سپاس از توجه شما.
   درجایی مطلبی مبنی بر خشک کردن خمیرهای پلیمری یا رزین با نور فرابنفش ندیده ام! فیمو تحت حرارت ۱۱۰ درجه سانتیگراد پخت شده و رزین نیز هواخشک می باشد. شاید در ویدئوهایی که دیدید، نور فرابنفش کاربرد دیگری داشته!

   اما به طور کل قطعه ساخته شده با خمیر پلیمر را بعد از پخت می توانید در کارهای رزین استفاده کنید.
   پیروز باشید

 85. باران بهرامی
  پاسخ

  سلام،خیلی خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتون
  میشه بفرمایید خمیر فیمو چه تفاوتی با خمیر سرنیت داره؟میتونم بجای نوع پروفشنال فیمو از سرنیت استفاده کنم؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   سپاس از توجه شما
   سرنت نیز مانند فیمو نام یک برند برای خمیر پلیمر می باشد. هر دو خمیر پلیمر هستند از دو برند متفاوت.
   با سرنیت کار نکرده ام می بایست امتحان کنید و ببینید نرمی خمیر متناسب با کاری که انجام می دهید هست یا خیر.
   پیروز باشید

 86. نوید
  پاسخ

  با سلام و تشکر.استاد نقشه کشی صنعتی ما در رشته طراحی صنعتی گفته خمیر صنعتی تهیه کنید .میگه تقریبا سایز یک آجرمانندش ۲۰هزارتومنه و بارها قابل استفاده هست.میخواستم ببینم چیه و از کجا تهیه کنم؟موفق باشید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   گمان می کنم همان خمیری است که به خمیر روسی نیز می شناسند، در لوازم التحریر افق در خ انقلاب تهران باید بتونید پیدا کنید.
   پیروز باشید

 87. مریم
  پاسخ

  ببخشید.من یه بار خمیر رو گذاشتم تو ماکروویو بعد کاملللل سوخت و کل خونه تا یه روز بو می داد. حالا چیزیمون نمیشه؟ بعدشم این که من خمیر فیمو رو گذاشتم تو قابلمه با شعله ی خیلییییی کم به مدت ده دیقه پختم. کاملا هم سفت شد و خراش بر نمیداره و نمیسوزه البته یکم بوی سوختگی میگیره اما نمیسوزه. خواستم بدونم همون بوئی سوختگی که میگیره مضر نیس؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   🙂 ما روش های صحیح که از طرف تولید کنندگان خمیرهای پلیمر و هنرمندان حرفه ای (fimo artist) ارائه شده اند را برای مخاطبان گردآوری کرده ایم و در برابر روش های غیر متعارف نمی توانیم مسئولیتی قبول کنیم و همچنین تاییدشان نمی کنیم.
   پیروز باشید

 88. اطمینان
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر می‌خواستم بدونم شمافروشگاهی رو می‌شناسید که خمیر فیمو و لیکوید و وارنیشش رو داشته باشه

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خیر، دلایلش رو هم در پاسخ کامنت ها و هم متن توضیح داده ایم.
   احتمال دارد تا ۲-۳ ماه آینده خود مجموعه من و هنر اقدام به تهیه و فروش این محصول داشته باشد.

 89. زهرا فضلعلی زاده
  پاسخ

  سلام وقت بخیر .چرا فرمودید که نباید در فرهای گازی خمیر پخته شود .من با فر گتزی پخت میکنم و مشکای پیش نیومده و در خود سایت خمیر پلیمری هیچ منعی برای پخت خمیر و غذا در یک فر نیست مگر اینکه خمیر بسوزد که اون هم بعد تهویه فر مشکلی وجود ندارد . فقط یک نکته اینجا هست که پخت دوباره خمیر به هر علت مثلا بخاطر قطعات جدید اضافه شده موجب شکنندگی خمیری میشه که یکبار قبلا پخته شده

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   در فر گازی اگر شعله مستقیم (شعله از بالا) نباشد و بتوانید حرارت را کنترل کنید مشکلی ندارد. اگر فر گازی کانوکشن باشد بهتر هم هست چرا که به ثابت نگه داشتن دما کمک زیادی می کند.
   اگر درباره نکات امنیتی کار با خمیرهای پلیمر جستجو بفرمایید به کرات عدم پخت خمیر پلیمر و غذا در فر یکسان را خواهید دید.

   اضافه کردن قطعات جدید و پخت مجدد به هیچ وجه مشکلی برای خمیر پخته شده ایجاد نمی کند.

 90. Zahra
  پاسخ

  سلام خسته نباشید فر ما دو طبقست ینی یه در درپایین چگو یه در بزرگتر در بالا داره
  آیا بازهم خطر دار که از فره پایین برای فیمو استباده کنم؟

 91. ندا
  پاسخ

  سلام، تفاوت خمير پليمرى و خمير ايتاليايي چيه؟ براى مجسمه سازى كدوم بهتره؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خمیر ایتالیایی یکی از انواع خمیر چینی یا خمیر گلسازی است که هوا خشک و ضد آب است.
   هر دو برای مجسمه مناسب هستند، بستگی به خودتان دارد که به کار با کدام خمیر وارد باشید.

 92. ریحانه حسینی
  پاسخ

  سلام وقتتان بخیر
  من تمام نظرات بالا را خوندم و متوجه شدم که منم که مشکل دارم به خاطر استفاده از خمیر دانکار و استفاده از روش آبجوش 🙁
  برای همین به فکر استفاده از فر برقی افتادم و با جستجو دیدم دست دوم کمترین قیمت از ۲۵۰ است :((، برای همین میخواستم بدونم این غذاسازهای نوری که فکر کنم هالوژنی است به درد میخوره چون یکی دارم که استفاده نمیکنم و بذارم مختص این کار.
  لطفا راهنماییم کنید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   وقت به خیر
   در این مقاله ما تمام دستورالعمل هایی که برای کار با خمیرهای پلیمری از جمله خمیر فیمو، توسط منابع معتبر خارجی ارائه می شود را ترجمه و همراه با ۵ سال تجربه شخصی خودم در زمینه کار با خمیر فیمو در اختیار شما قرار داده ایم.
   تنهای فرهایی که برای پخت خمیرهای پلیمری از جمله فیمو استفاده می شود در درجه اول فر برقی و سپس فر گازی است. مایکروویو به طور کلی منع شده و درباره سایر دستگاه های پخت مانند آنچه که شما می فرمایید صحبتی نشده.
   مسئولیت تست کردن این کار فقط با خود شماست و من نمی توانم هیچ دستورلعملی برای این مورد ارائه کنم.
   پیروز باشید.

 93. هدی
  پاسخ

  سلام خسته نباشید واقعا ممنون از مقاله خوبتون خیلی خیلی خوشحال شدم وقتی این اطلاعات و خوندم چون
  به هر دری میزدم کسی بهم اطلاعات کافی رو نمیداد مقاله کامل ودقیق بود فقط من خودم یه مشکل دارم که نمیدونم چکار باید بکنم تستر ها اغلب درجه مثل فرندارند دکمه ان واف وبعد هم تایمر ،چجوری بدونم ۱۱۰ درجه هست چون پشت بسته خمیر نوشته شده۱۱۰ درجه نیم ساعت.از کمکتون سپاسگذارم

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بله بعضی تستر ها قابلیت تعیین دما ندارند و محدوده زمانی شون هم معمولا ۱۵ دقیقه ای هست. این توسترها به درد نمی خورند. حتما تستر یا همان فرهای برقی رومیزی با قابلیت تعیین درجه حرارت و مدت زمان پخت رو خریداری کنید. اگر براتون گران هست دست دوم تهیه کنید. هر چقدر برای وسایل کار هزینه کنید از کارتون لذت بیشتری می برید و بازدهی خودتون بالاتر میره.
   پیروز باشید

 94. هدی
  پاسخ

  سلام دوباره
  ببخشید مارک دانکار هم خوبه؟واینکه تستر من تایمر داره یعنی ۵و۱۵و۳۰دقیقه فقط درجه نداره ومن نمیدونم روی ۱۵ دقیقه که خمیر گفته ب
  زارم ایا دمای ۱۱۰ درجه هست تستر یا نه براهمین موندم؟ممنون میشم راهنماییم کنید

 95. هدی
  پاسخ

  سلام دوباره
  واینکه تستر من تایمر داره یعنی ۵و۱۵و۳۰دقیقه فقط درجه نداره ومن نمیدونم روی ۱۵ دقیقه که خمیر گفته ب
  زارم ایا دمای ۱۱۰ درجه هست تستر یا نه براهمین موندم؟
  الان منسفارش دادم از چین برام بیارن مدل soft بهتر یا procissonalبرای کارهایی مثل مگ و….

 96. پریسا کردبگلی
  پاسخ

  با عرض سلام و سپاس از اطلاعات مفیدتون میخواستم بدونم بآیا رای قالبگیری نقش سکه و مهر و اساسا نقشهای خیلی ظریف با جزئیات،فیمو ایر گزینه مناسبی هست؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   زنده باشید

   یعنی از فیموی هوا خشک برای ساخت قالب استفاده کنیم؟ خیر
   قالب باید انعطاف پذیر و نچسب باشد که تنها ماده ای که برای این کار مناسب است سیلیکون است. سیلیکون و هاردنر قابل تهیه هستند.
   پیروز باشید

 97. فاطمه .الف
  پاسخ

  سلام..آیا در ماکرو ویو( نوری ) هم میشه مجسمه خمیر فیمو رو پخت؟ اگه میشه با چ حرارتی .و چند دقیقه؟

 98. باران
  پاسخ

  سلام. ممنون از سایت خیلی خوبتون
  فقط یه سوال دارم.
  فزق خمیر ایتالیایی با فیمو چیه؟
  کدوم برای ساخت چیزای مینیاتوری بهتره؟
  ممنون میشم جواب بدید.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   وقت به خیر

   درباره سوال شما جستجو کردیم؛ استدلر آلمان ۲ مدل خمیر هوا خشک ارائه کرده است که یک مورد اخیرا به محصولات فیمو اضافه شده است.
   ۱٫ خمیر هوا خشک (فیمو اِیر) که حالتی گچی دارد و در توضیحات خمیر نوشته شده که مشابه خمیر چینی بوده و فقط در مجاورت هوا خشک می شود. به احتمال زیاد این خمیر ضد آب نباشد.
   ۲٫ خمیر هوا خشک (فیمو اِیر لایت) که هم در مجاورت هوا خشک میشه و هم می توان آنرا به مدت ۱۰ دقیقه در فر مایکروویو پخت کرد. احتمال می دهیم این مدل ضد آب باشد.

   چنانچه اطلاعات دقیقتری توسط تیم ترجمه به دستمان رسید حتما با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.
   پیروز باشید

 99. رضا هويدا
  پاسخ

  سلام من چند وقتي هست دنبال يك خمير خوب براي ساخت قالب ميگردم كه داخل دريژه قرار بدم ايا ميشه اين نوع خمير براي طلا سازي و نقره سازي كاربرد خوبي داره و از كجا بايد تهييه كرد

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   مقاله مربوط به خمیر پلیمر فیمو است و قطعا نمی تونم درباره رشته طلاسازی و نقره سازی نظر بدم. خودتان می بایست با این خمیر کار کنید و ببینید آیا خصوصیاتش با رشته شما همخوانی دارد یا خیر.
   درباره خمیر فیمو می تونید به وبسایت استدلر مراجعه کنید.
   خوشبختانه در حال حاضر خمیر فیمو در وبسایت “من و هنر” موجود شده.
   http://www.manohonar.com

 100. يلدا
  پاسخ

  با سلام و درود شبنم جانكم شما خودت فروشگاهيي رو نميشناسي كه فيمو داشته باشه؟

 101. نرگس
  پاسخ

  درود برشما بانوی هنرمند
  خوشحالم ک با مجموعه پربارتون آشنا شدم
  دوست عزیز، برای ساخت مجسمه و عروسک خمیری جهت چسباندن به ماگ، میبایست خمیر Fimo Professional استفاده کنم؟
  و آیا در حال حاضر امکان تهیه اون از مجموعه شما هست؟ و همینطور موارد جانبی همچون مایع چسبنده و عامل نرم کننده اون؟
  و اینکه شماره تماس مسقیم اگه هست مرحمت بفرمایید
  ممنون میشم پاسخ بدین.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   از هر ۳ نوع فیموی سافت، پروفشیونال و افکت می تونید استفاده بفمرمایید.
   در فروشگاه اینترنتی “من و هنر” تعدادی از محصولات فیمو به همراه خمیر سافت ، جهت خرید آنلاین، موجود می باشد.

   پیروز باشید

 102. نرگس
  پاسخ

  بانو
  و همینطور لطف کنید بفرمایید خمیر مجسمه سازی رو در چند رنگ ارائه میدید؟

   • نرگس
    پاسخ

    تشکر عزیزم
    ممنون از پاسخ گویتون
    در واقع منظورم از خمیر مجسمه سازی، همون خمیر فیمو نوع پروفیشونال هست ک توِ مقاله ذکر شده برای مجسمه سازی مناسبتر هست، چون فرمودین سافت ب دلیل نرمی و حساس بودنش ب حرارت دست، بیشتر مناسب قالب زدن هست.
    حالا من میخوام بدونم شما ب من کدوم رو پیشنهاد میکنید جهت ساخت عروسک روی ماگ؟!
    و تنوع رنگشون رو بدونم؟
    آخه قابل رنگ کردن نیستن، طبق مطالب در مقاله! و شما پکیجی رو ک از سافت ارائه میدید رنگ صورتی و بنفش تیره یا بادمجونی شاملش نیست.

 103. نرگس
  پاسخ

  عذر تقصیر بابت سؤالات زیادم
  لطف کنید در رابطه با این وسیله مندرج زرد رنگ ک توِ بعضی از کلیپهای مربوط به آموزش کار با خمیر پلیمری هست توضیحی بدید!
  اسمش چی هست؟ و کارایی اون چیِ؟ و آیا داشتنش الزامی هست؟!
  و آیا شما در فروشگاه اینترنتی خودتون موجود دارید؟

 104. الهام محمدی
  پاسخ

  سلام وقت بخیر، ببخشید خمیر فیمو رو میشه با آب جوش هم پخت؟ ب روش بن ماری ، چیزیو ک ساخته شده توی نایلون گذاشت و درش رو بست و داخل آب جوش قرار بدیم؟؟

 105. م ب
  پاسخ

  با سلام
  آیا میشود از خمیر نان تافتون برای کار روی بطری شیشه‌ای استفاده کرد…؟.
  آیا میشود از آرد گندم جای آرد ذرت در خمیر سازی استفاده کرد؟
  چرا باید خمیر پخته شود؟
  با تشکر از شما

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   گویا شما مطالب اشتباه وبسایت هایی را مطالعه کرده اید که دستور تهیه خمیر چینی را برای خمیر فیمو ارائه داده اند.
   سوالات شما هیچ ارتباطی به خمیر پلیمر فیمو ندارد.
   شما درباره خمیر گل چینی صحبت می کنید، که آن هم با نشاسته ذرت درست می شود.

   پیروز باشید

 106. نسرین
  پاسخ

  آیا میشه از رنگ های مخصوص سرامیک برای رنگ آمیزی فیمو استفاده کرد؟ میخوام ظاهری شبیه سرامیک به کار بدم. ممنون

 107. فاطمه صاد
  پاسخ

  سلام
  ميشه از اين خمير هاي براي ساخت ظروف غذاخوري استفاده كرد؟ مثلا با اين خمير هواخشك ميشه يه ماگ درست كرد؟؟؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   بهترین رنگ برای خمیر چینی رنگ روغن هست.
   ولی با گواش هم میشه. رنگ های دیگر رو هم خودتون می تونید امتحان کنید.
   پیروز باشید

 108. memini
  پاسخ

  با سلام آیا میتوانم بهغیر از رنگ روغن از چیز دیگری برای رنگ کردن خمیر گلچینی استفاده کرد

 109. مینا
  پاسخ

  سلام
  میتونید کمک کنید که خمیر فیمو جهت جواهرات و عروسک و … از کجا باید بخریم تو اصفهان چندین جا سراغ گرفتم پیدا نکردم

 110. بهار
  پاسخ

  سلام وقتتون بخير ممنون از اطلاعات جامعتون
  ببخشيد اگه به جاي خمير فيمو از خمير گل چيني استفاده كنيم چه عيبي داره؟ مسئله ضد آب نبودنش هست فقط؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   باید با هر دو خمیر کار کنید تا متوجه تفاوت ها بشید. خصوصیات کلی به صورت تئوریک در دو مقاله جداگانه گفته شده می تونید مطالعه کنید.
   پیروز باشید

 111. فاطمه_ص
  پاسخ

  سلام و دردو خدمت شما
  استعداد هنری خوبی دارم
  میخوام اگ بشه با اینکار منبع درامد کوچکی برای خودم توی منزل دستو پا کنم
  چون تا حالا با خمیر کار نکردم میشه ب من کمک کنید و بگید برای تازه واردا چ نوع خمیری بهتره ک هم کار باهاش راحت تر باشه و هم قیمتش مناسب باشه

 112. منصوره
  پاسخ

  سلام،روز بخیر.میخواستم بدونم برای صورت عروسک های حرفه ایی(به اسم عروسک های روسی معروف هستن) میشه از خمیر فیمو حرفه ایی استفاده کرد?

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   عروسک های روسی پارچه ای هستند و خمیر فیمو باید در فر پخت بشه و همچنین مقدار خمیر زیادی مصرف می کنه.
   بهتره از همان پارچه استفاده کنید.

 113. MaHtAb
  پاسخ

  سلام واقعا ممنون از شما بابت این سایت عالی
  یه سوال داشتم میشه خمیر فیمو رنگ سفیدش رو قبل از پخت و ابتدای کار با رنگ اکولین و ورز دادن رنگش کرد یا باید خمیر فیمو رنگی تهیه کنیم؟

 114. لیلا کیهان
  پاسخ

  سلام.برای پخت اون توستر که کانوکشن داشته باشه مناسبه برای پخت خمیر فیمو؟ممنون میشم جواب بدید.

 115. Drs.sh
  پاسخ

  سلام می خواستم بپرسم که آیا می شه خمیر گل چینی رو با fimo liquid میکس کرد؟ و آیا می شه خمیر گل چینی رو در فر پخت؟ بعد خمیر گل چینی زود سفت می شه می خواستم ببینم خمیری که راحت تر در خانه درست بشه کرد چی هست؟

 116. رینبودش
  پاسخ

  ببخشید چند تا سوال داشتم:
  ۱-آیا میشه خمیر فیمو رو از گلدوزی ها تهیه کنم؟
  ۲-آیا حتما باید خمیر فیمو را قبل از مصرف پخت؟
  ۳-قیمت خمیر فیمو چقدر است؟
  ۴-آیا در خیابان انقلاب مشهد هم وجود دارد؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خمیر فیمو به ایران وارد نمیشه، کسانی هم که دارند خودشان شخصا تعداد محدود آورده اند و می فروشند.
   خمیر فیمو که نام یک برند برای خمیرهای پلیمری است بعد از فرم دادن پخت میشه.
   اگر داشته باشند معمولا لوازم التحریری ها دارند.

 117. Drs.sh
  پاسخ

  سلام و ممنون بابت پاسختون می خواستم ببینم کی خمیر فیمو رو در فروشگاهتون شارژ می کنید و قیمت چند است چون موجود نیست قیمتش رو نزده و لطفا زودتر تا اواخر خرداد دیگه شارژشون کنید

 118. maedeh
  پاسخ

  سلام
  من میخوام باخمیرگل چینی روی ظروف کارکنم واگر از اسپری کیلر نخوام استفاده کنم آیاراهی هست که بشه ظرف روشست یاتمیزکرد؟یامثلاروشی هستکه خمیر سفت تربشه رنگش ثابت باشه؟به نظرشما خمیری که توی خونه ساخته میشه بهتره برای این کار یاخمیرای آماده ؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   خمیر چینی خونگی یا آماده اش تفاوتی نداره.
   و خمیر چینی با خمیر فیمو متفاوته… چینی ضد آب نیست و کارهای ساخته شده با خمیر گلسازی یا خمیر چینی به هیچ وجه قابل شستشو نیستند.
   خیلی از وبسایت ها به اشتباه دستور خمیر چینی رو با عنوان خمیر فیمو آموزش میدند که کاملا اشتباهه.

 119. a;,ti
  پاسخ

  سلام
  وقت بخیر
  من از خمیر پلیمری برند فیمو استفاده میکنم و داخل فر با دمای ۱۱۰در جه ب مدت ۳۰ دقیقه میزارم پخته بشه حتی برا اینکه از دماش مطمین بشم از دماسنج هم استفاده کردم اما هر وقت کارام پخته میشه بعد از جدا کردن و مونتاژ اصلی مو هاش یا لباسش ک ازاد میشکنه و انعطاف نداره میشه لطفا راهنمایی کنید . با سپاس فراووان

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   موقع ورز دادن خمیر بهش مواد متفرقه اضافه نمی کنید؟
   اگر خیر میتونید زمان پخت رو افزایش بدید.
   چون تعدادی از هنرمندان حرفه ای کار با فیمو حتی تا ۶۰ دقیقه هم کار رو داخل فر می گذارند.

 120. دیبا
  پاسخ

  با سلام
  من ازتون یه خمیر به نام dancar خریدم هرکاری میکنم نرم نمیشه و تکه تکه میشه چی کار کنم؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خمیرهای دانکار اتفاقا بیش از حد نرم و چسبنده هستند. احتمالا خمیری که خریدید جای نامناسب نگهداری و روغنش خشک شده.
   معمولا این مشکل با ورز دادن خمیر با فیموی مایع درست میشه.
   در فروشگاه اینترنتی من و هنر فیمو مایع یا لیکوئید موجود هست:

   فیمو مایع

 121. نگین
  پاسخ

  عذر میخوام من توی متن متوجه نشدم که با چی قطعات خمیر رو به هم بچسبونیم (غیر از اون فیموی مایع)؟ و سوال دیگه اینکه عروسکهایی که برای تزئین ماگ ها ساخته میشه اول باید جدا پخته شه بعد روی ماگ بچسبونیم یا اول چسبونده و بعد به همراه ماگ داخل فر گذاشته بشه؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   با فیموی مایع Liquid Fimo
   اگر ظرفتون در اثر حرارت نکشن باشه روی همون ظرف داخل فر قرار میدید. درخصوص ماگ با خود ماگ در فر قرار میدند.

 122. سارا
  پاسخ

  سلام لطفا میفرمایید که آیا میشه با خمیر فیمو ماگ قابل استفاده که تحمل آب جوش و آب یخ رو داشته باشه ( بشه داخلش نوشیدنی داغ و یا سرد ریخت ) رو ساخت ؟ اگر امکانش نیست خمیر مناسب برای ساخت این ماگ چی هست ؟ خیلی ممنونم

 123. Elai
  پاسخ

  سلام درمورد خمیر هوا خشک سفید سوال دارم اینکه خمیر رو کی رنگ آمیزی کنیم و با چ رنگی ؟ آیا میشه قبل از خشک شدن خمیر رو رنگ آمیزی کرد که خمیر هواخشک رنگی داشته باشم؟
  اگه اطلاعاتی در این خصوص هم دارین ممنون میشم کمکم کنید

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   این مقاله درباره خمیر پلیمر فیمو نوشته شده و ذکر خمیرهای هوا خشک صرفا جهت آشنایی بوده چون خیلی از افراد به اشتباه خمیر هوا خشک رو به جای خمیر پلیمری می خرند.

   اما چون بیس این خمیر هوا خشک گچی است، احتمالا بعد از خشک شدن باید رنگ آمیزی کنید. با رنگ اکرلیک

 124. الهام حسینی
  پاسخ

  سلام
  من برای ساخت زیور آلات از خمیر دانکار استفاده میکنم چون متاسفانه هونطور مه گفتید خمیر فیمو خیلی نایابه
  یه مشکل جدی که با خمیر دانکار دارم اینه که بعد از پخت توی فر به شدت شکننده هست و خیلی راحت خورد میشه
  هیچ رااهی نیست که یکم مقوامتش رو بهتر کنم ؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خمیر دانکار بسیار چسبنده است اگر برای جلوگیری از چسبندگی اش از پودر خاصی استفاده میکنید بهتره این کار رو نکنید. باعث ترک خوردن خمیر میشه.
   در غیر اینصورت یا دمای فر شما خیلی پایینه یا مدت زمان پخت کمه.

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   متشکرم. این گوشواره خرگوش از طراحی های شخصی خودم هست. و روی وبسایت من و هنر هم برای خرید آنلاین موجوده.
   امیدوارم از ساختش لذت ببرید.

 125. سعید راوند
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر ممنون از مطالب خوب و مفیدتون. سوالی داشتم ازتون! میشه از این خمیر برای ساخت قاب گوشی استفاده کرد؟

 126. سعید راوند
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر ممنونم از مطالب مفیدتون. سوالی داشتم ازتون میخواستم بدونم میشه از این خمیر برای ساخت قاب گوشی استفاده کرد ؟یا خمیری میتونید بهم معرفی کنید که مقاومت خوبی داشته باشه و در عین حال نشکن هم نباشه انعطاف کمی هم داشته باشه
  ممنونم

 127. مهدی
  پاسخ

  سلام.با سپاس فراوان از زحمات شما.همه نظرها رو نخوندم.من طراحی صنعتی میخونم.علاقه به مدلسازی و مخصوصا خودرو دارم.گویا این فیمو عالی ترین متریال هست.کجا میشه تهیه کرد لطفا؟ممنون

 128. حیدری
  پاسخ

  سلام از کجا میتونم تهیه کنم؟؟؟ وقتی گیر نمیاد توضیحات بلااستفاده س دیگه

 129. دلارام
  پاسخ

  سلام ببخشید من برای پخت خمیر میترسم خراب کنم نمیدونم دقیقا باید چکار کنم فر برقی ندارم اما گازی در دسترس دارم میشه راهنمایی کنیید مرسی از سایت خوبتون

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   با گازی هم می تونید بپزید، حرارت از پایین باشه. شعله مستقیم به کار نخوره.
   ولی دیگه از اون فر برای پخت غذا استفاده نکنید. درباره ش هم تو متن هم تو کامنت ها گفتیم بخونید حتما.

 130. هانیه
  پاسخ

  سلام من میخوام روی ماگ با خمیر گل چینی کار کنم…کیفیتش خوب میشه یا حتما باید خمیر پلیمری باشه؟؟با آب خراب میشه؟؟؟
  آخه قیمت خمیرپلیمری خیلی بالاعه

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   اگر لیوان تزئینی است مثل جای قلمو یا لوازم آرایش خیر مشکلی نداره.
   ولی اگر شستشو میشه متاسفانه فقط باید از خمیر پلیمری استفاده کنید.

 131. عاطفه رسمی
  پاسخ

  سلام میشه از این خمیر برای ساخت ظروف هم استفاده کرد؟ آیا سمی نیست و قابل استفاده میشه ؟ و اگه میشه از چه رنگی برای ظروف استفاده کنم که بر اثر شستشو رنگش نره ؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خمیر فیمو برای کارهای دکوراتیو (تزئینی) است. برای ظروف غذاخوری قابل استفاده نیست مگه تزئینات بیرون ظروف که با مواد خوراکی تماس نداشته باشند.

   رنگ مخصوص رنگ آمیزی مجسمه های پلی استر.

 132. عاطفه رسمی
  پاسخ

  سلام میشه از این خمیر هم برای ساخت ظروف استفاده کرد ؟ سمی نیست و قابل استفاده میشه ؟ و اگه میشه از چه رنگی برای ظروف استفاده کنیم که بر اور شستشو از بین نره؟

 133. مینا گلابگیرها
  پاسخ

  درود بر شما ببخشید من تو یه سایتی خوندم که میشه داخل آب در حال جوش خمیرساخته شده رو بزاریم و خشک میشه آیا درسته ؟؛ یه سوال دیگه از کجا به اصل بودن محصول پی ببریم؟؟

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود

   هیچ منبع خارجی حرفه ای چنین دستورالعملی برای پخت خمیر فیمو نداده. مطلبی که شما خوانده اید از ویدئوهایی خارجی بوده که بلااستثنا توسط کودکان و نوجوانان ساخته شده و منبع موثق نیستند.
   تنها راه پخت خمیرهای پلیمری، فیمو یا هر برند دیگر پخت در فر در دمان حداقل ۱۱۰ درجه سانتیگراد و به مدت ۳۰ دقیقه است. دستورالعملی که روی بسته بندی این خمیر ها هم نوشته شده.

 134. فراهانی
  پاسخ

  سلام وقتتان بخیر ممنون از اینکه پاسخگوی سوالات ما هستید.
  من می خواستم بپرسم برای تزئین ماگ از خمیر پختنی استفاده بشه بهتره یا هواخشک و اصلا چه فرقی بین این دو خمیر هست چون در نهایت هر دو خشک و حالت نشکن پیدا می کنند.
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید

 135. آیدا
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر بخاطر مطلب مفیدتون ممنون.
  آیا paper clay تو ایران پیدا میشه؟
  و اینکه خمیر هایی ک توشون ی حالت پودر سنگ دارن ک نهایتا خیلی مقاوم و محکم میشن مثل la doll همون خمیر سرامیک هستن؟la doll هوا خشکه الیته.
  برای ساخت نوع خاصی از مجسمه نیاز دارم بتونم لایه هایی با ضخامت نه چندان زیاد استفاده کنم و کار نهایی رو بعدا قالب گیری کنم.
  داخل مجسمه باید خالی باشه بعد قالب گیری هم.
  شما چی پیشنهاد میکنین؟

 136. مهرنواز
  پاسخ

  خمیر فیمو بهتر هستش و مقاومتر و زیباتر درست میشه چیزایی که میخوایم درست کنیم یا خمیر گل چینی؟

 137. مرضیه بیات
  پاسخ

  سلام صبح بخیر. برای دختر ۴ ساله ام میخواستم خمیری بگیرم که بتوان باهاش چیزهای کوچک درست کرد و خشک کرد. می خوام نگاشتن دارم. چه خمیری پیشنهاد می کنید؟ از کجا تهیه کنم؟ ممنونم

 138. سمانه نظری
  پاسخ

  سلام دوست عزیز ایا صحت داره که میگن خمیر های فیمو بی رنگ رو میشه با رنگ روغن رنگ کرد؟!
  شما چه روشی رو برای پخت فیمو پیشنهاد میدید؟!

  • بنفشه قلیزاده
   پاسخ

   درود
   خیر، اون دوستان خمیر چینی رو به اشتباه خمیر فیمو می شناسند.
   خمیر گل چینی رو با رنگ روغن رنگ می کنند.
   خمیر های فمیو رو باید در رنگ هایی که میخواید خریداری کنید.

 139. فروغ مایلی کهن
  پاسخ

  سلام خسته نباشید روزتون بخیر میبخشید ی سوال داشتم چیکار کنم ک خمیر گل چینی ک درست میکنم بعداز خشک شدن ضد آب بشه بدون اینکه اسپری کیلر بزنم بهش؟؟؟

 140. الهام
  پاسخ

  سلام ، وقت بخیر
  دو تا سوال دارم، ممکنه راهنماییم کنید؟
  میتونیم از فر برقی معمولی برای پخت خمیر فیمو استفاده کنیم ؟ یعنی اگر فر کانوکشن نباشه خمیر یکدست سفت میشه؟
  و اینکه برای براق شدن چیزهایی که میسازیم چی باید روی کار بزنیم؟
  پیشاپیش ممنون

 141. پری
  پاسخ

  سلام خسته نباشین
  یه سوال داشتم اگه به خمیر شکل بدیم بعد بزاریم تو فر خشکش کنیم می شه شکل دیگه ای بهش اضافه کنیم و دوباره تو فر بزاریم یا خمیر می سوزه؟؟

ارسال نظر